Αποστολέας Θέμα: Εξωτερικός σκληρός δίσκος  (Αναγνώστηκε 6334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 14:06:11 μμ »
My 2c που λένε εδώ:

tl;dr Cloud. Για την εφαρμογή που ζητάει ο Γιώργος, σε ασφάλεια δεδομένων, αξιοπιστία, κόστος, είναι μονόδρομος. Το OneDrive είναι μια καλή περίπτωση, γύρω στα 50-60 ευρώ το χρόνο για το πακέτο του office που περιλαμβάνει και 1TB (τελευταία φορά που κοίταξα), με όλα τα σύγχρονα μέτρα ασφαλείας (MFA, notification, passwordless, κλπ).

Ελαφρώς μεγαλύτερη ανάλυση:
Δεν θέλω να γράψω λογύδριο και βαριά ανάλυση, απλά κάποια στοιχεία πάνω σε διάφορα που γράφτηκαν παραπάνω.

Φυσικά μέσα/Οπτικά: καταλαβαίνω τι λέει ο φίλος παραπάνω, έχει μέχρι κάποιο σημείο ένα δίκιο, αλλά έστω ότι τα δισκάκια θα μείνουν (ας το δεχτώ, ναι ξέρω "archival grade"). Reader (Optical drive) για πόσα χρόνια ακόμα θα βρίσκεις? Για να μην μιλήσω για την ποιότητα των burners στην αγορά. Μια προσευχή την κάνεις όταν γράφεις, ειδικά αν είναι πολλά μικρά αρχεία με μικρό fault tolerance.

Φυσικά μέσα/Εξ. Δίσκος: Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις παραπάνω. Μπορεί ο δίσκος από τα Lidl να κρατήσει 20 χρόνια, και ο "όνομα" να σκάσει με το που τον συνδέσεις για πρώτη φορά. Επίσης με κάτι cloud integration που σου φορτώνουν χωρίς να θες μπορεί να ξυπνήσεις μια μέρα και να σου έχουν σβήσει όλα τα δεδομένα από λάθος της εταιρίας στα κεντρικά (έγινε πρόσφατα, ψάξτε το). Για ταινίες, σειρές καλή λύση, αρκεί να μπορείς να τις ξανακατεβάσεις.

Φυσικά μέσα/NAS: παρόμοια θέματα με παραπάνω (remote wipe). Σίγουρα μπορεί να γίνει καλή λύση, αλλά με εκθετικά αυξανόμενη πολυπλοκότητα. Ωραία τα Synology/Qnas/FreeNAS κλπ αλλά είναι σαν τον high-end ήχο, ήτοι ποντικότρυπα.

Και φτάνουμε στο πολυτραγουδισμένο Cloud. Από κοντά μπορούμε να μπούμε σε όσες λεπτομέρειες θέλει κάποιος. Γενικά υπάρχει cloud και υπάρχει cloud. Διάβασα για ιδιωτικότητα. Πρέπει να ορίσουμε για τι ακριβώς μιλάμε. Δεν θέλουμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες στο cloud λόγω ιδιωτικότητας? Τις φωτογραφίες που στέλνουμε με email/whatsup/viber/messenger. Που παίρνουμε με το smartphone.  :-\  ::)  ;)

Τι θα γίνει αν πέσει το ρεύμα? Οι περισσότεροι δουλεύουμε με laptop/κινητό/τάμπλετ με μπαταρία.
Τι θα γίνει αν πέσει το ιντερνετ? Μιλάμε για backup. Οι αρχικές κόπιες είναι στο λάπτοπ/κινητό/δισκάκια/δισκέτες/stone tablets
Τι θα γίνει αν τους χακάρουνε? Οι περισσότερες μεγάλες εταιρίες έχουν budget για security σε τάξη μεγέθους ΑΕΠ μικρής χώρας.
Ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει! Μεγαλύτερη βλακεία δεν έχει ματαειπωθεί. Ο λόγος είναι ότι αυτή η φράση δεν λαμβάνει υπόψιν το κόστος.
Μα έχει γίνει, θυμάσαι τις γυμνές φωτό των διασήμων! PEBKAC ("problem exists between keyboard and chair").
Τόσα χακαρίσματα ακούμε κάθε μέρα! Δες το αμέσως προηγούμενο.
Είσαι υπερβολικός. Ορίστε ένα exploit για το Google/Microsoft/Dropbox/Box τάδε! Τις σπάνιες φορές που όντως γίνεται, διακυβεύονται τόσο πολλά που κλείνει αμέσως η τρύπα. Πρακτικά τα ίδια συστήματα χρησιμοποιούνται για τους enterprise πελάτες. Τα standard ασφαλείας και διαθεσιμότητας των σοβαρών providers είναι εξαιρετικά υψηλά.
Ναι αλλά άμα κλείσει η εταιρία? Αν φτάσουμε σε σημείο να κλείσουν τέτοιες εταιρίες, το backup θα είναι το λιγότερο από τα προβλήματά μας.

Με λίγα λόγια.
Κάνουμε την έρευνά μας. Δεν είναι όλοι οι providers ίδιοι.
Κάνουμε το homework μας. Μαθαίνουμε έννοιες όπως password manager, MFA, U2F, OTP, phising, security awareness, account retrieval, identity management, κλπ
Κάνουμε το προσωπικό μας risk management. Λίγοι αντιπαθούν τη Google περισσότερο από εμένα, αλλά ο λόγος που δεν υποστηρίζουν την ιδιωτικότητα στην πλατφόρμα τους (των δεδομένων, όχι των διαφημίσεων) είναι ότι θέλουν να χρησιμοποιούν τα στοιχεία σου για εσωτερικά projects. Οι φωτό των χρηστών χρησιμοποιούνται για να εκπαιδεύουν τα νευρωνικά τους δίκτυα. Αν μας πειράζει αυτό, διαλέγουμε άλλον.
Συνέχεια στο παραπάνω. Αν έχουμε πράγματα πραγματικής αξίας, ή πράγματα που...αχεμ... ίσως δεν θα έπρεπε, Veracrypt πριν το ανέβασμα ;)
Το cloud είναι buzzword. Μπορεί να σημαίνει ότι θέλει το τμήμα μάρκετινγκ να σημαίνει. Δεν υπάρχει cloud->κακό ή cloud->καλό.
friendly
0
funny
0
like
4
wow
1
No reactions
No reactions
Members reacted like:
criss6,Beastaras,Wagner669,Tangerine Dream,
Members reacted wow:
Wagner669,

Αποσυνδεδεμένος vtsakiris

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 15:35:06 μμ »
My 2c που λένε εδώ:

tl;dr Cloud. Για την εφαρμογή που ζητάει ο Γιώργος, σε ασφάλεια δεδομένων, αξιοπιστία, κόστος, είναι μονόδρομος. Το OneDrive είναι μια καλή περίπτωση, γύρω στα 50-60 ευρώ το χρόνο για το πακέτο του office που περιλαμβάνει και 1TB (τελευταία φορά που κοίταξα), με όλα τα σύγχρονα μέτρα ασφαλείας (MFA, notification, passwordless, κλπ).

Ελαφρώς μεγαλύτερη ανάλυση:
Δεν θέλω να γράψω λογύδριο και βαριά ανάλυση, απλά κάποια στοιχεία πάνω σε διάφορα που γράφτηκαν παραπάνω.

Φυσικά μέσα/Οπτικά: καταλαβαίνω τι λέει ο φίλος παραπάνω, έχει μέχρι κάποιο σημείο ένα δίκιο, αλλά έστω ότι τα δισκάκια θα μείνουν (ας το δεχτώ, ναι ξέρω "archival grade"). Reader (Optical drive) για πόσα χρόνια ακόμα θα βρίσκεις? Για να μην μιλήσω για την ποιότητα των burners στην αγορά. Μια προσευχή την κάνεις όταν γράφεις, ειδικά αν είναι πολλά μικρά αρχεία με μικρό fault tolerance.

Φυσικά μέσα/Εξ. Δίσκος: Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις παραπάνω. Μπορεί ο δίσκος από τα Lidl να κρατήσει 20 χρόνια, και ο "όνομα" να σκάσει με το που τον συνδέσεις για πρώτη φορά. Επίσης με κάτι cloud integration που σου φορτώνουν χωρίς να θες μπορεί να ξυπνήσεις μια μέρα και να σου έχουν σβήσει όλα τα δεδομένα από λάθος της εταιρίας στα κεντρικά (έγινε πρόσφατα, ψάξτε το). Για ταινίες, σειρές καλή λύση, αρκεί να μπορείς να τις ξανακατεβάσεις.

Φυσικά μέσα/NAS: παρόμοια θέματα με παραπάνω (remote wipe). Σίγουρα μπορεί να γίνει καλή λύση, αλλά με εκθετικά αυξανόμενη πολυπλοκότητα. Ωραία τα Synology/Qnas/FreeNAS κλπ αλλά είναι σαν τον high-end ήχο, ήτοι ποντικότρυπα.

Και φτάνουμε στο πολυτραγουδισμένο Cloud. Από κοντά μπορούμε να μπούμε σε όσες λεπτομέρειες θέλει κάποιος. Γενικά υπάρχει cloud και υπάρχει cloud. Διάβασα για ιδιωτικότητα. Πρέπει να ορίσουμε για τι ακριβώς μιλάμε. Δεν θέλουμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες στο cloud λόγω ιδιωτικότητας? Τις φωτογραφίες που στέλνουμε με email/whatsup/viber/messenger. Που παίρνουμε με το smartphone.  :-\  ::)  ;)

Τι θα γίνει αν πέσει το ρεύμα? Οι περισσότεροι δουλεύουμε με laptop/κινητό/τάμπλετ με μπαταρία.
Τι θα γίνει αν πέσει το ιντερνετ? Μιλάμε για backup. Οι αρχικές κόπιες είναι στο λάπτοπ/κινητό/δισκάκια/δισκέτες/stone tablets
Τι θα γίνει αν τους χακάρουνε? Οι περισσότερες μεγάλες εταιρίες έχουν budget για security σε τάξη μεγέθους ΑΕΠ μικρής χώρας.
Ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει! Μεγαλύτερη βλακεία δεν έχει ματαειπωθεί. Ο λόγος είναι ότι αυτή η φράση δεν λαμβάνει υπόψιν το κόστος.
Μα έχει γίνει, θυμάσαι τις γυμνές φωτό των διασήμων! PEBKAC ("problem exists between keyboard and chair").
Τόσα χακαρίσματα ακούμε κάθε μέρα! Δες το αμέσως προηγούμενο.
Είσαι υπερβολικός. Ορίστε ένα exploit για το Google/Microsoft/Dropbox/Box τάδε! Τις σπάνιες φορές που όντως γίνεται, διακυβεύονται τόσο πολλά που κλείνει αμέσως η τρύπα. Πρακτικά τα ίδια συστήματα χρησιμοποιούνται για τους enterprise πελάτες. Τα standard ασφαλείας και διαθεσιμότητας των σοβαρών providers είναι εξαιρετικά υψηλά.
Ναι αλλά άμα κλείσει η εταιρία? Αν φτάσουμε σε σημείο να κλείσουν τέτοιες εταιρίες, το backup θα είναι το λιγότερο από τα προβλήματά μας.

Με λίγα λόγια.
Κάνουμε την έρευνά μας. Δεν είναι όλοι οι providers ίδιοι.
Κάνουμε το homework μας. Μαθαίνουμε έννοιες όπως password manager, MFA, U2F, OTP, phising, security awareness, account retrieval, identity management, κλπ
Κάνουμε το προσωπικό μας risk management. Λίγοι αντιπαθούν τη Google περισσότερο από εμένα, αλλά ο λόγος που δεν υποστηρίζουν την ιδιωτικότητα στην πλατφόρμα τους (των δεδομένων, όχι των διαφημίσεων) είναι ότι θέλουν να χρησιμοποιούν τα στοιχεία σου για εσωτερικά projects. Οι φωτό των χρηστών χρησιμοποιούνται για να εκπαιδεύουν τα νευρωνικά τους δίκτυα. Αν μας πειράζει αυτό, διαλέγουμε άλλον.
Συνέχεια στο παραπάνω. Αν έχουμε πράγματα πραγματικής αξίας, ή πράγματα που...αχεμ... ίσως δεν θα έπρεπε, Veracrypt πριν το ανέβασμα ;)
Το cloud είναι buzzword. Μπορεί να σημαίνει ότι θέλει το τμήμα μάρκετινγκ να σημαίνει. Δεν υπάρχει cloud->κακό ή cloud->καλό.
Πες τα Χρυσοστομε!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
as above ▲▼ so below

Αποσυνδεδεμένος criss6

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1528
  • ¯\_(シ)_/¯
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 16:00:29 μμ »


να κλείσει το θέμα παρακαλώ...
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Wagner669,
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 16:12:40 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος criss6

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1528
  • ¯\_(シ)_/¯
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 16:13:44 μμ »
Ωωωωπππ για πε
τα είπε όλα ο Χρήστος...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος vtsakiris

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 16:26:29 μμ »
Δεν νομίζω να κλείσει…

Ο [mention]Giorgos_I [/mention] θέλει να γίνεται κουβέντα και αναλύσεις πει αναλύσεων!

ΥΓ.: Ευτυχώς είμαι σε φάση χαλαρού επαγγελματικού ταξιδιού στα Δωδεκανησα και έχω πολύ χρόνο για μπλα μπλα!!!

Χαιρετίσματα σε όλους από την όμορφη Ρόδο!

Εάν κάποιος θέλει να πιούμε έναν καφέ εδώ ας το πει…
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Dante80,
No reactions
as above ▲▼ so below

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38112
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 17:16:37 μμ »
Δεν νομίζω να κλείσει…

Ο [mention]Giorgos_I [/mention] θέλει να γίνεται κουβέντα και αναλύσεις πει αναλύσεων!



Ναι, ναι, ναι, επιβεβαιώνω  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38112
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 20:55:23 μμ »
Μετά από όλα αυτά, ξαναρωτω.  ;) Ανακατασκευσμένη / διατυπωμένη ερώτηση.

Κάναμε τα loop, στο flow chart, έδειχνε συνεχώς Νο, :(  και ξαναρχίζαμε.  ::)

Θέλω να αποθηκεύσω ασφαλώς, οικογενειακές φωτό, ηλεκτρονικής μορφής, για να τις βρούνε τα παιδιά μου.

Επί πλεον στοιχεία απόφασης

Ειμαι φτωχός, δεν είμαι γνώστης της τεχνολογίας, δεν καταλαβαίνω τίποτα από τα.........τεχνικά που αναφέρθηκαν.

Η λύση / εφαρμογή θα πρέπει να είναι 

user friendly -> κουμπώνεις -> γράφεις -> ξεκουμπώνεις -> αποθηκεύεις -> ξανακουμπώνεις -> βλέπεις -> τυπώνεις / αντιγράφεις/ αναρτάς /ξεκουμπώνεις -> αποθηκεύεις 
φτηνή - παρά την ανεκτίμητη αξία των στοιχείων προς αποθήκευση ( δεν θα ξαναγεννηθεί ο σκύλος μου που έχω φωτό ), η διατήρηση δεν πρέπει να κοστίζει μηνιαίως, αλλά, άπαξ.
προσβάσιμη στις πλατές λαίκές μάζες- παένω στο μαγαζί στην γωνία και το παίρνω, το χρησιμοποιώ. Δεν απαιτείται πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, ούτε Διδακτορικό στην συνεφολογία  ;D
εφαρμόσιμη από ηλικιωμένο Ο χρήστης, μεγαλώνει, και σε λίγο καιρό, δεν θα θυμάται ούτε κωδικά, ούτε προτσέσες, ούτε τίποτα. Αρα, διακόπτη ον-οφ, που μποράει ο έχων απλώς ακομα τα Ferodo με πάστα, να λειτουργεί.

Τι να τον ....................συμβουλέψω ?  :D :D :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 21:00:57 μμ »
Γιώργο μου...
Μπαίνεις στο skroutz.gr,επιλέγεις περιφερειακά Η/Υ ,εξωτερικοί σκληροί δίσκοι και βρίσκεις την μάρκα WESTERN DIGITAL με χωρητικότητα 1 terabyte.
Αγοράζεις 2 τέτοιους δίσκους, περνάς μέσα και  στους 2 τα ίδια αρχεία, αφού το κάνεις τον ένα από τους δύο τον αφήνεις στην άκρη, σε ένα νορμάλ μέρος, σπιτικό, χωρίς υγρασίας κτλ, και τον άλλο του βγάζεις τα μάτια και τον χρησιμοποιείς οπότε γουστάρεις.


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 21:02:09 μμ »
Με 70 ευρω είσαι τακτοποιημενος για τα επόμενα 15 χρόνια .
Μετά από 15 ,ξαναδινεις αν κάτι παθει ο ένας από τους 2 αλλά 40 και περνεις.


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 21:03:24 μμ »
Αν πέσει το ρεύμα
Αν πέσει το ίντερνετ
Αν αντέξουν στο χρόνο
Αν ζούμε αύριο....
Μη σκας

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143346
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 21:04:58 μμ »
Με 70 ευρω είσαι τακτοποιημενος για τα επόμενα 15 χρόνια .
Μετά από 15 ,ξαναδινεις αν κάτι παθει ο ένας από τους 2 αλλά 40 και περνεις.


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το πιο πρακτικό
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38112
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 21:45:09 μμ »
Γιώργο μου...
Μπαίνεις στο skroutz.gr,επιλέγεις περιφερειακά Η/Υ ,εξωτερικοί σκληροί δίσκοι και βρίσκεις την μάρκα WESTERN DIGITAL με χωρητικότητα 1 terabyte.
Αγοράζεις 2 τέτοιους δίσκους, περνάς μέσα και  στους 2 τα ίδια αρχεία, αφού το κάνεις τον ένα από τους δύο τον αφήνεις στην άκρη, σε ένα νορμάλ μέρος, σπιτικό, χωρίς υγρασίας κτλ, και τον άλλο του βγάζεις τα μάτια και τον χρησιμοποιείς οπότε γουστάρεις.


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι σπιτικό ? Νορμάλ μέρος ? Χωρίς υγρασία ? Αφού, στο σκάφος μένω !  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38112
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 21:46:10 μμ »
Αν πέσει το ρεύμα
Αν πέσει το ίντερνετ
Αν αντέξουν στο χρόνο
Αν ζούμε αύριο....
Μη σκας

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτά, ας πέσουν !  :P

Τα άλλα, να μην ......................
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Εξωτερικός σκληρός δίσκος
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 21:50:08 μμ »
Αυτά, ας πέσουν ! 

Τα άλλα, να μην ......................(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions