Αποστολέας Θέμα: Seiko Snda27p1 Military Chronograph  (Αναγνώστηκε 29492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βost

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12468
  • Και τα όνειρα μια μέρα θα πάρουν εκδίκηση...!!!
    • Προφίλ
Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 22:23:08 μμ »


Εισαγωγή

Η ιστορία της συγκεκριμένης αγοράς πηγαίνει πίσω στο 2007-2008. Όταν το συγκεκριμένο ρολόι κυκλοφορούσε τότε με τον κωδικό Snda69. Το είχα δει σε βιτρίνα καταστήματος στο εξωτερικό και ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος. Όμως, δεν είχα πάνω μου χρήματα και λέω δεν πειράζει θα προβώ σε ηλεκτρονική αγορά όταν επιστρέψω. Μάταιος κόπος. Το ρολόι είχε εξαφανιστεί. Δεν πειράζει λέω πάμε παρακάτω. Φέτος το καλοκαίρι, χαζεύοντας στις διακοπές μου στα γνωστά μας ηλεκτρονικά μαγαζιά, το είδα σε μαύρο (Snda57p1). Λέω δεν μπορεί μου κάνουν πλάκα. Μετά από ένα μήνα, να το και το χακί με κωδικό Snda27p1 διαφορετικό από τον παλιό κωδικό. Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο παρατήρησα ότι και άλλοι είχαν την ίδια ανησυχία με εμένα και ρωτώντας έμαθα ότι πρόκειται φυσικά για το ίδιο ρολόι. Μοναδική αλλαγή στο χακί το γεγονός ότι στο παλιό η δερμάτινη λουριδίτσα πάνω στο χακί λουράκι τους ήταν χρώματος καφέ ενώ τώρα είναι χακί. Κάποιοι λένε ότι το τωρινό μοντέλο έχει και πιο δυνατή λουμινόβα, προσωπικά δεν το πιστεύω. Η κατάλληλη αγοραστική στιγμή τελικά ήταν στα τέλη του 2014 και πιο συγκεκριμένα στις 28/12/2014. Τα 3 κλικ έγιναν από το watchhubs.net, κατάστημα για το οποίο έχουν γραφτεί πολύ θετικά σχόλια. Η φωτογραφία του συγκεκριμένου ρολογιού στο κατάστημα, όπως και σε όλα τα διαδικτυακά καταστήματα, ξεγελάει και το ρολόι φαίνεται να είναι ανοιχτό, έντονο πράσινο. Η αλήθεια όμως όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες που εμπεριέχονται στην συγκεκριμένη παρουσίαση είναι τελείως διαφορετική. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν είχα δει τότε το ρολόι από κοντά δεν θα το είχα αγοράσει. Η αναμονή κράτησε 22 εργάσιμες ημέρες και το ρολόι έφτασε στα χέρια μου στις 27 Ιανουαρίου 2015. Πραγματικά μου φάνηκε ότι πέρασες ένας χρόνος γιατί ποτέ μου δεν είχε καθυστερήσει ρολόι μου τόσο πολύ. Ο λόγος ήταν φυσικά οι καθυστερήσεις των δικών μας ΕΛΤΑ εξαιτίας εκλογών. Βέβαια όλα τα καταστήματα από Κίνα ή Σιγκαπούρη έχουν χρόνο παράδοσης με απλό ταχυδρομείο 3 με 4 εβδομάδες οπότε όλα μια χαρά.

Συσκευασία

Η συσκευασία από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι η καλύτερη που έχω συναντήσει, συγκριτικά πάντα με αντίστοιχα καταστήματα που γνωρίζουμε. Ο λόγος προφανής, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, έχουν χρησιμοποιηθεί αρκετά κουτάκια, τα οποία ήταν όλα καλυμμένα με προστατευτικό αντικραδασμικό πολυμερές και το ρολόι ήταν κυριολεκτικά χαμένο μέσα σε προστατευτικές μεμβράνες. Ακόμα και τα κουμπιά του χρονογράφου ήταν προστατευμένα με ειδικό πλαστικό καπάκι για να μην πατηθούν κατά την μεταφορά. Κυριολεκτικά βαρέθηκα να ανοίγω κουτάκια. Το πακέτο ήταν δηλωμένο ως δώρο, έλεγε ότι εμπεριείχε ρολόι και με αξία, έπειτα από δική μου παράκληση δηλωμένη στα 20ευρώ για αποφυγή πιθανής σύγχυσης με το τελωνείο του αεροδρομίου των Αθηνών. 



Ιστορία

Κάποια από τα νέα ρολόγια που παράγει η Seiko, αντλούν από κάπου την σχεδιαστική τους ταυτότητα. Μερικά παραδείγματα είναι το Skx007/9 και το sbdx001, ρολόγια τα οποία είναι συνεχιστές μιας πολύ μεγάλης και επιτυχημένης καταδυτικής Ιαπωνικής οικογένειας και φυσικά μοιράζονται ή αυτούσιο ή με σχεδιαστικές αλλαγές το σχήμα των προκατόχων τους.  Όμως, από πού κρατάει η σκούφια του Snda27p1; Δεν είναι προφανές, ή μήπως είναι;
Τα τελευταία χρόνια η Seiko βγάζει αρκετά αναλογικά quartz μοντέλα με χρονογράφο και όλοι λένε, ΟΚ , σιγά. Δεν ήταν έτσι όμως και την δεκαετία του 80΄. Και πιο συγκεκριμένα το 1983 όταν η Seiko παρουσίαζε στον ευρύ κοινό τον 7Α28, τον πρώτο πλήρως αναλογικό quartz χρονογράφο. Σε μια χρονική περίοδο όπου οι χρονογράφοι ήταν είτε μηχανικοί είτε quartz αλλά με ψηφιακή οθόνη. Γίνεται λόγος λοιπόν για ένα  χρονογράφο ο οποίος είχε 15 jewels, καθόλου πλαστικά μέρη, εξελιγμένες λειτουργίες-μετρήσεις, Μίκρο-ρύθμιση ακριβείας από τον χρήστη και όλα αυτά με τιμή κάπου στα 250$. Η μηχανή του ήταν με  γρανάζια όπως ένα μηχανικό ρολόι, πράγμα που σημαίνει ότι με σωστή συντήρηση μπορούσε να διαρκέσει χρόνια, πολλά χρόνια.








Seiko 7A28-7040 Running Chronograph

https://www.youtube.com/watch?v=lezygc769fY&feature=youtu.be

Αυτός ο quartz αναλογικός χρονογράφος λοιπόν, τοποθετήθηκε σε στρατιωτικού τύπου ρολόγια της Seiko και χρησιμοποιήθηκε από τους πιλότους της Βρετανικής Royal Air Force αρχικά. Το ρολόι κυκλοφόρησε σε 2 γενιές-εκδόσεις. Η πρώτη issued γενιά του κυκλοφόρησε σε 11000+++ κομμάτια από το 1984 μέχρι και το 1990. Οι λειτουργίες όπως είπαμε και πιο πάνω εξελιγμένες και χρήσιμες με μέτρηση 1/10 του δευτερολέπτου, split times καθώς και δείκτες συνολικής αθροιστικής μέτρησης για 30λεπτά. Το ρολόι ήταν 37mm χωρίς την κορώνα του και  στο καντράν του το αμιγώς ραδιενεργό ισότοπο Προμήθειο 147, έπαιζε το ρόλο του στο να φωτίζει το ρόλοι σε περιβάλλοντα χωρίς πολύ φως.










Η δεύτερη issued γενιά του, ελαφρώς μεγαλύτερη σε διαστάσεις, με νέο μηχανισμό (7Τ27), ο οποίος δεν διέθετε πλέον  jewels και με αρκετά μειωμένο κόστος κυκλοφορεί το 1993.





Υπάρχει και μια δεύτερη έκδοση στην δεύτερη γενιά η οποία ήταν χωρίς φωσφορούχα σημεία και δείκτες. Η έκδοση αυτή αποκτήθηκε από το Βασιλικό Ναυτικό για να επανδρώσει τα άτομα από τα οποία απαρτίζονταν τα πυρηνικά του υποβρύχια. Ο λόγος αφαίρεσης του ραδιενεργού ισότοπου ήταν για να μην έρθει σε επαφή ούτε στο ελάχιστο με ευαίσθητο στρατιωτικό υλικό μέσα στο πυρηνικό υποβρύχιο. Κατά τα άλλα ήταν ακριβώς το ίδιο ρολόι με μόνες αλλαγές στον ΝSN (nato stock number). Η έκδοση αυτή κυκλοφόρησε από το 1993 μέχρι το 2000 οπότε και είναι πιο εύκολο να βρει στις μέρες μας κάποιος ένα από αυτά.





Seiko Military Chronograph Snda27p1

Μια φυσική εξέλιξη; Μια μοντέρνα αναβίωση ενός θρυλικού χρονογράφου της εταιρείας; Μια quartz έκδοση της μηχανικής σειράς στρατιωτικών ρολογιών τις Seiko (Snzg….); ή απλά ένας ακόμα quartz χρονογράφους από τους πολλούς που παράγει η εταιρεία; Η απάντηση είναι ίσως ο συνδυασμός όλων αυτών. Στα μάτια μου γέρνει προς την μεριά της φυσικής εξέλιξης ενός πετυχημένου quartz στρατιωτικού χρονογράφου.



Αλλά ας ξεκινήσουμε να μελετάμε πιο προσεκτικά τον συγκεκριμένο χρονογράφο, αρχίζοντας από την μηχανή του.

Η  Seiko 7T92

Είναι μια tricompax μηχανή μπαταρίας από την Seiko η οποία έχει την δυνατότητα μέτρησης υψηλής ταχύτητας sub seconds (1/20 sec) στο 12, αθροιστικό υποκαντράν 12ωρών στην θέση 6, δευτερόλεπτα στην θέση 9, κεντρικά κίτρινα δευτερόλεπτα χρονογράφου και πλάγια ημερομηνία στην θέση 4. Δεν διαθέτει jewels και μοιάζει αρκετά με την 7T27 τόσο λειτουργικά όσο και σχεδιαστικά, την οποία φορούσε ο issued χρονογράφος δεύτερης γενιάς της Seiko τον οποίο δείξαμε παραπάνω. 
Οι οδηγίες χρήσεως της μηχανής του ρολογιού μέσα από το manual της εταιρείας βρίσκονται εδώ:


http://www.seikowatches.com/support/ib/pdf/SEIKO_7T92.pdf



Το καντράν του ρολογιού, οι δείκτες, η λειτουργία της ώρας και του χρονογράφου.





Οι αναλυτικές φωτογραφίες που υπάρχουν στην συγκεκριμένη παρουσίαση είναι τραβηγμένες άλλες σε τεχνητό φως και άλλες σε εξωτερικό φως για να φαίνονται οι χρωματικές διαφοροποιήσεις τις οποίες παίρνει το καντράν.

Τραβώντας την κορώνα στην πρώτη σκάλα, μπορούμε να ορίσουμε στο ρολόι την ημερομηνία. Στην δεύτερη σκάλα μπορούμε να αλλάξουμε την ώρα. Η δεύτερη σκάλα σε συνδυασμό με τα πλήκτρο Α του χρονογράφου, μπορεί να διορθωθεί η ευθυγράμμιση όλων των δεικτών του ρολογιού, μετά από πιθανή απόκλιση που μπορεί να προκύψει από αλλαγή μπαταρίας. Για περισσότερες και αναλυτικές λεπτομέρειες ανατρέξτε στο σύνδεσμο του εγχειριδίου χρήσεως του κατασκευαστή ο οποίος παραθέτεται παραπάνω (βλέπε Seiko 7T92). 
Στο καντράν του ρολογιού, όπως φαίνεται και από την παραπάνω φωτογραφία, διακρίνονται οι λειτουργίες που αναφέρθηκαν προηγουμένως. Τricompax dial, μέτρησης υψηλής ταχύτητας sub seconds (1/20 sec) στο 12, αθροιστικό υποκαντράν 12ωρών στην θέση 6, κίτρινα δευτερόλεπτα στην θέση 9, κίτρινα κεντρικά δευτερόλεπτα χρονογράφου και πλάγια λευκή ημερομηνία στην θέση 4. Με Α & Β αναφέρονται τα κουμπιά του χρονογράφου καθώς και με C η κορώνα του ρολογιού. Το χρώμα του καντράν είναι σκούρο πράσινο-χακί με λευκές τυπωμένες λεπτομέρειες, λευκή ημερομηνία στο 4 και κίτρινους δείκτες για τον κεντρικό δείκτη του χρονογράφου και των δευτερολέπτων.




Το καντράν διαθέτει συνολικά 7 δείκτες.  Για τα λεπτά και την ώρα του ρολογιού, 2 δείκτες σε σχήμα το οποίο ακολουθεί την σχεδιαστική γραμμή των issued στρατιωτικών ρολογιών της εταιρείας σε μια πιο μοντέρνα έκδοση. Ένας κίτρινος στο αριστερό υποκαντράν στην θέση 9 για τα δευτερόλεπτα. Ο κίτρινος κεντρικός του χρονογράφου. Στο επάνω υποκαντράν ο δείκτης που μετράει με ακρίβεια 1/20 του δευτερολέπτου και τέλος οι 2 δείκτες, ο ένας πάνω στον άλλον στο υποκαντράν 6 οι οποίοι μετρούν την συνολική χρονομέτρηση σε ώρες και λεπτά για 12 συνολικά ώρες.



Για να ξεκινήσει την χρονομέτρηση το ρολόι, ο χρήστης πατάει το πάνω κουμπί του χρονογράφου (Α)  και αμέσως παρατηρεί την γρήγορη κίνηση του δείκτη στην θέση 12. Ο κεντρικός δείκτης του χρονογράφου προχωρά και όταν περάσει το ένα λεπτό αρχίζει να προσθέτει τα λεπτά και τις ώρες το υποκαντράν στην θέση 6.



Στις 2 εικόνες που ακολουθούν, το υποκαντράν στην θέση 6 μετράει 1 και 2 λεπτά  αντίστοιχα.





Αν ο χρήστης ξαναπατήσει το πλήκτρο Α του χρονογράφου, η χρονομέτρηση σταματά. Για να επαναφέρει και να μηδενίσει συνολικά την όλη χρονομέτρηση δεν έχει παρά να πατήσει το κουμπί Β του χρονογράφου.





Το καντράν όπως βλέπουμε είναι χωρισμένο σε 2 επίπεδα, όπως συνηθίζει η Seiko να κάνει και στην μεγάλη διάσταση της Snzg μηχανικής σειράς ρολογιών.





Πάστα λουμινόβας διαθέτουν οι δύο δείκτες που λένε την ώρα καθώς και οι ενδείξεις της ώρας περιμετρικά του καντράν, στο υπερυψωμένο επίπεδο του καντράν.



Η κάσα και το κρύσταλλο

Η κάσα του ρολογιού είναι συμπαγής, ποιοτική και σε σχεδιαστικές γραμμές που ακολουθούν τα υπόλοιπα military τύπου ρολόγια άνω των 40mm της Seiko όπως αυτά στην αυτόματη σειρά Snzg. Είναι κατασκευασμένη από ανοξείδωτο ατσάλι 316L και φινιρισμένη με τύπου bead-blasted λεπτόκοκκη αμμοβολή, αφενός για να καλυφθούν όλες οι γυαλισμένες επιφάνειες, μιας και μιλάμε για στρατιωτικού τύπου ρολόι, αφετέρου για να ενισχυθούν οι μηχανικές ιδιότητες της κάσας του ρολογιού κάνοντάς της ελαφρώς πιο σκληρή και ανθεκτική σε γρατζουνιές και άλλου τύπου φορτία. Η κάσα είναι αδιάβροχη και διαθέτη πιστοποίηση με την ένδειξη (100m water resistance), δηλαδή είναι κατάλληλη για δραστηριότητες οι οποίες περιλαμβάνουν νερό, ανθεκτική σε υγρασία, ελαφρύ κολύμπι αλλά όχι κατάλληλη για υποβρύχιες δραστηριότητες. Εδώ πρέπει να αναφερθεί ότι η λειτουργία του χρονογράφου δεν προορίζεται για χρήση μέσα σε νερό.
Στην δεξιά μεριά βρίσκονται τα κουμπιά του χρονογράφου καθώς και η κορώνα του ρολογιού.






Στην δεξιά μεριά φαίνεται η καλή και ποιοτική δουλειά που έχει κάνει η Seiko.





Θα ήθελα να επισημάνω σ’ αυτό το σημείο την ευχάριστη έκπληξη που μου έκανε το βουρτσισμένο σημείο ανάμεσα από  τα lugs του ρολογιού, χωρίς να υπάρχει κανένα οπτικό γυαλισμένο σημείο. Το λέω αυτό γιατί ως κάτοχος του snzg07j1 της Seiko, το σημείο ανάμεσα από τα lugs του ρολογιού δεν είναι βουρτσισμένο με αποτέλεσμα να έχουμε ένα αισθητικό αποτέλεσμα όχι και τόσο καλό.







Στο κάτω μέρος του ρολογιού υπάρχει το ατσάλινο καπάκι το οποίο είναι βιδωτό και μέσα του περιέχεται ο μηχανισμός του ρολογιού. Πάνω του διακρίνεται το λογότυπο της εταιρείας, ο σειριακός αριθμός του ρολογιού, ο κωδικός της μηχανής που φοράει, το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένο καθώς και η πιστοποίηση της υδατοστεγανότητας του ρολογιού.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2015, 15:16:18 μμ από bost »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Be with the people who bring out the best in you...

Αποσυνδεδεμένος Βost

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12468
  • Και τα όνειρα μια μέρα θα πάρουν εκδίκηση...!!!
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 22:24:07 μμ »
Λουράκι, Συνολικές Διαστάσεις και Αίσθηση στο χέρι

Το λουράκι του είναι κατασκευασμένο από συνθετικό υλικό, στο ίδιο χρώμα με το καντράν του ρολογιού και στην επιφάνεια που είναι οι τρύπες του έχει ένα υλικό τύπου δερματίνης που τις περιβάλει. Αυτό το υλικό συμβάλει τόσο αισθητικά όσο και για την ενίσχυση  όταν φοριέται από τον χρήστη και να προφυλάξει τις τρύπες από το να ανοίξουν από την χρήση, όπως γίνεται με λουράκια τύπου νατο. Είναι εύκαμπτο, μαλακό και όταν πέσει επάνω του νερό στεγνώνει αρκετά γρήγορα. Κάνει το ρολόι να φοριέται ευχάριστα και να μην κουράζει καθόλου στον καρπό. Δεν δημιουργεί καμία ενόχληση ή φαγούρα είναι καλοραμμένο χωρίς να ξηλώνεται εύκολα.



Στο τελείωμα του διαθέτει μεταλλική μπούκλα κατασκευασμένη από ανοξείδωτο ατσάλι και στο ίδιο φινίρισμα με αυτό της κάσας του ρολογιού. Ως συνολική αποτίμηση, ένα πολύ ταιριαστό λουράκι τόσο χρωματικά όσο και αισθητικά το οποίο δένει άριστα με το όλο στυλ του στρατιωτικού χρονογράφου από την Seiko.



Στο ρολόι το κρύσταλλο είναι επίπεδο και προεξέχει από την κάσα του ρολογιού κατά 1mm, ίσως και λίγο λιγότερο. Κατά την εφαρμογή του με την κάσα του ρολογιού, δημιουργείται ένα διάκενο, μέσα στο οποίο εγκλωβίζονται πολύ εύκολα κόκκοι σκόνης. Το κρύσταλλο του ρολογιού είναι το γνωστό Hardlex Crystal της Seiko το οποίο είναι μια δικιά τους πατέντα ενός mineral glass στην ουσία. Είναι ένα κρύσταλλο το οποίο μπορεί να γρατζουνιστεί, το πόσο εύκολα εξαρτάται κυρίως από το πάχος του και γι’αυτό στα καταδυτικά της εταιρίας παρατηρούμε ότι είναι πιο ανθεκτικά. Στο συγκεκριμένο ρολόι δεν είναι ιδιαιτέρως χοντρό. 

Στην κλίμακα Moh (http://en.wikipedia.org/wiki/Mohs_scale_of_mineral_hardness) , το Hardlex ή αλλιώς Mineral-A heat treated composite material έχει βαθμό σκληρότητας γύρω στο 8 με σκληρότερο το διαμάντι στη θέση 10 (http://www.watch-wiki.net/index.php?title=Mohs_scale_of_hardnessκαι περιέχει βάριο καθώς και σιλικόνη. Ένα υλικό το οποίο έχει καλύτερη ελαστικότητα και γρατζουνίζεται πιο δύσκολα από το κοινό γυαλί.





Οι αναλυτικές διαστάσεις του ρολογιού είναι :

Διάμετρος χωρίς την κορώνα : 43mm
Διάμετρος με την κορώνα : 46mm
Διάμετρος Bezel: 41mm
Πάχος κάσας : 11,2mm
Απόσταση Lugs : 22mm
Λουράκι σε δύο κομμάτια : Αυτό με την μπούκλα στα 95mm , το κάτω στα 120mm. Πάχος 2mm

Φωτογραφικό Υλικό

















Συνολική αποτίμηση & Σχολιασμός

Μια αγορά ποιοτική, τίμια και συμφέρουσα ή οποία δεν θα δυσαρεστήσει τον υποψήφιο αγοραστή. Ακολουθεί τις γνωστές ποιοτικές προδιαγραφές της Ιαπωνικής Seiko και αποτελεί έναν από τους πολύ καλούς και ποιοτικούς quartz χρονογράφους της αγοράς. Συγκαταλέγεται μάλιστα και στην κατηγορία των στρατιωτικών ρολογιών ακολουθώντας την σχεδιαστική πορεία της εταιρίας, με αμμοβολή στην κάσα του και πολύ καλές λειτουργίες του χρονογράφου. Έχοντας το ρολόι ήδη μια εβδομάδα μπορώ να πω ότι είμαι πολύ χαρούμενος με την αγορά μου και απόλυτα ικανοποιημένος. Αν είσαστε λάτρης τέτοιου τύπου ρολογιών σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είμαι εδώ για τις όποιες απορίες, διευκρινήσεις και σχολιασμό για το συγκεκριμένο ρολόι και καλείστε φυσικά να διορθώσετε την όποια ανακρίβεια βρείτε στο παρόν κείμενο. Ελπίζω να σας άρεσε η παρουσίαση και να ευχαριστηθήκατε μέσα από τις φωτογραφίες της για το συγκεκριμένο ρολόι.

A.Bost για το G.W.F.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2015, 16:25:23 μμ από bost »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Be with the people who bring out the best in you...

Αποσυνδεδεμένος stelakos

  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8992
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 22:35:46 μμ »
ΕΝΤΑΞΕΙ ισως η καλυτερη παρουσιαση που εχω διαβασει ever,πραγματικα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ
το ρολοι ειναι μια πολυ πολυ καλη αγορα και ιδιαιτερα value for money μου αρεσει να το χαρεις και να δειχνει παντα ευχαριστες ωρες στο καντραν του
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143682
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 22:38:46 μμ »
ΕΝΤΑΞΕΙ ισως η καλυτερη παρουσιαση που εχω διαβασει ever,πραγματικα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ
το ρολοι ειναι μια πολυ πολυ καλη αγορα και ιδιαιτερα value for money μου αρεσει να το χαρεις και να δειχνει παντα ευχαριστες ωρες στο καντραν του
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ilias-G

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3901
  • ert
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 22:46:22 μμ »
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ!!

Α, και μεγειά, καλοφόρετο!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος stelakos

  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8992
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 22:53:33 μμ »
ΕΝΤΑΞΕΙ ισως η καλυτερη παρουσιαση που εχω διαβασει ever,πραγματικα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ
το ρολοι ειναι μια πολυ πολυ καλη αγορα και ιδιαιτερα value for money μου αρεσει να το χαρεις και να δειχνει παντα ευχαριστες ωρες στο καντραν του
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
δεν σε πιασα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

charisps

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 22:54:02 μμ »
Καλοφόρετο!!!! Να το χαίρεσαι με υγεία!!!
Εσύ ρε φίλε έκανες και την παρουσίαση που δεν έκανα εγώ, όταν πήρα το δικό μου!!!
 :D :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143682
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 23:00:08 μμ »
ΕΝΤΑΞΕΙ ισως η καλυτερη παρουσιαση που εχω διαβασει ever,πραγματικα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ
το ρολοι ειναι μια πολυ πολυ καλη αγορα και ιδιαιτερα value for money μου αρεσει να το χαρεις και να δειχνει παντα ευχαριστες ωρες στο καντραν του
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
δεν σε πιασα
μας εριξε βομβα!

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 23:06:02 μμ »
ωραιο ρολόι αλλά με την παρουσίαση σου του έδωσες άλλη διάσταση
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

constantine

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 23:23:45 μμ »
Παρα πολυ ωραια
Καλοφορετο να ειναι
και οταν θα παρεις κανα πανερι να μας λυπηθεις λιγο ,ετσι ομορφαντρα μου?
 :D :D :D :D
 ;)
 :P :P
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

gkblues

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 00:53:12 πμ »
Εξαιρετική αγορα.....Να το χαίρεσαι  και πάντα με υγεια


Φιλικά .......Γιωργος
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2324
  • Vangelis (aka IronHawk)
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 01:08:10 πμ »
Συγχαρητήρια... πραγματικά υπέροχη παρουσίαση καθώς και άριστη εικαστική απόδοση!
Το σύνολο είναι επιπέδου άρθρου περιοδικού.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος typos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 527
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 01:22:11 πμ »
ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ!!!! πραγματικα πολλα μπραβο! Να το χαρεις και να το λιωσεις!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος marios_ch

  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7992
  • Ω speedmaster
    • Προφίλ
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 07:50:13 πμ »
Αλεξ καταρχας καλοριζικο!!!!
Εξαιρετικη επισης η περιγραφη και η παρουσιαση σου!!!

Φοβερη δουλεια!!
Να το χαρεις!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko Snda27p1 Military Chronograph
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 08:38:52 πμ »
Πολλά respect, αρχηγέ μου!!!
Τέτοια παρουσίαση δεν έχω ξαναματαδεί, έβαλες τον πήχυ πολύ ψηλά!
Άξιζε η αναμονή και με το παραπάνω!!!



Για το ρολόι δεν έχω να πω πολλά παρά ότι είναι πανέμορφο, vfm και το γλυκοκοιτάζω από τότε που το πήρε κι ο Χάρης!
Αν ήταν λίγο μικρότερο (40 αντί για 42, ώστε να κατέχει και πιο επάξια τον τίτλο military) θα το είχα χτυπήσει ήδη!

Καλορίζικο και καλοφόρετο, πάντα να σου δείχνει καλές ώρες!!!

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions