Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662397 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12120 στις: Μάιος 13, 2021, 16:46:25 μμ »
.... (μέσα στην άγνοια της)  να απολαύσει ένα κορυφαίο εργαλείο που καλύπτει όλες τις ανάγκες της.

Βέβαια το ότι αυτοί που δεν ξέρουν φοράνε ένα all around σπορ ρολόι σαν ένα ...all around σπορ ρολόι ! ενώ αυτοί που και καλά  <<ξέρουν>> ( λέμε τώρα  ) φοράνε ένα σπορ ρολόι χρησιμοποιώντας το σα να φοράνε ένα calatrava έχει ενδιαφέρον σα συζήτηση .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1257
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12121 στις: Μάιος 13, 2021, 23:43:52 μμ »
χωρίς να έχει όλες τις δικές μας φοβίες και αναστολές ,έχει καταφέρει (μέσα στην άγνοια της)  να απολαύσει ένα κορυφαίο εργαλείο που καλύπτει όλες τις ανάγκες της.


Πολλα ++++

Θα σταθω στις φοβιες και τις αναστολες. Η μεγαλη μας αγαπη και υπερπροστασια στα ρολογια ειναι που δεν μπορουμε να τα χαρουμε. Η συζηγος του Σπυρου που δεν νιωθει το ιδιο εχει απολαυσει καθε στιγμη απο ενα εξαιρετικο ρολοι στα δικα μου ματια. Ναι, θα το φορουσα οπως ειναι, δειχνει τα σημαδια του, τα παρασημα του στο περασμα των χρονων.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Με βιαστές δεν μιλάω.
Θανάσης

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12122 στις: Μάιος 14, 2021, 00:34:49 πμ »
Για να υποδαυλίσω την συζήτηση , αλλά πρωτίστως να δείξω πως φαίνεται ένα explorer μετά από 15+ χρόνια διαρκούς 24ωρης  χρήσης (δουλειά+ύπνο+γυμναστική+ντουζ+θαλάσσια μπάνια+++++)χωρίς γυάλισμα φυσικά και με κοντινή λήψη.Πόσοι από εμάς θα το άντεχαν ; Εγώ ας πούμε 80% (εάν μπορεί να μετρηθεί η ανεκτικότητα στην κακομεταχείριση).Η συζηγος η οποία είναι και ο χρήστης του συγκεκριμένου ρολογιού,χωρίς να έχει όλες τις δικές μας φοβίες και αναστολές ,έχει καταφέρει (μέσα στην άγνοια της)  να απολαύσει ένα κορυφαίο εργαλείο που καλύπτει όλες τις ανάγκες της.



....να μας πείς, και πως πάει από χρονομετρία  ;) Και αν είναι στεγανό. Και αν κουρδίζει ακόμα μόνο του.  ;D

Και φυσικά, με μια αλοιφή για γυάλισμα εξαρτημέτων αυτοκινήτου, το κάνεις πάλι καινούργιο. Και γυαλίζει τόσο, που οι αμυχές αυτές, ΔΕΝ φαίνονται, αν δεν κάνεις μικροφωτογράφηση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12123 στις: Μάιος 14, 2021, 00:49:45 πμ »
...................
Τα Rolex είναι τόσο ρολόγια και ΙΔΙΑΣ κατηγορίας ή ποιότητας με τα Omega και Breitling. Δεν εννοώ στο θέμα τιμής. Μη τα ξαναλέμε. Η όλη ιστορία χτίστηκε εδώ και λίγα χρόνια και έτσι με το hype και τους μάγκες ADs και "λίγο" σπρώξιμο από τους YouTubers και λίγο insta είναι αυτό που είναι. Που δεν μπορείς να τα αγοράσεις.

Λέω λοιπόν ότι όπως θα φορούσες καθημερινά ένα Omega ή ένα breitling το ίδιο και για ένα Rolex.
...................

Επειής να' ούμ', τα δύο πρώτα, Rolex & Ω, τα έχω ζήσει και έχω προσωπική άποψη, ΔΕΝ είναι ίδια ρολόγια ποιοτικά.

Επίσης,, επειδή ο κουμπάρος μου ( τρελλός με τα Β ), έχει αποκτήσει μερικά, .................ούτε αυτά είναι της αυτής ποιότητας με τα Rolex.

Να το πω διαφορετικά.

Ενα κορωνάτο, ας είναι και ........dress, το φοράς παντού και πάντα, ανευ δεύτερων σκέψεων και αμφιβολιών.

Τα άλλα, εκτός εξειδικευμένων μοντέλων, ΟΧΙ.

Και το κορωνάτο, σε 20 χρόνια, θα είναι το ίδιο, τα άλλα, θα είναι οπτικά κουρασμένα και τλαιπωρημένα, αν έχουν περάσει τις αυτές συνθήκες χρήσης / ταλαιπωρίας.

Τι νομίζει ο κάθε τρίτος ? Πως μπορούνε και πουλάνε σε τιμές με καπέλο ? Ετσι επειδή έχει ο κόσμος λεφτά για πέταμα ?

Απλώς, επειδή λόγω ποιότητος, να μην το πούμε έτσι ? να το πούμε Α Ν Τ Ο Χ Η ?

Επειδή, λόγω α ν τ ο χ η ς επιζούν, άρα έχουν μπόλικη ζωή, μπορούν να διατηρούν τιμές.



Ειναι σαν κάτι αυτοκίνητα, που όταν έλεγα , κάτι έχει, είναι σφικτό δεν πάει, στις 50.000 χιλ, μου είπε ο μάστορας.

- Ρε φίλε, αυτά, στις 100.000 χιλ, ροντάρουν ακόμα ! τι περίμενες ? Κάνουν 500-700.000 χιλιομετρα, πριν καν αρχίσεις να ασχολείσαι.

Και ένα ΤΑΧΙ απο Σαλονίκη, το πήραν στο μουσείο, με 4.200.000 χλμ.

Με το ταξί του έκανε... 105 φορές τον γύρο του κόσμου. Τα 4.200.000 χιλιόμετρα που διήνυσε επί 23 χρόνια στους δρόμους της Θεσσαλονίκης και του εξωτερικού με το ίδιο αυτοκίνητο τον καθιστούν... παγκόσμιο ρέκορντμαν.  ;)



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2646
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12124 στις: Μάιος 14, 2021, 06:19:51 πμ »
Έχει αλλάξει 3 φορές μηχανή το ταξί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143606
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12125 στις: Μάιος 14, 2021, 06:56:27 πμ »
Pit,δεν κατάλαβα τι λες ακριβώς?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12126 στις: Μάιος 14, 2021, 10:03:07 πμ »
Επειής να' ούμ', τα δύο πρώτα, Rolex & Ω, τα έχω ζήσει και έχω προσωπική άποψη, ΔΕΝ είναι ίδια ρολόγια ποιοτικά.

Επίσης,, επειδή ο κουμπάρος μου ( τρελλός με τα Β ), έχει αποκτήσει μερικά, .................ούτε αυτά είναι της αυτής ποιότητας με τα Rolex.


Βέβαια εδώ θα διαφωνήσω.Ίσα ίσα που πριν τα 6ψηφεια ρολεξ θα έλεγα πως b και omega ήταν ανώτερα ποιοτικά .Και σήμερα δε θεωρω πως κάποιο υστερεί έναντι του άλλου ιδίως ανάμεσα στα b και στο rolex που έχω στην κατοχή μου .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12127 στις: Μάιος 14, 2021, 12:53:33 μμ »
Οι διάφορες στην ποιότητα των ακριβών ρολογιών είναι πλέον πολύ μικρές γιατί το σύνολο της κατασκευής το αναλαμβάνουν πλέον υπερσύγχρονα μηχανήματα.
Παλαιότερα την διαφορά την έκαναν οι τεχνητές ,τώρα πλέον το software!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 909
  • Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12128 στις: Μάιος 14, 2021, 14:30:18 μμ »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει ούτε ένας σας αυτούς που αναφέρεις ,στο κόσμο .
Δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα σοβαρό άνθρωπο που θα  θέλει ένα everyday  ρολόι ,και να πάρει ρολεξ.
Θα πρέπει να συνειδητοποιησουμε ότι το αγοραστικό κοινό της ρολεξ, πλέον,αφορά ανθρώπους που θέλουν κόσμημα και όχι ρολόι, θέλουν image.
Όποιος θέλει ρολόι υπάρχουν πάμπολλες εταιρίες.
Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο πιο γρήγορα θα σταματήσουμε να ασχολουμαστε

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή εγώ που φορούσα 20 χρόνια sd με χιλιάδες ώρες κατάδυσης (γνωρίζω τουλάχιστον άλλους 4 επαγγελματίες συναδέλφους) και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από το ρολόι μου ΔΕΝ είμαι σοβαρός?
Μάλλον κάπως αλλιώς  θα ήθελες να το διατυπώσεις...

Φυσικά και υπάρχουν εξαιρετικές φτηνές επιλογές και πολύ αξιόπιστες για όλα τα πορτοφόλια.. Το ίδιο συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα... Με Toyota κάνεις θαυμάσια τη δουλειά σου αλλά ένα 20% θα πάει στην Audi,Bmw, κ.α. Sky Is The Limit.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 909
  • Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12129 στις: Μάιος 14, 2021, 14:41:03 μμ »
Για να υποδαυλίσω την συζήτηση , αλλά πρωτίστως να δείξω πως φαίνεται ένα explorer μετά από 15+ χρόνια διαρκούς 24ωρης  χρήσης (δουλειά+ύπνο+γυμναστική+ντουζ+θαλάσσια μπάνια+++++)χωρίς γυάλισμα φυσικά και με κοντινή λήψη.Πόσοι από εμάς θα το άντεχαν ; Εγώ ας πούμε 80% (εάν μπορεί να μετρηθεί η ανεκτικότητα στην κακομεταχείριση).Η συζηγος η οποία είναι και ο χρήστης του συγκεκριμένου ρολογιού,χωρίς να έχει όλες τις δικές μας φοβίες και αναστολές ,έχει καταφέρει (μέσα στην άγνοια της)  να απολαύσει ένα κορυφαίο εργαλείο που καλύπτει όλες τις ανάγκες της.


Και φυσικά, με μια αλοιφή για γυάλισμα εξαρτημέτων αυτοκινήτου, το κάνεις πάλι καινούργιο. Και γυαλίζει τόσο, που οι αμυχές αυτές, ΔΕΝ φαίνονται, αν δεν κάνεις μικροφωτογράφηση.[/quote]

Με καλύψατε απόλυτα!
Κανένα από τα άλλα μεταγενέστερα Rolex και άλλα ρολόγια δεν έχω ευχαριστηθεί περισσότερο από εκείνο που το φορούσα 365 μέρες και όταν το πήρα από το service μετά από 13 χρόνια που δέχτηκα να μου το γυαλίσουν (δεν ήξερα τότε) ήταν όπως το πρωτοπήρα από την αντιπροσωπεία... Παιδάκι τότε.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 909
  • Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12130 στις: Μάιος 14, 2021, 14:46:30 μμ »

Τα πάντα είναι σχετικά παίδες. Αν αυτό που θα πάρεις, σου κοστίζει ένα μικρό τμήμα του μηνιαίου μισθού σου, το φοράς χωρίς να σε νοιάζει ούτε πόσο κάνει, ούτε πόσο θα κάνει σε 2-3 χρόνια. Αν αποταμιευεις 2 χρόνια φυσικά και θα το δεις και θα το διαχειριστείς διαφορετικά.  Με αυτή τη λογική παίρνεις ένα ss daytona για να το φοράς, αν το αντέχεις στην τρέχουσα αξία (η οποία είναι λάθος βέβαια αλλά αυτό είναι συζήτηση άλλου νήματος) . Γι' αυτό εξάλλου είναι τα ρολόγια. Για να τα φοράς και να τα χαίρεσαι όπως και κάθε αντικείμενο πολυτελείας. Το στρεβλο στην όλη κατάσταση είναι ότι δεν υπάρχει συνείδηση ότι κάποια αντικείμενα δεν είναι για όλους. Είναι σα να λέμε ότι πασχίζεις να αγοράσεις μια mercedes s500 και κοιτάς την τιμή της βενζίνης. Ε δεν την κοιτάς... Και αν χρειάζεται να την κοιτάς τότε κάτι έχεις μετρήσει λάθος.k
Πολύ ωραίο αυτό που έγραψες, νομίζω ότι είναι όλη η ουσία μαζί με κάποια σχόλια που έχουν αναφερθεί από άλλα μέλη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12131 στις: Μάιος 14, 2021, 15:02:27 μμ »
Και φυσικά, με μια αλοιφή για γυάλισμα εξαρτημέτων αυτοκινήτου, το κάνεις πάλι καινούργιο. Και γυαλίζει τόσο, που οι αμυχές αυτές, ΔΕΝ φαίνονται, αν δεν κάνεις μικροφωτογράφηση.

Με καλύψατε απόλυτα!
Κανένα από τα άλλα μεταγενέστερα Rolex και άλλα ρολόγια δεν έχω ευχαριστηθεί περισσότερο από εκείνο που το φορούσα 365 μέρες και όταν το πήρα από το service μετά από 13 χρόνια που δέχτηκα να μου το γυαλίσουν (δεν ήξερα τότε) ήταν όπως το πρωτοπήρα από την αντιπροσωπεία... Παιδάκι τότε.
Φίλε μου μπορείς να μου πεις για αυτή την αλοιφή ; κάνει για 316L ;
Ευχαριστώ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος w@tcher

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1934
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12132 στις: Μάιος 14, 2021, 15:12:21 μμ »
Φίλε μου μπορείς να μου πεις για αυτή την αλοιφή ; κάνει για 316L ;
Ευχαριστώ

Με συνεπήρε η συζήτηση με τα αμάξια και νόμιζα για 316 BMW...
 :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Απόστολος.

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2646
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12133 στις: Μάιος 14, 2021, 15:14:50 μμ »
Δεν την έβγαζε long την 3άρα. Μόνο την 7άρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Speedster356

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #12134 στις: Μάιος 14, 2021, 15:18:41 μμ »
Δηλαδή εγώ που φορούσα 20 χρόνια sd με χιλιάδες ώρες κατάδυσης (γνωρίζω τουλάχιστον άλλους 4 επαγγελματίες συναδέλφους) και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από το ρολόι μου ΔΕΝ είμαι σοβαρός?
Μάλλον κάπως αλλιώς  θα ήθελες να το διατυπώσεις...

Φυσικά και υπάρχουν εξαιρετικές φτηνές επιλογές και πολύ αξιόπιστες για όλα τα πορτοφόλια.. Το ίδιο συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα... Με Toyota κάνεις θαυμάσια τη δουλειά σου αλλά ένα 20% θα πάει στην Audi,Bmw, κ.α. Sky Is The Limit.

Respect!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions