Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662398 φορές)

gtchem και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Rolex
« Απάντηση #11640 στις: Μάρτιος 07, 2021, 22:25:07 μμ »
Επειδη λιγο εχουμε μπερδευτει, και ο κοσμος που δεν διαβαζει αναλυτικα ισως ακομη περισσοτερο. Καλο ειναι να δουμε και λιγο τι ειναι η ρολεξ περα απο την κορωνα στο dial.
Εγω ως εξωτερικος παρατηρητης, ως σχετικα νεο μελος στο φορουμ, εχω 3-4 εικονες. Το sky-dweller, ναι, ειναι μοναδικο. Το fluted bezel. To jubilee bracelet. Θες και τον κυκλωπα? Αυτα. Ειναι ολα σε κατηγοριες χωρις καπελο αν δεν κανω λαθος.
Οποτε τι το ιδιαιτερο εχουμε?
Datejust, Daydayte και Sky-Dweller.
Μετα τι?
Submariner? Omega!
Daytona? Zenith!
Sea Dweller? Omega!
GMT Master? Απειρα!
Milgauss? Σιγα, ενα oyster ειναι με λιγο πιο εντονο σχεδιασμο.
Explorer? Οριακα το ιδιο.
Yacht-master? Μονο ενα με ιδιαιτερο σχεδιασμο.
Εχουν ποιοτητα? Εννοειται! Εχω το πιο ταπεινο, το oyster, και του εχω αλλαξει τα φωτα απο το καλοκαιρι και δεν μασαει καστανο.
Ειναι ομορφο? Σιγουρα, καμαρωνω να το βλεπω χωρις να το βλεπει κανεις, το χαιρομαι για την παρτη μου απιστευτα και καθημερινα.
Αλλα υπαρχουν τοσα ρολογια εκει εξω, τοσο πιο καλα σχεδιασμενα, και ομορφα, πιο φτηνα και πιο ακριβα, που πραγματικα, δεν με απασχολει τοσο το τι κανει η ρολεξ τελικα, οσο το οτι λυπαμαι για τον κοσμο που εχει μια συγκεκριμενη αντιληψη εξαιτιας της οποιας χανει τοση ομορφια μονο λογω του παρωπιδισμου του.

Άψογος!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11641 στις: Μάρτιος 08, 2021, 08:32:47 πμ »
...και όπως ειπώθηκε, αυτά είναι κόλπα τελευταίας εσοδείας. :(

Παλαιότερα, μάς έλεγαν κατα τον ΟΧΤΩΒΡΗ.

"Κοριτσια, θα ανέβουν οι τιμές για τα Χριστούγεννα, ελάτε μέχρι Νοέμβρη, να πάρετε ότι θέλετε ". Και μετά, σου έχωναν και μια 10-15 %, έτσι για το καλως ήρθατε. ;D

Αν ήσουν καλός πελάτης, όπως πχ εγώ, έπαιρνες ένα 18-22 % εύκολα. :o

Και αν ήσουν ειδικής συνομοταξίας, πχ Ολυμπιακή, εκεί να δείς τι γινόταν. ;D

Και τα έπαιρναν από εδώ, αντι από Αραβικές ή Ασιατικές χώρες.  8)

Οι παλαιότεροι και γνωρίζοντες, ας το επιβεβαιώσουν  ;)

@Spyoly
Δεκαετία 90 η έκπτωση έφτανε 20% για όλα τα μοντέλα ...καπου στα μέσα 00 είχαν γίνει λίγο ποιο δύσκολοι (δεν θυμάμαι την έκπτωση που είχα σε ένα miilgauss  αλλά ήταν μικρή)με αποτέλεσμα το 14 να αγοράσω το Batman σε τιμή καταλόγου.Όπως έχω ξαναγράψει δεν θα πλήρωνα ποτέ καπέλο για κανένα ρολόι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143606
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11642 στις: Μάρτιος 08, 2021, 08:37:03 πμ »
Μπράβο Σπύρο, χρήσιμες πληροφορίες!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11643 στις: Μάρτιος 08, 2021, 10:14:24 πμ »
Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός αλλιώς



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2114
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11644 στις: Μάρτιος 08, 2021, 10:17:30 πμ »
Το μπλε μαυρο πιο ωραιο μου φαινεται. Βεβαια τελικα δεν συμπαθησα ποτε τα pepsi.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11645 στις: Μάρτιος 08, 2021, 10:39:16 πμ »
Το μπλε μαυρο πιο ωραιο μου φαινεται. Βεβαια τελικα δεν συμπαθησα ποτε τα pepsi.
Κάθε πράγμα πρέπει να κρίνεται στην ανάλογη εποχή...φαντάσου το 1675 το 1967 που παράχθηκε και σύγκρινε το με τα ρολόγια που κυκλοφορούσαν τότε για να καταλάβεις το μέγεθος της αξίας του σαν ρολόι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11646 στις: Μάρτιος 08, 2021, 10:48:49 πμ »
Από όσα Rolex είδα ένα βράδυ πριν τις καραντίνες του Νοέμβρη sub, SD, Explorer Χιονάτη και pepsi GMT II με jubilee, περισσότερο μου άρεσε το pepsi.

Είναι πολύ πιο δυναμικό στον καρπό με τις απαραίτητες χρωματικές παρεμβάσεις. 

Το sub το λες και αδιάφορο (σε σχέση με τα όσα βλέπεις τριγύρω και όχι ως προς την εκτίμηση που του έχω ως ρολόι) το SD είναι παχουλό και παχουλό, η Χιονάτη κι αυτή μου φάνηκε μπόλικη και θα προτιμούσα την προηγούμενη (ναι αλήθεια λέω) ούτε μου καλοάρεσαν οι δείκτες με το έντονο μαύρο περίγραμμα.
Για το GMT II Pepsi πραγματικά δεν έβρισκα κάτι που να μη με κάνει να το λαχταρώ. Αν κάποιος το σκέφτεται για ένα Rolex και θέλει να χώσει σεβαστό ποσό θα το πρότεινα χωρίς ενδοιασμό. Αυτό και το root beer αν μπορούσε να το "διαχειριστεί" αισθητικά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11647 στις: Μάρτιος 08, 2021, 14:43:06 μμ »
Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός αλλιώς





Αυτό το ......αρχαίο, είναι ΤΟ ΡΟΛΟΪ. Για όσους κσέρουν φυσικά.

Εγώ, χειρίστηκα 2, και από ............( να μην πω........  ), δεν έχω κανένα στα χέρια μου.  :(

Και δεν είναι και δικό μου σφάλμα να το πλΕρώνω  :'( :'( :'( :'(
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Taylor 1981

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7063
  • Μάριος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11648 στις: Μάρτιος 08, 2021, 14:50:42 μμ »
Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός αλλιώς




Αυτά δεν είναι ρολόγια αλλά στολίδια!
Με την καλή έννοια το λέω μην ξεσπάσει πόλεμος..

Στάλθηκε από το SM-T700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #11649 στις: Μάρτιος 08, 2021, 14:56:53 μμ »
Βγάλτα δημοπρασία Σπύρο

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11650 στις: Μάρτιος 08, 2021, 15:10:22 μμ »

Με την καλή έννοια το λέω μην ξεσπάσει πόλεμος..


Να ξεσπάει !  Σιγά τα ωά !  :o Ρολόγια είναι αυτά ? Ρολόι είναι το Casio Duro.  ;D


Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11651 στις: Μάρτιος 08, 2021, 15:35:46 μμ »
Δεκαετία 90 η έκπτωση έφτανε 20% για όλα τα μοντέλα ...καπου στα μέσα 00 είχαν γίνει λίγο ποιο δύσκολοι (δεν θυμάμαι την έκπτωση που είχα σε ένα miilgauss  αλλά ήταν μικρή)με αποτέλεσμα το 14 να αγοράσω το Batman σε τιμή καταλόγου. Όπως έχω ξαναγράψει δεν θα πλήρωνα ποτέ καπέλο για κανένα ρολόι.

Το 2006, σαν πελάτης σε γνωστό κοσμηματοπωλείο μπορούσες να έχεις έκπτωση 20% για τα περισσότερα κοινά μοντέλα (π.χ. submariner) και 15% για τα πιο “περίεργα” κομμάτια, όπως το επετειακό των 50 ετών (που ανέφερε και ο Αλέξανδρος παραπάνω). Τα καταστήματα της εταιρίας είχαν στοκ από τα περισσότερα, αλλά ειδικά το επετειακό το έδινε χωρίς έκπτωση. Φυσικά, μιλάμε και για άλλα επίπεδα τιμών καταλόγου. Δεν χρειαζόταν να το παίξεις κάποιος ή να φοράς το κατάλληλο ρολόι για να έχεις μια σωστή και ευγενική αντιμετώπιση στο κατάστημα.

Κι εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά την τελευταία πενταετία και τείνει προς το χειρότερο. Έχουμε κάνει ακριβώς τον ίδιο κύκλο συζήτησης, με τα ίδια στοιχεία, τις ίδιες διαφωνίες και τα ίδια συμπεράσματα άπειρες φορές. Ανοίξαμε και νήμα μόνο γι’ αυτό το ζήτημα για να μη χαλάμε αυτό. Η επάλειψη που γίνεται τώρα, μάλλον δεν έχει να συνεισφέρει και σε πολλά.

Σήμερα, προφανώς και είναι γνωστό ότι για να αποκτήσει κάποιος ένα εμπορικό μοντέλο καινούριο, θα πρέπει να θεωρηθεί δεδομένο ότι μάλλον θα πληρώσει καπέλο. Επίσης, η τιμή των αντίστοιχων μεταχειρισμένων είναι πολύ πάνω από την τιμή καταλόγου των καινούριων, άρα καπέλο και εκεί.

Προσωπικά, θεωρώ ότι σήμερα με αυτή την κατάσταση οι αγοραστές Rolex ανήκουν σε μεγάλο βαθμό, σε δύο μεγάλες κατηγορίες. Και λέω σε μεγάλο βαθμό γιατί προφανώς και υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις. Απλά για εμένα οι βασικές είναι οι παρακάτω:

Η πρώτη κατηγορία που τη σέβομαι απόλυτα (και νομίζω έχουμε και φίλους του φόρουμ) είναι αυτοί που αγοράζουν γιατί μπορούν και γιατί γουστάρουν το ρολόι. Θα πληρώσουν ότι είναι να πληρώσουν παραπάνω, πιθανότατα δε θα χαρούν που το πλήρωσαν, αλλά δε θα τους πολυενοχλήσει κιόλας… αλλά το τελευταίο που θα τους νοιάζει είναι να ενημερώσουν το ευρύ κοινό πόσο καπέλο πλήρωσαν και να δείχνουν πόσο περήφανοι είναι γι’ αυτό. Αυτοί πιστεύω αγοράζουν λίγο πολύ με την ίδια νοοτροπία που αγόραζε κάποιος Rolex πριν 10-15-20 χρόνια και απλά αποδέχονται την κατάσταση που επικρατεί, είτε είναι παλιοί ή νέοι πελάτες της εταιρίας.

Η δεύτερη μεγάλη κατηγορία για εμένα είναι αυτοί που είναι πολύ υπερήφανοι για το καπέλο που έχουν πληρώσει και το διατυμπανίζουν με μεγάλο καμάρι. Για εμένα αυτοί χωρίζονται επίσης σε δύο υποκατηγορίες:

Η πιστεύω ότι είναι αγοραστές που απλά επενδύουν και άρα αυτή η κατάσταση και όλος αυτός ο ντόρος για ελλείψεις και καπέλα τους ευνοεί και επιδιώκουν να συνεχιστεί. Με γειά τους με χαρά τους λοιπόν και όποιος θέλει ακολουθεί το παιχνίδι τους.

Στη 2η υποκατηγορία για εμένα είναι μάλλον αγοραστές που δεν είναι παλιοί πελάτες της εταιρίας και πιθανότατα ήρθαν σε επαφή με την εταιρία τα τελευταία χρόνια που ήδη έχει επικρατήσει αυτή η κατάσταση. Έτσι η Rolex γι’ αυτούς δεν είναι τόσο πολύ ρολόι, όσο ένα σύμβολο status. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, σήμερα έχουν τη δυνατότητα να διαθέσουν αυτά τα χρήματα για να πληρώσουν τις ήδη αυξημένες τιμές με όλα τα καπέλα και προφανώς πιστεύουν ότι όσο περισσότερα χρήματα μπορούν να διαθέσουν, τόσο τους εξυψώνει στον κοινωνικό τους περίγυρο. Αυτός είναι και ο λόγος που αισθάνονται τόσο περήφανοι που πληρώνουν τεράστια ποσοστά υπεραξίας και ο λόγος που θέλουν να το ανακοινώνουν παντού. Πιθανότατα, συναναστρέφονται συγκεκριμένο κύκλο ατόμων που σκέπτεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και έχουν προφανώς την ψευδαίσθηση ότι τους βλέπουν και οι υπόλοιποι έτσι.
Οι συγκεκριμένες συμπεριφορές θα μπορούσαν να αναλύονται για ώρες και με πολλές σελίδες κειμένων, αλλά η κοινωνική ανάλυση θα ήταν εντελώς εκτός θέματος.

Για καλή μας τύχη, υπάρχουν και άλλοι που δεν αγοράζουν σήμερα Rolex, όχι επειδή δεν μπορούν, αλλά επειδή δεν θέλουν να παίξουν αυτό το παιχνίδι. Παλιοί και καλοί πελάτες της εταιρίας που της γύρισαν την πλάτη, όταν πρώτη τους γύρισε την πλάτη αυτή… να ναι καλά οι γνωστοί φίλοι εδώ μέσα.

Επίσης, ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι με πολλά χρήματα που δεν επιλέγουν να τα επιδεικνύουν. Άνθρωποι που μπορεί να χαλάνε, σε ένα μήνα, για καπνό, για βιβλία ή για ότι άλλο τους ικανοποιεί προσωπικά και δεν φαίνεται στους τρίτους, όσο ένα ή δύο Rolex με καπέλο, αλλά να κυκλοφορούν με ένα αγαπημένο τους quartz. Αναφέρομαι φυσικά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που γνωρίζω προσωπικά.

Γενικά, ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι με αρκετή κοινωνική μόρφωση και όχι μόνο, που δεν έχουν ανάγκη από Rolex για να γίνουν αποδεκτοί πρώτα απ’ όλα στον εαυτό τους και στη συνέχεια στον κοινωνικό τους περίγυρο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11652 στις: Μάρτιος 08, 2021, 15:41:31 μμ »
Ποιο αναλυτική ανάλυση δεν θα μπορούσε να γίνει 🙃👌👌👌
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143606
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11653 στις: Μάρτιος 08, 2021, 15:45:30 μμ »
Στα είδη αυτά,οι εταιρίες θέλουν τέτοιους πελάτες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #11654 στις: Μάρτιος 08, 2021, 15:53:47 μμ »
Στα είδη αυτά,οι εταιρίες θέλουν τέτοιους πελάτες
Με την πάσα που μου δίνει η φράση σου θα μπορούσα να πω για το GMT συγκεκριμένα,ότι τα πιλοτήρια των επιβατικών αεροσκαφων ήταν γεμάτα από αυτά μέχρι και τα 90s,όταν το συγκεκριμένο μοντέλο εκτός από εργαλείο ήταν ΚΑΙ προσιτό.Δεν μπορώ πλέον να φανταστώ σήμερα πιλότο να σπαταλάει 15000 ευρώ για το ίδιο ρολόι... αλλά και να το φοράει στην δουλειά του....εκτός ίσως για φωτογράφηση😎
Η παραπάνω εικόνα που δίνω και φυσικά μπορώ να την τεκμηριώσω απόλυτα ,μαρτυράει  την αλλαγή στο πελατολόγιο της Rolex τις τελευταίες δυο δεκαετίες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions