Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662259 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4370
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12375 στις: Ιούνιος 07, 2021, 00:35:54 πμ »
Φιλε Παναγιωτη, το ΒΒ πιστευω και πιο κατω το βρισκεις ανετα :) Ειδικα εσυ που σαι και καλος στο παζαρι αν θυμαμαι καλα!  ;D

Για Βουκουρεστιου, αν και πιο πολυ αρκουμαι στο window shopping και κοιταω μονο στοχευμενα μοντελα απο κοντα, ο Breguet/ Blancpain/ G.O. (δε θυμαμαι ονομα) στην αθηνα που πηγα ηταν εξαιρετικα ευγενικος και συνεργασιμος!

Φίλε Γιάννη για την Βουκουρεστιου εννοούσα όλα τα καταστήματα ανεξαρτήτως το τι πουλάνε..;) Έχω προσωπική εμπειρία από την Prada, όπου πήγα να πάρω το γαμπριάτικο κουστούμι και ήταν τέτοια η αντιμετώπιση από όλο το προσωπικό -σε κατάστημα όπου εκείνη την δεδομένη στιγμή από πελατεία ήμουν εγώ και η γυναίκα μου - όπου έφυγα φυσικά χωρίς να ψωνίσω τίποτα, παρόλο που πήγα με αυτο σκοπό...

Υ.γ. Ο Kassis είναι το κατάστημα με τα Bregeut και τα Blanpain..;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12376 στις: Ιούνιος 07, 2021, 07:56:59 πμ »
Φίλε μου μαζί σου.Αλλά εδώ μιλάμε για άλλη περίπτωση.Ευγενική ήταν η κοπέλα για να μη του πει ούτε στον αιώνα τον άπαντα.Τι τηλέφωνο να τον,με,σε πάρει.Για κάθε ρόλεξ που έρχεται έχει 40 τακτικούς πελάτες που ξέρει πως όποιον προτωπάρει θα το αγοράσει στη στιγμή.
Αν ισχύει αυτό , τότε λες με μια ωραία ανακοίνωση /ανάρτηση που δεν προσβάλει : δεν προσφέρονται ανδρικά ρολόγια σε μη τακτικούς πελάτες λόγω περιορισμενης διαθεσιμοτητας και τελειώνει η υπόθεση . Αλλά επειδή δεν μας ενδιαφέρει η αλήθεια αλλά μας ενοχλεί η πρακτική θα έπρεπε απλά να μην ασχολούμαστε και σύντομα θα υπήρχε αλλαγή.

 επειδή εγώ ξαναλέω πως είναι επίπλαστη η έλλειψη που περιγράφεται σε αυτό το νήμα , από προσωπική εμπειρία , υπάρχει διαθεσιμότητα απλά η έντονη ζήτηση δημιουργεί συνθήκες ανατιμήσεων . Οι δε αντιπρόσωποι από το 2013 είδαν σχεδόν διπλασιασμό των τιμών πώλησης και προτιμούν τον περιορισμό ή και αναστολή πωλήσεων  ορισμένων μοντέλων τα οποία και κρατάνε σε θυρίδες με σκοπό την επιπλέον ανατίμηση . Είναι απολύτως λογικό από κερδοσκοπικής απόψεως και μη κατακριτέο . Παραμένει εντυπωσιακό πως η εν λόγω μάρκα αποτελεί κοινωνικό σύμβολο σε πολλούς και σε συζητήσεις διαφαίνεται πως αποτελεί πόθο πολλών .

Επειδή ωρολογιακά  δεν με συναρπάζει ,δεν ασχολούμαι . Έχει ορισμένα καταπληκτικά μοντέλα , αλλά δεν αποτελούν τίποτα το συναρπαστικό στην τιμή τους για τα δικά μόυ γούστα. Οποίος λοιπόν δεν ενδιαφέρεται , προχωρά σε κάτι άλλο . Οποίος ενδιαφέρεται , πληρώνει και αγοράζει . Άλλωστε ο γενικος πληθυσμος δεν γνωρίζει τοσα και μάλλον θα εντυπωσιαστούνε περισσότερο όσοι ακούσουν την τιμή αγοράς παρά το ρολόι και πολλοί θα εντυπωσιαστούνε μόνο από την μάρκα μη γνωρίζοντας τίποτα παραπάνω .


Γεμίζει το νήμα με προσωπικές αντιπαραθέσεις χωρίς λόγο.






friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12377 στις: Ιούνιος 07, 2021, 08:21:07 πμ »
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ.Δε σχολιάζω τις τακτικές της ρολεξ,αυτό το παράδοξο που ζουμε τα τελευταία χρόνια.(Για το αν είναι σωστές ή λάθος είναι άλλη κουβέντα)
Αλλά ναι ! Αν θεωρείς πως κάνει καραγκιοζιλίκια και σε ενοχλούν οι τακτικές της δεν ασχολείσαι μαζί της.Θα έπρεπε ο κόσμος να της γυρίσει την πλάτη.Η κατάσταση αυτή διαιωνίζεται καθαρα με ευθύνη του κόσμου.Υπό αυτή την έννοια καλά κάνει η ρολεξ αφού τα θέλει ο μπιπ τους.
Δε πας πάντως στη μπουτικ να ψαχνεις για ατσάλινα αντρικά και όταν σου λένε αυτό που ξέρεις από πριν ,ότι δεν έχει,( τι έκπληξη )να τη λές στην υπάλληλο για τις τακτικές του Dufour. (Από το 15 ξεκίνησαν αυτά)  .
Αν σε ενοχλούν οι τακτικές της δεν ασχολείσαι μαζί της!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4453
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12378 στις: Ιούνιος 07, 2021, 08:54:17 πμ »
Αν ισχύει αυτό , τότε λες με μια ωραία ανακοίνωση /ανάρτηση που δεν προσβάλει : δεν προσφέρονται ανδρικά ρολόγια σε μη τακτικούς πελάτες λόγω περιορισμενης διαθεσιμοτητας και τελειώνει η υπόθεση . Αλλά επειδή δεν μας ενδιαφέρει η αλήθεια αλλά μας ενοχλεί η πρακτική θα έπρεπε απλά να μην ασχολούμαστε και σύντομα θα υπήρχε αλλαγή.

 επειδή εγώ ξαναλέω πως είναι επίπλαστη η έλλειψη που περιγράφεται σε αυτό το νήμα , από προσωπική εμπειρία , υπάρχει διαθεσιμότητα απλά η έντονη ζήτηση δημιουργεί συνθήκες ανατιμήσεων . Οι δε αντιπρόσωποι από το 2013 είδαν σχεδόν διπλασιασμό των τιμών πώλησης και προτιμούν τον περιορισμό ή και αναστολή πωλήσεων  ορισμένων μοντέλων τα οποία και κρατάνε σε θυρίδες με σκοπό την επιπλέον ανατίμηση . Είναι απολύτως λογικό από κερδοσκοπικής απόψεως και μη κατακριτέο . Παραμένει εντυπωσιακό πως η εν λόγω μάρκα αποτελεί κοινωνικό σύμβολο σε πολλούς και σε συζητήσεις διαφαίνεται πως αποτελεί πόθο πολλών .

Επειδή ωρολογιακά  δεν με συναρπάζει ,δεν ασχολούμαι . Έχει ορισμένα καταπληκτικά μοντέλα , αλλά δεν αποτελούν τίποτα το συναρπαστικό στην τιμή τους για τα δικά μόυ γούστα. Οποίος λοιπόν δεν ενδιαφέρεται , προχωρά σε κάτι άλλο . Οποίος ενδιαφέρεται , πληρώνει και αγοράζει . Άλλωστε ο γενικος πληθυσμος δεν γνωρίζει τοσα και μάλλον θα εντυπωσιαστούνε περισσότερο όσοι ακούσουν την τιμή αγοράς παρά το ρολόι και πολλοί θα εντυπωσιαστούνε μόνο από την μάρκα μη γνωρίζοντας τίποτα παραπάνω .


Γεμίζει το νήμα με προσωπικές αντιπαραθέσεις χωρίς λόγο.
Πολυ ωραιο σχολιο!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12379 στις: Ιούνιος 07, 2021, 10:44:19 πμ »
Πολυ ωραιο σχολιο!
σε ευχαριστώ

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nostradamus

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1633
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12380 στις: Ιούνιος 07, 2021, 17:17:14 μμ »
Προσωπικες παραδοχες για την εταιρα που με βοηθανε να ερμηνευω και να αποδεχομαι το τι γινεται με αυτο το "μαγαζι".

1. Τα ατσαλινα της στο συνολο τους ειναι ρολογαρες.
2. Τα σχεδια τους ειναι ο ορισμος (προσωπικο αυτο) της απλοτητας και ουσιας, διχως πολλες πολλες υπερβολες (μαζι με μερικα αλλων εταιριων).
3. Η τιμη τους ρεαλιστικα ειναι αδικαιολογητη (οπως και ολων σχεδον των εταιριων, αφου εχουν αποσβεσει τα R&D κοστη τους απο τα μεσα του αιωνα).  :D :D
4. Την τιμη τους την καθοριζει η ζητηση και το παιχνιδι, μας αρεσει δεν μας αρεσει. "Ειναι ο καπιταλισμος, ηλιθιε" που λεει και ενας σε ενα βιβλιο, μαζι με κατι χειραγωγησεις τιμων, τεχνητη ελλειψη κτλ κτλ.
5. Το 90% στους καρπους των οποιων θα καταληξουν, εχεσθη, αν μεσα εχουν τσι μπλε parachrom hairspring, αν εχουν jewels, ποσα ειναι αυτα, τι πατεντες εχει η κασα και αν ολα αυτα αξιζουν τα 8,9,10 whatever ζητανε...
6. Αν μπορουσα να δωσω τα 8,9,10 χωρις να στερω απο αλλου θα τα εδινα. Εχω ομως αλλες προτεραιοτητες. Καλα κανουν και τα δινουν οσοι τα δινουν. Ετσι και αλλιως hype αγοραζουν και αυτο δεν εχει οριο. Αν σκασει η "φουσκα" (που δεν νομιζω, γιατι μεθοδευμενα πανε για να εδραιωθουν στα πανω ραφια κατα την γνωμη μου) ουτε η πρωτη φουσκα που εσκασε θα ειναι ουτε η τελευταια.
7. Υπαρχει πολυς κοσμος που μπορει να τα δωσει στην Ελλαδα αυτα τα χρηματα. Υπαρχει αμετρητος κοσμος που μπορει να δωσει αυτα τα ποσα αν την υφηλιο. Οι περισσοτεροι δεν συχναζουν στα φορα. Αγνοουν ακομη και την υπαρξη τους.
8. Ναι υπαρχουν ρολογαρες σε αυτα τα χρηματα (ιστορια, κομπλικεησιονς, μηχανισμοι, κτλ κτλ). Πισω στο σημειο 5. Εχεσθην ο αγοραστης γι αυτα. Rolex δεν ειναι, και τωρα αυτο θελει η αγορα (μαζι με κατι αλλα που θελουν 30αρια και 40αρια και περιμενες κατι χρονια, αλλα εκει δεν μας πειραζει)...

Α ειπα οτι τα Rolex ειναι ρολογαρες? ευκολα, απλα, καθημερινα, πανε με ολα κτλ κτλ?  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12381 στις: Ιούνιος 07, 2021, 17:30:14 μμ »
....αφεντικό, προσυπογράφω, μια και τυγχάνω χρήστης ( ....ειμαι ο Γιώργος και είμαι καλά  :D :D :D :D ) τα τελευταία, .................., ( ....δεν πάει πλέον με χρόνια αλλά με ............αιώνες  ;D).  ???
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4453
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12382 στις: Ιούνιος 07, 2021, 18:52:25 μμ »
Σωστος ο Ακης!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3812
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12383 στις: Ιούνιος 07, 2021, 20:26:52 μμ »
Προσωπικες παραδοχες για την εταιρα που με βοηθανε να ερμηνευω και να αποδεχομαι το τι γινεται με αυτο το "μαγαζι".

1. Τα ατσαλινα της στο συνολο τους ειναι ρολογαρες.
2. Τα σχεδια τους ειναι ο ορισμος (προσωπικο αυτο) της απλοτητας και ουσιας, διχως πολλες πολλες υπερβολες (μαζι με μερικα αλλων εταιριων).
3. Η τιμη τους ρεαλιστικα ειναι αδικαιολογητη (οπως και ολων σχεδον των εταιριων, αφου εχουν αποσβεσει τα R&D κοστη τους απο τα μεσα του αιωνα).  :D :D
4. Την τιμη τους την καθοριζει η ζητηση και το παιχνιδι, μας αρεσει δεν μας αρεσει. "Ειναι ο καπιταλισμος, ηλιθιε" που λεει και ενας σε ενα βιβλιο, μαζι με κατι χειραγωγησεις τιμων, τεχνητη ελλειψη κτλ κτλ.
5. Το 90% στους καρπους των οποιων θα καταληξουν, εχεσθη, αν μεσα εχουν τσι μπλε parachrom hairspring, αν εχουν jewels, ποσα ειναι αυτα, τι πατεντες εχει η κασα και αν ολα αυτα αξιζουν τα 8,9,10 whatever ζητανε...
6. Αν μπορουσα να δωσω τα 8,9,10 χωρις να στερω απο αλλου θα τα εδινα. Εχω ομως αλλες προτεραιοτητες. Καλα κανουν και τα δινουν οσοι τα δινουν. Ετσι και αλλιως hype αγοραζουν και αυτο δεν εχει οριο. Αν σκασει η "φουσκα" (που δεν νομιζω, γιατι μεθοδευμενα πανε για να εδραιωθουν στα πανω ραφια κατα την γνωμη μου) ουτε η πρωτη φουσκα που εσκασε θα ειναι ουτε η τελευταια.
7. Υπαρχει πολυς κοσμος που μπορει να τα δωσει στην Ελλαδα αυτα τα χρηματα. Υπαρχει αμετρητος κοσμος που μπορει να δωσει αυτα τα ποσα αν την υφηλιο. Οι περισσοτεροι δεν συχναζουν στα φορα. Αγνοουν ακομη και την υπαρξη τους.
8. Ναι υπαρχουν ρολογαρες σε αυτα τα χρηματα (ιστορια, κομπλικεησιονς, μηχανισμοι, κτλ κτλ). Πισω στο σημειο 5. Εχεσθην ο αγοραστης γι αυτα. Rolex δεν ειναι, και τωρα αυτο θελει η αγορα (μαζι με κατι αλλα που θελουν 30αρια και 40αρια και περιμενες κατι χρονια, αλλα εκει δεν μας πειραζει)...

Α ειπα οτι τα Rolex ειναι ρολογαρες? ευκολα, απλα, καθημερινα, πανε με ολα κτλ κτλ?  :)

👍👍👍👍👍
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10752
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12384 στις: Ιούνιος 07, 2021, 20:36:53 μμ »
Σωστός ο nostradamus...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143602
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12385 στις: Ιούνιος 10, 2021, 22:39:27 μμ »
Και δικαιολογημενα την αγαπάς.
Αλλα δεν είναι η μάρκα που είχες αγαπήσει πλέον,και ξέρω ότι σε πικραινει που το γράφω, όπως και πιστεύω βαθιά μέσα σού το ξέρεις και εσύ ότι είναι έτσι και θλιβεσαι.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι άλλαξε?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #12386 στις: Ιούνιος 10, 2021, 22:40:24 μμ »
Τι άλλαξε?
Η κατεύθυνση τής

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143602
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12387 στις: Ιούνιος 10, 2021, 22:43:00 μμ »
Τι δλδ,έγινε κομμουνιστής?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143602
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12388 στις: Ιούνιος 10, 2021, 22:44:09 μμ »
Αυτο που άλλαξε και βλέπουν όλοι,είναι η δυσκολία απόκτησης ενός Ρολεξ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12389 στις: Ιούνιος 10, 2021, 23:09:53 μμ »
Τι δλδ,έγινε κομμουνιστής?


....κομμουνιστής ήταν παλαότερα, πχ Κάστρο, κλπ, και που απευθυνόταν στις πλατιές λαϊκές μάζες.  ;)

Πλέον, απευθύνεται σε ζάπλουτους, οπότε, έγνε καπιταλίστρια.  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.