Αποστολέας Θέμα: Seiko  (Αναγνώστηκε 1531480 φορές)

kourlis και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5364
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17760 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:36:34 πμ »
What does homage mean?
show of respect or honour
noun. a public show of respect or honour towards someone or something (esp in the phrases pay or do homage to) (in feudal society) the act of respect and allegiance made by a vassal to his lordSee also fealty. something done in acknowledgment of vassalage.

https://www.dictionary.com/browse/homage
Ναι δε βλέπω από αυτό που μου έστειλες,όταν μιλάμε για αντικείμενα φυσικά όπως εδώ,κατά ποσό πρέπει να είναι αποκλειστικά προς αντικείμενα άλλων. Όταν μιλάμε για ανθρώπους σαφώς και δε θα αποτίσεις φόρο τιμής στον εαυτό σου,εκτός κι αν είναι ο άνθρωπος παγώνι ή αλλιώς Γιανης με ένα ν. :D
Τώρα αν δεχτώ αυτό που λες εσυ τότε δεν κατανοώ καν τον όρο homage στα ρολόγια.Θα είναι είτε re issue από τη μαμά εταιρία,όπως είπε ο Νίκος,είτε αντιγραφές από τους άλλους.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143556
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17761 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:45:06 πμ »
Νικ,τα κινέζικα είναι ποιοτικά και καλύπτουν μερίδιο της αγοράς
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17762 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:49:38 πμ »
Σωστά. Και όπως έχουμε γράψει πολλές φορές , συχνά τα αντίγραφα είναι πολύ ανώτερα από τα πρωτότυπα, γιατί αντιγράφουν μόνο το σχήμα χοντρικά και όχι όλα τα στοιχεία.

Τρανταχτά παραδείγματα είναι τα skx των κινέζων , που αντέγραψαν μόνο αισθητικά στοιχεία του skx. Κατά τα άλλα, έβαλαν ζαφείρι, κεραμικό και ΝΗ35. Δηλαδή ένα Haimdallr skx ίσως είναι τρεις κλάσεις ανώτερο από το πρωτότυπο. Η seiko από την άλλη αντέγραψε το σχήμα του skx , παρουσιάζοντας όμως τα νέα μοντέλα που είναι ισάξια με το πρωτότυπο και σαφώς κατώτερα από τα κινέζικα αντίγραφα.

Όταν κυκλοφόρησαν τα κινέζικα willard θυμάμαι ότι τα συγκρίναμε με τις σύγχρονες χελώνες, που φορούσαν ίδιο μηχανισμό αλλά δεν είχαν ούτε ζαφείρι, ούτε κεραμικό. Αργότερα βέβαια έβγαλε και η Seiko willard καλύτερο κι από τα κινέζικα, ως όφειλε.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17763 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:50:33 πμ »
Ναι είναι, αλλά είναι αντίγραφα και δεν τα εξισώνουμε με τα αυθεντικά. Θα δεχόσουν να λέγαμε ότι "οι κινέζοι με τις ρολεξ ρέπλικες κάνουν ότι και η ρολεξ στο παρελθόν, δηλαδή δίνουν ποιοτικά toolwatches σε αποδεκτές τιμές"?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17764 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:53:50 πμ »
Σωστά. Και όπως έχουμε γράψει πολλές φορές , συχνά τα αντίγραφα είναι πολύ ανώτερα από τα πρωτότυπα, γιατί αντιγράφουν μόνο το σχήμα χοντρικά και όχι όλα τα στοιχεία.

Τρανταχτά παραδείγματα είναι τα skx των κινέζων , που αντέγραψαν μόνο αισθητικά στοιχεία του skx. Κατά τα άλλα, έβαλαν ζαφείρι, κεραμικό και ΝΗ35. Δηλαδή ένα Haimdallr skx ίσως είναι τρεις κλάσεις ανώτερο από το πρωτότυπο. Η seiko από την άλλη αντέγραψε το σχήμα του skx , παρουσιάζοντας όμως τα νέα μοντέλα που είναι ισάξια με το πρωτότυπο και σαφώς κατώτερα από τα κινέζικα αντίγραφα.

Όταν κυκλοφόρησαν τα κινέζικα willard θυμάμαι ότι τα συγκρίναμε με τις σύγχρονες χελώνες, που φορούσαν ίδιο μηχανισμό αλλά δεν είχαν ούτε ζαφείρι, ούτε κεραμικό. Αργότερα βέβαια έβγαλε και η Seiko willard καλύτερο κι από τα κινέζικα, ως όφειλε.

Πες το και στη Rolex αυτό για τα αντίγραφα των 5-ψήφιων ειδικά στο θέμα των μπρασελέ Δημήτρη! ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ είναι και για να το πούμε λίγο πιο χοντρά: "η αντιγραφή είναι στάση ζωής"
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Συνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143556
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17765 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:54:35 πμ »
Χτες,είπατε κάποιοι τα steinhart ρεπλικες,μπορεί και να είναι, έχουν όμως μεγάλη επιτυχία
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17766 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:58:27 πμ »
Για να καταλάβετε το πνεύμα μου και τη στάση μου γενικά πρέπει να ομολογήσω ότι στη ζωή μου ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ την αντιγραφή ΓΕΝΙΚΑ. Προτιμώ να αποτύχω σε εξετάσεις ή τέλος πάντων να κάνω τα δικά μου λάθη παρά να ΑΝΤΙΓΡΑΨΩ.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17767 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:59:54 πμ »
Ναι είναι, αλλά είναι αντίγραφα και δεν τα εξισώνουμε με τα αυθεντικά. Θα δεχόσουν να λέγαμε ότι "οι κινέζοι με τις ρολεξ ρέπλικες κάνουν ότι και η ρολεξ στο παρελθόν, δηλαδή δίνουν ποιοτικά toolwatches σε αποδεκτές τιμές"?

Έτσι είναι Νίκο. Στο μυαλό του καθενός μας τίθενται άλλες προτεραιότητες .  Εγώ πχ πληρώνω ευχαρίστως €180 για ένα Heimallr  Skx , αλλά το αυθεντικό μου SKX το πούλησα σε κατάσταση βιτρίνας €110, γιατί τόσα άξιζε για εμένα.
Αντίθετα υπάρχουν πολλοί σήμερα πρόθυμοι να πληρώσουν €500 για ένα Seiko SKX, αφού τόσο το αξιολογούν.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5364
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17768 στις: Ιούλιος 28, 2022, 12:02:12 μμ »
Χτες,είπατε κάποιοι τα steinhart ρεπλικες,μπορεί και να είναι, έχουν όμως μεγάλη επιτυχία
Γιώργο και οι ρεπλικες ρέπλικες όπως τις εννοούμε όλοι τεράστια επιτυχία έχουν.Και τα Gucci,τα Armani,τα follie follie,τα oozoo κτλπ κτλπ τεράστια επιτυχία έχουν,Τι έχει να λέει; Το τι θέλει ο κόσμος με το τι αξίζει είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Από εκεί και πέρα λεγοντας αυτό δε λέω πως δεν αξίζουν τα steinhart.Ίσως να αξίζουν και με το παραπάνω και προσωπικα δε το λέω υποτιμητικά όταν λέω πως είναι αντιγραφές ρόλεξ.Απλά αυτό είναι.Πως να το κάνουμε;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17769 στις: Ιούλιος 28, 2022, 12:05:37 μμ »
Έτσι είναι Νίκο. Στο μυαλό του καθενός μας τίθενται άλλες προτεραιότητες .  Εγώ πχ πληρώνω ευχαρίστως €180 για ένα Heimallr  Skx , αλλά το αυθεντικό μου SKX το πούλησα σε κατάσταση βιτρίνας €110, γιατί τόσα άξιζε για εμένα.
Αντίθετα υπάρχουν πολλοί σήμερα πρόθυμοι να πληρώσουν €500 για ένα Seiko SKX, αφού τόσο το αξιολογούν.
Δημήτρη κι εγώ αγόρασα αντίγραφα αλλά ήξερα για τι πρόκειται. Το SKX και η αξία του είναι μεγάλο θέμα ... Έχω ευτυχώς κρατήσει και το 007 και το 009
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17770 στις: Ιούλιος 28, 2022, 12:07:42 μμ »
BTW , έχω steinhart GMT , δηλαδή εξόφθαλμο αντίγραφο και το γουστάρω πολύ. Η ιδιαιτερότητά μου όμως έχει να κάνει με τον τρόπο που βλέπω το ρολόι: Ως μηχάνημα πρωτίστως , ως εργαλείο και αν μείνει χώρος κοιτάζω και την αισθητική του.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143556
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17771 στις: Ιούλιος 28, 2022, 12:08:24 μμ »
500 ευρώ,είναι πολλα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17772 στις: Ιούλιος 28, 2022, 12:14:13 μμ »
500 ευρώ,είναι πολλα
Ναι , για εσένα και εμένα.
Βλέπεις όμως ότι άλλοι από εμάς , όπως ο Νίκος , δίνουν μεγάλο βάρος στην αυθεντικότητα και την πληρώνουν. Σε κάποιες περιπτώσεις συμβαίνει και σε εμένα. Όχι συχνά όμως.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17773 στις: Ιούλιος 28, 2022, 12:19:42 μμ »
Ένα παράδειγμα προς προβληματισμό:

Glycine combat sub 42 VS  Steinhart ocean39 GMT

Αγόρασα αυτά τα δυο σε παραπλήσια τιμή. Το πρώτο είναι αυθεντικό, με SW200 και το δεύτερο είναι αντίγραφο με SW330 (σαφώς ανώτερη-ακριβότερη). Ποιο θα παίρνατε στην ίδια τιμή;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giannis deep blue

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17774 στις: Ιούλιος 28, 2022, 12:19:58 μμ »
Αναλωνόμαστε σε ορολογία και νομικά θέματα που δεν βλέπω γιατί μας απασχολούν.

1. Η Seiko κατά το ένδοξο παρελθόν της παρουσίασε κάποια πολύ όμορφα μοντέλα , που τα αναπολούσε ο λαός. Η Seiko κώφευε .

2. Το WUS αποφάσισε με την MWW να κατασκευάσει ένα σύγχρονο 62MAS. Εντυπωσίασε. Έσπευσαν οι κινέζοι και παρουσίασαν σύγχρονα  62MAS,willard, skx modded, MM , όλα με ΝΗ35 και τρελάθηκαν στις πωλήσεις.

3. Η Seiko , που λόγω μεγέθους, λειτουργεί σαν το δημόσιο, είδε πωλήσεις να διαφεύγουν και επιτέλους ξύπνησε και παρουσίασε και εκείνη σύγχρονα ρολόγια με το παλιό σχεδιασμό της, καλύτερη ποιότητα και μηχανισμούς από τους κινέζους και , φυσικά, πολλαπλάσια τιμή.

Δεν κατηγορώ κανέναν για τη χρήση των παλιών σχεδίων, όπως δεν κατηγορώ τις sellita, stp, seagull κλπ που θησαυρίζουν πουλώντας (βελτιωμένα;) αντίγραφα ΕΤΑ, από τη στιγμή που έληξαν οι πατέντες.

Συγνώμη αλλά τι σημαίνει WUS και MWW?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions