Αποστολέας Θέμα: Sunburst dials?  (Αναγνώστηκε 1839 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Sunburst dials?
« στις: Μάρτιος 24, 2022, 15:01:22 μμ »
Λοιπον επεξεργαζομαι την ιδεα της μοντας, και ψαχνω για dial sunburst για homage χελωνα. Γενικα εχω μια ιδεα απο σαιτ που πουλανε dials, υπαρχει καμμια λιστα εδω μεσα? Αυτο που ψαχνω συγκεκριμενα, ειναι dial sunburst, μαυρο, χωρις ομως τις γραμμες των λεπτων και ιδανικα με ορθογωνια dial markers αλα 6105.

Μηπως μπορει να βοηθησει κανεις? Δεν ψαχνω κατι exotic αλλα επειδη ειναι λιγο συγκεκριμενο, εχουμε προβλημα. Ο σεικομοντς εχει ενα αλλα με ενα τεραστιο ς που ειναι καπως αντιαισθητικο.

Επισης, μπορει κανεις να δωσει ενα ranking σε ποιοτητα dials απο το καθε μαγαζι? Αν εχω καταλαβει καλα, ο namoki ειναι παρα πολυ ποιοτικος αλλα δεν εχει αυτο που θελω. Dials απο aliexpress αξιζουν? Δεν ειναι τοσο το θεμα της τιμης, απλα εχουν παρα πολλες επιλογες.

Ευχαριστω!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ftir

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1413
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2022, 19:47:05 μμ »
Ρώτησε τον seikomods εάν μπορεί να σου στείλει χωρίς το s. Συνήθως αυτή η δυνατότητα υπάρχει, έστω κι αν δεν προσφέρεται.

Στο Ali, οτι πληρώνεις παίρνεις. Τα περισσότερα υλικά που πήρα κατά καιρούς και ηταν φθηνότερα, ηταν πεταμένα λεφτά. Ακριβότερα υλικά έχω αποφύγει να πάρω. Επίσης, μου έχει συμβεί να μην φτάσουν ποτέ και, φυσικά, δεν σε αποζημιώνουν, χώνοντας σου στη μούρη το αποδεικτικό αποστολής και τέλος.

Sent from my EVR-L29 using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Giorgos_I,
No reactions
Φώτης (Αλούπης)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2022, 20:06:34 μμ »
Ρώτησε τον seikomods εάν μπορεί να σου στείλει χωρίς το s. Συνήθως αυτή η δυνατότητα υπάρχει, έστω κι αν δεν προσφέρεται.

Στο Ali, οτι πληρώνεις παίρνεις. Τα περισσότερα υλικά που πήρα κατά καιρούς και ηταν φθηνότερα, ηταν πεταμένα λεφτά. Ακριβότερα υλικά έχω αποφύγει να πάρω. Επίσης, μου έχει συμβεί να μην φτάσουν ποτέ και, φυσικά, δεν σε αποζημιώνουν, χώνοντας σου στη μούρη το αποδεικτικό αποστολής και τέλος.

Sent from my EVR-L29 using Tapatalk

Πες τα αρχηγέ, πές τα.  ;) Το φτηνό κρέας, το τρώνε οι σκύλοι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2022, 22:57:47 μμ »
Ρώτησε τον seikomods εάν μπορεί να σου στείλει χωρίς το s. Συνήθως αυτή η δυνατότητα υπάρχει, έστω κι αν δεν προσφέρεται.

Στο Ali, οτι πληρώνεις παίρνεις. Τα περισσότερα υλικά που πήρα κατά καιρούς και ηταν φθηνότερα, ηταν πεταμένα λεφτά. Ακριβότερα υλικά έχω αποφύγει να πάρω. Επίσης, μου έχει συμβεί να μην φτάσουν ποτέ και, φυσικά, δεν σε αποζημιώνουν, χώνοντας σου στη μούρη το αποδεικτικό αποστολής και τέλος.

Sent from my EVR-L29 using Tapatalk

Ευχαριστω για την απαντηση! Για το ali, δεν μιλαω για θεμα κοστους, αλλα για θεμα επιλογων, πραγματικα εχει απειρα. Και αμα ανεβεις ειδικα λιγο στην τιμη, η ποιοτητα γενικα, απο την εμπειρια μου ειναι πολυ καλη συνηθως.

Φυσικα δεν εχω ορεξη να πειραματιστω περιμενοντας dial απο κινα, ελεγα μπας και κανεις ειχε καμμια καλη εμπειρια  ;)

Απο τα ''γνωστα'' μαγαζια, ποιους θα προτεινες? Με ενδιαφερει το φινιρισμα να ειναι σε επιπεδα ΟΕΜ, και το λουμ γιατι οχι αν ειναι δυνατον. Επισης, ξερεις αν εχουν περισσοτερες επιλογες απο αυτα που εχουν στο σαιτ τους?

Ενδεικτικα τι ψαχνω:

Αυτο σε μαυρο, χωρις τις γραμμες των λεπτων


Αυτο, ομοιως χωρις τις γραμμες


Αυτο μοιαζει προμισινγκ, αλλα το ς με χαλαει



Αυτα μερικα παραδειγματα, οπως ειπα ομως, φινιρισμα ειναι πολυ σημαντικο για μενα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ftir

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1413
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 25, 2022, 10:45:18 πμ »
Πες τα αρχηγέ, πές τα.  ;) Το φτηνό κρέας, το τρώνε οι σκύλοι.

Γεια σου φίλε Γιώργο άρχοντα!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Φώτης (Αλούπης)

Αποσυνδεδεμένος ftir

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1413
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 25, 2022, 11:01:56 πμ »
Ευχαριστω για την απαντηση! Για το ali, δεν μιλαω για θεμα κοστους, αλλα για θεμα επιλογων, πραγματικα εχει απειρα. Και αμα ανεβεις ειδικα λιγο στην τιμη, η ποιοτητα γενικα, απο την εμπειρια μου ειναι πολυ καλη συνηθως.

Φυσικα δεν εχω ορεξη να πειραματιστω περιμενοντας dial απο κινα, ελεγα μπας και κανεις ειχε καμμια καλη εμπειρια  ;)

Απο τα ''γνωστα'' μαγαζια, ποιους θα προτεινες? Με ενδιαφερει το φινιρισμα να ειναι σε επιπεδα ΟΕΜ, και το λουμ γιατι οχι αν ειναι δυνατον. Επισης, ξερεις αν εχουν περισσοτερες επιλογες απο αυτα που εχουν στο σαιτ τους?

Αυτα μερικα παραδειγματα, οπως ειπα ομως, φινιρισμα ειναι πολυ σημαντικο για μενα.

Ναι, ναι, κατάλαβα τι ζητάς και από την εμπειρία μου, δεν φαίνεται να υπάρχει "έτοιμο", όμως εάν ψάξεις και ρωτήσεις, είναι εξαιρετικά πιθανό είτε να το βρεις, είτε να ζητήσεις να στο κατασκευάσουν (custom dial).

Από μία πρόχειρη αναζήτηση στα έτοιμα:

https://www.dlwwatches.com/products/dial-sunburst-black?variant=41482635462
(καλιακούδα, αλλά sunburst, λείπουν τα πάντα όμως. Στην εσχάτη, μπορείς να πάρεις ξεχωριστά applied markers του γούστου σου και να τους τοποθετήσεις εσύ πάνω στο dial, ή να το κάνει ωρολογοποιός -βλέπε Χρήστο για παράδειγμα- για σένα)

https://www.seikomods.com/shop/ct821-black-sunburst-sandwich-dial-28-5mm/
(έχει διαγραμμίσεις, είναι όμως καλαίσθητη πρόσοψη και χωρίς το μ@λ@κισμένο λογότυπο του)

https://luciusatelier.com/collections/dials-swiss-quality-seiko-mod-parts/products/stardust-dial-v2-no-date
(ο Λούσιους είναι σε όλα του, "αραπάκια τον φυλάνε, στον Αλη-Πασά τον πάνε", έχει καλή ποιότητα όμως και ίσως να φτιάχνει κατά παραγγελία και έτσι να αποφύγεις τις γελοιότητες του)

https://watchandstyle.net/products/snzf17-oem-dial
(δες εδώ σε ΟΕΜ. Δεν είναι ο μόνος που πουλάει ΟΕΜ. Και ο ΝΑΜΟΚΙ έχει ΟΕΜ)

https://www.dagazwatch.com/apps/webstore/
(έχε τον και αυτόν υπόψη σου)

Επίσης, μπες στο Facebook σε ομάδες Watch modding  και ψάξε για Custom Watch Dials, μπορείς και να ρωτήσεις την εκάστοτε ομάδα, σίγουρα θα πάρεις αρκετές και πολύ βοηθητικές απαντήσεις

Εν κατακλείδι, είμαι βέβαιος πως αν έχεις φάει πετριά στην κεφάλα (= το θέλεις πάρα πολύ αυτό το dial), σίγουρα θα καταφέρεις να το βρεις με λίγο εντατικότερο ψάξιμο, κατά πάσα πιθανότητα αυτούσιο ή, στη χειρότερη, κατά παραγγελία
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Φώτης (Αλούπης)

Αποσυνδεδεμένος ftir

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1413
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2022, 10:51:52 πμ »
Μετά από συζήτηση με τον φίλο του OP, θα ήθελα να σημειώσω και εδώ μερικές παρατηρήσεις από την εμπειρία μου, που πιστεύω θα φανούν χρήσιμες στους φίλους που θέλουν να ασχοληθούν με το modding (και ειδικότερα με το Seiko modding).

Είναι προφανές πως η πρόσοψη (dial) ενός ρολογιού είναι το κεντρικότερο και σημαντικότερο στοιχείο όλων. Το στοιχείο αυτό είναι καθοριστικό για τον χαρακτήρα και την αίσθηση που θα αποκτήσει ένα ρολόι, όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του ρολογιού επιλέγονται σε σχέση με την πρόσοψη. Συνεπώς είναι κεφαλαιώδες η πρόσοψη που θα επιλεγεί να έχει την καλύτερη δυνατή ποιότητα και αίσθηση. Η εμπειρία μου έδειξε πως για την καλύτερη ποιότητα, σχεδόν πάντα να επιλέγω ΟΕΜ Seiko dials, γνήσια εξαρτήματα δηλαδή, τα οποία προμηθεύομαι είτε από Ολλανδία (Seiko Watch parts) είτε από ανεξάρτητους προμηθευτές στην Άπω Ανατολή (ναι, το έχω πάρει το ρίσκο επιτυχώς, μετά από πολύ έρευνα φυσικά), είτε από μαγαζιά τύπου ΝΑΜΟΚΙ, ο οποίος διαθέτει προσφάτως πολύ όμορφα ΟΕΜ Seiko dials. Σε κάθε περίπτωση όμως, το κόστος δεν μπορεί να υπερβαίνει κατ' εμέ, ανάλογα με την περίπτωση, τα 45, 70, άντε 100ευρώ για κάτι πολύ σπάνιο.

Για τις after market dials θα προτιμήσω κάποια χωρίς logo από τους γνωστούς (ΝΑΜΟΚΙ, DLW, Seikomods κτλ) ή κάτι εντελώς Custom (με ανάλογο ρίσκο), όμως σε λογική τιμή (<50ευρώ).

Τέλος κάτι σημαντικό που αφορά στο κόστος και δεν το γνώριζα από την αρχή είναι το εξής πολύ απλό: Επειδή το σπορ αυτό είναι πολύ δημιουργικό και νιώθεις ότι φτιάχνεις κάτι πρωτότυπο και (ίσως) μοναδικό, θέλεις και είναι θεμιτό να δοκιμάζεις διάφορες εναλλακτικές. Δεδομένου τώρα πως το μοντάρισμα ενός ρολογιού από την αρχή (from ground up) με ποιοτικά υλικά θα φτάσει και θα υπερβεί εύκολα τα 500ευρώ (πάντα με φθηνούς μηχανισμούς ΝΗ35/36), θα πρέπει να καταλάβουμε πως οι δοκιμές εναλλακτικών υλικών θα ανεβάσουν το κόστος αυτό κατά 20% - 50% - 100%, αναλόγως την διαστροφή του καθενός... Το μόνο ελαφρυντικό και άλλοθι σ' αυτό είναι πως τα υλικά που δεν χρησιμοποιούνται (αν δεν είναι "άστοχα"), μπορούν να αποτελέσουν στοκ και εναλλακτικές για μελλοντικές προσπάθειες.





friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Spyoly,
No reactions
Φώτης (Αλούπης)

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2022, 11:16:03 πμ »
Πολύ κατατοπιστικός 👌👍👍👍
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
ftir,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2022, 12:23:14 μμ »
Μετά από συζήτηση με τον φίλο του OP, θα ήθελα να σημειώσω και εδώ μερικές παρατηρήσεις από την εμπειρία μου, που πιστεύω θα φανούν χρήσιμες στους φίλους που θέλουν να ασχοληθούν με το modding (και ειδικότερα με το Seiko modding).

Είναι προφανές πως η πρόσοψη (dial) ενός ρολογιού είναι το κεντρικότερο και σημαντικότερο στοιχείο όλων. Το στοιχείο αυτό είναι καθοριστικό για τον χαρακτήρα και την αίσθηση που θα αποκτήσει ένα ρολόι, όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του ρολογιού επιλέγονται σε σχέση με την πρόσοψη. Συνεπώς είναι κεφαλαιώδες η πρόσοψη που θα επιλεγεί να έχει την καλύτερη δυνατή ποιότητα και αίσθηση. Η εμπειρία μου έδειξε πως για την καλύτερη ποιότητα, σχεδόν πάντα να επιλέγω ΟΕΜ Seiko dials, γνήσια εξαρτήματα δηλαδή, τα οποία προμηθεύομαι είτε από Ολλανδία (Seiko Watch parts) είτε από ανεξάρτητους προμηθευτές στην Άπω Ανατολή (ναι, το έχω πάρει το ρίσκο επιτυχώς, μετά από πολύ έρευνα φυσικά), είτε από μαγαζιά τύπου ΝΑΜΟΚΙ, ο οποίος διαθέτει προσφάτως πολύ όμορφα ΟΕΜ Seiko dials. Σε κάθε περίπτωση όμως, το κόστος δεν μπορεί να υπερβαίνει κατ' εμέ, ανάλογα με την περίπτωση, τα 45, 70, άντε 100ευρώ για κάτι πολύ σπάνιο.

Για τις after market dials θα προτιμήσω κάποια χωρίς logo από τους γνωστούς (ΝΑΜΟΚΙ, DLW, Seikomods κτλ) ή κάτι εντελώς Custom (με ανάλογο ρίσκο), όμως σε λογική τιμή (<50ευρώ).

Τέλος κάτι σημαντικό που αφορά στο κόστος και δεν το γνώριζα από την αρχή είναι το εξής πολύ απλό: Επειδή το σπορ αυτό είναι πολύ δημιουργικό και νιώθεις ότι φτιάχνεις κάτι πρωτότυπο και (ίσως) μοναδικό, θέλεις και είναι θεμιτό να δοκιμάζεις διάφορες εναλλακτικές. Δεδομένου τώρα πως το μοντάρισμα ενός ρολογιού από την αρχή (from ground up) με ποιοτικά υλικά θα φτάσει και θα υπερβεί εύκολα τα 500ευρώ (πάντα με φθηνούς μηχανισμούς ΝΗ35/36), θα πρέπει να καταλάβουμε πως οι δοκιμές εναλλακτικών υλικών θα ανεβάσουν το κόστος αυτό κατά 20% - 50% - 100%, αναλόγως την διαστροφή του καθενός... Το μόνο ελαφρυντικό και άλλοθι σ' αυτό είναι πως τα υλικά που δεν χρησιμοποιούνται (αν δεν είναι "άστοχα"), μπορούν να αποτελέσουν στοκ και εναλλακτικές για μελλοντικές προσπάθειες.

friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
ftir,
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2022, 03:02:00 πμ »
Μετά από συζήτηση με τον φίλο του OP, θα ήθελα να σημειώσω και εδώ μερικές παρατηρήσεις από την εμπειρία μου, που πιστεύω θα φανούν χρήσιμες στους φίλους που θέλουν να ασχοληθούν με το modding (και ειδικότερα με το Seiko modding).

Είναι προφανές πως η πρόσοψη (dial) ενός ρολογιού είναι το κεντρικότερο και σημαντικότερο στοιχείο όλων. Το στοιχείο αυτό είναι καθοριστικό για τον χαρακτήρα και την αίσθηση που θα αποκτήσει ένα ρολόι, όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του ρολογιού επιλέγονται σε σχέση με την πρόσοψη. Συνεπώς είναι κεφαλαιώδες η πρόσοψη που θα επιλεγεί να έχει την καλύτερη δυνατή ποιότητα και αίσθηση. Η εμπειρία μου έδειξε πως για την καλύτερη ποιότητα, σχεδόν πάντα να επιλέγω ΟΕΜ Seiko dials, γνήσια εξαρτήματα δηλαδή, τα οποία προμηθεύομαι είτε από Ολλανδία (Seiko Watch parts) είτε από ανεξάρτητους προμηθευτές στην Άπω Ανατολή (ναι, το έχω πάρει το ρίσκο επιτυχώς, μετά από πολύ έρευνα φυσικά), είτε από μαγαζιά τύπου ΝΑΜΟΚΙ, ο οποίος διαθέτει προσφάτως πολύ όμορφα ΟΕΜ Seiko dials. Σε κάθε περίπτωση όμως, το κόστος δεν μπορεί να υπερβαίνει κατ' εμέ, ανάλογα με την περίπτωση, τα 45, 70, άντε 100ευρώ για κάτι πολύ σπάνιο.

Για τις after market dials θα προτιμήσω κάποια χωρίς logo από τους γνωστούς (ΝΑΜΟΚΙ, DLW, Seikomods κτλ) ή κάτι εντελώς Custom (με ανάλογο ρίσκο), όμως σε λογική τιμή (<50ευρώ).

Τέλος κάτι σημαντικό που αφορά στο κόστος και δεν το γνώριζα από την αρχή είναι το εξής πολύ απλό: Επειδή το σπορ αυτό είναι πολύ δημιουργικό και νιώθεις ότι φτιάχνεις κάτι πρωτότυπο και (ίσως) μοναδικό, θέλεις και είναι θεμιτό να δοκιμάζεις διάφορες εναλλακτικές. Δεδομένου τώρα πως το μοντάρισμα ενός ρολογιού από την αρχή (from ground up) με ποιοτικά υλικά θα φτάσει και θα υπερβεί εύκολα τα 500ευρώ (πάντα με φθηνούς μηχανισμούς ΝΗ35/36), θα πρέπει να καταλάβουμε πως οι δοκιμές εναλλακτικών υλικών θα ανεβάσουν το κόστος αυτό κατά 20% - 50% - 100%, αναλόγως την διαστροφή του καθενός... Το μόνο ελαφρυντικό και άλλοθι σ' αυτό είναι πως τα υλικά που δεν χρησιμοποιούνται (αν δεν είναι "άστοχα"), μπορούν να αποτελέσουν στοκ και εναλλακτικές για μελλοντικές προσπάθειες.


Ποιο ειναι το μαγαζι στην Ολλανδια;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ftir

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1413
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 29, 2022, 10:51:01 πμ »
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
AmsterdamWatch,
No reactions
Φώτης (Αλούπης)

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2022, 12:19:33 μμ »
https://www.watchpartsplaza.com

δεν το ξερα οτι ειναι ολλανδικο το μαγαζι, ευχαριστω!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος AmsterdamWatch

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 13:27:30 μμ »
Το Watchpartsplaza είναι πλέον WatchPlaza.
www.watchplaza.com/us/
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος PK73

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3035
    • Προφίλ
Απ: Sunburst dials?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 20:21:13 μμ »
Αξιόπιστο κατάστημα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions