Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662260 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4370
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10185 στις: Ιούνιος 16, 2020, 12:35:10 μμ »
Ωραία!
Ευχαριστώ Alex!!!

Άρα λοιπόν κι ο φίλος pavlakos ήταν σχεδόν σωστός.

8.700,00€ επίσημη τιμή καταλόγου.

Επειδή μου αρέσει το θέμα με τα καπέλα (μεξικάνικα, ημίψηλα, νταβατζίδικα), μπορεί κάποιος φίλος να μου εξηγήσει την παρακάτω τιμή;

Παρατήρηση: Η δημοσίευσή μου δεν είναι προβοκατόρικη ούτε για να σας πω "μην αγοράζετε Rolex". Αλλά έχω τις ίδιες απορίες με πολλούς από εσάς. Και προφανώς δεν αναφέρομαι σε φίλο που πήγε, που του είπαν, που άκουσε. Η φωτογραφία είναι print screen από το chrono24 και δημοσιεύεται από ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα στην Ελλάδα.



οφθαλμαπάτη είναι συνονόματε!!!! χαχαχαχα
 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143602
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10186 στις: Ιούνιος 16, 2020, 18:43:11 μμ »
Αν κάποιος θέλει τόσο πολύ Ρολεξ,νομίζω μοντέλα σαν το explorer I είναι πιο προσιτά
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10187 στις: Ιούνιος 16, 2020, 18:51:59 μμ »
Αν κάποιος θέλει τόσο πολύ Ρολεξ,νομίζω μοντέλα σαν το explorer I είναι πιο προσιτά


Αυτό τώρα είναι απάντηση ρολογόφιλου, συλλέκτη ή εμπόρου;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143602
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10188 στις: Ιούνιος 16, 2020, 19:16:12 μμ »
Για λόγους που δεν ξέρω αυτές είναι οι τιμές,έδωσα μια εναλλακτική πρόταση, αυτο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10189 στις: Ιούνιος 16, 2020, 21:35:57 μμ »
Ωραία!
Ευχαριστώ Alex!!!

Άρα λοιπόν κι ο φίλος pavlakos ήταν σχεδόν σωστός.

8.700,00€ επίσημη τιμή καταλόγου.

Επειδή μου αρέσει το θέμα με τα καπέλα (μεξικάνικα, ημίψηλα, νταβατζίδικα), μπορεί κάποιος φίλος να μου εξηγήσει την παρακάτω τιμή;

Παρατήρηση: Η δημοσίευσή μου δεν είναι προβοκατόρικη ούτε για να σας πω "μην αγοράζετε Rolex". Αλλά έχω τις ίδιες απορίες με πολλούς από εσάς. Και προφανώς δεν αναφέρομαι σε φίλο που πήγε, που του είπαν, που άκουσε. Η φωτογραφία είναι print screen από το chrono24 και δημοσιεύεται από ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα στην Ελλάδα.



αρα ολοι οι εμποροι ιδια τιμη θα πουλανε???? δε ξερω, αυτο που σκεφτομαι λεω...
νομιζω εβγαινει πιο φθηνα να παρει αεροπλανο καποιος να παει φιλανδια και να το παρει... πραγματικα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4370
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10190 στις: Ιούνιος 16, 2020, 21:38:17 μμ »
Ωραία!
Ευχαριστώ Alex!!!

Άρα λοιπόν κι ο φίλος pavlakos ήταν σχεδόν σωστός.

8.700,00€ επίσημη τιμή καταλόγου.

Επειδή μου αρέσει το θέμα με τα καπέλα (μεξικάνικα, ημίψηλα, νταβατζίδικα), μπορεί κάποιος φίλος να μου εξηγήσει την παρακάτω τιμή;

Παρατήρηση: Η δημοσίευσή μου δεν είναι προβοκατόρικη ούτε για να σας πω "μην αγοράζετε Rolex". Αλλά έχω τις ίδιες απορίες με πολλούς από εσάς. Και προφανώς δεν αναφέρομαι σε φίλο που πήγε, που του είπαν, που άκουσε. Η φωτογραφία είναι print screen από το chrono24 και δημοσιεύεται από ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα στην Ελλάδα.



αρα ολοι οι εμποροι ιδια τιμη θα πουλανε???? δε ξερω, αυτο που σκεφτομαι λεω...
νομιζω εβγαινει πιο φθηνα να παρει αεροπλανο καποιος να παει φιλανδια και να το παρει... πραγματικα

πες το ψέματα..;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10191 στις: Ιούνιος 16, 2020, 22:25:28 μμ »

πες το ψέματα..;)

ολοι οι παλιοι και " περπατημενοι" το λενε.. σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν καλυτερες επιλογες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4453
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10192 στις: Ιούνιος 16, 2020, 22:43:12 μμ »
Δεν εχω καταλαβει τι λετε τοση ωρα.
Τι προβλημα υπαρχει?
Ο ανθρωπος το εχει, και το δινει με αυτο το αντιτιμο.
Οποιος θελει το παιρνει.
Αν βρεθει σε καλυτερο αντιτιμο, εχει καλως.
Αν βρεθει.....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143602
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10193 στις: Ιούνιος 16, 2020, 22:45:05 μμ »
Έλα,ντε
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10194 στις: Ιούνιος 17, 2020, 00:31:46 πμ »
Πολύ πιθανό να μην έχει γίνει αντιληπτό το θέμα που έθεσα.
Να ξεκινήσω διευκρινίζοντας ότι ο έμπορος και ο κάθε έμπορος κάνει τη δουλειά του. Θέλει να το πουλήσει 11.900; Αν κάποιος το θέλει ας το πάρει. Καμία αντίρρηση δεν έχω στην πολιτική του εμπόρου. Έχουμε ξεκαθαρίσει ότι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. Είναι ξεκάθαρα είδος πολυτελείας.

Ξαναλέω λοιπόν για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν σκόπευα και ούτε σκοπεύω να αγοράσω το συγκεκριμένο και ούτε το παίζω τρελίτσα επειδή δεν μου πουλάνε Rolex σε τιμή πόρτας, λιανικής, επίσημης όπως θέλετε πείτε το.

Ο λόγος που το έκανα είναι γιατί πριν κάτι μήνες πολλοί από εμάς προσπαθούσαμε να βγάλουμε τον Αλέξανδρο τρελό ή εμπαθή με τα Rolex κλπ. Και γράφονταν απόψεις ότι η Rolex δεν επιδοκιμάζει τα καπέλα στις τιμές, και ελέγχει τους dealers και δεν δίνει ρολόγια στη grey market και καταγράφει τα sn των ρολογιών της σε ποιους πηγαίνουν και ότι τέλος πάντων η Rolex δεν είναι μέσα στο παιχνίδι με τα καπέλα.

Τελικά είναι μέσα και η Rolex ή δεν είναι; Αυτό αναρωτιέμαι και όχι γιατί πουλάει τόσο ο Χ. Άλλωστε μια βόλτα από το chrono24 θα σας δείξει ότι κανείς δεν πουλάει στην τιμή καταλόγου. Άλλοι ξεκινούν από τα +1000 και άλλοι στα + αρκετά περισσότερα.

Θα μου πείτε "ε καλά, ωραία...ΟΚ. Εσύ τι θες τώρα;"

Τίποτα δεν θέλω. Δεν επιθυμώ να αγοράσω sub του 2020. Εύχομαι του ανθρώπου που το πουλάει να το δώσει αύριο κιόλας σε όσο πιο υψηλή τιμή μπορεί. Ούτε μαγκιά του ούτε φανφάρες. Ούτε το έκλεψε ούτε εκβιάζει κανένα να το αγοράσει.

Απλά να ξέρω... Είναι ή δεν είναι σωστά αυτά που έλεγε ο Αλέξανδρος;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10752
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10195 στις: Ιούνιος 17, 2020, 00:43:54 πμ »

πες το ψέματα..;)

ολοι οι παλιοι και " περπατημενοι" το λενε.. σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν καλυτερες επιλογες
Όπως...?!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10196 στις: Ιούνιος 17, 2020, 01:04:30 πμ »

............................

Και γράφονταν απόψεις ότι η Rolex δεν επιδοκιμάζει τα καπέλα στις τιμές, και ελέγχει τους dealers και δεν δίνει ρολόγια στη grey market και καταγράφει τα sn των ρολογιών της σε ποιους πηγαίνουν και ότι τέλος πάντων η Rolex δεν είναι μέσα στο παιχνίδι με τα καπέλα.

Τελικά είναι μέσα και η Rolex ή δεν είναι;

..........................

Σιγουρα είναι, αν δεν το οργανώνει κιόλας. ;)

Εχω προσωπική εμπειρία από αγορές, ο "παραγωγός" γνωρίζει με τις ειδικές σημάνσεις, τι πάει και πού, ποιός διακινεί και πως, και μπορεί ανα πάσα στιγμή, να "διορθώσει" αν κάτι δεν είναι αποδεκτό. Υπάρχει η μεθόδευση της ιχνηλάτησης, από παλαιά, την δούλεψα από το 1994, και το κάθε είδος, ακόμα και ενα μπουκάλι πορτοκαλάδας, των 0,80 Ε, έχει κωδικά παραγωγής, Lots, και αν θέλεις, και κωδικοποιημένο τον διανομέα / περιοχή / χώρα.

Πιστεύει κάποιος ότι ένα αντικείμενο των 10.000 Ε κατ' ελάχιστον, και με αριθμό σειράς, που "φεύγει" για τον εκπρόσωπο της Αυστραλίας, ( λέμε τώρα ), και πωλείται με "καπέλο" στην αγορά της Μαδρίτης, δεν θα επέφερε "κυρώσεις" ?

Πριν κάποια χρόνια, οι κάρτες εγγύησης, ανέφεραν και σαφώς την χώρα προορισμού.

Πλέον, δεν αναφέρεται με τρόπο που να τον διαβάζουν και οι άσχετοι, αλλά αυτοί, οι παραγωγοί ..........ξέρουν  ;)

Ολα τα άλλα, είναι απλώς λόγια.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10197 στις: Ιούνιος 17, 2020, 01:07:17 πμ »

πες το ψέματα..;)

ολοι οι παλιοι και " περπατημενοι" το λενε.. σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν καλυτερες επιλογες
Όπως...?!

Τα Rolex, τα υπολογίζουμε σαν σπόρ ρολόγια, και σε τιμές γύρω στα 5.000 Ε. Αντε 6.000 Ε , επειδή είναι πλέον και πιο βελτιωμένα.

Και σε αυτά τα λεφτά, θεωρητικά, δεν έχει άλλα.

Τώρα στα 10.000 Ε, μπορεί να έχει και άλλα, αλλά, δεν είναι...........σπόρ. Επιδείξεις ωρολογοποιϊας είναι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Rolex
« Απάντηση #10198 στις: Ιούνιος 17, 2020, 01:14:51 πμ »
.... Όσο υπάρχουν άνθρωποι, που για το α,β,γ, λόγο αποδέχονται τα "καπέλα" ή τις υπέρογκες τιμές, αυτές θα εξακολουθούν και να υφίστανται αλλά και να ανηφοριζουν...
....και αυτό ισχύει παντού, όχι μόνο στα ρολόγια.....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 740
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #10199 στις: Ιούνιος 17, 2020, 04:05:14 πμ »

............................

Και γράφονταν απόψεις ότι η Rolex δεν επιδοκιμάζει τα καπέλα στις τιμές, και ελέγχει τους dealers και δεν δίνει ρολόγια στη grey market και καταγράφει τα sn των ρολογιών της σε ποιους πηγαίνουν και ότι τέλος πάντων η Rolex δεν είναι μέσα στο παιχνίδι με τα καπέλα.

Τελικά είναι μέσα και η Rolex ή δεν είναι;

..........................

Σιγουρα είναι, αν δεν το οργανώνει κιόλας. ;)

Εχω προσωπική εμπειρία από αγορές, ο "παραγωγός" γνωρίζει με τις ειδικές σημάνσεις, τι πάει και πού, ποιός διακινεί και πως, και μπορεί ανα πάσα στιγμή, να "διορθώσει" αν κάτι δεν είναι αποδεκτό. Υπάρχει η μεθόδευση της ιχνηλάτησης, από παλαιά, την δούλεψα από το 1994, και το κάθε είδος, ακόμα και ενα μπουκάλι πορτοκαλάδας, των 0,80 Ε, έχει κωδικά παραγωγής, Lots, και αν θέλεις, και κωδικοποιημένο τον διανομέα / περιοχή / χώρα.

Πιστεύει κάποιος ότι ένα αντικείμενο των 10.000 Ε κατ' ελάχιστον, και με αριθμό σειράς, που "φεύγει" για τον εκπρόσωπο της Αυστραλίας, ( λέμε τώρα ), και πωλείται με "καπέλο" στην αγορά της Μαδρίτης, δεν θα επέφερε "κυρώσεις" ?

Πριν κάποια χρόνια, οι κάρτες εγγύησης, ανέφεραν και σαφώς την χώρα προορισμού.

Πλέον, δεν αναφέρεται με τρόπο που να τον διαβάζουν και οι άσχετοι, αλλά αυτοί, οι παραγωγοί ..........ξέρουν  ;)

Ολα τα άλλα, είναι απλώς λόγια.

Το ερώτημα που προκύπτει τελικά είναι όχι αν η Rolex γνωρίζει ή επιδοκιμάζει το καπέλο
αλλά γιατί δεν ανεβάζει η ίδια τις τιμές για να καρπώνεται η ίδια το όφελος και όχι οι έμποροι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions