Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9645 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 01:14:30 πμ »
Δεν ξέρω το ρολόι που πήρα το 2007?

Δεν σε διαψεύδω, αναφέρω την προσωπική μου γνώση και εμπειρία.  Εξ άλλου, μοντελα του 2007, δεν έχω πιάσει στα χέρια μου. Ειχα ήδη σταματήσει να τα παρακολουθώ.  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος actus

  • Members+
  • Full Member
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9646 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 13:13:36 μμ »
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Ούτε εγώ θα έδινα τέτοιο premium για να πάρω ένα M serial GMT, αυτό δε σημαίνει τίποτα όμως. Υπάρχουν κάποιοι που οι συλλογές τους είναι πολύ πιο στοχευμένες από το να μαζεύουν ένα Rolex, ένα Zenith, ένα TAG, κι ένα IWC, και αυτοί θα τα έδιναν. Όπως εδώ ο κύριος από το τελευταίο Talking Watches που συλλέγει μόνο vintage Rolex divers. Σε τέτοια άτομα απευθύνονται αυτά τα ρολόγια.



Μάλιστα μπροστά σε άλλα GMT, αυτό δεν είναι τίποτα. Για παράδειγμα τα blueberry πωλούνται για πολλά περισσότερα, και κανείς δεν ξέρει αν είναι όντως original ή όχι τα bezel inserts τους.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9647 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 13:32:55 μμ »

Μάλιστα μπροστά σε άλλα GMT, αυτό δεν είναι τίποτα. Για παράδειγμα τα blueberry πωλούνται για πολλά περισσότερα, και κανείς δεν ξέρει αν είναι όντως original ή όχι τα bezel inserts τους.

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Δεν θα το υποστήριζα. Υπάρχουν τεχνικές και μέθοδοι, ( μέχρι και εγώ ξέρω αρκετά, που στην ζυγαριά μετράω σαν άσχετος  ;) ), που επιβεβαιώνεις / πιστοποιείς, τα διάφορα εξαρτήματα.

Ειδικά, πολλά παιχνίδια γίνονται με τα inserts, αλλά και τα ρολόγια από το Τίφανυ, και άλλους αντιπροσώπους, χώρια τα "κόκκινα", κλπ.

Αλλα ένας ενημερωμένος, πάει σε κάποιον πιο ειδικό, ανοίγει, και βλέπει. Δεν πληρώνεις ΠΟΤΕ, πριν πιστοποιήσεις.  ;)

Και οι τιμές, παίζουν, ανάλογα φυσικά με την ζήτηση. Και οι χαζοί, την .......................πατάνε  ::)

Υπάρχουν συλλέκτες, πχ με 100 Sub, με COMEX, με κόκκινα, κλπ.

Και το δικό μου Sub, το 5513, επειδή είναι μιας περιορισμένης σειράς, μου έχει ζητηθεί να το φωτογραφήσω επαγγελματικά, και φιγουράρει πλέον στον "κατάλογο" διάκρισης των διαφόρων τύπων, στο μεγαλύτερο ρολογοφόρουμ του κόσμου, το σχετικό με την μάρκα.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος actus

  • Members+
  • Full Member
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9648 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 14:05:45 μμ »
Δεν θα το υποστήριζα. Υπάρχουν τεχνικές και μέθοδοι, ( μέχρι και εγώ ξέρω αρκετά, που στην ζυγαριά μετράω σαν άσχετος  ;) ), που επιβεβαιώνεις / πιστοποιείς, τα διάφορα εξαρτήματα.

Ειδικά, πολλά παιχνίδια γίνονται με τα inserts, αλλά και τα ρολόγια από το Τίφανυ, και άλλους αντιπροσώπους, χώρια τα "κόκκινα", κλπ.

Αλλα ένας ενημερωμένος, πάει σε κάποιον πιο ειδικό, ανοίγει, και βλέπει. Δεν πληρώνεις ΠΟΤΕ, πριν πιστοποιήσεις.  ;)

Και οι τιμές, παίζουν, ανάλογα φυσικά με την ζήτηση. Και οι χαζοί, την .......................πατάνε  ::)

Υπάρχουν συλλέκτες, πχ με 100 Sub, με COMEX, με κόκκινα, κλπ.

Και το δικό μου Sub, το 5513, επειδή είναι μιας περιορισμένης σειράς, μου έχει ζητηθεί να το φωτογραφήσω επαγγελματικά, και φιγουράρει πλέον στον "κατάλογο" διάκρισης των διαφόρων τύπων, στο μεγαλύτερο ρολογοφόρουμ του κόσμου, το σχετικό με την μάρκα.

Δεν είναι τόσο απλό με το συγκεκριμένο Γιώργο. H Rolex δεν τα πιστοποιεί, μάλιστα δεν προσφέρονταν ποτέ επίσημα. Υποτίθεται πως όλα ήταν ειδικές παραγγελίες, αλλά γενικά υπάρχουν άπειρες ιστορίες αν το ψάξεις. Από τον πολύ γνωστό Eric Wind έχω διαβάσει κάπου τα χαρακτηριστικά που θεωρεί αυτός ότι το κάνουν original, αλλά όλα αυτά είναι speculation για μενα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9649 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 16:11:27 μμ »
Inspired by the autumn colors of Switzerland's Lake Blausee, Artisans de Geneve's latest timepiece is a celebration of craftsmanship. Its rose gold case and bracelet are complemented by a custom blue ceramic bezel, polished and brushed by hand. The skeletonized dial is likewise crafted by hand, allowing for the precisely modified skeleton 4130 movement to show through. A custom barrel and a mainspring give the manually-wound movement a 72-hour power reserve. It's finished with "Millerighe" pushers — a reference to the first Daytonas — and a transparent sapphire back and is an Artisans Members Club exclusive.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9650 στις: Νοέμβριος 09, 2019, 09:47:35 πμ »



Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9651 στις: Νοέμβριος 09, 2019, 16:59:13 μμ »
Inspired by the autumn colors of Switzerland's Lake Blausee, Artisans de Geneve's latest timepiece is a celebration of craftsmanship. Its rose gold case and bracelet are complemented by a custom blue ceramic bezel, polished and brushed by hand. The skeletonized dial is likewise crafted by hand, allowing for the precisely modified skeleton 4130 movement to show through. A custom barrel and a mainspring give the manually-wound movement a 72-hour power reserve. It's finished with "Millerighe" pushers — a reference to the first Daytonas — and a transparent sapphire back and is an Artisans Members Club exclusive.(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
Αν έγραφε Invicta επάνω,θα ήταν κάτι πολύ φυσιολογικό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9652 στις: Νοέμβριος 09, 2019, 17:02:07 μμ »
Αχαχαχαχα ρε συ Πέτρο...
Αν και βρίσκω την παρομοίωση που έκανες τρομερά πετυχημένη,είναι και άκρως υποτιμητική συγχρόνως

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9653 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 15:11:24 μμ »
Σε ένα άλλο νήμα, μιλήσαμε για τις δυνατότητες μιας φίρμας, να "ανέβει", και να κτυπήσει τους γελαδάρηδες.  ;)

Οι γελαδάρηδες, στις κατηγορίες αυτές, είναι συγκεκριμένοι, και όλοι τους ξέρουμε.  8)

Τυχαία, με αφορμή κάτι άλλο, ( ψάξιμο για την Gruen - ιστορικές αφίσες από την εποχή του WW II ), βρέθηκα να χαζολογάω, μία συλλογή φωτό, που δείχνει την ιστορία και την προβολή, της μισητής για πολλούς Rolex.  :(

Ασχολούμαι με την φίρμα πολλααααααααα χρόνια, αλλά και πάλι με εξέπληξε η διαφημιστική της "πίεση" στην πάροδο των δεκαετιών. Και ο τίτλος της "συλλογής", είναι Pubblicita, δηλαδή, διαφημίσεις.  :)

Αμ πως ? Ετσι "κτίζεται" μια μάρκα ? Σε μια μέρα ? ή με ωραίες μπουτίκ σε διάσημους δρόμους ?

Αν έχετε κέφι, και εφόσον εμφανίζεται σωστά η σελίδα, δείτε από πότε "κτίζει" το image της, και με τι αντιπροσώπους / γεγονότα.  ???

Ετσι, για να καταλαβαίνουμε τι λέμε.  ;)

Και δεν το κάνω για να την υπερασπίσω. Απλώς, υποστηρίζω τις "διαλέξεις" μου  :D :D :D :D :D που έδωσα στο άλλο νήμα.  ;)

https://imgur.com/a/3P4IS/all
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9654 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 15:20:42 μμ »
Φοβερό πάντως..σαν να βλέπεις την ιστορία της μέσα από εικόνες μόνο

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9655 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 15:24:51 μμ »
Φοβερό πάντως..σαν να βλέπεις την ιστορία της μέσα από εικόνες μόνο

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ανοίγει καλά ? Τις είδες όλες ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9656 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 15:25:36 μμ »
Φοβερό πάντως..σαν να βλέπεις την ιστορία της μέσα από εικόνες μόνο

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ανοίγει καλά ? Τις είδες όλες ?
Ναι μια χαρά τις βλέπω όλες,149 εικόνες χαζεύω με την ιστορία της Rolex

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9657 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 15:32:01 μμ »
Σε ένα άλλο νήμα, μιλήσαμε για τις δυνατότητες μιας φίρμας, να "ανέβει", και να κτυπήσει τους γελαδάρηδες.  ;)

Οι γελαδάρηδες, στις κατηγορίες αυτές, είναι συγκεκριμένοι, και όλοι τους ξέρουμε.  8)

Τυχαία, με αφορμή κάτι άλλο, ( ψάξιμο για την Gruen - ιστορικές αφίσες από την εποχή του WW II ), βρέθηκα να χαζολογάω, μία συλλογή φωτό, που δείχνει την ιστορία και την προβολή, της μισητής για πολλούς Rolex.  :(

Ασχολούμαι με την φίρμα πολλααααααααα χρόνια, αλλά και πάλι με εξέπληξε η διαφημιστική της "πίεση" στην πάροδο των δεκαετιών. Και ο τίτλος της "συλλογής", είναι Pubblicita, δηλαδή, διαφημίσεις.  :)

Αμ πως ? Ετσι "κτίζεται" μια μάρκα ? Σε μια μέρα ? ή με ωραίες μπουτίκ σε διάσημους δρόμους ?

Αν έχετε κέφι, και εφόσον εμφανίζεται σωστά η σελίδα, δείτε από πότε "κτίζει" το image της, και με τι αντιπροσώπους / γεγονότα.  ???

Ετσι, για να καταλαβαίνουμε τι λέμε.  ;)

Και δεν το κάνω για να την υπερασπίσω. Απλώς, υποστηρίζω τις "διαλέξεις" μου  :D :D :D :D :D που έδωσα στο άλλο νήμα.  ;)

https://imgur.com/a/3P4IS/all

Δεν θυμάμαι εάν το έχω αναφέρει στο παρελθόν,αξίζει κάποιος να ψάξει για την ιστορία με τους Βρετανους POW (prisoners of war) κατά τη διάρκεια του τελευταίου παγκόσμιου και την ανταπόκριση της Rolex ....μάρκετινγκ και after sales  σε άλλο επίπεδο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9658 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 15:35:57 μμ »
Σε ένα άλλο νήμα, μιλήσαμε για τις δυνατότητες μιας φίρμας, να "ανέβει", και να κτυπήσει τους γελαδάρηδες.  ;)

Οι γελαδάρηδες, στις κατηγορίες αυτές, είναι συγκεκριμένοι, και όλοι τους ξέρουμε.  8)

Τυχαία, με αφορμή κάτι άλλο, ( ψάξιμο για την Gruen - ιστορικές αφίσες από την εποχή του WW II ), βρέθηκα να χαζολογάω, μία συλλογή φωτό, που δείχνει την ιστορία και την προβολή, της μισητής για πολλούς Rolex.  :(

Ασχολούμαι με την φίρμα πολλααααααααα χρόνια, αλλά και πάλι με εξέπληξε η διαφημιστική της "πίεση" στην πάροδο των δεκαετιών. Και ο τίτλος της "συλλογής", είναι Pubblicita, δηλαδή, διαφημίσεις.  :)

Αμ πως ? Ετσι "κτίζεται" μια μάρκα ? Σε μια μέρα ? ή με ωραίες μπουτίκ σε διάσημους δρόμους ?

Αν έχετε κέφι, και εφόσον εμφανίζεται σωστά η σελίδα, δείτε από πότε "κτίζει" το image της, και με τι αντιπροσώπους / γεγονότα.  ???

Ετσι, για να καταλαβαίνουμε τι λέμε.  ;)

Και δεν το κάνω για να την υπερασπίσω. Απλώς, υποστηρίζω τις "διαλέξεις" μου  :D :D :D :D :D που έδωσα στο άλλο νήμα.  ;)

https://imgur.com/a/3P4IS/all

Δεν θυμάμαι εάν το έχω αναφέρει στο παρελθόν,αξίζει κάποιος να ψάξει για την ιστορία με τους Βρετανους POW (prisoners of war) κατά τη διάρκεια του τελευταίου παγκόσμιου και την ανταπόκριση της Rolex ....μάρκετινγκ και after sales  σε άλλο επίπεδο.

Τους έστελνε με πίστωση, ανευ χρημάτων, ρολόγια με χρονογράφους, που τα χρησιμοποίησαν στις χρονομετρήσεις σκοπιών, αλλαγών, κλπ, και υποτίθεται ότι "η μεγάλη απόδραση", βασίστηκε σε ένα τέτοιο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9659 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 15:50:38 μμ »
Σε ένα άλλο νήμα, μιλήσαμε για τις δυνατότητες μιας φίρμας, να "ανέβει", και να κτυπήσει τους γελαδάρηδες.  ;)

Οι γελαδάρηδες, στις κατηγορίες αυτές, είναι συγκεκριμένοι, και όλοι τους ξέρουμε.  8)

Τυχαία, με αφορμή κάτι άλλο, ( ψάξιμο για την Gruen - ιστορικές αφίσες από την εποχή του WW II ), βρέθηκα να χαζολογάω, μία συλλογή φωτό, που δείχνει την ιστορία και την προβολή, της μισητής για πολλούς Rolex.  :(

Ασχολούμαι με την φίρμα πολλααααααααα χρόνια, αλλά και πάλι με εξέπληξε η διαφημιστική της "πίεση" στην πάροδο των δεκαετιών. Και ο τίτλος της "συλλογής", είναι Pubblicita, δηλαδή, διαφημίσεις.  :)

Αμ πως ? Ετσι "κτίζεται" μια μάρκα ? Σε μια μέρα ? ή με ωραίες μπουτίκ σε διάσημους δρόμους ?

Αν έχετε κέφι, και εφόσον εμφανίζεται σωστά η σελίδα, δείτε από πότε "κτίζει" το image της, και με τι αντιπροσώπους / γεγονότα.  ???

Ετσι, για να καταλαβαίνουμε τι λέμε.  ;)

Και δεν το κάνω για να την υπερασπίσω. Απλώς, υποστηρίζω τις "διαλέξεις" μου  :D :D :D :D :D που έδωσα στο άλλο νήμα.  ;)

https://imgur.com/a/3P4IS/all

Δεν θυμάμαι εάν το έχω αναφέρει στο παρελθόν,αξίζει κάποιος να ψάξει για την ιστορία με τους Βρετανους POW (prisoners of war) κατά τη διάρκεια του τελευταίου παγκόσμιου και την ανταπόκριση της Rolex ....μάρκετινγκ και after sales  σε άλλο επίπεδο.

Τους έστελνε με πίστωση, ανευ χρημάτων, ρολόγια με χρονογράφους, που τα χρησιμοποίησαν στις χρονομετρήσεις σκοπιών, αλλαγών, κλπ, και υποτίθεται ότι "η μεγάλη απόδραση", βασίστηκε σε ένα τέτοιο.

Σωστά
Για να μαθαίνουν οι νεωτεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι
https://www.warhistoryonline.com/world-war-ii/rolex-watched.html
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions