Αποστολέας Θέμα: Το αγαπημενο σας ρολοι  (Αναγνώστηκε 3239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Μεταλας

  • Επισκέπτης
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 15:20:24 μμ »
Η αγαπημενη μου μπουχαρα :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 15:31:26 μμ »
Να ρωτήσω κάτι εγώ?
Ο λόγος είναι συναισθηματικός κυρίως?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος time haunted

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 716
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 16:07:59 μμ »
Η ΙΣΤΟΡΙΑ  ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΡΧΗ ΤΩΝ ΟΛΩΝ
Αυτο το ρολοι  το αγορασα καποτε με 7 ευρο στο παζαρι στη γεφυρα του πουλοπουλου .Ο πωλητης μου το εδωσε με αγαπη και συμπαθεια παρολο που δεν το πολυ ηθελα .
Την  ιδια μερα το πουλησα στο ebay μεσα σε 5 δευτερολεπτα  στα 350 ευρο χωρις να χω καμια σχεση με ρολογια

Στην πορεια ενω αρχισα να διαβαζω και να μαθαινω για ρολογια να βρισκω διαφορα ρολογια αλλα ποτε ξανα αυτο.
Ειχα κανει ενα τραγικο λαθος  ειχα πουλησει ενα υπερσπανιο ρολοι που δεν θα το ξαναβρισκα ποτε μου  σε κατασταση nos

δεν το ξαναειδα ποτε ουτε ξαναβρηκα το ιδιο σε αγγελια παγκοσμιως .

μετα απο 4 5 χρονια  γυρω στο 2015 τυχαια και ψαχνοντας ο ιδιος αγοραστης που του το ειχα πουλησει το εβαλε προς πωληση στο γερμανικο  ebay
χωρις να χασω καιρο του εστειλα μυνημα και εκεινος με μεγαλη χαρα  μου το ξαναπουλησε  στην τιμη που του το ειχα δωσει

στα 10 χρονια που συλλεγω  περιπου εχουν περασει διαφορα απο πολυ δυνατα και ακριβα ρολογια αλλα ισως καλο ειναι να κρατησουμε  την αρχη της ολης ιστοριας......

ειναι  το πρωτο μου δυνατο  αποκτημα  και  ενα χαρακτηριστικο μου  ρολοι  το οποιο δειχνει και το ευρος της γνωσης μου πανω σε ρολογια...

αλλο να εχεις  ρολογια που βρισκεις  και αλλο να χεις ρολογια που απλως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ οσο και να τα πληρωσεις


νομιζω οτι ειπα πολλα  μεσα απο αυτη την μικρη ιστορια ...

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Taylor 1981

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7063
  • Μάριος
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 16:16:13 μμ »
Το αγαπημένο μου ρολόι είναι αυτό το οποίο μου το είχε κάνει δώρο ο πατέρας μου όταν πήγαινα δημοτικό..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 22:32:59 μμ »
...ως τυπικός βλαμμένος , δεν έχω το αγαπημένο. Τα αγαπάω και τα λαχταράω .....όλα. ;D

Αν όμως, με υποχρέωναν, να μείνω ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΕΝΑ, τότε, θα ήταν αυτό.



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 10:59:11 πμ »


Για μένα το 233!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος Speedster356

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 03, 2021, 11:00:53 πμ »
Το αγαπημένο μου ρολόι είναι το Timex Ironman Triathlon 8 lap (pre Indiglo) μοντέλο.



Μου το έκαναν δώρο οι γονείς μου, νομίζω το Καλοκαίρι του 1987.

Το έβλεπα στο Kmart ( ). Ο πατέρας μου δούλεψε για 1 χρόνο σε ερευνητικό κέντρο στις ΗΠΑ και μας είχε οικογενειακώς το καλοκαίρι μαζί του.
Αν θυμάμαι καλά είχε MSRP 45 δολάρια, και το έδιναν με έκπτωση 35 ή 40 τελική (τότε πρέπει να είχε το δολάριο γύρω στις 45 με 47 δραχμές). Ενδεικτικά ένα καλό BMX έκανε γύρω στα 200 δολάρια και με τόσα αγόραζες μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με ηλεκτρικά παράθυρα, τουλάχιστον στο Tennessee.

Το είχα ερωτευθεί, και οι γονείς μου υπέκυψαν.
Το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν πολύ εντυπωσιακό, με έντονα χρώματα, αθλητικό στυλ και χρονόμετρο με μνήμες για lap προπόνησης.
Για την εποχή του, διαστημικό.

Στα θετικά του, νομίζω ότι είχε καλή κάσα και ξεχωριστό σχεδιασμό. Αρκετά σπάνιο για την εποχή του στην Ελλάδα.

Συμμαθητής μου εκείνη την εποχή εμφανίστηκε με ανάλογο μοντέλο Piratron, επίσης αρκετά εντυπωσιακό.

Στα αρνητικά, το λαστιχένιο λουράκι είχε την κλασική ευπάθεια που είχαν και τα Casio της εποχής και κοβόταν αρκετά εύκολα. Επίσης, οι αναγραφές στα κουμπιά και το bezel ξεθώριαζαν με το χρόνο και τη χρήση.

Το ρολόι είχε ένα γκρι πλαστικό κουτί συσκευασίας. Σύμφωνα με τα χαρτιά του, η έδρα της Timex ήταν το Little Rock, Arkansas.

Όσοι ήταν παρατηρητικοί και έβλεπαν CNN κλπ. εκείνη την εποχή, θα πρόσεξαν ότι ο Πρόεδρος Bill Clinton φορούσε σε αρκετές δημόσιες εμφανίσεις του αυτό το ρολόι. Όχι τυχαία, καθώς η πολιτική έδρα του ήταν το Little Rock, και με αυτό το μοντέλο κρατούσε χαμηλό, Made in America προφίλ (όταν δε φορούσε τα Rolex του).

Κάπου στις αρχές της 10ετίας του 90, έστειλα γράμμα στην Timex για πιθανό service (αναφέροντας τον εντυπωσιασμό μου για τον Πρόεδρο και την επιλογή του). Πήρα το ΟΚ και έστειλα το ρολογάκι στο Little Rock. Μετά από αρκετές εβδομάδες, μου επέστρεψε με refurbished bezel και κουμπιά, και νέο λουράκι. Έφαγα κατσάδα από τον πατέρα γιατί στην πιστωτική του εμφανίστηκε 3 φορές η επισκευή των περίπου 25 δολαρίων. Τελικά ήταν 2 χρεώσεις και 1 πίστωση, είχαν κάνει κάποιο λάθος.

Το ρολόι είχε άδοξο τέλος πιθανότατα το 1997, καθώς μια μέρα που έπλενα το αυτοκίνητο στην πυλωτή, το άφησα σε ένα κάγκελο για να μην το γρατσουνίσω στο πλύσιμο και το ξέχασα εκεί. Ελπίζω να το χάρηκε όποιος το βρήκε…

Ήταν το αγαπημένο μου ρολόι και εντελώς προσωπική επιλογή, με γονική όμως χρηματοδότηση. Χαρακτηρίζει εμένα, τη γενιά μου σε κάποιο βαθμό, και την εποχή που μεγάλωσα.

Από ρολόγια που έχω στην κατοχή μου, το αγαπημένο μου είναι το Tag Heuer s’el chronograph. Δώρο από τους γονείς μου (το επέλεξα εγώ) για το πανεπιστήμιο, σε ταξίδι τους στη Σιγκαπούρη το Δεκέμβριο του 1994. Με χαρακτηρίζει καθώς μου αρέσουν οι χρονογράφοι και τα complications. Εκείνη την εποχή η Tag ήταν hot με τα quartz της και την σύνδεση της με την F1. Σίγουρα όχι σοβαρή επιλογή για έναν πραγματικά ορολογόφιλο, αλλά νομίζω ένα καλό gateway drug.


Αργότερα είχα ερωτευθεί ένα Heuer Carerra chronograph re-edition με συνθετικό κρύσταλλο που είχαν βγάλει στα μέσα της 10ετίας του 90, αλλά δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να το πάρω. Τιμή κοντά στις 400.000 δραχμές αν θυμάμαι σωστά.

Αυτά από εμένα, και ελπίζω να μην κούρασα.

P.S.: to be continued…


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 03, 2021, 11:08:48 πμ »
..........................................
..........................................
.........................................

Αυτά από εμένα, και ελπίζω να μην κούρασα.

P.S.: to be continued…


@Speedster356



Αυτό είναι το πνεύμα ΙΜΟ ! Οι ιστορίες, τα αισθήματα, οι αναμνήσεις. Το πως ζήσαμε το κάθε ρολογάκι.

Ευγε σου !

---------------------------------------
Σημ. Η απλή παράθεση μιας φωτό, εμένα προσωπικά, δεν με γεμίζει, ούτε δίνει την ουσία της σχέσης.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Speedster356

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 03, 2021, 11:10:52 πμ »
@Speedster356

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Αυτό είναι το πνεύμα ΙΜΟ ! Οι ιστορίες, τα αισθήματα, οι αναμνήσεις. Το πως ζήσαμε το κάθε ρολογάκι.

Ευγε σου ! (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

---------------------------------------
Σημ. Η απλή παράθεση μιας φωτό, εμένα προσωπικά, δεν με γεμίζει, ούτε δίνει την ουσία της σχέσης.

Thanx!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4454
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 03, 2021, 21:50:41 μμ »
Φιλε Speedster, πολυ ωραια ιστορια.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 03, 2021, 21:54:28 μμ »
Το αγαπημένο μου ρολόι είναι το Timex Ironman Triathlon 8 lap (pre Indiglo) μοντέλο.

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Μου το έκαναν δώρο οι γονείς μου, νομίζω το Καλοκαίρι του 1987.

Το έβλεπα στο Kmart ( ). Ο πατέρας μου δούλεψε για 1 χρόνο σε ερευνητικό κέντρο στις ΗΠΑ και μας είχε οικογενειακώς το καλοκαίρι μαζί του.
Αν θυμάμαι καλά είχε MSRP 45 δολάρια, και το έδιναν με έκπτωση 35 ή 40 τελική (τότε πρέπει να είχε το δολάριο γύρω στις 45 με 47 δραχμές). Ενδεικτικά ένα καλό BMX έκανε γύρω στα 200 δολάρια και με τόσα αγόραζες μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με ηλεκτρικά παράθυρα, τουλάχιστον στο Tennessee.

Το είχα ερωτευθεί, και οι γονείς μου υπέκυψαν.
Το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν πολύ εντυπωσιακό, με έντονα χρώματα, αθλητικό στυλ και χρονόμετρο με μνήμες για lap προπόνησης.
Για την εποχή του, διαστημικό.

Στα θετικά του, νομίζω ότι είχε καλή κάσα και ξεχωριστό σχεδιασμό. Αρκετά σπάνιο για την εποχή του στην Ελλάδα.

Συμμαθητής μου εκείνη την εποχή εμφανίστηκε με ανάλογο μοντέλο Piratron, επίσης αρκετά εντυπωσιακό.

Στα αρνητικά, το λαστιχένιο λουράκι είχε την κλασική ευπάθεια που είχαν και τα Casio της εποχής και κοβόταν αρκετά εύκολα. Επίσης, οι αναγραφές στα κουμπιά και το bezel ξεθώριαζαν με το χρόνο και τη χρήση.

Το ρολόι είχε ένα γκρι πλαστικό κουτί συσκευασίας. Σύμφωνα με τα χαρτιά του, η έδρα της Timex ήταν το Little Rock, Arkansas.

Όσοι ήταν παρατηρητικοί και έβλεπαν CNN κλπ. εκείνη την εποχή, θα πρόσεξαν ότι ο Πρόεδρος Bill Clinton φορούσε σε αρκετές δημόσιες εμφανίσεις του αυτό το ρολόι. Όχι τυχαία, καθώς η πολιτική έδρα του ήταν το Little Rock, και με αυτό το μοντέλο κρατούσε χαμηλό, Made in America προφίλ (όταν δε φορούσε τα Rolex του).

Κάπου στις αρχές της 10ετίας του 90, έστειλα γράμμα στην Timex για πιθανό service (αναφέροντας τον εντυπωσιασμό μου για τον Πρόεδρο και την επιλογή του). Πήρα το ΟΚ και έστειλα το ρολογάκι στο Little Rock. Μετά από αρκετές εβδομάδες, μου επέστρεψε με refurbished bezel και κουμπιά, και νέο λουράκι. Έφαγα κατσάδα από τον πατέρα γιατί στην πιστωτική του εμφανίστηκε 3 φορές η επισκευή των περίπου 25 δολαρίων. Τελικά ήταν 2 χρεώσεις και 1 πίστωση, είχαν κάνει κάποιο λάθος.

Το ρολόι είχε άδοξο τέλος πιθανότατα το 1997, καθώς μια μέρα που έπλενα το αυτοκίνητο στην πυλωτή, το άφησα σε ένα κάγκελο για να μην το γρατσουνίσω στο πλύσιμο και το ξέχασα εκεί. Ελπίζω να το χάρηκε όποιος το βρήκε…

Ήταν το αγαπημένο μου ρολόι και εντελώς προσωπική επιλογή, με γονική όμως χρηματοδότηση. Χαρακτηρίζει εμένα, τη γενιά μου σε κάποιο βαθμό, και την εποχή που μεγάλωσα.

Από ρολόγια που έχω στην κατοχή μου, το αγαπημένο μου είναι το Tag Heuer s’el chronograph. Δώρο από τους γονείς μου (το επέλεξα εγώ) για το πανεπιστήμιο, σε ταξίδι τους στη Σιγκαπούρη το Δεκέμβριο του 1994. Με χαρακτηρίζει καθώς μου αρέσουν οι χρονογράφοι και τα complications. Εκείνη την εποχή η Tag ήταν hot με τα quartz της και την σύνδεση της με την F1. Σίγουρα όχι σοβαρή επιλογή για έναν πραγματικά ορολογόφιλο, αλλά νομίζω ένα καλό gateway drug.

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
Αργότερα είχα ερωτευθεί ένα Heuer Carerra chronograph re-edition με συνθετικό κρύσταλλο που είχαν βγάλει στα μέσα της 10ετίας του 90, αλλά δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να το πάρω. Τιμή κοντά στις 400.000 δραχμές αν θυμάμαι σωστά.

Αυτά από εμένα, και ελπίζω να μην κούρασα.

P.S.: to be continued…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Είσαι θεός, μακάρι όλες σου οι αναμνήσεις να είναι χαρούμενες

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Speedster356

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 03, 2021, 22:01:41 μμ »
Φιλε Speedster, πολυ ωραια ιστορια.

Wow!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10752
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 03, 2021, 22:27:34 μμ »
Ωραίος ο φίλος ο speedmaster....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4454
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 04, 2021, 08:44:19 πμ »
Wow!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Για σενα το ανεβασα.
Υποθετω σε αυτο αναφεροσουν ως επανεκδοση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος yannisb

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2813
    • Προφίλ
Απ: Το αγαπημενο σας ρολοι
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 04, 2021, 16:43:56 μμ »
Για μενα ηταν συνδυασμος ποθου και οικονομικης θυσιας.

Η Breguet ειναι μια μαρκα που αγαπαω για την ιστορια και την ποιοτητα της και εχει μια σειρα που ταιριαζει πολυ στα γουστα μου, τους πιλοτους -χρονογραφους Type XX/ XXI.
ΜΕχρι να μαζεψω τα χρηματα και να παρω την αποφαση, κυκλοφορησε τοτε ενα μοντελο που το δα και μου τρεξανε τα σαλια.... Οταν λεω "αυτο ειναι το grail!" και ανοιγω το αρθρο, οι φαπες απανωτες....
- one -off  κομματι σε δημοπρασια για φιλανθρωπια (αρε αδυναμια κτησης + εξωφρενικη τιμη)
- πλατινενια κασα ( παλι δυσθεωρητη τιμη, ευαισθησια , βαρος κτλ)

Κι ετσι αρκεστηκα στο να το εχω screensaver και να το χαζευω....

Φανταζεστε λοιπον τι εγινε οταν βγηκε σε μοντελο παραγωγης , ατσαλινο! Μετα λυπης θυσιασα το moon και με συνοπτικες διαδικασιες το απεκτησα!

Οποτε λιγο το οικονομικο κομματι (ειναι το καλυτερο μου ρολοι ) αλλα κυριως αυτο το rollercoaster συναισθηματων μεχρι να μπορεσω να το παρω (σα γκομενα που σε φτυνει και την καταφερνεις ενα πραμα!  :D ) το εχει σε περιοπτη θεση στην καρδια -και τη συλλογη - μου!






friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions