Αποστολέας Θέμα: Escapement Time H0300 (Khaki Field Mechanical homage)  (Αναγνώστηκε 668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paschos76

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1823
  • Η τύχη ευνοεί τους προετοιμασμένους
    • Προφίλ
Escapement Time H0300 (Khaki Field Mechanical homage)
« στις: Ιανουάριος 09, 2024, 14:15:16 μμ »
Παρότι το khaki field mechanical με το λευκό dial, πέρασε αρκετές φορές σαν σκέψη, τελικά δεν προτιμήθηκε, για 2 κυρίως αιτίες:
Λόγω της τιμή & της αδιαβροχοποίησης, που για τα γούστα μου είναι εξωπραγματικά χαμηλή.
Αντί γι'αυτό, ήρθαν κάποια άλλα παρόμοια κλασικά field, όπως το Boldr Venture & το 5ράκι.

Το μηχανικό Hamilton με το ανοιχτόχρωμο dial συνέχισε να με βασανίζει μέχρι πρόσφατα, είχα βρει μάλιστα την έκδοση των 42mm κάτω από €400, αλλά αυτό με τα 50m wr, δεν κατάφερα να το καταπιώ με τπτ.

Μετά από πολλές εναλλαγές, κατέληξα τελικά με ένα G10 homage (το οποίο παρέμεινε στα χέρια μου ξεκάθαρα από τύχη), & έκλεισα από field.

Φτάνουμε στο σήμερα.

Είχα δώσει στον πεθερό ένα Casio Duro, το οποίο δεν έβγαζε ποτέ από το χέρι του, μέχρι που άλλαξε η ώρα & πήγε να τη διορθώσει.
Υποθέτω πως δεν κατάλαβε ότι η κορώνα ήταν βιδωτή, & αφού δεν κατάφερε να την ανοίξει με τον εύκολο τρόπο, προφανώς επιχείρησε με κάποιο είδους εργαλείο (πένσα?).
Ο ίδιος βέβαια αρνείται τα πάντα (μάλλον τα έκανε όλα αυτά κάποιο ρακούν).

Αποτέλεσμα ήταν η ώρα να διορθωθεί (success), αλλά να σπάσουν τα πάσα, & να πάρει νερό...
Δε μπήκα σε διαδικασία να το πάω στον ορολογοποιό, να το ανοίξει, να το στεγνώσει, & να αλλάξει ότι είχε διαλυθεί, αφού μιλάμε για ρολόι των €60-70.

Έτσι ξεκίνησε η έρευνα για καινούριο πεθερορολόι.

Η Escapement δεν μου είναι άγνωστη, είχα βάλει στο μάτι τον type-B πιλότο της εδώ & καιρό, τελικά, παρόλο το συνεχές ανακάτεμα της σούπας, δεν καταφέραμε να συναντηθούμε.

Το 1ο που μου άρεσε στην εταιρία, είναι το πόσο περήφανα αναγράφει σε dial & case back, China made.
Κάτι που αποφεύγουν οι περισσότερες μικροεταιρίες (αν όχι όλες) στο Ali.

Το 2ο είναι οι χαμηλές τιμές & η αποφυγή του παιχνιδιού των εκπτώσεων.
365 ημέρες, παραμένουν το ίδιο οικονομικά.

& το 3ο είναι η χρήση quartz μηχανισμών, σε αντίθεση με την πλειοψηφία των εταιριών που επιλέγουν NH35 στο 90% των περιπτώσεων.
Η Escapement χρησιμοποιεί κυρίως VH31, στον οποίο ο δευτερολεπτοδείκτης χτυπάει 4 φορές ανά δευτερόλεπτο, & προσομοιώνει τον τρόπο που κυλάει στα μηχανικά/αυτόματα.

Το field της Escapement δεν ήταν ποτέ στα δικά μου σχέδια, όμως η χαμηλή τιμή & ο quartz μηχανισμός, είναι ότι χρειάζεται για τον παππού, & η ομοιότητα με το khaki field mechanical, ήταν ευκαιρία για μένα να δω το Hamilton, έστω & σε homage.

Το ρολογάκι είναι όμορφο & ευανάγνωστο, μπορεί να φορεθεί χωρίς καμία έγνοια, αφού είναι πολύ εύκολο να αποκτηθεί & να αντικατασταθεί, ενώ & η επαφή με το νερό γίνεται απροβλημάτιστα, με την Escapement να προσφέρει αυτό που δεν κάνει η Hamilton (& γκρινιάζει όλος ο κόσμος), δλδ 100m αδιαβροχοποίηση, χάρη & στη βιδωτή κορώνα.
Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Μόνο πρακτικό μειονέκτημα, η χρήση mineral.
Θα προτιμούσα να έδινα €10-15 παραπάνω (από τα συνολικά €59 που στοίχισε το ρολόι) & να φοράει ζαφείρι.

Η έλλειψη ημερομηνίας (δυστυχώς δεν υπάρχει στην VH31), είναι ένα βάρος που θα καταφέρω να σηκώσω, αφού το ρολόι δεν προορίζεται για μένα...

Το field της Escapement έρχεται με ένα ταιριαστό κρεμ nato, όμως κατά την προσφιλή μου τακτική, αντικαταστάθηκε άμεσα με ένα fkm, ώστε να μπορεί να λερωθεί & να βραχεί, όπως του πρέπει (μάλλον έπρεπε να επιλέξω καφέ χρώμα).

Το μέγεθος της κάσας είναι κλασικό 38ρι, η επιφάνεια της οποίας έχει sand blasted επεξεργασία, με κάπως άγριο φινίρισμα στις γωνιές, ειδικά στο bezel.
Το πάχος είναι 11mm, ενώ το mineral ελαφρά θολωτό, χωρίς παραμορφώσεις.
Το lume είναι ικανοποιητικό για την τιμή.

Υποψήφιο ήταν επίσης το 37ρι SNK homage της Berny, με τιτάνιο & ζαφείρι.
Επίσης με VH31, είναι σίγουρα πιο ολοκληρωμένη επιλογή, αλλά & κάπως ακριβότερο.
Ο συνδυασμός 50m wr & μη βιδωτή κορώνα & case back, ήταν αυτός που χρειαζόταν, για να μείνει στην άκρη...

Το ρολόι βρίσκεται πλέον στο χέρι του πεθερού, που ελπίζω να το ευχαριστηθεί περισσότερο από το Duro.







friendly
2
funny
0
like
8
wow
0
Members reacted friendly:
Dante80,Giorgos_I,
No reactions
Members reacted like:
micraSport,pablo,Beastaras,Dante80,chris70,guzzi,Wolf-,Giorgos_I,
No reactions
Casio G-Shock GS-1001-1ADR
Citizen Promaster NY0098-84E
Citizen Promaster CB0240-88L
Casio G-Shock GMW-B5000D-1JF
MWC G10 Titanium T/G10/QZ/L/D
Citizen Attesa CB3010-57E
Seiko Prospex SNE547P1
Baltany B4030
Vostok Amphibia 170862

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10752
    • Προφίλ
Απ: Escapement Time H0300 (Khaki Field Mechanical homage)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2024, 21:18:37 μμ »
Ωραία παρουσίαση και καλοφόρετο στον πεθερό. Αυτήν την φορά πήρες χωρίς βιδωτή κορώνα μήπως ζήσει το ρολόι..?!
 :D
Ο δικός μου φοράει ένα όμορφο seiko.. μάλλον πολλές δεκαετίες τώρα και πρόσφατα μου γκρινιαξε ότι το μπρασελέ έχει αρχίσει να τον κουράζει οπότε πήγα και του πήρα ένα δερμάτινο λουράκι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος paschos76

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1823
  • Η τύχη ευνοεί τους προετοιμασμένους
    • Προφίλ
Απ: Escapement Time H0300 (Khaki Field Mechanical homage)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2024, 21:29:21 μμ »
Αυτήν την φορά πήρες χωρίς βιδωτή κορώνα μήπως ζήσει το ρολόι..?!
 :D

Βιδωτή είναι & σε αυτό, αλλά κάθισα & του τα εξήγησα αυτή τη φορά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Casio G-Shock GS-1001-1ADR
Citizen Promaster NY0098-84E
Citizen Promaster CB0240-88L
Casio G-Shock GMW-B5000D-1JF
MWC G10 Titanium T/G10/QZ/L/D
Citizen Attesa CB3010-57E
Seiko Prospex SNE547P1
Baltany B4030
Vostok Amphibia 170862

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Escapement Time H0300 (Khaki Field Mechanical homage)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2024, 23:29:59 μμ »
Καιρό είχες να γράψεις.

Τελικά, μόνο με εργαλεία χαλάει το Duro.  ;)

Καλοφόρετο. Λες να χρειαστεί άλλο με την αλλαγή της ώρας ?  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος paschos76

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1823
  • Η τύχη ευνοεί τους προετοιμασμένους
    • Προφίλ
Απ: Escapement Time H0300 (Khaki Field Mechanical homage)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2024, 06:33:48 πμ »
Λες να χρειαστεί άλλο με την αλλαγή της ώρας ?  ;)

Είναι σχεδόν βέβαιο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Casio G-Shock GS-1001-1ADR
Citizen Promaster NY0098-84E
Citizen Promaster CB0240-88L
Casio G-Shock GMW-B5000D-1JF
MWC G10 Titanium T/G10/QZ/L/D
Citizen Attesa CB3010-57E
Seiko Prospex SNE547P1
Baltany B4030
Vostok Amphibia 170862