Αποστολέας Θέμα: Citizen  (Αναγνώστηκε 1100596 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143631
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3555 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:08:12 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3556 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:12:06 μμ »
Ως κατοχος ηδη πεντε seiko, δυο citizen και τριων casio και ουτε ενος ελβετικου, αυτοματως το γεγονος αυτο με χριζει τζαπανοφιλο..Θεωρω τα seiko πιο ομορφα ρολογια, με περισσοτερες επιλογες σειρων και συνδυασμων σχεδιων και χρωματων..Απ´οσα εχω διαβασει-μελετησει κατα καιρους σε ημεδαπα/αλλοδαπα φορουμ οι δυο αυτες εταιρειες απευθυνονται λιγο-πολυ στο ιδιο target-group καταναλωτων (με την σεικο να ξεφευγει και να συνιστα το αντιπαλο δεος στην ανωτερη κατηγορια με την gs) αλλα με διαφορετικο τροπο σκεψης..Εκει που φαινεται οτι κοντραρονται, στην ουσια αλληλοσυμπληρωνονται για εναν κοινο ιαπωνικο επεκτατικο αγωνα στην κυριαρχια της παγκοσμιας αγορας ρολογιου στα low-mid price levels..
Τωρα, οσον αφορα τα οσα προειπωθηκαν και απ τις δυο πλευρες, εχω να καταθεσω τα εξης:
Συλληβδην, citizen ισοδυναμει με eco drive, οποτε εαν πουμε ελαφρα την καρδια "ελα μωρε τι εχει η citizen, ενα eco drive εχει μονο και τιποτα αλλο" ή "εμενα δεν μ´ενδιαφερουν τα ραδιοελεγχομενα καθως και η casio εχει τετοια", τοτε αμεσως χαθηκε η ουσια της συζητησης..Δηλαδη ακυρωνουμε την τελευταια λεξη της τεχνολογιας, το μελλον της ωρολογιακης πορειας επειδη δεν κανουν σε εμας??   ::)
Για να τα παρουμε απ´ την αρχη..Η σεικο το χριστουγεννα του 1969 εκανε την επανασταση quartz και εκτοτε αλλαξε το ρου της ιστοριας του ρολογιου προκαλωντας κραχ στο Ελβετικο σκηνικο..Γνωστη ιστορια, να μην τα ξαναλεμε..Η citizen το 1976 κατασκευασε το πρωτο ηλιακο ρολοι με την χρηση πυκνωτη και αρχισε την μαζικη παραγωγη..Το eco drive που ο Βαγγελης το προσπερασε με μια απλη επιβεβαιωση, συνιστα την πεμπτουσια της citizen..Χωρις αυτην δεν γινεται συζητηση, το ecodrive ειναι τα θεμελια και οι πυλωνες της εταιρειας και μπορει καποιοι να μην αντιλαμβανονται τα μεγεθη αυτης της τεχνολογιας αλλα το μελλον ειναι η αναζητηση προσφορων πηγων εναλλακτικης ενεργειας και στο θεμα αυτο η citizen πρωτοπορησε..Για ποια αυτοματα και ημίμετρα μου μιλατε? Εχουμε περασει σε μια αλλη εποχη και ακομα κοιταμε ποια γυαλια και τι φακους να δωσουμε για την μυωπια ενω μπορουμε με την χρηση λέιζερ να την απαλειψουμε μια και καλη..Οποτε ας μην ειμαστε νιχιλιστες με την τεχνολογια ecodrive που ειναι και φθηνη, και προσιτη και αξιοπιστη σε συγκριση με οποιοδηποτε αυτοματο..
Η citizen εχει καλυτερα καταδυτικα, ΟΛΟΙ το λενε, σε ΟΛΑ τα φορουμ..Ποια ομως ειναι εκεινα τα χαρακτηριστικα που θα το κανουν λειτουργικο καταδυτικο και οχι απλα κατ´ευφημισμο τυπου diver..?
Ενα μπεζελ του sub, μια λουμινοβα και μια υδατοστεγανοτητα στα 150 ή 200m? Αυτα ισως να ηταν αρκετα τις δεκαετιες των 70-80 ομως πλεον θεωρουνται old school και παρωχημενα και μονο σαν καταλοιπο εχει μεινει..Και εκει ακριβως εχει μεινει και η seiko..Που ειναι το βυθομετρο και οι λοιπες λειτουργιες που προσφερει ενα σωστο καταδυτικο, οπως της σιτιζεν..Αυτα ειναι tool εργαλεια..Συγκρινουμε τον αυτοματο "τόνο" με το άκουαλαντ...Ε οχι..Το δικο μου promaster εχει φαει τετοια χτυπηματα που αν το ετρωγε το σεικο η "τριχα" του θα χε γινει σαν τιρμπουσον, μην λεμε ο,τι θελουμε..
Και μην μου αντιταξετε τους επαγγελματικους υπολογιστες καταδυσης  κλπ κλπ, μιλαμε για compact εργαλεια βυθομετρα που φοριουνται ΚΑΙ σαν ρολογια, επομενως στον τομεα αυτο δεν υπαρχει ανταγωνισμος..
Λοιπον, για να δουμε και τα ευκαταφρονητα radio-controlled watches που μπορει να μην πιανουν καμια φορα σημα απ την Γερμανια στην Ελλαδιτσα μας (μεγαλος ρυθμιστης και παικτης της παγκοσμιας αγορας ρολογιων!!) ελλοχευει ωστοσο ο φοβος οτι θα χασει τον δρομο στην "ακριβεια" της ωρας του και συνεπως καθισταται αποτρεπτικος παραγοντας μη επιλογης του!! Ημαρτον!! Το 1993 ηταν η χρονια εμφανισης του και εκτοτε περασαμε σε αλλα επιπεδα απολυτου ακριβειας της ωρας..Ουσιαστικά μεταφερθηκαμε στην τελειοποιηση του προσδοκωμενου! Σε ενα ρολοι με ανεξοδη πηγη ενεργειας και "αψεγαδιαστη" πληροφορηση της ωρας!! Βεβαια απο καποιους αυτο παρακαμπτεται με καποια ανερματιστα προσχηματα αλλα ειπαμε ο καθενας οπως νιωθει..Α, εχει βγαλει και η seiko σολαρ και ραδιοελεγχομενο..Σε ποια τιμη ομως..? Πιλοτικα? Η citizen πρωτη σε προτιμηση πιλοτων (και σε τιμη οχι στο θεο),  καπου το χα διαβασει, δεν θυμαμαι που, θα το ψαξω και θα το αναρτησω..
Βεβαια, η σεικο εχει τον σουπερ quartz, τον καλυτερο quartz μηχανισμο κοντα στα 2.000€..Μαλιστα..Αυτο μου κανει σαν ενα στοιχημα που εχει βαλει η σεικο με τον εαυτο της και ΜΟΝΟ και μονο αυτη ενδιαφερεται αν θα το νικησει..Σαν τους αμερικανους που εδωσαν εκατομμυρια δολλαρια για την εκπονηση προγραμματος δημιουργιας αντιβαρυτικου στυλο στα διαστημικα τους ταξιδια ενω οι ρωσσοι χρησιμοποιουσαν αντ' αυτου..μολυβι..!! Δηλαδη εχω το ραδιοελεγχομενο και θα παω στο super-quartz?
Για το spring drive δεν το πιανω στο στομα μου, εκει η Seiko ετριξε τα δοντια της και απεδειξε οτι δαγκωνει επικινδυνα με τεχνολογια αιχμης...Απλα πολλα ρισπεκτ..
Απο ποιοτητα δεν μπορω να προσαψω κατι στην σεικο, απλα στα lower-mid επιπεδα της οι λογοι μαζικης παραγωγης και κοστους εχουν οδηγησει σε φτωχο quality control με ορατες και αδικαιολογητες αστοχιες..Στη citzen δεν το χω δει αυτο..Ειναι εξισου ποιοτικα, εμπνεουν εμπιστοσυνη στον κατοχο τους και πανω απ´ολα προσφερουν πιστοτητα καταμετρησης!!
Η citizen δεν κυνηγησε το θεμα του "αυτοματου" ρολογιου ισως επειδη εναργως διεβλεψε τις επιταγες του αυριο και πονταρε στο eco drive και εξαγοραζοντας την miyota καλυψε ενα κενο της..Το 2010 η miyota παρουσιασε τον δικο της "super-quartz", εναν υπερυψηλης συχνοτητας (uhf 262 khz) βασιζομενο στην ταλαντωση 3-κρανου κρυσταλλου βαζοντας σε ολους τα γυαλια στα ματια σε θεματα ακριβειας και κινησης του δευτερολεπτοδεικτη και σε τιμη..ξεφτιλα!
Προσωπικα, στην καρδια μου, η σεικο βρισκεται πολυ υψηλοτερα απ την σιτιζεν αλλα καποια πραγματα δεν μπορω να τα παραβλεψω..Η σιτιζεν εχει ιδιαιτερη αισθητικη και σε θεματα καλογουστιας δεν συγκρινεται με την σεικο..Η τελευταια ξεχειλιζει απο φινετσα, ακτινοβολει μεγαλεια και την θεωρω ως τον πιο ικανο ανταγωνιστη Ελβετικων κατασκευαστων..Απλα εχει θεσει δικα της στανταρ, διεπεται απο ιαπωνικους ηθικους κωδικες και αποζητα την κατακτηση κορυφων εκει που αλλοι ουτε εχουν διανοηθει οτι υπάρχουν.. :)



Σχολια

citizen -  radio-controlled - πιάνει και στην Ελλάδα, το έχω αναλύσει σε κάποιο post  :)

Στυλο διαστήματος Fischer - το έχω  ;)

Για τα υπόλοιπα- με τις περιορισμένες γνώσεις που έχω, θεωρώ ότι τα λές καλά.

Τώρα, σχετικά με τα σχέδια, μην ξεχνάμε ότι ΚΑΘΕ σχέδιο ( design ), πρέπει να αρέσει ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, πράγμα ΑΔΥΝΑΤΟΝ.
Οπότε, κάποια αρέσουν πιο πολύ σε εμάς, κάποια στους Παπούα, και κάποια στους κατοίκους της Γής του Πυρός.

Από εκεί και πέρα, επειδή το ρολόϊ πρέπει να "αρέσει", να είναι λειτουργικό και αξιόπιστο, και να μην είναι πανάκριβο, έκαστος και με την "προσλαμβάνουσα" που έχει από κάθε κατασκευαστή, πορεύεται.

Και υπάρχουν όλα αυτά, επειδή κάποιοι τα "ψωνίζουν".

Η χοντρή και πανάσχημη γειτόνισσα απέναντί μου, δεν ήρθε από τον Αρη. Κάποιος διαιώνισε το είδος , "ανευ ενόχλησης", ενώ εγώ πχ, θα πήγαινα καλόγερος  :D  :D  :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Citizen
« Απάντηση #3557 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:24:21 μμ »
Τα λέτε όλοι πάρα πολύ καλά!

Εδώ όμως μιλάμε κυρίως για τα γούστα τα δικά μας. Όταν κάνουμε θέμα "ρωτήσαμε 100 Αμερικανούς/ Αγγλους/ Γάλλους /Πορτογαλους και ψάχνουμε τα 5 πιο όμορφα ρολογια ανάμεσα σε seiko και citizen" θα έχουμε και διαφορετικές απαντήσεις.

Γι αυτό και βλέπουμε το νήμα seiko να έχει μερικές χιλιάδες σελίδες και το citizen καμία 200αρια.

Γι αυτό και τα citizen δεν έχουν κερδίσει ούτε ένα vs στο φόρουμ μας.

Δε με νοιάζει ποιος τα παίρνει ή τι τεχνολογική καινοτομία έχουν κάνει. Με νοιάζει ότι εμφανισιακά είναι πολύ υποδεεστερα της Seiko στα δικά μας ματιά. Και για αυτό δεν τα πολυπροτιμουμε.

Τώρα αν κάποιος Γιώργο φοράει Autozilla ή του αρέσει να πηγαίνει με χοντρες και άσχημες, δικαίωμα του. Εγώ,  και η πλειοψηφία εδώ μέσα κρίνοντας από τα ποστ, προτιμώ τους τόνους και τις αδυνατες και ομορφες.

 :) :) :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143631
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3558 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:32:24 μμ »
Γι αυτό και τα citizen δεν έχουν κερδίσει ούτε ένα vs στο φόρουμ μας.


αυτο ειναι δεικτης ποιοτητας?


Με νοιάζει ότι εμφανισιακά είναι πολύ υποδεεστερα της Seiko στα δικά μας ματιά.

στα δικα σου...ετσι ξεκινουν τα καθεστωτα! :D

Εγώκαι η πλειοψηφία εδώ μέσα κρίνοντας από τα ποστ, προτιμώ τους τόνους και τις αδυνατες και ομορφες.


comandante  ;D

imag

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3559 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:35:55 μμ »
Γι αυτό και τα citizen δεν έχουν κερδίσει ούτε ένα vs στο φόρουμ μας.


αυτο ειναι δεικτης ποιοτητας?


Με νοιάζει ότι εμφανισιακά είναι πολύ υποδεεστερα της Seiko στα δικά μας ματιά.

στα δικα σου...ετσι ξεκινουν τα καθεστωτα! :D

Εγώκαι η πλειοψηφία εδώ μέσα κρίνοντας από τα ποστ, προτιμώ τους τόνους και τις αδυνατες και ομορφες.


comandante  ;D

imag

Το δείχνει ο άνθρωπας, όλα είναι μια............................τρύπα στο νερό !


Επιτρέπεται να απαγορεύεται, Απαγορεύεται να επιτρέπεται  8)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143631
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3560 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:37:18 μμ »


 ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143631
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3561 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:38:32 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143631
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3562 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:39:10 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Citizen
« Απάντηση #3563 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:41:48 μμ »
 :D :D :D
- Λοιπόν απαγορεύεται οποιαδήποτε αναφορά στη citizen!

George_ δε σου απαντάω sorry, θα ακολουθήσω τη συμβουλή του stelakou. Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα και αν βρεις αναφορά στην "ποιοτητα" στείλε μου ταχυδρομικό περιστερι.
Δε θα με ρίξεις εμένα με τα παράλογα και ό, τι να ναι  συμπεράσματα σου!  :D :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143631
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3564 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:46:10 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Citizen
« Απάντηση #3565 στις: Ιούνιος 20, 2016, 17:55:53 μμ »
Γι αυτό και τα citizen δεν έχουν κερδίσει ούτε ένα vs στο φόρουμ μας.


αυτο ειναι δεικτης ποιοτητας?
Σόρρυ Βάγγο,όσο κι αν προτιμώ κι εγώ τα Seiko σε μεγάλο βαθμό,σ αυτό έχει δίκιο ο Γιώργος...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Citizen
« Απάντηση #3566 στις: Ιούνιος 20, 2016, 18:02:47 μμ »
Γι αυτό και τα citizen δεν έχουν κερδίσει ούτε ένα vs στο φόρουμ μας.


αυτο ειναι δεικτης ποιοτητας?
Σόρρυ Βάγγο,όσο κι αν προτιμώ κι εγώ τα Seiko σε μεγάλο βαθμό,σ αυτό έχει δίκιο ο Γιώργος...
Ρε θα με τρελανετε και οι δύο;
Ποτέ μίλησα εγώ για ποιότητα;  ??? ??? ???

Ληγμενα παίρνετε μου φαίνεται... Από την πρώτη στιγμή που έγραψα στο φόρουμ δεν έχω αναφερθεί στη λέξη ποιότητα... Και όσους βλέπω να μιλάνε για ποιότητα τους κραζω...

Πέτρο σοβαρέψου θα αρχίσω να σου βάζω γελοία βιντεακια...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143631
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3567 στις: Ιούνιος 20, 2016, 18:05:16 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Citizen
« Απάντηση #3568 στις: Ιούνιος 20, 2016, 18:10:05 μμ »
Πέτρο σοβαρέψου θα αρχίσω να σου βάζω γελοία βιντεακια...
Δώσεεε!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143631
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Citizen
« Απάντηση #3569 στις: Ιούνιος 20, 2016, 18:11:28 μμ »
λεει για τα βιντεο?!αυτα ειναι κλασσικες στιγμες,της ελληνικης τηλεορασης
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions