Αποστολέας Θέμα: CITIZEN AV0030-60E PROMASTER  (Αναγνώστηκε 5675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sol Invictus

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1809
  • ...to the Unconquered Sun
    • Προφίλ
CITIZEN AV0030-60E PROMASTER
« στις: Ιούνιος 10, 2011, 21:58:58 μμ »
Εδώ και αρκετό καιρό έψαχνα για ένα καθημερινό ρολόι της CITIZEN, χρονογράφο καθώς μου αρέσουν ιδιαίτερα και ECO-Drive γιατί ήθελα κάτι σε quartz. Έχω ένα BL5250 το οποίο αν και έχει μέχρι και perpetual calendar είναι πολύ δύσχρηστο και με ένα πολύ "φλύαρο" καντράν, με αποτέλεσμα να μην το έχω συμπαθήσει καθόλου και να μην το φοράω σχεδόν ποτέ.



Έπρεπε λοιπόν η επόμενη αγορά CITIZEN να γίνει με προσοχή. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στη σειρά AV00xx και συγκεκριμένα στο  AV0030-60E το οποίο χαρακτηρίζεται και ως ProMaster σε αντίθεση με άλλα μοντέλα της σειρά όπως το AV0031-59E. Εδώ θα ήθελα κάποιον που γνωρίζει να μου πει πια είναι η διαφορά σε σχέση με τα μη ProMaster μοντέλα, καθώς οι προδιαγραφές και η εμφάνιση είναι πανομοιότυπες.

Το ρολόι έρχεται σε ένα καλαίσθητο κουτί από ανακυκλωμένο χαρτί για να τονιστεί και ο "οικολογικός" του χαρακτήρας.







Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι τα κάτωθι:
  • Calibre 2100
  • Date
  • Eco-Drive Technology
  • 8 Months Power Reserve
  • 1/5 Second Chronograph
  • Daily Alarm
  • Screw-down Crown
  • Non-reflective scratch-resistant crystal
  • 200m Water resistant
  • 45mm wide
  • 15mm thick






Αν και έχει γεμάτο καντράν δεν κουράζει και οι πληροφορίες που προσπαθεί να μεταδώσει είναι ευδιάκριτες.
Το καντράν χωρίζεται στην περιφέρεια του σε τρεις ομόκεντρους κύκλους. Ο εξωτερικός είναι το ταχύμετρο του χρονογράφου, ο μεσαίος οι ώρες και τα λεπτά και ο εσωτερικός δεν ξέρω  :D *. Στο εγχειρίδιο του ρολογιού δεν γράφει τίποτα. Έχει ενδείξεις luminova ανά πέντε λεπτά (ως εδώ καλά) και ανάμεσα στις ενδείξεις έχει 5 γραμμές. Υποπτεύομαι πως είναι μισά δευτερόλεπτα καθώς είναι ευθυγραμμισμένες στη μέση κάθε δευτερόλεπτου του μεσαίου κύκλου.
Αυτό που με ενθουσίασε είναι το ότι ο δευτερολεπτοδείκτης του χρονογράφου που μπορεί να καταγράψει 1/5 του δευτερολέπτου, "τρέχει" σαν αυτόματου. (Ένα από τα πράγματα που δεν μου αρέσει καθόλου στα quartz είναι ότι δεν σου δίνουν την αίσθηση της συνεχής ροής του χρόνου που σου δίνει ένα αυτόματο ρολόι). Ο κόκκινος δείκτης είναι από το ξυπνητήρι το οποίο ρυθμίζεται και ενεργοποιήται / απενεργοποιήται από μια κορώνα στα αριστερά του ρολογιού.



Κάτι που μου αρέσει επίσης είναι το ανάγλυφο καπάκι το οποίο στα μοντέλα που προορίζονται για την Αμερικάνικη αγορά είναι "τυπωμένο".



Το ρολόι αν και μεγάλο στέκεται πολύ καλά ακόμη και σε λεπτό χέρι όπως το δικό μου καθώς αμέσως μετά το καντράν αποκτά μια κλίση που το κάνει να δείχνει μικρότερο.







Το lume του δεν είναι τίποτα το συγκλονιστικό από άποψη φωτεινότητας και διάρκειας χωρίς να προβληματίζει όμως. Όπως και στα πλείστα CITIZEN έτσι και εδώ, είναι από τα ομορφότερα οποιουδήποτε ρολογιού οποιασδήποτε τιμής. ( Κατά τη γνώμη μου τα lume των CITIZEN απλά δεν παίζονται σε εμφάνιση)



Κλείνοντας να πω και τι δεν μου άρεσε. Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά τα λουράκια και τα μπρασελέ των CITIZEN είναι από μέτρια μέχρι άθλια. Το BL5250 είχε μακράν το χειρότερο λουράκι που έχει πέσει στα χέρια μου και το μπρασελέ του  AV0030-60E είναι όμορφο στην όψη αλλά με φτηνιάρικη αίσθηση (πολύ ελαφρύ με τσίγκινο ήχο) και μετριότατο φινίρισμα σε σημείο που έχω συνεχώς την αίσθηση ότι αν το ακουμπήσω με το δάχτυλο θα κοπώ.



Όπως και να έχει είναι μια πολύ τίμια αγορά. Ένα όμορφο ρολόι που μπορεί να φορεθεί από τη θάλασσα μέχρι και σε πιο επίσημες καταστάσεις.






* Κάτι πάνω σε αυτό. Η ο εσωτερικός κύκλος τελικά έχει 2 χρήσεις. Πρώτον έχει luminova ανά πεντάλεπτο άρα μπορείς να δεις την ώρα στο σκοτάδι και οι ενδιάμεσες 5 γραμμές είναι για το ξυπνητήρι και αντιπροσωπεύουν ένα δεκάλεπτο η κάθε μια.







« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2011, 13:34:49 μμ από Sol Invictus »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
"Empty-handed I entered
the world
Barefoot I leave it.
My coming, my going --
Two simple happenings
That got entangled.
Like dew drops
on a lotus leaf
I vanish."

Kozan Ichikyo

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1842
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN AV0030-60E PROMASTER
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2011, 22:35:27 μμ »
Μπράβο Sol...!
Πολύ όμορφη παρουσίαση και ρολόι. ;)

Tο συγκεκριμένο κούμπωμα της Citizen είναι από τα αγαπημένα μου...! :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: CITIZEN AV0030-60E PROMASTER
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2011, 22:41:02 μμ »
Πολύ ωραίο review,φτιαγμένο με μεράκι ;)
Να το χαρείς!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: CITIZEN AV0030-60E PROMASTER
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2011, 22:45:28 μμ »
Πρόσεχε μόνο γιατί στο σημείο αυτό είναι ευαίσθητος ο μπρασελές της citizen
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

grecellin

  • Επισκέπτης
Απ: CITIZEN AV0030-60E PROMASTER
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2011, 22:59:59 μμ »
Πολύ ωραίο review για μια ρολογάρα που φοράει την σούπερ Calibre 2100. Να δείχνει μόνο καλές ώρες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Sol Invictus

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1809
  • ...to the Unconquered Sun
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN AV0030-60E PROMASTER
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2011, 23:26:18 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους. Συγνώμη μόνο για την κίτρινη χροιά στις φωτογραφίες, αλλά είχα καιρό να βγάλω βραδινή φωτογραφία και για να είμαι ειλικρινής βαριόμουν να (ξανά)ψάχνω τις σωστές ρυθμίσεις της φωτογραφικής. Υπόσχομαι την επόμενη φορά να είναι καλύτερες.  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2011, 23:42:10 μμ από Sol Invictus »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
"Empty-handed I entered
the world
Barefoot I leave it.
My coming, my going --
Two simple happenings
That got entangled.
Like dew drops
on a lotus leaf
I vanish."

Kozan Ichikyo

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4472
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN AV0030-60E PROMASTER
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2011, 03:05:53 πμ »
Να το χαίρεσαι Αντρέα! πολύ όμορφο ρολόι κ η 2100 είναι για να μας υπενθυμίζει ότι κ τα quartz έχουν προσωπικότητα!
καλοφόρετο!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • Co-Founder
  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1879
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN AV0030-60E PROMASTER
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2011, 12:10:09 μμ »
καλοφορετο και απο εμενα και τα συγχαρητηρια μου για ενα ακομη εξαιρετικο review ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions