Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1653239 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actus

  • Members+
  • Full Member
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9810 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 18:33:56 μμ »
Άψογος....για την ιστορία, στα πρώτα GMT δεν υπήρχε αυτόνομη κίνηση του δείκτη 24 ωρών με αυτόν των 12 ωρών ,έτσι όταν πχ το 24 ήταν πάνω στο 12 και η ώρα ήταν ας πούμε 5 το απόγευμα ο 24ωρος ήταν πάντα στο 17.Την δεύτερη ώρα την πετύχαινες γυρίζοντας τη στεφανη.

Σωστά, μέχρι το 1983 που βγήκε το πρώτο GMT-Master II (ref. 16760), το γνωστό "Fat Lady" με παχύτερη κάσα και crown guards και τον cal. 3085. Μάλιστα έβγαινε μόνο σε ατσάλι και μόνο με την νέα—τότε—μαυρoκόκκινη στεφάνη.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38106
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9811 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 18:58:01 μμ »
Άψογος....για την ιστορία, στα πρώτα GMT δεν υπήρχε αυτόνομη κίνηση του δείκτη 24 ωρών με αυτόν των 12 ωρών ,έτσι όταν πχ το 24 ήταν πάνω στο 12 και η ώρα ήταν ας πούμε 5 το απόγευμα ο 24ωρος ήταν πάντα στο 17.Την δεύτερη ώρα την πετύχαινες γυρίζοντας τη στεφανη.

Η ανεξάρτητη κίνηση, και ΜΟΝΟΝ του ωροδείκτη, και με άλματα ανα ώρα, εφαρμόστηκε στο GMT II. Ο λεπτοδείκτης και ο 24-ωρος, είχαν σταθερή σχέση.

Εως τότε, όπως είπε ο Σπύρος, στο κλασικό GMT η κινηση ήταν αναλογική, 2 πλήρεις στροφές του ωροδείκτη, για μία του 24-ωρου. 2:1 για τους μηχανόβιους.

Και με την περιστροφή της στεφάνης, ρύθμιζες την δεύτερη ώρα. ή με τον λεπτοδείκτη, χρονομετρούσες περιόδους μέχρι μια ώρα. ή μέχρι 12 ώρες με τον ωροδείκτη.

Μιλάμε για εποχές, που τα ηλεκτρονικά, ήταν ακόμα στα..............εργαστήρια,  ::) και έμελλε να έρθουν τα διαστημικά προγράμματα και η τεχνολογία των υλικών για να αναπτυχθούν σε σημείο που θα απολαμβάναμε χροοοοοοοονια αργότερα.

Τα είχα και τα δύο. Το ΙΙ, πιο μανιτζέβελο, πιο πρακτικό, για συνεχείς αλλαγές, Ρώμη-Λονδίνο- Βαρσοβία σε 5 ημέρες, με τον 24-ωρο να μένει σταθερός, στην ώρα "σπιτιού", και ο ωροδείκτης στην εκάστοτε τοπική.

Το Ι, κλασικό, εξυπηρετούσε μονον με την στεφάνη. Που μπέρδευε λίγο σε συνεχείς αλλαγές.

Οταν ήρθε η ώρα του .........................αποχωρισμού  :'( :'( :'(, και οι τρείς (*), σε σύσκεψη, αποφασίσαμε να παραμείνουμε στο κλασικό, που σημειωτέον είχε σταματήσει να παράγεται, και να ..............ξεφορτωθούμε το ΙΙ.

Αντίστοιχα, με το II, κτίστηκε και το Explorer II.  ;)










___________________________________________
(*). Εγώ, ο εαυτός μου και η αφεντιά μου  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9812 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 19:05:04 μμ »
Το έχεις μετανιώσει Γιώργο που έδωσες το δύο;; Σήμερα δηλαδή θα έπαιρνες την ίδια απόφαση;

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38106
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9813 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 21:24:50 μμ »
Το έχεις μετανιώσει Γιώργο που έδωσες το δύο;; Σήμερα δηλαδή θα έπαιρνες την ίδια απόφαση;

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι. Την ίδια. Το Ι είναι πλέον "ιστορία", το ΙΙ, πιο πρακτικό στην χρήση, να λέμε και την αλήθεια, παράγεται με τις νέες κάσες / ελατήρια / προδιαγραφές. Με 2 δεύτερα την ημέρα.

Αλλά, πάμε πίσω 50 χρόνια, τότε για χρονόμετρο + αδιάβροχο + εργαλείο, δεν υπήρχαν πολλά. Με πιστοποίηση των 2 λεπτών το μήνα και νερά, πολλά νερά, πιο να έπαιρνε κάποιος, που είχε κάποια χρήματα ?

Και τα χρήματα, δεν ήταν πολλά. 600.000 χιλιάδες το GMT το 1993 ( 1760 Ε αν δεν υπολογίσεις πληθωρισμούς, κλπ). Και με μπρασελέ από Sea Dweller, με μασίφ άκρα.

Και ζούνε ακόμα, και με τιμές, στα ύψη. Εσύ ειδικά τα ξέρεις.

Απλώς, θα έπρεπε να τιο έχω κρατήσει. Αλλά, θα έπρεπε τότε, με αυτήν την φιλοσοφία, να έχω και το 300-άρι Sub, το Explorer II, το Datejust, και ίσως κάποια ακόμα. Και μιλάω πάντα μόνον για τα Rolex. Δεν αναφέρομαι σε άλλη μάρκα.

Το καλό, στο ΙΙ, είναι ότι το πήρε ο αδελφός της γυναίκας μου. Οπότε, παρέμεινε στην οικογένεια κατα κάποιον τρόπο.





Το έχω ακόμα το χαρτί, της αγοράς του 1675 το 1983. Δες τιμή. 94.000 βιτρίνα, 74.000 με την έκπτωση, μια και έπαιρνα "μπόλικα" την εποχή εκείνη.  ;)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9814 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 21:24:59 μμ »
Ο Γιώργος, αναφέρεται στη χρηστικότητα του GMT όταν πρωτοεμφανίστηκε σε μια ο χρονική περίοδο όπου τα gps  και τα κινητά τηλέφωνα ήταν καθαρή επιστημονική φαντασία,.Πραγματικα πρωτοπόρα σχεδίαση και πολύ χρηστικό καντραν.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9815 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 21:34:42 μμ »
Φοβερές λεπτομέρειες,σας ευχαριστώ που τις μοιράζεστε. Πραγματικά,μια άλλη εποχή...

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38106
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9816 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 21:36:00 μμ »
Μάλιστα έβγαινε μόνο σε ατσάλι και μόνο με την νέα—τότε—μαυρoκόκκινη στεφάνη.

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Αυτή η μαυροκόκκινη, που λόγω προεργασίας και υλικών, ξέβαφε σε όλα. ;D

Του Γερμανού το καλοκαίρι.



Η στεφάνη μου, την έχω.



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9817 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 21:46:27 μμ »
Έχω στείλει το 1675 του 1967  για σέρβις (μετά από παραίνεση του Γιωργου) αλλά σύντομα θα βάλω φωτο μαζί με το Batman...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9818 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 21:47:25 μμ »
Εν αναμονή Σπύρο να το δούμε

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9819 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 21:55:18 μμ »
Μια πρόσφατη

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9820 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 21:56:38 μμ »
+1

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #9821 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 22:02:44 μμ »
Σπύρο το dial του μέσα έχει πάρει φανταστική απόχρωση

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος actus

  • Members+
  • Full Member
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9822 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 01:00:55 πμ »
Μας κούφανες. Το 1675 είναι το GMT για μένα, το βάζω πιο πάνω κι από το 6542. Ήταν η χρυσή εποχή της Rolex τότε για τους ωρολογοφιλους, ορίστηκε η σχεδιαστική γλώσσα και βγήκαν κορυφαία μοντέλα που τότε ήταν πραγματικά εργαλεία, όχι μόνο κατά φαντασίαν όπως σήμερα. Τι να πρωτοπούμε πέραν του 1675, τα 5512/5513, το 1665, το 1655, ή το αγαπημένο μου, το 1016.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38106
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9823 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 01:10:19 πμ »
Μας κούφανες. Το 1675 είναι το GMT για μένα, το βάζω πιο πάνω κι από το 6542. Ήταν η χρυσή εποχή της Rolex τότε για τους ωρολογοφιλους, ορίστηκε η σχεδιαστική γλώσσα και βγήκαν κορυφαία μοντέλα που τότε ήταν πραγματικά εργαλεία, όχι μόνο κατά φαντασίαν όπως σήμερα. Τι να πρωτοπούμε πέραν του 1675, τα 5512/5513, το 1665, το 1655, ή το αγαπημένο μου, το 1016.



Και τα είχα, και τα .............................. :'( :'( :'( :'( :'(

Πάλι καλά που διατήρησα το 5513 και το 16700.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #9824 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 08:41:40 πμ »
Μας κούφανες. Το 1675 είναι το GMT για μένα, το βάζω πιο πάνω κι από το 6542. Ήταν η χρυσή εποχή της Rolex τότε για τους ωρολογοφιλους, ορίστηκε η σχεδιαστική γλώσσα και βγήκαν κορυφαία μοντέλα που τότε ήταν πραγματικά εργαλεία, όχι μόνο κατά φαντασίαν όπως σήμερα. Τι να πρωτοπούμε πέραν του 1675, τα 5512/5513, το 1665, το 1655, ή το αγαπημένο μου, το 1016.

Συμφωνω με τα περισσότερα που γράφεις,όμως έχοντας παρακολουθήσει τη πορεία των προϊόντων της Rolex τα τελευταία 30 χρόνια και έχοντας φυσικά αγοράσει και ανταλλάξει πάνω από δέκα ρολόγια της , πιστεύω ότι η ποιότητα των τελευταίων μοντέλων είναι απλά καταπληκτική.Οι παλαιότερες κάσες συμφωνώ ήταν ποιο αρμονικές στο σχεδιασμό τους και σίγουρα μέχρι και τα 80s ήταν ρολόγια για ψαγμένους που τα χρησιμοποιούσαν για συγκεκριμένους σκοπούς...Με την πάροδο του χρόνου τα υλικά,οι μηχανές και ιδιαίτερα το φινίρισμα απογειώθηκαν και έτσι πιστεύω έφεραν τη R στη παγκόσμια ηγετική θέση που κατέχει σήμερα,γιατί όπως και να το κάνουμε όση διαφήμιση και καλό μάρκετινγκ αν διαθέτης εάν το προϊόν σου δεν είναι ανάλογο δεν εξαφανίζεται από τις βιτρίνες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions