Αποστολέας Θέμα: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου  (Αναγνώστηκε 7032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2646
    • Προφίλ
Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:01:52 μμ »
Καλησπερίζω το φόρουμ και είπα μετά από καιρό να ανοίξω ένα θέμα. Όπως διαβάσατε και από τον τίτλο, δυστυχώς ΔΕΝ είναι για καλό.
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου και την εμπειρία που αποκόμισα από την συνύπαρξη μου με το Pelagos. Πιο συγκεκριμένα με την τελευταία έκδοση που φοράει την in-house MT5612. Μια μηχανή που τα χαρακτηριστικά της, καθώς και το pedigree που της χαρίζει η μαμά Rolex, την κατατάσσουν υψηλά στην λίστα όσων ψάχνουν ένα καλό και σοβαρό (υποτίθεται) καταδυτικό tool watch.
Τα πρώτα βήματα με το ρολόι αυτό ήταν απίστευτα και το μέλλον φάνταζε λαμπρό και έδειχνε ότι θα γινόταν το ένα ρολόι που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έφευγε ποτέ από τη συλλογή και θα περνούσε το περισσότερο χρόνο στον καρπό μου. Ευανάγνωστο, βιδωτή κορώνα και case back, καθώς και δυνατή luminova που διατηρούσε το φως για πάρα πολλή ώρα. Στα + επίσης το τιτάνιο που κρατάει το βάρος χαμηλά και το φοβερό bezel με τον απίστευτο ήχο της καστάνιας. Επίσης έρχεται από μια εταιρεία που βρίσκεται κάτω από την ομπρέλα της τρανής και φοβερής Rolex. 72 ώρες αυτονομία για να μην μένεις σχεδόν ποτέ και γενικά μια από τις πιο vfm επιλογές στις ακριβές κατηγορίες.
Έπρεπε και όφειλα να γράψω τα θετικά γιατί θεωρώ ότι για να γράψεις κάτι αρνητικό, πρέπει να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη και να βλέπεις όλες τις όψεις ώστε να ζυγίσεις και να μην βιαστείς να βγάλεις ίσως λανθασμένα συμπεράσματα.
Άκουγα και διάβαζα πιο παλιά για ιδιοκτήτες που δεν ήταν ευχαριστημένοι με τις νέες in house μηχανές της Tudor και για το πως ταλαιπωρούνται με τα service και τους χρόνους αναμονής. Τότε δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί όλα αυτά, μιας και εγώ είχα μέχρι τότε στο χέρι μου μια μηχανή απίστευτης χρονομετρίας και αξιοπιστίας με 5έτη εγγύηση. Βιάστηκα. Το ρολόι αγοράστηκε καινούργιο από AD στις 25/11/2020. Μέχρι τον Μάρτιο του 2023 όλα ήταν μια χαρά. Τότε ήταν που ξεκίνησαν τα προβλήματά μου.
Κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι το ρολόι έμενε αρκετά πίσω σε χρονομετρία. Κάπου στα 7-8 δευτερόλεπτα την ημέρα. Το τσέκαρα αρκετά για να βεβαιώσω πρόβλημα και δοκίμασα ότι προβλέπεται για να μην αφήσω κάτι στην τύχη. Φορτισμένο, αφόρτιστο, φορτισμένο σε κουρδηστήρι, αφόρτιστο σε κουρδηστήρι, φόρεμα όλη μέρα καθώς και ξεκούραση σε διάφορες θέσεις (οριζόντια, κάθετα, πλάτη κτλ κτλ). Το ίδιο αποτέλεσμα. Μετά από όλα αυτά λοιπόν μιλάω και κλείνω ραντεβού στην Ρολεξ Ελλάς για να το δώσω να το δούνε. Το πηγαίνω, εξηγώ τι γίνεται και τι έκανα και το τσεκάρουν για να διαπιστώσουν και οι ίδιοι το πρόβλημα. Με ενημερώνουν ότι όντως ισχύει και θα χρειαστεί να το πάνε Ελβετία για να αλλάξουν μηχανή μιας και δεν τις επισκευάζουν εδώ. Χρέωση δεν θα υπάρξει μιας και είναι εντός εγγύησης καθώς και ενημέρωση ότι θα πάρει η διαδικασία περίπου 4 εβδομαδες. Συμφωνώ ότι δεν έχω πρόβλημα με την αναμονή και θέλω να επισκευαστεί. Με ενημερώνει για γρατζουνιές στην κάσα και στο μπρασελέ και την ενημερώνω ότι το γνωρίζω μιας και το ρολόι φοριέται καθημερινά μιας και αυτή είναι η δουλειά κι οι γρατζουνιές είναι φυσιολογικές σε τέτοια χρήση. Το αφήνω, υπογράφω, μου δίνουν επίσημα έγγραφα ότι το παρέλαβαν και φεύγω.
Πέρασε ο καιρός και με ενημερώνουν τηλεφωνικά ότι το ρολόι επέστρεψε ώστε να κλείσω ραντεβού να πάω να το παραλάβω. Έτσι και έγινε. Έκλεισα ραντεβού, έφυγα πρωί πρωί από Λιβαδειά για να πάω για δεύτερη φορά στην Ρόλεξ. Με ότι αυτό συνεπάγεται για μένα και τη δουλειά μου. Φτάνω λοιπόν στο service και μου δίνουν το ρολόι. Μου λένε αλλάχτηκε μηχανή και είναι μια χαρά. Τους ρώτησα αν τσέκαραν την χρονομετρία και την στεγανότητα. Θίχτηκαν και μου λένε αλίμονο. Δεν φεύγουν ρολόγια από εμάς χωρίς έλεγχο. Αλίμονο. Μα αλίμονο.
Από τις πρώτες μέρες η χρονομετρία δεν ήταν καλή σε συγκεκριμένες θέσεις. Παρατήρησα από την πρώτη κιόλας μέρα μια απόκλιση της ταξης του +5. Λέω θα το τσεκάρω. Μετά από μια εβδομάδα ελέγχου παρατήρησα ότι σε οριζόντια θέση το ρολόι ήταν στο +3 εντός 10 ωρών περίπου. Το άφηνα δηλαδή στο γραφείο το βράδυ που έπεφτα για ύπνο και το φορούσα το πρωί. Μέσα σε αυτές τις ώρες +3. Το πάω σε μαγαζί εδώ στην Λιβαδειά που έχει παλμογράφο και διαπιστώσαμε και εγώ και αυτός σε οριζόντια θέση μια απόκλιση +8 spd. Στις υπόλοιπες από +2 έως +4. Μου λέει δούλεψε το ένα μήνα και ξαναδές το. Εγώ εν τω μεταξύ επικοινώνησα πάλι με το service και τους εξήγησα τι βλέπω και για ποιον λόγο μου είπαν ότι ολα ηταν μια χαρά ενώ ΔΕΝ ήταν. Πως δεν το έβαλαν στον παλμογράφο; Γιατί να μπω στη διαδικασία να ξανακατέβω από Λιβαδειά στην Αθήνα; Μου λέει θα σας προτείναμε να το στείλετε με κούριερ αλλά πάντα υπάρχει ο φόβος μην χαθεί. Γιατί να μην έχει η εταιρεία την επιλογή παραλαβής από τον χώρο μου με κούριερ που θα ξέρει ότι έχει να παραλάβει ένα ρολόι που είναι να πάει στην Ρολεξ. Να διασφαλίζεται δηλαδή ότι υπάρχει αποστολέας-αντικείμενο-παραλήπτης. Τίποτα στην τύχη του. Μου είπε δεν υπάρχει αυτή η επιλογή δυστυχώς κι πρέπει αν θέλω να το στείλω με δική μου ευθύνη όμως. Λέω οκ, θα κανονίσω να το συνδυάσω με δουλειά ή οτιδήποτε και ας περιμένω λιγάκι, δεν έγινε κάτι. Το ρολόι δεν το πολυφορούσα είναι η αλήθεια μιας και έχω καταπιαστεί με τα vintage που κλέβουν περισσότερο χρόνο. Προχθές όμως φορώντας το σε ήσυχο δωμάτιο άκουσα το αντίβαρο να περιστρέφεται. Λέω από μέσα μου ώπα ώπα. Το γυρνάω με το χέρι μου τινάζοντάς το ώστε να περιστραφεί να το ακούσω. Ο ήχος του είναι κυριολεκτικά σαν την miyota 8203 του promaster. Από απόσταση και όχι δίπλα στο αυτί. Πιο χαρακτηριστικά, σαν να τρίβεται μέταλλο με μέταλλο. Σαν να τρίβεται το αντίβαρο στο καπάκι ή να είναι χαλασμένο ένα ρουλεμαν. Επικοινωνώ πάλι και μου λένε πρέπει να το φέρετε να το ακούσει ο τεχνικός αν είναι φυσιολογικό. Μίλησα και με άλλα μέλη που έχουν Tudor ή ακόμα και pelagos και όλοι ειπαν το ίδιο. Ελάχιστος ήχος και μόνο όταν είναι δίπλα στο αυτί. Ωραία.
Και περνάω στα ερωτήματά μου. Πως έτυχε πάλι πρόβλημα και μάλιστα διπλό τόσο σύντομα; Αυτό πληρώνεις με τιμή καταλόγου αυτήν τη στιγμή που μιλάμε τα 5.050 ευρώ; Που είναι η χρονομετρία; Που είναι η εξυπηρέτηση ενός πελάτη που πρέπει να κάνει ταξίδι για να εξυπηρετηθεί και μάλιστα χάλια; Γι’αυτό αλλάχτηκε η μηχανή; Για να μπει χειρότερη; Που είναι ο τελικός έλεγχος πριν την παράδοση στον πελάτη; Γιατί να μην δίνεται ένα έγγραφο που δείχνει την χρονομετρία σε διάφορες θέσεις όπως δινόταν παλιά στα cosc; Γιατί να μην δίνεται ένα χαρτί τεστ στεγανότητας; Γιατί πρέπει να θεωρούμε δεδομένο τον λόγο του service και το όνομα της εταιρείας; Ορίστε που τελικά ούτε δεδομένο είναι αλλά ούτε και σωστός ο χειρισμός. Γιατί να παίζουμε κορώνα γράμματα με τα χρήματά μας; Θεωρώ ότι η ποιότητα, η αξιοπιστία και οι υπηρεσίες σε αυτές τις κατηγορίες έπρεπε να είναι ΑΨΟΓΕΣ. Ούτε να φοβάσαι μην βγει σκάρτο το προϊόν, ούτε να φοβάσαι τι θα παραλάβεις από το service. Είναι κάτι που για μένα δεν θα έπρεπε ΚΑΝ να με απασχολεί και να που συμβαίνει. Είναι μια εμπειρία που απεύχομαι σε όλους. Δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Είναι καιρός να μιλήσουμε και να κρίνουμε και όχι να χαϊδεύουμε αυτάκια γιατί στην τελική τα χρήματά μας δίνουμε. Μας κοστίζει όλο αυτό ενώ έπρεπε να κοστίζει σε αυτούς. Εγώ όταν φτιάχνω λάθος έναν καφέ κοιτάω να το διορθώσω γρήγορα, χωρίς τριβές, με ευχάριστο κλίμα και ζητώντας το λιγότερο μια συγγνώμη. Στο εύρος του 2ευρου. Γιατί να μην γίνεται αυτό στο εύρος του 5χίλιαρου; Γιατί να μας έχουν γραμμένους οι εταιρείες; Αυτά είναι τα εργαλεία; Αυτά είναι τα tool watches; Αυτά είναι τα ρολόγια για μια ζωή; Που θα τα δώσουμε στα παιδιά μας; Αυτά τα εολόγια οραματίστηκε ο Wilsdorf; Κρίμα. Πολύ κρίμα για όσους αντιμετωπίζουν παρόμοια ή ίδια θέματα και κυρίως κρίμα για την υποστήριξη σε μια εταιρεία που ατενίζει τα ψηλά στρώματα της ωρολογοποιίας και το δείχνει με την τιμολογιακή της πολιτική. Κρίμα και για το επίσημο service που ταλαιπωρεί τους πελάτες του και ειδικά τους επαρχιώτες.
Δε θέλω να αρχίσει μια κόντρα μεταξύ fanboys και haters. Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Σκοπός μου είναι η ενημέρωση και κυρίως να δώσω ένα κίνητρο σε επίδοξους αγοραστές να σκεφτούν και άλλες επιλογές μιας και δεν υπάρχουν μονόδρομοι και όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.
Αυτά.
friendly
0
funny
0
like
4
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
sub50,Makis2020,Georgefosk,Manos P,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143635
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:07:50 μμ »
Σε πιστεύω,τα έχεις σκάσει,είσαι άτυχος και καλύτερα μην ξαναπάρεις ρολόι τους
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:09:52 μμ »
Γνωστό το πρόβλημα με τις μηχανές.
Δύο φορές μου έτυχε, όχι μία,δύο. Αλλά βέβαια όταν το έγραφα,πριν κάτι χρόνια, ήμουν ο ...προκατειλημενος.
Από τα πιο γνωστά προβλήματα της Tudor, με τη σειρά pelagos που έχουν φάει τρελό κράξιμο, είναι με τα μπρασελε ,είναι λίγα τα λινκς στα νέα μπρασελε.
Πολύ κράξιμο όμως.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:10:16 μμ »
Σε πιστεύω,τα έχεις σκάσει,είσαι άτυχος και καλύτερα μην ξαναπάρεις ρολόι τους
Δεν είναι άτυχος.
Είναι ένας από τους πολλούς.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:10:27 μμ »
Άτυχος,είσαι ο ένας από τους λίγους.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:14:00 μμ »
Θανάση πολύ καλά κάνεις και τα γράφεις.

Αυτό που έχω να συμπληρώσω είναι μια ερώτηση.
Το ρολόι είναι cosc; Έχει από την πρώτη μηχανή τα αποτελέσματα χρονομετρίας; Αλλάζοντας μηχανή δεν θα έπρεπε να συνοδεύεται από ανάλογο χαρτί όπως σωστά αναφέρεις;

Και κάτι ακόμα. Κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143635
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:15:01 μμ »
Άτυχος,είσαι ο ένας από τους λίγους.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε θα ξαναπάρει,υπάρχουν άλλες εταιρείες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:16:23 μμ »
Γιατί να μην ξαναπάρει;
Εγω ξαναπήρα και θα ξαναπάρω. Επειδή έτυχε σε ένα ρολόι του δεν πάει να πει θα συμβαίνει εσαει...
Όταν γράφουμε όμως αλήθειες.....να τις πιστεύουμε.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:16:52 μμ »
Σε όλα τα προϊόντα συμβαίνουν αυτά. Από τα άριστα μέχρι τα τελευταία.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143635
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:17:53 μμ »
Γιατί να μην ξαναπάρει;
Εγω ξαναπήρα και θα ξαναπάρω. Επειδή έτυχε σε ένα ρολόι του δεν πάει να πει θα συμβαίνει εσαει...
Όταν γράφουμε όμως αλήθειες.....να τις πιστεύουμε.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εσύ είσαι βιτσιόζος  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12785
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:18:27 μμ »
εσύ είσαι βιτσιόζος  ;D


Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143635
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:18:58 μμ »
Είναι γνωστά αυτά  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2646
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:23:30 μμ »
Ποτέ δεν λέω ποτέ, όμως πολύ δύσκολα θα ξαναπάρω ρολόι τους. Πραγματικά μου είναι αδιανόητο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δεν θα πω ποτέ μακριά από Tudor σε κάποιον γιατί δεν θέλω να δημιουργώ προκαταλήψεις ή να λασπολογώ. Μπορώ όμως να πω σε επίδοξο αγοραστή να διαβάσει το θέμα μου, να ζυγίσει τις επιλογές και τα χρήματά του και να αποφασίσει. Θα ενημερώνω προφανώς για τη συνέχεια του θέματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143635
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:24:59 μμ »
Γιατί,δε στέλνεις μαιλ στα κεντρικά?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2646
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2023, 19:33:17 μμ »
Να τους πω τι ακριβώς; Πραγματικά ρωτάω χωρίς δόση ειρωνίας. Λες να με ακούσουν; Αν ναι τότε ας κάνω μια προσπάθεια.
Επίσης άλλο ένα θέμα που με προβληματίζει είναι αυτό της εγγύησης. Τι εννοώ. Το ρολόι έλειψε από την κατοχή και τη χρήση μου σχεδόν 1 μήνα την πρώτη φορά. Το ίδιο μαλλον θα συμβεί και τη δεύτερη. Δεν θα έπρεπε αυτό το δίμηνο να προστεθεί στην εγγύηση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions