Αποστολέας Θέμα: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου  (Αναγνώστηκε 1941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Strantford

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 22:25:22 μμ »
Είναι πιο ακριβό αλλά είναι ο ορισμός του vfm! και εγώ αυτό θα σου πρότεινα. Είναι και dress και sport. και βγαίνει με λουράκι αν θέλεις. [καλωσόρισες]

Ευχαριστω καλως σας βρηκα!

Vfm υπο ποια έννοια? Καθως δεν ξερω απο ρολογια πολλα κοιτωντας την τιμη και τον κατασκευαστη, πως ειναι vfm εναντι του Orient Που ειναι επισης απο κορυφαιο κατασκευαστη αλλα στα ιδια χρηματα ειναι αυτοματο εναντι quartz-μπαταριας του Tissot? Εχει καποια αλλα πλεονεκτηματα?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ngavoun

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 657
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 22:49:50 μμ »
Ευχαριστω καλως σας βρηκα!

Vfm υπο ποια έννοια? Καθως δεν ξερω απο ρολογια πολλα κοιτωντας την τιμη και τον κατασκευαστη, πως ειναι vfm εναντι του Orient Που ειναι επισης απο κορυφαιο κατασκευαστη αλλα στα ιδια χρηματα ειναι αυτοματο εναντι quartz-μπαταριας του Tissot? Εχει καποια αλλα πλεονεκτηματα?

Φίλε μου αν το δεις από κοντά κάτω από το φως στο χέρι σου θα καταλάβεις την ποιότητα φινιρίσματος. Από κοντά δείχνει πολύ πιο ακριβό από ότι κοστίζει. Και εγώ στην αρχή της ενασχόλησης μου με το χομπι θεωρούσα κάθε αυτόματο ρολόι καλύτερο. Αλλά αποκτώντας αρκετά με τον καιρό... το ξεπέρασα. Το prx έχει πλεονεκτεί όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και το design, έχει το ζαφείρι του, το intergrated bracelet του (τέτοιο μπρασελέ δύσκολα βρίσκεις σε αυτή τη τιμή). Παρόμοιο είναι και το citizen tsuyosa (το οποίο είναι και αυτομάτο).
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Strantford,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Strantford

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 23:03:00 μμ »
Φίλε μου αν το δεις από κοντά κάτω από το φως στο χέρι σου θα καταλάβεις την ποιότητα φινιρίσματος. Από κοντά δείχνει πολύ πιο ακριβό από ότι κοστίζει. Και εγώ στην αρχή της ενασχόλησης μου με το χομπι θεωρούσα κάθε αυτόματο ρολόι καλύτερο. Αλλά αποκτώντας αρκετά με τον καιρό... το ξεπέρασα. Το prx έχει πλεονεκτεί όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και το design, έχει το ζαφείρι του, το intergrated bracelet του (τέτοιο μπρασελέ δύσκολα βρίσκεις σε αυτή τη τιμή). Παρόμοιο είναι και το citizen tsuyosa (το οποίο είναι και αυτομάτο).

Αυτο ειναι το citizen tsuyosa?

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2800843/CITIZEN-Gents-Automatic-Silver-Stainless-Steel-Bracelet/

Οταν λες intergrated bracelet τι εννοεις? Intergrated σημαινει ενσωματωμενο αλλα αντιλαμβανομαι οτι βγαινει να μπει και λουρακι για αλλαγη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ngavoun

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 657
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 23:04:04 μμ »
Επίσης οι αυτόματες μηχανές σε αυτή τη κατηγορία είναι μια χαρά workhorses αλλά μέχρι εκεί. Παράγονται και αυτές σε μεγάλη βιομηχανική κλίμακα και η ακρίβεια τους είναι περίπου -20 έως +40 δευτερόλεπτα ανά ημέρα. Μερικοί είναι τυχεροί και τους τυχαίνουν μηχανές με καλή ακρίβεια. Σε άλλους όμως τυχαίνει και κάποια που θα τρέχει στο +20 ανά ημέρα. Αν φοράς το ρολόι μια-δυο μέρες και μετά αλλάζεις δεν θα καταλάβεις τίποτα, αν όμως το φόρας καθημερινά μπορεί να αρχίσει να σε ενοχλεί.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ngavoun

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 657
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 23:09:53 μμ »
Αυτο ειναι το citizen tsuyosa?

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2800843/CITIZEN-Gents-Automatic-Silver-Stainless-Steel-Bracelet/

Οταν λες intergrated bracelet τι εννοεις? Intergrated σημαινει ενσωματωμενο αλλα αντιλαμβανομαι οτι βγαινει να μπει και λουρακι για αλλαγη.

Αυτό είναι. Το έχω και αυτό και είναι επίσης ωραίο ρολόι για τα χρήματα του. Intergrated σημαίνει, ότι δεν μπορείς να βάλεις ότι λουράκι- μπρασελέ θέλεις. Σου παραθέτω και μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση: An integrated bracelet watch is a type of wristwatch that offers a unique design compared to traditional watches. This watch features a band directly connected to the watch case, creating a seamless and cohesive look. The strap on an integrated bracelet watch is an extension of the case, making it a single piece.

Για κάποιο λόγο αυτά τα ρολόγια αρέσουν υπερβολικά σε αρκετούς. Μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ. Ίσως επείδη φέρνουν κάτι από το design του Gerald Genta.

https://gold-watches.gr/blog/gerald-genta/

Το ξέρω ότι μάλλον ο βομβαρδισμός πληροφόριων μπερδεύει αντί να βοηθάει αλλά προσπαθώ να μεταφερώ κάποιες βασικές πληροφόριες για το χομπι.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
sea_dweller,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Strantford

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 23:11:37 μμ »
Επίσης οι αυτόματες μηχανές σε αυτή τη κατηγορία είναι μια χαρά workhorses αλλά μέχρι εκεί. Παράγονται και αυτές σε μεγάλη βιομηχανική κλίμακα και η ακρίβεια τους είναι περίπου -20 έως +40 δευτερόλεπτα ανά ημέρα. Μερικοί είναι τυχεροί και τους τυχαίνουν μηχανές με καλή ακρίβεια. Σε άλλους όμως τυχαίνει και κάποια που θα τρέχει στο +20 ανά ημέρα. Αν φοράς το ρολόι μια-δυο μέρες και μετά αλλάζεις δεν θα καταλάβεις τίποτα, αν όμως το φόρας καθημερινά μπορεί να αρχίσει να σε ενοχλεί.

Επειδη τα αλλαζω δεν προλαβαινω να το καταλαβω γιατι το Seiko που ειναι αυτοματο μπορει να κανω και 2-3 μερες να το φορεσω οποτε κατα κανονα εχει σταματησει να λειτουργει και χρειαζεται να ξαναρυθμισω την ωρα/ημερομηνια εξαρχης. Ακομα βεβαια και οταν το φοραω πολλες μερες σερι, δεν αντιλαμβανομαι τραγικη διαφορα στο χρονο που κραταει. 20-40 δευτερα την ημερα ειναι 1-2 λεπτα στις 3 μερες, ασημαντο τελειως αν σκεφτεις οτι τα ρολογια μου συνηθως τα εχω και 1-2 λεπτα μπροστα απο την κανονικη ωρα ως διαστημα ασφαλειας.

Γενικα δεν κανω δουλεια ακριβειας που να με νοιαζει το χιλιοστο του δευτερολεπτου του χρονου σε ακριβεια. Και αν δω ποτέ κάτι να ξεφευγει (που δεν εχει τυχει) με ενα cross check με το κινητο το μονο ευκολο ειναι να διορθωσω το ρολοι κατα 1-2 λεπτα υστερα απο Χ μερες, δεν ειναι δα και ταλαιπωρια. Ποιο κουραστικο θεωρω θα ηταν να διορθωσω την ωρα σε ψηφιακο απο οτι σε αναλογικο που απλα τραβας εξω την κορωνα, διορθωνεις, κλεινεις κορωνα, ετοιμος.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
sea_dweller,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Strantford

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 23:13:45 μμ »
Αυτό είναι. Το έχω και αυτό και είναι επίσης ωραίο ρολόι για τα χρήματα του. Intergrated σημαίνει, ότι δεν μπορείς να βάλεις ότι λουράκι- μπρασελέ θέλεις. Σου παραθέτω και μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση: An integrated bracelet watch is a type of wristwatch that offers a unique design compared to traditional watches. This watch features a band directly connected to the watch case, creating a seamless and cohesive look. The strap on an integrated bracelet watch is an extension of the case, making it a single piece.

Για κάποιο λόγο αυτά τα ρολόγια αρέσουν υπερβολικά σε αρκετούς. Μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ. Ίσως επείδη φέρνουν κάτι από το design του Gerald Genta.

https://gold-watches.gr/blog/gerald-genta/

Το ξέρω ότι μάλλον ο βομβαρδισμός πληροφόριων μπερδεύει αντί να βοηθάει αλλά προσπαθώ να μεταφερώ κάποιες βασικές πληροφόριες για το χομπι.

Καλα κανεις και σας ευχαριστω, τον περιμενα τον βομβαρδισμο, αλλιως δεν θα γραφομουν στο φορουμ.
Απλα για το integrated μου κανει εντυπωση γιατι το συγκεκριμενο το βλεπω με 2 λουρακια

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2797043/TISSOT-T-Classic-PRX-40-205-Blue-Leather-Strap/

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2791336/TISSOT-T-Classic-PRX-40-205-Silver-Stainless-Steel-Bracelet/

Αρα ειναι σαν να λεμε οτι μαμα βγαινει με ενα απο τα δυο λουρακια και διαλεγεις εξαρχης ποιο θες και τελος το παντρευτηκες. Αν βαρεθεις το μπρασελε δεν μπορεις να αλλαξεις σε δερματινο και τουμπαλιν.
Το αντιλαμβανομαι σωστα?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ngavoun

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 657
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 23:14:52 μμ »
Επειδη τα αλλαζω δεν προλαβαινω να το καταλαβω γιατι το Seiko που ειναι αυτοματο μπορει να κανω και 2-3 μερες να το φορεσω οποτε κατα κανονα εχει σταματησει να λειτουργει και χρειαζεται να ξαναρυθμισω την ωρα/ημερομηνια εξαρχης. Ακομα βεβαια και οταν το φοραω πολλες μερες σερι, δεν αντιλαμβανομαι τραγικη διαφορα στο χρονο που κραταει. 20-40 δευτερα την ημερα ειναι 1-2 λεπτα στις 3 μερες, ασημαντο τελειως αν σκεφτεις οτι τα ρολογια μου συνηθως τα εχω και 1-2 λεπτα μπροστα απο την κανονικη ωρα ως διαστημα ασφαλειας.

Γενικα δεν κανω δουλεια ακριβειας που να με νοιαζει το χιλιοστο του δευτερολεπτου του χρονου σε ακριβεια. Και αν δω ποτέ κάτι να ξεφευγει (που δεν εχει τυχει) με ενα cross check με το κινητο το μονο ευκολο ειναι να διορθωσω το ρολοι κατα 1-2 λεπτα υστερα απο Χ μερες, δεν ειναι δα και ταλαιπωρια. Ποιο κουραστικο θεωρω θα ηταν να διορθωσω την ωρα σε ψηφιακο απο οτι σε αναλογικο που απλα τραβας εξω την κορωνα, διορθωνεις, κλεινεις κορωνα, ετοιμος.

Ωραίος! Τότε αγοράζεις όποια κατηγορία σου αρέσει περισσότερο.  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ngavoun

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 657
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 18, 2023, 23:16:41 μμ »
Καλα κανεις και σας ευχαριστω, τον περιμενα τον βομβαρδισμο, αλλιως δεν θα γραφομουν στο φορουμ.
Απλα για το integrated μου κανει εντυπωση γιατι το συγκεκριμενο το βλεπω με 2 λουρακια

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2797043/TISSOT-T-Classic-PRX-40-205-Blue-Leather-Strap/

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2791336/TISSOT-T-Classic-PRX-40-205-Silver-Stainless-Steel-Bracelet/

Αρα ειναι σαν να λεμε οτι μαμα βγαινει με ενα απο τα δυο λουρακια και διαλεγεις εξαρχης ποιο θες και τελος το παντρευτηκες. Αν βαρεθεις το μπρασελε δεν μπορεις να αλλαξεις σε δερματινο και τουμπαλιν.
Το αντιλαμβανομαι σωστα?

Όχι. Μπορείς να αλλάξεις αλλά μόνο μεταξύ αυτών που βγάζει η εταιρία. (Υπάρχει και ένα rubber για το prx). Απλά δεν μπορείς να πας και να βάλεις όποιο δερμάτινο λουράκι θέλεις.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1709
    • Προφίλ
    • Η ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 19, 2023, 00:33:09 πμ »
Πάρε αυτό που σου κανει κλικ
Μην το αναλύεις ατελείωτα , δεν βοηθάει
Απ'οτι καταλαβα σου αρεσε πολύ το ORIENT που ειναι αυτόματο , εχει και την τσαχπινιά του open heart . Ωραιοτατο
Εισαι κάπως μπερδεμένος , το βαρος δεν συναδει κατ'αναγκη με την ποιοτητα , ουτε το γουστο το δικο μου με το δικο σου  ;D
Αν σ'αρεσει το λουρακι , παρτο ετσι . Το μπρασελέ αλλάζει ευκολα αλλά αν σκοπευεις οντως να το αλλάξεις , τι το θέλεις σαν αγορα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Γιώργος - ΦΛΩΡΙΝΑ

Αποσυνδεδεμένος Strantford

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 19, 2023, 17:02:27 μμ »
Όχι. Μπορείς να αλλάξεις αλλά μόνο μεταξύ αυτών που βγάζει η εταιρία. (Υπάρχει και ένα rubber για το prx). Απλά δεν μπορείς να πας και να βάλεις όποιο δερμάτινο λουράκι θέλεις.

Ευχαριστω!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Strantford

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 19, 2023, 17:05:00 μμ »
Πάρε αυτό που σου κανει κλικ
Μην το αναλύεις ατελείωτα , δεν βοηθάει
Απ'οτι καταλαβα σου αρεσε πολύ το ORIENT που ειναι αυτόματο , εχει και την τσαχπινιά του open heart . Ωραιοτατο
Εισαι κάπως μπερδεμένος , το βαρος δεν συναδει κατ'αναγκη με την ποιοτητα , ουτε το γουστο το δικο μου με το δικο σου  ;D
Αν σ'αρεσει το λουρακι , παρτο ετσι . Το μπρασελέ αλλάζει ευκολα αλλά αν σκοπευεις οντως να το αλλάξεις , τι το θέλεις σαν αγορα

Ισχυει αυτο, αν μου βαλεις πολλες ωραιες ποιοτικες επιλογες μπροστα τις θελω ολες και ειναι πιο δυσκολο να επιλεξω μια  :P

Εννοειται το γουστο του ενος διαφερει απο του αλλου ως προς το σχεδιο. Ειναι υποκειμενικο.
Αυτο που ομως ειναι αντικειμενικο ειναι η ποιοτητα της καθε φιρμας ιδιως οταν βλεπεις ακομα και φασον ρολογια απο μαρκες με ρουχα, στο ιδιο ευρος τιμων 200-250.
Εκει ηθελα μια βοηθεια να επιβεβαιωσω αυτο που γνωριζα για τις "καλες" μαρκες.
Και αν επ ευκαιρια μαθαινα και κατι καινουριο ή μου γινοταν μια αξιολογη προταση προς εξεταση που δεν ειχα δει δεν θα ελεγα οχι να την αξιολογησω στην τελικη επιλογη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Lemania_GK

  • Επισκέπτης
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Strantford,
No reactions

Συνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38157
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου ρολογιου με λουρακι - αλλαγή δώρου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 19, 2023, 22:27:27 μμ »
........

Γενικα δεν κανω δουλεια ακριβειας που να με νοιαζει το χιλιοστο του δευτερολεπτου του χρονου σε ακριβεια. Και αν δω ποτέ κάτι να ξεφευγει (που δεν εχει τυχει) με ενα cross check με το κινητο το μονο ευκολο ειναι να διορθωσω το ρολοι κατα 1-2 λεπτα υστερα απο Χ μερες, δεν ειναι δα και ταλαιπωρια. Ποιο κουραστικο θεωρω θα ηταν να διορθωσω την ωρα σε ψηφιακο απο οτι σε αναλογικο που απλα τραβας εξω την κορωνα, διορθωνεις, κλεινεις κορωνα, ετοιμος.

Τα  ψηφιακά, ειναι quartz,  οπότε, χάνουν δευτερόλεπτα τον μήνα. Δεν θέλουν διορθώσεις.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.