Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662574 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas_key

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7920 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 23:34:23 μμ »
Ποσα χρονια το εχεις?
Το εχω 8 περιπου
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kostas_key

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7921 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 23:35:51 μμ »
Τα υπόλοιπα δούλευαν.... Απλά η ώρα δεν έπαιζε σωστά.... Γύρισα πίσω για να φτιάξω ημερομηνία και μετά δεν έκανε η καστανια από ώρα σε ώρα το κλασικό Κλακ Κλακ.... Μου είπαν ότι απλά ότι λόγω του ότι θέλει σέρβις..... Δεν εχει αλλο πρόβλημα.....
Το ποσό βέβαια περιλαμβάνει τσιμουχες κλπ..... Μονο σέρβις..... Δεν εχει χαλασει τπτ

Στο GMT II, η ώρα, ρυθμίζεται ανεξάρτητα από τα άλλα, ανά βαθμίδα ώρας. Οπότε, η επιλογή με την νέα θέση, .....καπούτ.

Δεν είναι θέμα ξήρανσης λαδιών. Κάτι έφυγε. Και για να το ξαναβάλουν στην θέση του, κάνουν service.   ;)

Αναλόγως συνθηκών, ξεραίνονται στα 5-7 χρόνια, φυσικά μερικά αντέχουν παραπάνω, αλλά κάνουν πούδρα τα ρουμπίνια τους.
Ναι μάλλον κάτι έγινε.... Οποτε δεν το γλύτωσα το χειρουργείο.....  :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38152
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7922 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 23:40:04 μμ »
Ποσα χρονια το εχεις?
Το εχω 8 περιπου

Ωρα για service. Αλλιώς, καταστρέφεις την περιουσία σου.  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος kostas_key

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7923 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 23:41:40 μμ »
Ποσα χρονια το εχεις?
Το εχω 8 περιπου

Ωρα για service. Αλλιώς, καταστρέφεις την περιουσία σου.  ;)
Όντως..... Ήταν ώρα....
Σας ευχαριστω πάντως για τις πληροφορίες και τις γρήγορες απαντήσεις....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος WhiteLionR

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3738
  • ΘΟΔΩΡΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7924 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 11:58:46 πμ »
....
Κάτι έφυγε. Και για να το ξαναβάλουν στην θέση του, κάνουν service.   ;)
....

LOL... Βάζω στοίχημα ότι περνούν εκπαίδευση ακόμη και για το τι να λένε και τι όχι στον πελάτη...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7925 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 12:02:50 μμ »
Που πάει δλδ το μυαλό σου?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38152
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7926 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 14:26:35 μμ »
....
Κάτι έφυγε. Και για να το ξαναβάλουν στην θέση του, κάνουν service.   ;)
....

LOL... Βάζω στοίχημα ότι περνούν εκπαίδευση ακόμη και για το τι να λένε και τι όχι στον πελάτη...

Ναι, σωστά τα λέει ο Θ.

Επειδή "αυτοί", τον έχουν πάρει ψηλά τον αμανέ, και θεωρούν εαυτούς θεούς, που πας εσύ ο φτωχοκακόμοιρος, που αποταμίευες μια ζωή για να πάρεις Rolex,  :( για να ανέβεις κοινωνικά, σου λένε τα διάφορά τους, θεωρώντας ότι τα χαύεις όλα. ???

Μερικές φορές, έχουν και το αντίστοιχο ύφος, "τα ρολόγια αυτά κε/κα, ΔΕΝ χαλάνε, απλώς εσείς, που μπερδεύετε το σκάψιμο με το γράψιμο, καταφέρατε να το χαλάσετε, και τώρα θα πληρώσετε το τίμημα, που εμείς κρίνουμε ότι πρέπει, προκειμένου να πουλάτε μούρη. Και είστε και τυχερός / ή, γιατί μπορεί να κρίνουμε ότι δεν είστε του επιπέδου που εμείς αποφασίζουμε, και κινδυνεύετε να βγάλουμε απόφαση να μην σας επιτρέπουμε να φοράτε πλέον την μάρκα".

Και είναι γεγονός, ότι α) τα φοράνε και πολλοί άσχετοι, αλλά και ότι β) τα ρολόγια αντέχουν, σχεδόν κάθε καταπόνηση, αλλά δεν είναι και τα μόνα. Εγώ προσωπικά, μέχρι πριν κάποια χρόνια, ταλαιπωρούσα ρολόγια σε αφάνταστο βαθμό, με την έννοια της χρήσης σε βίαιες καταστάσεις, νερά, θερμοκρασίες κλπ., αλλά επέζησαν και κάποια άλλα, όχι μόνον τα Rolex. πχ και το SEIKO, αλλά και το CASIO, παρότι παρουσίασε σημαντικές φθορές.

Απλώς, στα ρολόγια αυτά, όπως σε ΚΑΘΕ μηχανισμό, απαιτείται κάποια συντήρηση, προκειμένου να λειτουργούν σωστά και εντός των προδιαγραφών τους. Αν τα αφήνεις, κάποια στιγμή, θα σε αφήσουν, είτε με σημαντική φθορά / βλάβη, είτε με απώλεια των βασικών τους χαρακτηριστικών, πχ υδατοστεγανότητα, χρονομετρία, κλπ, αλλά επαναλαμβάνω, το αυτο ισχύει σε όλους τους αντίστοιχους μηχανισμούς.

Πάμε τώρα στο γεγονός αυτό.

Το GMT II, έχει ένα γρανάζι παραπάνω, για να απομονώνει την κίνηση του ωροδείκτη από την όλη κίνηση του ρολογιού, οπότε έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις ώρα, ρύθμιση ώρας, ΧΩΡΙΣ να σταματήσει ο δευτερολεπτοδείκτης, δηλαδή με τον μηχανισμό να παραμένει σε λειτουργία.

Με την κίνηση του ωροδείκτη, αλλάζεις ημερομηνία, ώρα εμπρός-πίσω, θερινή-χειμερινή, ή στα ταξίδια σου, ΧΩΡΙΣ να σταματά το ρολόι.

Η λειτουργία αυτή, δεν υπάρχει στο σκέτο GMT.

Οι κύριοι της παραλαβής, προφανώς δεν είπαν ότι θέλει επισκευή ( εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά ), αλλά ότι θέλει service.

Κάνε ένα σέρβις ρε μάστορα, και μέσα στο σέρβις, θα φτιάζουμε και την εμπλοκή του complication.

Και είναι λογικό μεν, γιατί θα ανοίξεις που θα ανοίξεις, θα βγάλεις τον αυτόματο, θα λύσεις και μία γέφυρα, δηλαδή σχεδόν το μισό ρολόι, θα βάλεις μετά και καινούργιες τσιμούχες, ε, να μην του πώ, service θέλει κύριε.

Και λογικό είναι αν είναι και 8 χρονόνανε, το ήθελε, αλλά πες, ΧΑΛΑΣΕ ο μηχανισμός εμπλοκής, και επειδή θα ανοίξει, προτείνουμε / υποχρεωνόμαστε, να κάνουμε ολοκληρωμένο σερβις, δηλαδή καθαρισμό - έλεγχο και αποκατάσταση, λιπανση-ρύθμιση, στεγανοποίηση.

Εγώ, ούτε να τους ξέρω θέλω, πουλάνε πολλή μουρη, ΙΜΟ.

Περιμένω να δώ, πόσο καιρό το κράτησαν και τι χρέωσαν τελικά. ;)



Υ.Γ. Πάντως γενικά, είμαι υπέρ της μάρκας, ειδικά για ορισμένα μοντέλα, αλλά και αυστηρός κριτής σε κάποια θέματα. Και ειδικά στην παράλογη αύξηση των τιμών.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143612
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7927 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 14:37:25 μμ »
Θοδωρε,δωσε μας τα φωτα σου :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7928 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 14:47:53 μμ »
Από την ελάχιστη επαφή που έτυχε να έχω, δεν έχω τόσο αρνητική εικόνα για το επίσημο service. Το αντίθετο θα έλεγα.
Μου έτυχε μάλιστα περίπτωση να μπει μέσα κύριος και με "ύποπτο" τρόπο τους έδωσε ένα ρολόι για έλεγχο. Μετά από λίγο με πολύ ευγενικό και διακριτικό τρόπο του επέστρεψαν το ρολόι και του είπαν ότι δεν μπορούν να το αναλάβουν γιατί δεν είναι αυθεντικό. Χωρίς ύφος, χωρίς τίποτα. Και έκανε μπαμ από την αντίδρασή του ότι μάλλον το γνώριζε.
Τέλος, αν δεν κάνω λάθος, στο service περιλαμβάνονται όλες οι εργασίες που θα χρειαστούν. Δεν υπάρχει έξτρα χρέωση εργασίας αν έχει ζημιά, παρά μόνο τα τα έξτρα ανταλλακτικά που απαιτούνται, για τα οποία σε ενημερώνουν από την αρχή. Όσο για το χρόνο, οι 3-4 εβδομάδες μου φάνηκαν πολύ λογικό διάστημα σε σχέση με κάτι 6μηνα που έχω ακούσει σε άλλο "s... group".
Οι τιμές όντως τσιμπομενες, αλλά, αν δεν έχεις κάτι άλλο σίγουρο, αποφεύγεις υποθέτω το ρίσκο.
Δεν ξέρω, μπορεί απλά να έτυχε να μου μείνει απλά θετική εικόνα και άλλη φορά να απογοητεύσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2018, 14:49:37 μμ από sub50 »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος diomidis

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 585
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7929 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 16:01:40 μμ »
Εκανα περσι service σε 1 sub.Πληρωσα περιπου τοσα.Αψογο service.Υπαρχουν λυσεις κ εκτος φθηνοτερες.Καλυτερα καντο εκει να εχεις κ τα επισημα χαρτια service


Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143612
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7930 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 16:23:05 μμ »
Με μια λογικη χρηση,θα το εχεις για κανα 7 με 8 χρονια χωρις σερβις?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38152
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7931 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 17:25:41 μμ »
Με μια λογικη χρηση,θα το εχεις για κανα 7 με 8 χρονια χωρις σερβις?

Γιώργο, η επίσημη οδηγία λέει κάθε 2,5 χρόνια.

Οι γνωρίζοντες, λένε 4-5, για εξασφάλιση σωστής λειτουργίας και στεγανότητας. Αλλά άλλο αυτό που είναι στον ήλιο, μπαίνει σε νερά, τρώει και κανένα κτυπηματάκι, κλπ, και άλλο το "σαλονάτο".

Πάντως η εμπειρία μου λέει ότι τα 7 χρόνια είναι δυνατά, αρκεί όμως, κάθε έναρξη σεζόν, Μάίο-Ιούνιο, να κάνεις ένα τέστ στεγανότητας, για την εξασφάλισή σου.

Διάβασα με προσοχή τις ανωτέρω εμπειρίες για το επίσημο σέρβις, και χαίρομαι άν έχουν βελτιωθεί τόσο. :)

Ειναι γεγονός ότι έχω να πάω χρόνια, οπότε όλα είναι πιθανά. Τις αποδέχομαι, και μπορεί να πάω μια βόλτα, να κάνω τον χαζό, και να τους δώ.

Φυσικά είμαι κακομαθημένος, να ανοίγεται το ρολόι μπροστά μου, και όχι παραλαβή-μεταφορά στα ιδιαίτερα-ενημέρωση, αλλά και αυτό αποδεκτό αν κάποιους τους καλύπτει. Και να το παραλαμβάνω, σε 3 ημέρες. Και με 3-τή εγγύηση.

Απλώς, το κόστος, παραμένει ένας σημαντικός παράγοντας, που δεν μπορώ να παραβλέψω.  ::)

Αυτά. Ανοικτοί και σε άλλες απόψεις. Τόσα κυκλοφορούν εδω μέσα. Δεν κάνουνε σέρβις ?  ???

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143612
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7932 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 17:44:47 μμ »
Αναλογα με τη χρηση που κανει καποιος,καλη η θεωρια αλλα στην πραξη ειναι διαφορετικα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7933 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 17:55:52 μμ »
Σερβις? Ποιο σερβις? Αν δεν σταματησει να δουλευει δεν παει σερβις... :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143612
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #7934 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 17:59:18 μμ »
Σερβις? Ποιο σερβις? Αν δεν σταματησει να δουλευει δεν παει σερβις... :D
το πιο πιθανο  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions