Αποστολέας Θέμα: Σημερα βουτηξα ....  (Αναγνώστηκε 182338 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kafu

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1242
    • Προφίλ
Σημερα βουτηξα ....
« στις: Ιούνιος 24, 2013, 14:48:04 μμ »
Σημερα βουτηξα για αλλη μια φορα το Promaster...

Ειναι ωραιο εργαλειο κ η λειτουργια του βυθομετρου δουλευει τελεια...
Το τσεκαρα σημερα πολλες φορες κ δουλευει παρα πολυ καλα κ με αρκετη ακριβεια....

Οσο για την λειτουργια της θερμοκρασιας νερου επισης τα καλυτερα.... (αυτο το τσεκαρα με το αν κρυωνα ή οχι...χαχαχαχ)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος marios_ch

  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7992
  • Ω speedmaster
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2013, 15:00:53 μμ »
Εργαλειο!!

Αυτη ειναι η δουλεια του!!


Sent from my iPad using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1970
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2013, 15:27:36 μμ »
Ελευθερο η με φιαλες; Μεχρι ποσα μετρα το πηγες; οσο για την ακριβεια ειχες μαζι σου και βυθομετρο και εκανες συγκριση;

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kafu

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1242
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2013, 18:59:06 μμ »
Ελευθερο η με φιαλες; Μεχρι ποσα μετρα το πηγες; οσο για την ακριβεια ειχες μαζι σου και βυθομετρο και εκανες συγκριση;

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Οχι ελευθερο κανω, βασικα ψαροντουφεκο...

Κοιτα το δοκιμασα 3-4 φορες, εως τα 8 μετρα περιπου πηγα σημερα, αλλα χωρις βυθομετρο....

Η δοκιμες γινονταν εντελως εμπειρικα με συνεχες παρακολουθηση του βυθομετρου οσο καταδυεσαι...

Ημουν σε συκγεκριμενη μερια κ καθε φορα ακουμπαγα στο βυθο κ παντα ειχα την ιδια ενδειξη...

Οταν σταματαγα, σταματαγε κ αυτο, κ με κουνημα του χεριου μου κ μονο εβλεπα ποσο αλλαζει η ενδειξη...

Τελος παντων για να μην σε ζαλιζω με διαφορα μικρα τεστακια που του εβαζα δουλευε 'ρολοι'......
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1970
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2013, 21:14:10 μμ »
Ελευθερο η με φιαλες; Μεχρι ποσα μετρα το πηγες; οσο για την ακριβεια ειχες μαζι σου και βυθομετρο και εκανες συγκριση;

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Οχι ελευθερο κανω, βασικα ψαροντουφεκο...

Κοιτα το δοκιμασα 3-4 φορες, εως τα 8 μετρα περιπου πηγα σημερα, αλλα χωρις βυθομετρο....

Η δοκιμες γινονταν εντελως εμπειρικα με συνεχες παρακολουθηση του βυθομετρου οσο καταδυεσαι...

Ημουν σε συκγεκριμενη μερια κ καθε φορα ακουμπαγα στο βυθο κ παντα ειχα την ιδια ενδειξη...

Οταν σταματαγα, σταματαγε κ αυτο, κ με κουνημα του χεριου μου κ μονο εβλεπα ποσο αλλαζει η ενδειξη...

Τελος παντων για να μην σε ζαλιζω με διαφορα μικρα τεστακια που του εβαζα δουλευε 'ρολοι'......

Δεν με ζαλίζεις καθόλου, κάθε άλλο, κι εγω ασχολούμαι και είναι ωραία φάση,  ;) απλά επειδή εκτός από ελεύθερο βουτάω περιστασιακά και με φιάλες (open water μέχρι τα 18μ) τσεκάριζα από παλιά ότι citizen είχα και είχε βυθόμετρο με πιστοποιημένο βυθόμετρο κατάδυσης (που υποχρεωτικά είχα στον εξοπλισμό μου), στην πλειοψηφία τους τα citizen είναι από τα πιο ακριβή σε ενδείξεις βάθους, (ρώτα κάτοχο suundo και θα καταλάβεις  :D ) παρόλαυτά μπορεί να δείχνουν άλλα αντι άλλων όταν δεν έχει γίνει καλιμπράρισμα (κυρίως δεικτών σε αυτά με τις αναλογικές ενδείξεις) αλλά και όταν το ρολόι είναι αρκετά παλιό και έχει καταπονηθεί (η έχει μαλακώσει) η πλαινή μεμβράνη που δίνει τα στοιχεία μέσα στην πλακέτα, καλό είναι να ελέγχεται και να αλλάζεται κι αυτή σε κάποιο μεγάλο σερβις που αλλάζονται και όλες οι άλλες φλάτζες (κουμπιών, κορώνας απο βιδωτό καπάκι κλπ).

Υ.Γ. Βουτιά πάντα με ζευγάρι, μετά από πολύ καλή προετοιμασία, ξεκούραστος, όχι μετά από πολύ φαί η κατανάλωση αλκοολ και ΠΑΝΤΑ με μαχαίρι ΚΑΛΟ (με έχει σώσει παλιότερα σε μπλέξιμο ποδιού με στοίβα από πετονιές στα 15 μέτρα..αν έχεις και δεύτερο μαχαίρι σε διαφορετικό σημείο ακόμη καλύτερα), μπλα μπλα μπλα...φλυαρώ..αλλά εκτός ότι θα τα ξέρεις και θα τα εφαρμόζεις καλό είναι να λέγονται πάντα... :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

constantine

  • Επισκέπτης
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2013, 21:19:28 μμ »
Ελευθερο η με φιαλες; Μεχρι ποσα μετρα το πηγες; οσο για την ακριβεια ειχες μαζι σου και βυθομετρο και εκανες συγκριση;

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Οχι ελευθερο κανω, βασικα ψαροντουφεκο...

Κοιτα το δοκιμασα 3-4 φορες, εως τα 8 μετρα περιπου πηγα σημερα, αλλα χωρις βυθομετρο....

Η δοκιμες γινονταν εντελως εμπειρικα με συνεχες παρακολουθηση του βυθομετρου οσο καταδυεσαι...

Ημουν σε συκγεκριμενη μερια κ καθε φορα ακουμπαγα στο βυθο κ παντα ειχα την ιδια ενδειξη...

Οταν σταματαγα, σταματαγε κ αυτο, κ με κουνημα του χεριου μου κ μονο εβλεπα ποσο αλλαζει η ενδειξη...

Τελος παντων για να μην σε ζαλιζω με διαφορα μικρα τεστακια που του εβαζα δουλευε 'ρολοι'......
για μπες στο παρασυνθημα
τι χτυπησαμε?
 μονο τον βυθο?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2013, 23:39:50 μμ »
Ωραίο θέμα!

ΒΒ που είσαι?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Blackbird

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3682
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 25, 2013, 10:50:55 πμ »
Με φώναξε κανείς;

Αυτό το ΠΣΚΔ το πολύ πολύ να βούτηξα ίσα με 50 ολόκληρα εκατοστά.






Αλλά μιας και μιλήσατε για ψάρια, βυθούς κλπ. Tου 'δωσα και κατάλαβε...



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
  

Κύλησε το πίτουρο,

Αποσυνδεδεμένος stavros_ch

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2903
  • Panerai PAM088
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 25, 2013, 11:35:45 πμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kafu

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1242
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2013, 14:42:27 μμ »
Με φώναξε κανείς;

Αυτό το ΠΣΚΔ το πολύ πολύ να βούτηξα ίσα με 50 ολόκληρα εκατοστά.

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


Αλλά μιας και μιλήσατε για ψάρια, βυθούς κλπ. Tου 'δωσα και κατάλαβε...

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Ετσι ωραια.....

Βουτατετααααα.....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kafu

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1242
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2013, 14:47:55 μμ »
Ελευθερο η με φιαλες; Μεχρι ποσα μετρα το πηγες; οσο για την ακριβεια ειχες μαζι σου και βυθομετρο και εκανες συγκριση;

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Οχι ελευθερο κανω, βασικα ψαροντουφεκο...

Κοιτα το δοκιμασα 3-4 φορες, εως τα 8 μετρα περιπου πηγα σημερα, αλλα χωρις βυθομετρο....

Η δοκιμες γινονταν εντελως εμπειρικα με συνεχες παρακολουθηση του βυθομετρου οσο καταδυεσαι...

Ημουν σε συκγεκριμενη μερια κ καθε φορα ακουμπαγα στο βυθο κ παντα ειχα την ιδια ενδειξη...

Οταν σταματαγα, σταματαγε κ αυτο, κ με κουνημα του χεριου μου κ μονο εβλεπα ποσο αλλαζει η ενδειξη...

Τελος παντων για να μην σε ζαλιζω με διαφορα μικρα τεστακια που του εβαζα δουλευε 'ρολοι'......

Δεν με ζαλίζεις καθόλου, κάθε άλλο, κι εγω ασχολούμαι και είναι ωραία φάση,  ;) απλά επειδή εκτός από ελεύθερο βουτάω περιστασιακά και με φιάλες (open water μέχρι τα 18μ) τσεκάριζα από παλιά ότι citizen είχα και είχε βυθόμετρο με πιστοποιημένο βυθόμετρο κατάδυσης (που υποχρεωτικά είχα στον εξοπλισμό μου), στην πλειοψηφία τους τα citizen είναι από τα πιο ακριβή σε ενδείξεις βάθους, (ρώτα κάτοχο suundo και θα καταλάβεις  :D ) παρόλαυτά μπορεί να δείχνουν άλλα αντι άλλων όταν δεν έχει γίνει καλιμπράρισμα (κυρίως δεικτών σε αυτά με τις αναλογικές ενδείξεις) αλλά και όταν το ρολόι είναι αρκετά παλιό και έχει καταπονηθεί (η έχει μαλακώσει) η πλαινή μεμβράνη που δίνει τα στοιχεία μέσα στην πλακέτα, καλό είναι να ελέγχεται και να αλλάζεται κι αυτή σε κάποιο μεγάλο σερβις που αλλάζονται και όλες οι άλλες φλάτζες (κουμπιών, κορώνας απο βιδωτό καπάκι κλπ).

Υ.Γ. Βουτιά πάντα με ζευγάρι, μετά από πολύ καλή προετοιμασία, ξεκούραστος, όχι μετά από πολύ φαί η κατανάλωση αλκοολ και ΠΑΝΤΑ με μαχαίρι ΚΑΛΟ (με έχει σώσει παλιότερα σε μπλέξιμο ποδιού με στοίβα από πετονιές στα 15 μέτρα..αν έχεις και δεύτερο μαχαίρι σε διαφορετικό σημείο ακόμη καλύτερα), μπλα μπλα μπλα...φλυαρώ..αλλά εκτός ότι θα τα ξέρεις και θα τα εφαρμόζεις καλό είναι να λέγονται πάντα... :)

Σιγουρα τα σερβις σε τετοια ρολογια πρεπει να ειναι λεπτομερεστατα κ συχνα ωστε να σου δινουν αυτο που προσδοκεις....

Οσο για τις 'βουτιες' το ζευγαρι δεν το πετυχαινω παντα, παω κ μονος μου συχνα αλλα παντα πιο προσεκτικα... Εξαλου στο ψαροντουφεκο δεν μπορεις να εισαι κ παρα πολυ κοντα κ να βουτας με ζευγαρι γιατι δεν ειναι δυσκολο να γινεις εσυ το 'ψαρι'....
Μαχαιρι παντα μαζι μου κ εοιμο για ολα οπωσδηποτε κ ας φαινομαι σαν τον Ραμπο που παει στο Βιετναμ... :D :D :D :D

Ερωτηση..  Μπουκαλες κανεις για τις ομορφιες του βυθου ή εχεις κ μαζι σου ψαροντουφεκο?(το ξερω οτι ειναι παρανομο, αλλα δεν ειναι λιγοι αυτοι που το κανουν)...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kafu

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1242
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2013, 14:54:05 μμ »
Ελευθερο η με φιαλες; Μεχρι ποσα μετρα το πηγες; οσο για την ακριβεια ειχες μαζι σου και βυθομετρο και εκανες συγκριση;

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Οχι ελευθερο κανω, βασικα ψαροντουφεκο...

Κοιτα το δοκιμασα 3-4 φορες, εως τα 8 μετρα περιπου πηγα σημερα, αλλα χωρις βυθομετρο....

Η δοκιμες γινονταν εντελως εμπειρικα με συνεχες παρακολουθηση του βυθομετρου οσο καταδυεσαι...

Ημουν σε συκγεκριμενη μερια κ καθε φορα ακουμπαγα στο βυθο κ παντα ειχα την ιδια ενδειξη...

Οταν σταματαγα, σταματαγε κ αυτο, κ με κουνημα του χεριου μου κ μονο εβλεπα ποσο αλλαζει η ενδειξη...

Τελος παντων για να μην σε ζαλιζω με διαφορα μικρα τεστακια που του εβαζα δουλευε 'ρολοι'......
για μπες στο παρασυνθημα
τι χτυπησαμε?
 μονο τον βυθο?

Ασε χτυπησα 2 χανους εξω στο 1 μετρο βαθος, στα  βαθια δεν ειχα πολυ υπομονη να περιμενω....
Αλλα πρεπει να εξοπλιστω κ με υποβρυχια φωτογραφικη, χτες η θαλασσα ηταν για να χαζεψεις πραγματικα...

Μεσα πηγα πιο πολυ για το ρολοι ;)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

constantine

  • Επισκέπτης
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2013, 14:57:26 μμ »
αυτα ειναι τα ωραια,αμα εχεις και την θαλασσα διπλα σου
καθε μερα μεσα θα ημουν

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1970
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2013, 14:57:55 μμ »
Φιαλες ΜΟΝΟ για βουτια αναψυχης, το ψαροντουφεκο ειναι αλλη ιστορια....με την πρωτη ευκαιρια (αν προλαβω το φθινοπωρο) θα περασω το μεγαλο σχολειο της padi για πανω απο 18 μετρα.

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Σημερα βουτηξα ....
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2013, 15:07:34 μμ »
Ποιο ρολοι ειναι αυτο BB?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions