Αποστολέας Θέμα: Ρωσικα ρολογια  (Αναγνώστηκε 270980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1425 στις: Μάιος 16, 2021, 08:01:14 πμ »
Εγω πάντως ανυπομονώ για το luna dude  ;D
Αυτό που και πως το βρίσκουμε?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3570
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1426 στις: Μάιος 16, 2021, 10:51:18 πμ »
Αυτό που και πως το βρίσκουμε?

Αν έχεις Facebook μπες στο γκρουπ the luna dude project. Όλες οι θέσεις τώρα πια έχουν καλυφθεί για ρολόι αλλά μπορείς να μπεις στη wait list απο εδώ https://airtable.com/shrb0TfKPXz1DhZbL?fbclid=IwAR2rxImQx0PDRkvv106ER7WYSAEdcSio1I0s0ve6_XSHmEmy80Q45qwM3OA
Όταν κάποιος που είναι στη λίστα για ρολόι αποχωρεί ο επομενος στη wait list παίρνει τη θέση του. Είναι μεγάλη η wait list αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κάνε μια εγγραφή και βλέπεις.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1427 στις: Μάιος 16, 2021, 11:11:27 πμ »
Αν έχεις Facebook μπες στο γκρουπ the luna dude project. Όλες οι θέσεις τώρα πια έχουν καλυφθεί για ρολόι αλλά μπορείς να μπεις στη wait list απο εδώ https://airtable.com/shrb0TfKPXz1DhZbL?fbclid=IwAR2rxImQx0PDRkvv106ER7WYSAEdcSio1I0s0ve6_XSHmEmy80Q45qwM3OA
Όταν κάποιος που είναι στη λίστα για ρολόι αποχωρεί ο επομενος στη wait list παίρνει τη θέση του. Είναι μεγάλη η wait list αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κάνε μια εγγραφή και βλέπεις.
Ευχαριστω 👍αλλά ούτε είχα ούτε πρόκειται να έχω Facebook...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3570
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1428 στις: Μάιος 16, 2021, 11:14:25 πμ »
Ευχαριστω 👍αλλά ούτε είχα ούτε πρόκειται να έχω Facebook...

Δεν ειναι απαραίτητο να έχεις μιας και έρχονται ενημερωτικά emails για το πως προχωράει το πράγμα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1257
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1429 στις: Μάιος 16, 2021, 11:38:38 πμ »
Σπύρο η λίστα είναι μεγάλη



Sent from my One Plus 7 Pro using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Με βιαστές δεν μιλάω.
Θανάσης

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 766
  • Χρήστος
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1430 στις: Νοέμβριος 09, 2022, 00:09:11 πμ »
Άλλη μία ανασκαφή....κουρδιστό.

Το εργοστάσιο Slava (γνωστό ως δεύτερο εργοστάσιο ρολογιών της Μόσχας) ήταν η δεύτερη μη στρατιωτική ωρολογοποιία που ιδρύθηκε στη Σοβιετική Ένωση, το 1924.

friendly
0
funny
0
like
3
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
oikonikos,Beastaras,teomad,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1431 στις: Νοέμβριος 09, 2022, 01:23:54 πμ »
Άλλη μία ανασκαφή....κουρδιστό.

Το εργοστάσιο Slava (γνωστό ως δεύτερο εργοστάσιο ρολογιών της Μόσχας) ήταν η δεύτερη μη στρατιωτική ωρολογοποιία που ιδρύθηκε στη Σοβιετική Ένωση, το 1924.



Ωραίο!
Μέγεθος?
Μικρουλι ε?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 766
  • Χρήστος
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1432 στις: Νοέμβριος 09, 2022, 09:33:09 πμ »
Ωραίο!
Μέγεθος?
Μικρουλι ε?

Ε ναι...γυναικειο της τοτε εποχης - λογικα δεκαετια 70...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος thanas

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 356
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1433 στις: Δεκέμβριος 04, 2022, 14:48:47 μμ »
Καλησπερα  σας. Θα ηθελα να ρωτησω μηπως εχει καποιος συμφορουμιτης που ειναι Αθηνα αυτο το strela https://strela-watch.de/strela/tr42lam/
Θα ηθελα να δω πως ειναι στο χερι μου... αν βεβαια μπορει να συναντηθουμε καπου για 2-3 λεπτα, απλα να το δω (γιατι δεν υπαρχει σε μαγαζι για να παω να το δω) Οποιος μπορει ας μου στειλει πμ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος thanas

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 356
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1434 στις: Δεκέμβριος 04, 2022, 19:41:40 μμ »
ή εστω οποιοδηποτε στρελα. Εχω μεγαλο καρπο κ θελω να δω πως καθεται, εστω και το 38αρι που λογικα θα χανετε στον καρπο μου. Μην αγορασω στα τυφλα κ την πατησω. Ή αν ξερετε εσεις καποιο μαγαζι που να εχει για να παω να το δω
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2085
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1435 στις: Δεκέμβριος 04, 2022, 20:30:53 μμ »
ή εστω οποιοδηποτε στρελα. Εχω μεγαλο καρπο κ θελω να δω πως καθεται, εστω και το 38αρι που λογικα θα χανετε στον καρπο μου. Μην αγορασω στα τυφλα κ την πατησω. Ή αν ξερετε εσεις καποιο μαγαζι που να εχει για να παω να το δω

Εγώ έχω 38άρι STRELA και δείχνει μεγαλύτερο απ' ό,τι πραγματικά είναι. Αυτό συμβαίνει με όλα τα ρολόγια που έχουν λεπτό στεφάνι και μεγάλο καντράν. Το ίδιο θα συμβαίνει και με το 42άρι. Θα δείχνει το λιγότερο 43άρι, ίσως και μεγαλύτερο. Να το έχεις υπόψη σου.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος thanas

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 356
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1436 στις: Δεκέμβριος 04, 2022, 20:55:58 μμ »
Εγώ έχω 38άρι STRELA και δείχνει μεγαλύτερο απ' ό,τι πραγματικά είναι. Αυτό συμβαίνει με όλα τα ρολόγια που έχουν λεπτό στεφάνι και μεγάλο καντράν. Το ίδιο θα συμβαίνει και με το 42άρι. Θα δείχνει το λιγότερο 43άρι, ίσως και μεγαλύτερο. Να το έχεις υπόψη σου.
ναι το διαβασα που το λεγατε, ευχαριστω για την απαντηση.Αλλα με 21 εκ. καρπο δεν μπορω να αγορασω ουτε το 42αρι οσο και να μου αρεσει, αν δεν το δω πανω στο καρπο μου. Ετσι δεν ειναι;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2085
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1437 στις: Δεκέμβριος 04, 2022, 21:29:27 μμ »
ναι το διαβασα που το λεγατε, ευχαριστω για την απαντηση.Αλλα με 21 εκ. καρπο δεν μπορω να αγορασω ουτε το 42αρι οσο και να μου αρεσει, αν δεν το δω πανω στο καρπο μου. Ετσι δεν ειναι;


Κανονικά ναι, κάθε ρολόι πρέπει να έχουμε την δυνατότητα να το προβάρουμε πριν το αγοράσουμε. Βέβαια 21 εκ. καρπό που λες ότι έχεις, πιστεύω δεν θα σου πέφτει μεγάλο το 42άρι. Δες ένα βιντεάκι που ανέβασα, ίσως σε βοηθήσει. Φοράνε ρολόγια σε καρπούς 6,6  7 και 7,5 ίντσες. Πιστεύω θα πάρεις μια ιδέα. Γούγκλαρα την αντιστοιχία εκατοστών με ίντσες και ο δικός σου καρπός είναι περίπου 8,27 ίντσες !!

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος thanas

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 356
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1438 στις: Δεκέμβριος 04, 2022, 22:02:16 μμ »


Κανονικά ναι, κάθε ρολόι πρέπει να έχουμε την δυνατότητα να το προβάρουμε πριν το αγοράσουμε. Βέβαια 21 εκ. καρπό που λες ότι έχεις, πιστεύω δεν θα σου πέφτει μεγάλο το 42άρι. Δες ένα βιντεάκι που ανέβασα, ίσως σε βοηθήσει. Φοράνε ρολόγια σε καρπούς 6,6  7 και 7,5 ίντσες. Πιστεύω θα πάρεις μια ιδέα. Γούγκλαρα την αντιστοιχία εκατοστών με ίντσες και ο δικός σου καρπός είναι περίπου 8,27 ίντσες !!


ναι συμφωνω μαζι σου, σιγουρα δεν θα μου ειναι μεγαλο. Μαλιστα φοβαμαι μην μου ειναι οριακα μικρο, για αυτο θελω να βρω ενα να δοκιμασω, ιδανικα το 42αρι. Αλλα πως;;;;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2085
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια
« Απάντηση #1439 στις: Δεκέμβριος 04, 2022, 22:13:00 μμ »
Χα χα, ε λοιπόν για να γελάσουμε, θα σου πω τι είχα κάνει εγώ μια φορά. Πάρε μια λευκή κόλλα χαρτί και κάνε με έναν διαβήτη έναν κύκλο με διάμετρο 42mm, δηλαδή 4,2 cm, δηλαδή ακτίνα κύκλου 2,1 cm. Σχεδίασε και τα lugs με απόσταση ανάμεσά τους 22cm (όσο το λουράκι), κάνε και τις γραμμές που ορίζουν τις δύο άκρες του λουριού. Κόψε με ένα ψαλιδάκι και θα έχεις μια εικόνα. Πολύ πρόχειρη βέβαια, αλλά αφού δεν μπορείς να βρεις για να δοκιμάσεις... :)  Πάντως σου θυμίζω ότι το ρολόι αυτό θα φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο απ' ό,τι είναι και μάλλον δεν θα φαίνεται μικρό, ακόμα και στο χέρι σου. Εξάλλου είναι ένας χρονογράφος με vintage αισθητική και τα 42mm είναι ήδη πολλά για αυτό το σχέδιο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης