Αποστολέας Θέμα: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;  (Αναγνώστηκε 2276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« στις: Μάιος 17, 2023, 23:59:11 μμ »
Από τα μικράτα μου ήθελα να φοράω ρολόι. Είτε για να ξέρω την ώρα. Είτε για να μου δινει κάποιο στυλ. Είτε για οτιδήποτε άλλο μπορεί να γοητεύει έναν άνθρωπο το να φοράει ένα ρολόι.

Κάποια στιγμή πριν αρκετά χρόνια άρχισα να κολλάω την μανία με τα έξυπνα ρολόγια. Και καλά έξυπνα βέβαια. Και να τα φθηνά και να σιγά σιγά και τα ακριβά. Και να τα Fitbit και να τα garmin και τα έτσι και να τα Apple Watch με τα ατσάλια και sapphire και να τα 1000ρικα ξαφνικά να φεύγουν. Και να τα 200αρια για τα μπρασελέ.

Και να οι αναλύσεις των παλμών κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αγχωμένος είπα στον καρδιολόγο μπυ ότι όταν οδηγούσα την βέσπα έφτανα και 130 παλμούς. Με κοίταγε σαν εξωγήινο. Φυσικά μου λέει. Έχουμε αυξομειώσεις μέσα στην ημέρα.

Δλδ πολλή πληροφορία πλέον στο. Μυαλό μου την οποία και να αξιοποιήσω δεν γνώριζα στην ουσία και τελικά μάλλον δεν ήταν και πολύ χρήσιμη. Και μετά να έρχεται και η μέτρηση του οξυγόνου. Κορώνα είχαμε «απαραίτητο ήταν» φέρε το καινούριο.

Οι άλλοι να κοιτάνε τι φοράς και να ψάχνουν αν έχει την κορώνα με το πλατύ κουμπί όποτε εντάξει «έχεις το ακριβο».

Και φυσικά κάθε μέρα να πρέπει να φορτίζεις. Είτε πλη τη νύχτα όποτε έχανες την μελέτη ύπνου είτε αγχωμένα στο γραφείο.

Και τα πρώτα χρόνια να μην πιάνει με την πρώτη το γύρισμα του καρπού για να ξυπνήσει απλά να δεις την ώρα και να γυρνάς τον κάρπο δεξιά αριστερά για να ανάψει για να δεις την ρημάδοωρα.

Και να το άγχος με την μπαταρία αν τύχει δουλειά η βόλτα μετά το γραφείο και έχεις ξεχάσει να φορτίσεις. Θα έχω ρολόι μέχρι το βράδυ.

Όποτε πριν περίπου 2 χρόνια τα έβγαλα από τη ζωή μου.

Μια λιγότερη συσκευή στη ζωή μπυ που θέλει πρίζα.
Μια λιγότερη μπαταρία που αδειάζει στα Μάτια μου να με αγχώνει.
Εξαιρετικά λιγότερες άχρηστες πληροφορίες για το πως κοιμήθηκα, ποια ώρα είχα deep sleep και να το αυξήσω.
Γύρισα στα αγαπημένα μου κλασικά ρολόγια που κάνουν αγόγγυστα μια μόνο δουλειά. Να δείχνουν την ώρα. Άντε και μια ημερομηνία.

Δεν μου χρειάζεται άλλη περιττη πληροφορία και ούτε ακόμα μια οθόνη να κοιτάω. Έχω κλείσει τις περισσότερες ειδοποιήσεις στο κινητό όποτε σίγουρα δεν θέλω μια δεύτερη πηγή να μου τις επαναλαμβάνει.

Δεν μειώνω την χρησιμότητα αυτών των συσκευών. Κάποιος που μπορεί μα έχει ιατρικό θέμα σίγουρα θα του είναι χρήσιμο υπό συνθήκες.  Σε έναν ηλικιωμένο άνθρωπο η αντίληψη πτώσης είναι σημαντική. Όπως και ο γεωγραφικός εντοπισμός. Έχουν δλδ μια κάποια χρησιμότητα υπό συνθήκες.

Σε μένα πρόσφεραν όμως απλά ένα επιπλέον ανούσιο άγχος. Τα πούλησα η χάρισα όσα είχα και τώρα σύζυγος και κόρη έχουν 3 Apple Watch να παίζουν. Η κόρη συνεχίζει να ασχολείται. Η σύζυγος προτιμάει το Tag Heuer μόνιμα και μόνο σε κάποια σύναξη με νεότερους φοράει το έξυπνο για να δείξει μέσα στα πράγματα.

Μπήκα σε ένα Τεσλα πρόσφατα και το πρώτο που είδα ήταν η μπαταρία στη οθόνη. Ακόμα μια μπαταρία να φορτίζεις.

Προσωπικά προσπαθώ όσο μπορώ να μην έχω μπροστά μου διαρκώς μια μπαταρία.

Με τα smartwatch το κατάφερα εύκολα. :)

Έχετε άλλοι απαρνηθεί τα smartwatch?
friendly
0
funny
0
like
5
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,Gnl1977,jimakoZzz,Ef.orange,hf,
No reactions

Συνδεδεμένος ngavoun

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 657
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2023, 00:06:25 πμ »
Είχα και εγώ κάποια πριν μερικά χρόνια και τα απαρνήθηκα μετά χαράς και ξεκίνησα την ενασχόληση με τα αναλογικά. Ο λόγος ιδιος... ένα πρόσθετο μόνιμο άγχος. Δεν μου άρεσε καθόλου η ιδέα της λήψης ειδοποιήσεων και στο ρολόι. Ένιωθα ότι θα με αποσυντονιζει από τη δουλειά μου. Εδώ στο κινητό με ζόρι τις ανέχομαι

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10752
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2023, 00:08:41 πμ »
Δοκίμασα και εγώ με ένα samsung αλλά τελικά δεν μου άρεσε να το φοράω και έτσι το έχω αφήσει εδώ και πολύ καιρό στην άκρη..! Οι πληροφορίες που μου έδινε δεν μου χρειάζονται...  τα έχω όλα στο κινητό μου. Βέβαια τώρα τελευταία για να πω την αλήθεια φλερτάρω στην ιδέα να αγόραζα το huawei ultimate...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2023, 00:16:31 πμ »
.............
Και να οι αναλύσεις των παλμών κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αγχωμένος είπα στον καρδιολόγο μπυ ότι όταν οδηγούσα την βέσπα έφτανα και 130 παλμούς. Με κοίταγε σαν εξωγήινο. Φυσικά μου λέει. Έχουμε αυξομειώσεις μέσα στην ημέρα.
............

Οι παλμοί,είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.

Η βάση είναι, 220-ηλικία, = μέγιστο ασφαλές.

Το 130 στην βέσπα, ή όπου αλλού, δηλώνει ΑΓΧΟΣ. Δεν απαιτείται προσπάθεια για να αιτιολογεί.

Δεν τρέχεις, δεν σκάβεις, όπου η καρδιά τροφοδοτεί την ανάγκη με αίμα ----> οξυγόνο.

Αν είσαι πιο βαρύς ( ευγενική αναφορά στο χοντρός  ;D ), οι σφυγμοί αυξάνονται.

Αλλά, αν είσαι λεπτός και γυμνασμένος, αντί για πχ 120, για μια εργασία, μπορεί να φτάνεις τους 90.

Αλλά και λεπτός να είσαι, αλλά να ζείς στον καναπέ, δεν μπορείς ξαφνικά να αρχίσεις να τρέχεις και ΜΗΝ ανέβουν οι σφυγμοί.

Η  καρδιά είναι μυς, γραμμωτός αλλά μην ελεγχόμενος από την βούληση, και δέχεται σήματα από τον εγκλεφαλο για το πως πρέπει να λειτουργεί. Αν την γυμνάζουμε, μεγαλώνει και δυναμωνει, και κάνει την εργασία με λιγότερους παλμούς, δηλαδή τρομπαρίσματα.

Και ένας αθλητής μπορεί να τρέχει, πχ με 120 σφυγμούς, σε νρμάλ κατάσταση, αλλά, αν τον κυνηγά ένα ........λιοντάρι, από το άγχος, θα πάει 160.

Αρα, όλα είναι σχετικά, μην ακούς τον καρδιολόγο.

Κάνε ένα τρίπλεξ, ένα καρδιογράφημα, και μετά και ένα τεστ κοπώσεως. Θα έχεις μία βάση των επιδόσεων της δικής σου καρδιάς, και θα μπορείς να αναφέρεσαι συγκριτικά εις το μέλλον.

ή βάζεις ένα χόλτερ ( καταγραφικό ), και βλέπεις τις ......επιδόσεις σου ανα φάση  ;)

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
prof,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4372
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2023, 01:14:21 πμ »
Έχω αγοράσει και έχω πουλήσει τρεις φορές το Apple Watch… Ξέρω ότι κάποια στιγμή θα ξαναπάρω αλλά θα το ξαναδώσω, γιατί πολύ απλά μετά από λίγο θα το βαρεθώ!

Συμπέρασμα, ορθόδοξα μηχανικά ή quartz ρολόγια.. ;D
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wagner669,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1709
    • Προφίλ
    • Η ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2023, 01:38:35 πμ »
Μπηκα στο πειρασμο και πηρα το Huawei Ultimate προσφατα
Εχω άλλο ενα πολυ καλο της POLAR
Εχω και άλλα 10 παλιοτερα , Κινεζικα , διαφορα
Τα εχω φορεσει ελαχιστα και στην ουσια μου ειναι ψιλοαχρηστα
Χρησιμοποιω περισσοτερο το Polar που ειναι παναλαφρο, αδιαβροχο και εχει σχεδον τα παντα
Οταν περπεταω, αθλουμαι, κανω ποδηλατο κλπ. Το βαζω στο δεξι σαν 2ο ρολοι
Το Ultimate ειναι αλλη κατηγορία , πολύ καλοφτιαγμενο , μεγαλο , βαρυ , εκπληκτικη οθονη , ταχυτατο
Εχει οτι μπορεις να σκεφτεις και περισσοτερα , πραγματικα κορυφαιο
Ομως δεν κερδισε θεση στον καρπό μου ακομα , ισως γιατι λατρευω να φοραω κανονικα ρολογια και οχι computer σε σχημα και μεγεθος ρολογιού
Αν θα αγορασω ξανά ? Ισως μετα από καποια χρονια οταν το Ultimate θα ειναι πια ξεπερασμενο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Γιώργος - ΦΛΩΡΙΝΑ

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2098
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2023, 01:43:59 πμ »
Αρα, όλα είναι σχετικά, μην ακούς τον καρδιολόγο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10752
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 18, 2023, 02:34:32 πμ »
Κάποια smartwatch μου αρέσουν αλλά είναι πολύ λίγα...  το huawei ultimate, το apple watch ultra και κάνα δυο garmin..! Η αλήθεια είναι ότι τα βλέπω περισσότερο σαν gadgets και λιγότερο σαν ρολόγια οπότε κάπως δύσκολο να στεριωσει κάτι τέτοιο στον καρπό μου. Από την άλλη αφού παίρνεις smartwatch υποθέτω πρέπει να το φοράς συνέχεια.. ακόμα και στον ύπνο..  αλλιώς δεν έχει και πολύ νόημα..! Πάντως όπως δείχνουνε τα πράγματα.. τα smartwatch ήρθαν για να αντικαταστήσουν τα κλασσικά ρολόγια..!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 320
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2023, 06:49:26 πμ »
Εμένα κάποιες φορές μου συμβαίνει το αντίθετο, μου περνάει από το μυαλό να δώσω δρόμο στα υπόλοιπα ρολόγια μου και να κρατήσω μόνο το Garmin. Δεν θα το κάνω, αλλά θα μπορούσα εύκολα.
Δεν υπάρχει κάτι που να κάνει ένα smartwatch που να μη μπορείς να κάνεις με το κινητό, παρόλα αυτά είναι μία ευκολία. Στις ειδοποιήσεις, στις απαντήσεις, στις πληρωμές, στο ξυπνητήρι, στο χρονόμετρο και τόσα άλλα. Και επειδή τρέχω σχετικά συστηματικά, καλό είναι να έχω και τις μετρήσεις στο χέρι μου και να μη χρειάζεται να ασχολούμαι με το κινητό-αν το παίρνω μαζί μου.
Η μπαταρία δεν με απασχολεί, μία φόρτιση 90 λεπτών κάθε 10 ημέρες δεν είναι θέμα για εμένα. Και αν είναι κανένα ανθεκτικό μοντέλο, μπορεί να σε πάει παντού.
Προσωπικά (και μη με πυροβολήσουν οι φανατικοί) δεν βλέπω κανένα λόγο ύπαρξης στα g-shock, εκτός από το λόγο τιμής/ανθεκτικότητας, κατά τα άλλα ένα smartwatch καθιστά αχρείαστα τα υπόλοιπα ψηφιακά.
Σε σχέση με τα λοιπά αναλογικά (μηχανικά και ηλεκτρονικά), αυτό είναι άλλο θέμα...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143638
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2023, 07:22:52 πμ »
Έχει μια λογική
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143638
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2023, 07:27:19 πμ »
Οι παλμοί,είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.

Η βάση είναι, 220-ηλικία, = μέγιστο ασφαλές.

Το 130 στην βέσπα, ή όπου αλλού, δηλώνει ΑΓΧΟΣ. Δεν απαιτείται προσπάθεια για να αιτιολογεί.

Δεν τρέχεις, δεν σκάβεις, όπου η καρδιά τροφοδοτεί την ανάγκη με αίμα ----> οξυγόνο.

Αν είσαι πιο βαρύς ( ευγενική αναφορά στο χοντρός  ;D ), οι σφυγμοί αυξάνονται.

Αλλά, αν είσαι λεπτός και γυμνασμένος, αντί για πχ 120, για μια εργασία, μπορεί να φτάνεις τους 90.

Αλλά και λεπτός να είσαι, αλλά να ζείς στον καναπέ, δεν μπορείς ξαφνικά να αρχίσεις να τρέχεις και ΜΗΝ ανέβουν οι σφυγμοί.

Η  καρδιά είναι μυς, γραμμωτός αλλά μην ελεγχόμενος από την βούληση, και δέχεται σήματα από τον εγκλεφαλο για το πως πρέπει να λειτουργεί. Αν την γυμνάζουμε, μεγαλώνει και δυναμωνει, και κάνει την εργασία με λιγότερους παλμούς, δηλαδή τρομπαρίσματα.

Και ένας αθλητής μπορεί να τρέχει, πχ με 120 σφυγμούς, σε νρμάλ κατάσταση, αλλά, αν τον κυνηγά ένα ........λιοντάρι, από το άγχος, θα πάει 160.

Αρα, όλα είναι σχετικά, μην ακούς τον καρδιολόγο.

Κάνε ένα τρίπλεξ, ένα καρδιογράφημα, και μετά και ένα τεστ κοπώσεως. Θα έχεις μία βάση των επιδόσεων της δικής σου καρδιάς, και θα μπορείς να αναφέρεσαι συγκριτικά εις το μέλλον.

ή βάζεις ένα χόλτερ ( καταγραφικό ), και βλέπεις τις ......επιδόσεις σου ανα φάση  ;)
Έχετε πίεση,κύριε Γιώργο?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2023, 08:14:23 πμ »
Του την ανεβάζουμε κάποιοι στο φόρουμ
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Wolf-,
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143638
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2023, 08:19:11 πμ »
Μπα,μια χαρά περνάει
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 18, 2023, 10:31:05 πμ »
Του την ανεβάζουμε κάποιοι στο φόρουμ

Α, δεν ισχύει. Έχω δηλώσει ότι ο μόνος πλέον που μπορεί να με συγχιζει, είναι ο οικονομικός έφορος.

Με όλους τους άλλους ακολουθώ την ρήση του Κατσιφάρα για τον Αντρέα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Smartwatches. Ένα μόνιμο άγχος;
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 18, 2023, 10:31:59 πμ »
Μπα,μια χαρά περνάει

Αν δεν πέρναγα καλά, θα έγραφα σε άλλο φόρουμ, πχ μαγειρικής.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.