Αποστολέας Θέμα: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos  (Αναγνώστηκε 12291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:24:22 πμ »
Το μόνο που ξέρω είναι ότι η πρώτη μου απόπειρα συμμετοχής στο kickstarter υπήρξε η αφορμή για την εγγραφή μου στο GWF και για την επιδείνωση της κατάστασής μου... και της δικής σας!

Ειλικρινά σας λέω δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα το πώς έφτασα στον IANOS. Όσο κι αν σπάω το κεφάλι μου είναι αδύνατο να ανακαλέσω. Προσπαθώ να πιέσω με 30atm την κεφαλή μου, μα η μνήμη μου μια AVYSSOS.

Είχα από παιδί μία φιλική στάση προς στη μυθολογία και την ιστορία γενικότερα. Όταν φίλοι ή συμμαθητές έφτιαχναν με μοτεράκια διάφορες ακατανόητες σε μένα συνδεσμολογίες με προπελάκια να γυρνούν από δω κι από κει, εμένα με απορροφούσε ο μύθος κι η Ιστορία. Εάν φαντάζεστε έναν φύτουλα αδύνατο καχεκτικό γιαλαμπούκα πίσω από στοίβες βιβλίων, γελιέστε. Εάν φαντάζεστε έναν ξανθό ψηλό και γυμνασμένο Θωρ, πάλι γελιέστε (δεν είμαι ξανθός)! Ανέκαθεν μου άρεσαν οι μύθοι. Ο μύθος της Ωραίας Ελένης, οι μυθικοί αντίπαλοι του Οδυσσέα στην προσπάθειά του να χαθεί και πάλι στα μπούτια της Πηνελόπης, ο μύθος του πιστού ναυτικού στη γυναίκα του και γενικώς κάθε είδους μύθοι. Η Ιστορία και τα γεγονότα αληθή ή φανταστικά που οδηγούν σε κάποιο αποτέλεσμα ή επίτευγμα.

Ο Ιανός δεν έχει σχέση με την Αρχαία Ελλάδα. Ο Ιανός είναι ένας λατίνος στην καταγωγή θεός. Παρουσιάζεται ως διπρόσωπος (με την κυριολεκτική και όχι μεταφορική έννοια, δηλαδή με δύο πρόσωπα) όπου το ένα κοιτά αριστερά και το άλλο δεξιά. Κάποτε το αριστερό πρόσωπο με γενειάδα και το δεξί αμούστακο. Είναι ο θεός των ενάρξεων, των μεταβάσεων, της εξόδου κι εισόδου, του παρελθόντος και του μέλλοντος. Θεός τελικά των μεταβάσεων από μία κατάσταση σε μία άλλη. Θεωρείται πως είναι παρών σε καταστάσεις μεταβατικές της ανθρώπινης ζωής.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:26:33 πμ »
…και σκότος ην επάνω της αβύσσου… (Γένεσις 1,2)

…της γυναίκας η καρδιά είναι μια άβυσσος, πότε κόλαση και πότε ο παράδεισος… (Σπύρος Γιατράς, ερμηνεύει ο Στράτος Διονυσίου!)

Καταδυτικό ρολόι, AVYSSOS. Ακόμα και στην ονοματοδοσία η απλότητα μπορεί να ξεχωρίζει και να κάνει τη διαφορά. Η ελληνική λέξη άβυσσος (στερητικό «α» και βυσσός [βυθός]) σημαίνει ντιπ καταντίπ βαθύ, σα κάτ’ που λένε! Ελληνική λέξη με διεθνή αναγνωρισιμότητα  και χρήση. Και κάπως έτσι ξεκινάει το ελληνικό του πράγματος. Και συνεχίζεται με τη δημιουργία του μύθου στις σχεδιαστικές αναφορές. Πέραν του ονόματος δύο είναι τα στοιχεία στο dial που τραβούν την προσοχή. Το σχήμα των markers που παραπέμπει στη γνωστή καμπανελόπετρα που χρησιμοποιούσαν οι σφουγγαράδες ως βαρίδιο για να τους κατεβάζει στο βυθό, και ο δίχρωμος περιστρεφόμενος δίσκος αντί δευτερολέπτων στο σχήμα του μηχανισμού των Αντικυθήρων.

Πέρα τώρα από τις ελληνικές παραπομπές στον σχεδιασμό λίγα λόγια για τα υπόλοιπα στοιχεία του ρολογιού. Η κάσα είναι ατσάλινη, βουρτσισμένη μονομπλόκ πλάτους 44mm, lug to lug 54 mm (το νου σας είναι μεγάλο, τα ασθενικά χεράκια ίσως απογοητευτούν), στεφάνη και κορώνα (πιπίλα η κορώνα) κι αυτά 316L ατσάλι, το dial τύπου sandpaper (σμυριδόπανο) και επίσης sandwich με απίστευτο lum. Η κάσα έχει μία ελαφρά καμπυλότητα για να αγκαλιάζει τον καρπό. Κοιτώντας το πίσω μέρος της θα διαπιστώσεις ένα αυλάκι 20mm μέσα στο οποίο φωλιάζει το ποιοτικότατο rubber nato της bonetto cinturini ή το δερμάτινο αδιάβροχο nato με τα οποία έρχεται μαζί το ρολόι.

Στο πίσω μέρος λοιπόν, υπάρχει χάραξη (βλέπε φωτό), αρίθμηση και ένα παράθυρο προς τον μηχανισμό. Ο μηχανισμός είναι ο κουρδιστός ETA 7001 (γνωστός και ως Peseux/ETA 7001). Μπορείτε να διαβάσετε για τον μηχανισμό αυτόν με μια απλή αναζήτηση. Η γνώμη μου για την επιλογή του είναι ότι εξυπηρετεί δύο στόχους: απλότητα και αξιοπιστία του μηχανισμού, και ο άλλος στόχος η ύπαρξη small seconds στο «6» ώστε να ικανοποιηθεί ο σχεδιασμός των δευτερολέπτων με την αναφορά στον μηχανισμό των Αντικυθήρων.

Μπορεί το κουρδιστό ρολόι να μην είναι τόσο βολικό όσο ένα αυτόματο, αλλά ο δημιουργός του το συνδέει με έξυπνο τρόπο με τον σχεδιασμό του ρολογιού, αλλά και την δημιουργία προσωπικής σχέσης με το ρολόι. Εγώ θα πω αυτό που το marketing δεν μεταφέρει: Η λειτουργία της κορώνας είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Είναι τόσο γεροδεμένη, τόσο σταθερή και σίγουρη που μεταφέρει στο ελατήριο με σταθερότητα το σφίξιμό του. Κι αυτό σα να υποτάσσετε στον δυναμισμό της αντιδρά με ένα ψιθυριστό «χςςςςςςςςς» που αν δε το πλησιάσεις στο αφτί σου δεν το ακούς.   
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:26:58 πμ »
Η γενική αίσθηση που λαμβάνω από το ρολόι είναι της προσοχής στις λεπτομέρειες και της ποιότητας στον σχεδιασμό και την υλοποίηση. Το μόνο «φτωχό» είναι το κουτί του. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στη σελίδα του κατασκευαστή ianoswatches.com και στη σχετική σελίδα του kickstarter.
Για όσους έχουν απορίες για την αξία του, θα πρέπει να υπολογίσουν τιμή+μεταφορικά και επί αυτού 24% ΦΠΑ κι ένα 25άρι για τον εκτελωνισμό του από τα ΕΛΤΑ. 

Ξέχασα να σας πω ότι πίσω από το project IANOS βρίσκεται ένας Έλληνας. Ο Ιάκωβος Χατζηδημητρίου. Δική του δημιουργία είναι το IANOS AVYSSOS. Από την επικοινωνία που είχα μαζί του, αισθάνομαι ότι είναι ένας άνθρωπος που πιστεύει σε αυτό που κάνει και το κάνει μόνο με τον τρόπο που ξέρει, τον ΣΩΣΤΟ τρόπο. Προφανώς κάποιος που δημιουργεί μία ετικέτα και ένα προϊόν δεν το κάνει για την πλάκα του. Προφανώς πιστεύει σε αυτό και προφανώς το κάνει με αγάπη. Μας υπόσχετε νέα πράγματα για τη χρονιά που έρχεται. Ελπίζω να είμαι γερός και να ζευγαρώσω τον ΙΑΝΟ μου.

Υ.Γ. Γιατί το αγόρασα; Μα γιατί άλλο, επειδή χρειαζόμουν ένα ρολόι!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:28:05 πμ »




friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:28:47 πμ »




friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:29:41 πμ »




friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:30:38 πμ »




friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:30:57 πμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:32:34 πμ »
Γυρίζω κουρασμένος..
Μπαίνω φόρουμ να διαβάσω κάτι για να κοιμηθώ, πέφτω στην παρουσίαση σού...!!!
Υποδειγματική!!!
Το ρολόι τραβάει τα βλέμματα.
Καλοφορετο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος watchman

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3851
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:52:47 πμ »
Ξεχωριστό με δικό του χαρακτήρα, πανέμορφο και δείχνει ιδιαίτερα ποιοτικό, θεωρώ από τα πιο όμορφα diver τέτοιας κατηγορίας!
Να το χαίρεσαι και καλά ποσταρίσματα απλά πήρες ρολογάρα πραγματικά, με'γειές !!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38107
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 00:54:47 πμ »
...τι έγινε ? Τελείωσε ο .......μύθος ?  ::) Πες και άλλα. Ωραία τα λες  ;)

Σχεδιαστικά, αναγνωρίζω κάποιες δυσμορφίες / δυσαναλογίες, για το δικό μου μάτι / αισθητική.

Είναι μια σημαντική προσπάθεια, και την χειροκροτούμε. Ειδικά εσένα, που είχες την τόλμη να προχωρήσεις σε αγορά, χωρίς να το έχεις δει / δοκιμάσει στο χέρι.

Ειναι σαν τις κοπελιές, που μας άρεσαν, και ξεκινούσαμε κάτι, χωρίς να ξέρουμε τίποτα για αυτές. Τόλμη ήθελε. Και εσύ εδώ την έδειξες.  :)

Να το χαίρεσαι.   :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Συνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10744
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 01:12:53 πμ »
Πολύ ωραία παρουσίαση...!
Ιδιαίτερο ρολόι...!
Τολμηρή αγορά..!
Να σε ρωτήσω φίλε pit...  έχει βιδωτη κορώνα...?!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 01:31:26 πμ »
Ναι η κορώνα είναι βιδωτή. 300 μέτρα είναι αυτά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 01:32:49 πμ »
Παναγιώτη μπράβο φίλε,το μόνο πιο ωραίο από το ρολόι σου είναι η παρουσίαση σού. Ένα πανέμορφο ρολόι και πάλι μπράβο ,ξεκινάω να διαβάζω από την αρχή να το ξανά  ευχαριστηθω.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38107
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Παρελθόν και Μέλλον – Ianos Avyssos
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 01:33:54 πμ »
Παναγιώτη μπράβο φίλε,το μόνο πιο ωραίο από το ρολόι σου είναι η παρουσίαση σού. Ένα πανέμορφο ρολόι και πάλι μπράβο ,ξεκινάω να διαβάζω από την αρχή να το ξανά  ευχαριστηθω.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...θα χρεωθείς διπλά.  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.