Αποστολέας Θέμα: Suunto ανταλλακτικά  (Αναγνώστηκε 8001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Suunto ανταλλακτικά
« στις: Μάιος 14, 2015, 22:45:56 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω. Επιτρέψτε μου να κάνω μία πολύ μικρή αναφορά στο ιστορικό και μία ερώτηση εν συντομία εδώ. Αν παρόλα αυτά κρίνεται από τους διαχειριστές λανθασμένο, παρακαλώ μετακινήστε στο κατάλληλο χώρο. Λοιπόν, πριν δύο έτη αγόρασα ένα Suunto Core Alu Deep Black, το οποίο παρά τις ευαισθησίες του, μπορώ να πω ότι μου αρέσει. Στο ένα έτος και ίσως λιγότερο από αυτό, έμεινε από μπαταρία, χωρίς ιδιαίτερη χρήση σε περαιτέρω λειτουργίες πλην της ώρας. Το πήγα στο κατάστημα από όπου το αγόρασα (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω επωνυμίες καταστημάτων και αντιπροσώπου, αν ναι παρακαλώ ενημερώστε με) καθότι μου απαγόρεψαν από την αντιπροσωπεία να το πάω ο ίδιος σε αυτούς, πάρα μονο μέσω του καταστήματος όπου έγινε η αγορά. Μετά τη παράδοση του ρολογιού στο κατάστημα, θα ακολουθούσε αποστολή στην αντιπροσωπεία. Δυστυχώς ενώ είχαν περάσει πάνω από 7 ημέρες και δεν είχα ενημέρωση, ξεκίνησε να τηλεφωνώ σε αυτούς. Εκεί άρχισε να ξετυλίγεται το κουβάρι του απόλυτου επαγγελματισμού. Τελοσπάντων επειδή παίζαμε το χαλασμένο τηλέφωνο, καλώντας συνεχώς εγώ μία το κατάστημα και μία τον αντιπρόσωπο, πέρασαν ακόμη κι άλλες ημέρες μέχρι να μου πουν ότι τελικά δεν είχε παραδοθεί στην αντιπροσωπεία από το κατάστημα λόγω εργασιών που είχαν (αδικαιολόγητο) !!!  Αφού τελικά παραδόθηκε στην αντιπροσωπεία, πέρασαν αναγκαστικά μερικές ημέρες ακόμη μέχρι να ξεκινήσει η σειρά και του δικού μου ρολογιού. Υπόψη ότι είχαν φτάσει 20 ημέρες ως εκείνη τη στιγμή. Αφού ξαναπήρα τηλέφωνο, μου αναφέρουν ότι έχει πρόβλημα και κάνει διαρροή και η νέα μπαταρία. Θα πρέπει να αποσταλεί στη Φινλανδία στο εργοστάσιο (καλά στη Κίνα δεν είναι αναρωτιέμαι) επομένως κι άλλος χρόνος! Ξεπέρασε ο μήνας, περίπου στις 40 κάτι ημέρες αφού είχα φωνάξει, με καλούν να μου πουν ότι σε μία εβδομάδα το πολύ θα επιστρέψει. Περίπου εκεί έγινε έτσι, όμως έπρεπε να πάει πάλι πίσω στο κατάστημα και να το πάρω από εκεί. Άντε πάλι με προβλήματα επικοινωνίας με αυτούς, πέρασαν 3 ημέρες και πήγα να το πάρω καταθέτοντας τους την απόλυτη δυσφορία μου για όλο αυτό που δημιουργήθηκε. Φυσικά δεν τους ένοιαξε!
Οπότε σήμερα άλλο ένα έτος μετά έμεινε πάλι από μπαταρία και επειδή θέλω να αλλάξω και το δακτύλιο για αισθητικούς λόγους, ρώτησα και στην αντιπροσωπεία όπου μου ανέφεραν πως για το δακτύλιο πρέπει να αποσταλεί στο εργοστάσιο για να γίνει και στεγανοποίηση και λοιπές εργασίες αφού επιβάλλεται όταν γίνεται αλλαγή του δακτυλίου, κόστος αν θυμάμαι σωστά κοντά στα 100€ συν ότι πρέπει να καλέσω μία εταιρία courier που συνεργάζονται ώστε να το παραλάβει αυτή από εμένα και να το πάει σε αυτούς και το αντίστροφο. Ρώτησα επίσης κι ένα άλλο κατάστημα που μου είπαν ότι κάνουν service και μπορούν να αλλάξουν το δακτύλιο οι ίδιοι με κόστος 55€ Τους ζήτησα να το παραγγείλουν αφού δεν υπήρχε και όπως καταλαβαίνετε ακόμη περιμένω, από το Φεβρουάριο!!! Όσες φορές κι αν τους έχω καλέσει, στην αρχή έλεγαν ποιος είμαι τι θέλω κλπ, μετά άρχισαν να λένε ότι έχει καθυστερήσει η παραγγελία! Τώρα μετά από τόσο καιρό δεν μπορώ να περιμένω και να ακούω τα ψέμματα τους! Μπορείτε να με βοηθήσετε, λέγοντας μου αν μπορώ να πάω σε κάποιον να το αλλάξω (πείτε έστω και με pm για να μη φανεί διαφήμιση) και αν η διαφορά στο κόστος αντιπροσωπείας - καταστήματος είναι δικαιολογημένη. Επίσης ποιό θα εμπιστευόσασταν; Εγώ μετά την εμπειρία με την αντιπροσωπεία δεν ξέρω αν μου είχαν πει αλήθεια τότε και το είχαν στείλει στο εξωτερικό! Για να το εκφράσω όσο πιο ευγενικά μπορώ, νομίζω ότι εδώ υπολείπεται ο επαγγελματισμός από όλους αυτούς που εμπορεύονται και επιδιορθώνουν τέτοια ρολόγια, ειδικά αυτές τις ημέρες που η κρίση έχει την τιμητική της. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και για τις όποιες προτάσεις αλλά και για τον κόπο και χρόνο ανάγνωσης του μηνύματος μου.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2015, 22:56:41 μμ »
Επίσης, θα με ενδιέφερε αν γνωρίζει κάποιος, προστατευτικό για το συγκεκριμένο ρολόι αν υπάρχει, όπως σε κάποια Suunto καταδυτικά (το D4 νομίζω) που είναι από καουτσούκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2015, 22:58:47 μμ από gousias »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143343
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2015, 22:58:02 μμ »
καλως ηρθες,εχω ακουσει οτι η μπαταρια τους δεν κραταει πολυ,αυτο δεν ειναι απαραιτητα προβλημα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2015, 23:01:41 μμ »
Καλώς σε βρήκα, συμφωνώ ότι δεν είναι μείζον πρόβλημα, άλλωστε το χρόνο πάνω-κάτω από την εμπειρία τα 2 αυτά χρόνια, θα το βγάζει. Το πρόβλημα είναι με την υποστήριξη, το service, που θεωρώ ότι απέχουν από σοβαρότητα κι επαγγελματισμό, μιλώντας πάντα με την εμπειρία που έχω αποκομίσει ως τώρα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143343
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2015, 23:02:09 μμ »
σε αυτο εχεις δικιο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2015, 23:08:15 μμ »
Είναι κρίμα πάντως, εταιρίες διεθνούς φήμης και προϊόντα υψηλής τεχνολογίας (ως γενική παρένθεση αυτό και όχι μόνο για Suunto, αφού πρόσφατα είχα μία περιπέτεια με Pioneer και οθόνη multimedia αυτοκινήτου) να έχουν τέτοια αντιπροσώπευση στην Ελλάδα κυρίως για το καταναλωτικό κοινό!
Αν γνωρίζεις κάποιο άλλο κατάστημα ή service που μπορώ να απεύθυναθώ, παρακαλώ ενημέρωσε με.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2015, 14:14:32 μμ »
Γνωρίζεται για αντικατάσταση στεφάνης, αν δικαιολογείται το κόστος των 95€ (με αποστολή στην Suunto) από την αντιπροσωπεία σε αντίθεση με το κόστος των 55€ και επιδιόρθωση σε κατάστημα στην Αττική; Προκύπτει μία σημαντική διαφορά, αν και το δεύτερο κατάστημα 3 μήνες περίπου που είχα ζητήσει να μου φέρουν το ανταλλακτικό, όλο στην αναμονή και στο άγνωστο πότε θα έρθει με είχαν).
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Blackbird

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3682
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2015, 16:39:14 μμ »


Κόστος μπαταρίας CR2032 :http://www.skroutz.gr/c/154/mpataries-kai-aksesouar.html?keyphrase=cr2032&order_dir=asc&page=1
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
  

Κύλησε το πίτουρο,

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2015, 16:41:13 μμ »
Για το δακτύλιο/στεφανη είναι το κόστος που ανέφερα. Η μπαταρια είναι ξεχωριστά 28€
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Blackbird

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3682
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2015, 07:31:37 πμ »
Η μπαταρία όπως είδες κάνει λιγότερο από ευρώ. Όσο για το κιτ, το παίρνεις απ' την Suunto με 10 ευρώ http://www.suunto.com/en-GB/Products/Battery-kits/Core-Lumi-t4-t3-t1-Battery-Kit/ και το αλλάζεις μόνο σου. Ή αν πιάνουν τα χέρια σου αλλάζεις μόνο την μπαταρία, καθαρίζεις καπάκι και τη βάση του, γρασάρεις την τσιμούχα και τελειώνεις. Όλα αυτά που πληρώνεις στη Suunto είναι διοικητικά κόστη. Τα υλικά κοστίζουν μερικά λεπτά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
  

Κύλησε το πίτουρο,

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2015, 09:47:48 πμ »
Καλά έκανες και το ανέφερες απλως το δακτύλιο που εστιάζω είναι αυτο εξωτερικά πάνω με το τζαμι ουσιαστικά η πρόσοψη του ρολογιού και δεν εχει να κάνει νομίζω με αυτο που έδειξες. Όσο για τη μπαταρια αν την αλλάξω μόνος δεν χρειάζεται ρύθμιση, στεγανοποίηση κλπ; Επειδή έτσι μου είπαν.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Blackbird

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3682
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2015, 10:07:32 πμ »
Αν κάνεις τον κόπο να ψάξεις στο youtube και στο google θα λύσεις αρκετές σου απορίες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
  

Κύλησε το πίτουρο,

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2015, 18:27:07 μμ »
Ο δακτύλιος ή στεφάνι ή όπως αλλιώς λέγεται, δηλαδή αυτο που είναι στην πρόσοψη του ρολογιού με το τζαμι. Πως μπορώ να το ψάξω μέσω Ίντερνετ; Εχει κάποιος ιδέα πως ονομάζεται έστω και στα αγγλικά ακόμη καλύτερα;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nicholas.d

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1970
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2015, 18:35:06 μμ »
Ο δακτύλιος ή στεφάνι ή όπως αλλιώς λέγεται, δηλαδή αυτο που είναι στην πρόσοψη του ρολογιού με το τζαμι. Πως μπορώ να το ψάξω μέσω Ίντερνετ; Εχει κάποιος ιδέα πως ονομάζεται έστω και στα αγγλικά ακόμη καλύτερα;
bezel ειναι η στεφάνη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
ανθρωπος χωρις παρελθον μια δεν αξιζει...
η ρίζα κάμει το δεντρό και το δεντρό καρπίζει.

Αποσυνδεδεμένος gousias

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Suunto ανταλλακτικά
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2015, 18:42:49 μμ »
OK ευχαριστώ. Προσπαθώ να δω αν υπάρχει κάπου γιατί στην αντιπροσωπεία μου ζήτησαν 95 ΕΥΡΑ όπως τα αποκάλεσε αυτός που μου το είπε (το ύφος του μόνο...) και σε ενα κατάστημα άλλο που πήγα και ρώτησα, μπροστά μου παίρνει τηλέφωνο κάπου και ρωτά κόστος και μόλις το κλείνει μου λέει θα στοιχίσει 75€ και θα πρέπει να πάει έξω. Τον ρωτώ, στην αντιπροσωπεία πήρες και μου απαντά θετικά! Τα συμπεράσματα δικά σας!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions