Αποστολέας Θέμα: Brexit  (Αναγνώστηκε 12600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38141
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 22:28:42 μμ »
Όταν θα βγούμε κάποια στιγμή για ένα καφέ θα σε αφήνω να μου μιλάς συνέχεια για να απορροφήσω τις γνώσεις σου και εμπειρίες σου

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οταν βγαίνουμε για καφέ
1ον, μου βάζουν τσιρότο στο στόμα , και
2ον, δεν έχω το laptop με το google για να βρίσκω τις απαντήσεις.  :(

Οτι θέλεις, κανένα πρόβλημα.  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Brexit
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 22:31:14 μμ »
Όταν θα βγούμε κάποια στιγμή για ένα καφέ θα σε αφήνω να μου μιλάς συνέχεια για να απορροφήσω τις γνώσεις σου και εμπειρίες σου

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οταν βγαίνουμε για καφέ
1ον, μου βάζουν τσιρότο στο στόμα (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.), και
2ον, δεν έχω το laptop με το google για να βρίσκω τις απαντήσεις.  :(

Οτι θέλεις, κανένα πρόβλημα.  :)
Χαχαχαχαχα είμαι σίγουρος ότι το αντίθετο ισχύει και η παρέα και φιλία σου είναι ανεκτίμητη.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 22:42:34 μμ »
Μονομερής προσέγγιση το βιβλίο αυτό βέβαια..... αλλά δε χάνει κάτι κάνεις να το διαβάσει

Σεβαστή κάθε άποψη.

Αυτά που γράφω είναι off topic συγγνώμη.
Δεν έχω αναφερθεί Ποτέ σε κακούς ξένους στα γραπτά μου.
Σε όλα τα υπόλοιπα, υπάρχουν κάποια στοιχεία/ γεγονότα που δυστυχώς έχουν συμβεί/ συμβενουν
Η ΕΡΤ έκανε και κάνει κυβερνητική προπαγάνδα
Η πλειοψηφία των ιδιωτικών ΜΜΕ εγχώριων και ξένων προωθούν τα συμφέροντα των ιδιοκτητών και αποκρύπτουν γεγονότα (αυτό πλέον έχει εισχωρήσει και στον ηλεκτρονικό τύπο)
Η Ε.Ε ήθελε να σώσει το τομάρι της
Η πλειοψηφία των 55αριδων + είναι συνένοχοι για την κατάντια της χώρας μας..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38141
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 23:29:26 μμ »
Δεν έχω αναφερθεί Ποτέ σε κακούς ξένους στα γραπτά μου.

Σαρκαστικά το αναφέρω.  ;D Πάντα οι άλλοι φτάινε. Ποτέ εμείς. Ειτε σαν πολίτες, είτε σαν σύντροφοι , είτε σαν γονείς. Το βιώνουμε καθημερινά. Ολο "αυτός φταίει", απο τα μικρά παιδιά,  μέχρι τον κο τέως Πρωθυπουργό, που έθεσε το κάτωθι ερώτημα στους Ελληνες πολίτες, ( ........εντάξει, το Ελληνες παίζεται, ας το πούμε, στους δικαιούμενους ψήφου  ;D ).
 
«Πρέπει να γίνει αποδεκτό το σχέδιο συμφωνίας, το οποίο κατέθεσαν η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο στο Eurogroup της 25.06.2015 και αποτελείται από δύο μέρη, τα οποία συγκροτούν την ενιαία πρότασή τους;

Το πρώτο έγγραφο τιτλοφορείται «Reforms for the completion of the Current Program and Beyond» («Μεταρρυθμίσεις για την ολοκλήρωση του τρέχοντος προγράμματος και πέραν αυτού») και το δεύτερο «Preliminary Debt sustainability analysis» («Προκαταρκτική ανάλυση βιωσιμότητας χρέους»).

Κανένα σχόλιο επιπλέον. Αυτό, τα λέει ΟΛΑ.

Σε όλα τα υπόλοιπα, υπάρχουν κάποια στοιχεία/ γεγονότα που δυστυχώς έχουν συμβεί/ συμβενουν
Η ΕΡΤ έκανε και κάνει κυβερνητική προπαγάνδα
Η πλειοψηφία των ιδιωτικών ΜΜΕ εγχώριων και ξένων προωθούν τα συμφέροντα των ιδιοκτητών και αποκρύπτουν γεγονότα (αυτό πλέον έχει εισχωρήσει και στον ηλεκτρονικό τύπο)
Η Ε.Ε ήθελε να σώσει το τομάρι της
Η πλειοψηφία των 55αριδων + είναι συνένοχοι για την κατάντια της χώρας μας..

Σε όλα τα άλλα, συμφωνώ κατα κάποιο ποσοστό.

Η απόκρυψη σήμερα, δεν είναι πάντα εύκολη, γιατί είναι τόσα τα μέσα, και τόσα τα αντικρουόμενα συμφέροντα, που οι αποκαλύψεις είναι δεδομένες.

Την χώρα, δεν την καταστρέφουν οι πολίτες. Την καταστρέφουν ( κατάντια ) οι διοικούντες. Κυβέρνηση και αντιπολίτευση. Αυτοί πρέπει να έχουν παιδεία και όραμα. Και να οργανώνουν την εύρυθμη λειτουργία και την βελτίωση των δεικτών.

Και οι 55 +, μπορεί να έχουν ευθύνη, μια και θεωρητικά πλέον είναι η ηλικία που διοικεί, αλλά, ποιός τους εκπαίδευσε στην κατάλληλη ηλικία ? Και την ευθύνη την έχει σύσσωμο το εκλογικό σώμα. Δεν του φταίνε οι άλλοι. Που ξεκινά από τα 18, και φθάνει μέχρι τα .................

Η αυτή περίπτωση, για να είμαστε και στο νήμα Brexit, συμβαίνει και στο ΗΒ. Μα ακριβώς. Κάποιος τους παρέσυρε, δεν ξέρανε τι ψηφίζανε, όταν το κατάλαβαν αρχίσανε τις μανούβρες, αλλά, kolotoymba ακόμα δεν κάνανε.

Πάντα θα υπάρχει ο λαοπλάνος. Το θέμα είναι η κρίση του λαού να τον απομονώνει.

Και για το Brexit. Εγώ πιστεύω ότι θα κάνουν τελικά συμφωνία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4453
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 23:42:23 μμ »
Τελικα με το brexit?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38141
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 00:38:12 πμ »
Τελικα με το brexit?

Οτι ξέρεις , ξέρω !  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 00:53:31 πμ »
Εξαιρετικα ποστ  Γιωργο.Βεβαια το κοστος αυτης της περηφανης διαπραγματευσης της αυταπατης ο κοσμος δεν το ξερει η αρνειται να το μαθει.Ειναι πανω απο 100δις€.Οχι χρεος,αλλα λεφτα που εκαναν φτερα απο την οικονομια.Το κοστος διακυβερνησης αυτων των αλητων περα απο οικονομικο ειναι τεραστιο σε ολους τους τομεις.Τωρα ως προς τα της Αγγλιας απο οτι ακουγεται θα το τρεναρουν μπας και πετυχουν συμφωνια.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38141
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 12:21:04 μμ »
Εξαιρετικα ποστ  Γιωργο.Βεβαια το κοστος αυτης της περηφανης διαπραγματευσης της αυταπατης ο κοσμος δεν το ξερει η αρνειται να το μαθει.Ειναι πανω απο 100δις€.Οχι χρεος,αλλα λεφτα που εκαναν φτερα απο την οικονομια.Το κοστος διακυβερνησης αυτων των αλητων περα απο οικονομικο ειναι τεραστιο σε ολους τους τομεις.Τωρα ως προς τα της Αγγλιας απο οτι ακουγεται θα το τρεναρουν μπας και πετυχουν συμφωνια.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναφέρονται τα σχετικά στοιχεία στο βιβλίο.

Τραπεζικές καταθέσεις 01.01.2015 160,3 δις Ε, την 01.07.2015 122,2 δις Ε. Διαφορά, 38,1. Σχεδόν 50 δις Ευρώ μετρητά, το 40 % των συνολικών καταθέσεων και σε ποσοστό επταπλάσιο του μέσου όρου των χωρών της ΕΕ, υπήρχαν στην Ελληνική οικονομία, εκτός τραπεζων. ( απόσπασμα από το βιβλίο )

Αυτά, "φύγανε", σε στρώματα, θυρίδες , γλάστρες, καταψύξεις, από τον φόβο της αλλαγής νομίσματος. Και πολλά ακόμα εκεί είναι, και ο κύριος λόγος που βάζουν πρόστιμα αν δεν ψωνίζεις με κάρτες, είναι αυτός. Προσπαθούν, να επαναφέρουν τα χρήματα αυτά στην φυσική τους θέση. Να μειωθεί η χρήση μετρητών, που ούτε ελέγχεται, ούτε φορολογείται, και κοστίζει πολύ ακριβά. ( σχόλιο δικό μου)

Και η οικονομία κατέρευσε κατά 100-200 δις. Βάλε και τις τράπεζες, που το δημόσιο έβαλε το 2014 , 17 δις ( τα λεφτά μας δηλαδή ), και με ιην διαπραγμάτευση πήγαν στα 2.
 ???

Θυμάμαι που μάζευαν τα δίφραγκα από τα παγκάρια, δήμους, νοσοκομεία, κλπ. Αμίμητοι τύποι !

Βάλε και την δέσμευση των περιουσιακών στοιχείων για 99 χρόνια, και ..............................

Αυτά, δεν υπήρχαν πριν αναλάβει ο πανμέγιστος Μπαρούφας, με την υποστήριξη του ..................

Ειναι δικά τους επιτεύγματα, και κάποια στιγμή, ΙΜΟ, θα πρέπει να αναζητηθούν οι ευθύνες. Και στους προηγούμενους φυσικά. Οπου υπάρχουν.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 10, 2019, 12:35:49 μμ »
Να δεις που δεν θα αναζητηθει τιποτα.Θα ριξουν συγχωροχαρτι.Βεβαια το μεγαλυτερο συγχωροχαρτι το εριξε ο περηφανος ελληνικος λαος που τους εδωσε 32% και τον αλλον τον εβαλε στη βουλη.Δεν εχουν παρει μυρωδια τι εχει γινει.Αφου ολοι ιδιοι δεν ειναι?Ξερουν οτι απευθυνονται σε γιδια βεβαια οποτε περασμενα ξεχασμενα.Εδω την Novartis εστησαν με ψευδομαρτυρες και το Documento να ξερει απο πριν τι εχουν καταθεσει οι μαρτυρες.....Αυτα και αλλα σε μια 4ετια.Εδω τα λεγαμε αλλα ποιος ακουγε.Τωρα ψαχνουν που θα φαει και με ποιον ο Μαρινακης για να ανεβασουν καμια φωτο.



Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Brexit
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 22, 2020, 01:03:11 πμ »
τελικα ειχα αδικο που ελεγα οτι δε θα συμβει!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού