Αποστολέας Θέμα: Γενικα περι στυλο....  (Αναγνώστηκε 8592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Γενικα περι στυλο....
« στις: Αύγουστος 25, 2016, 16:32:20 μμ »
Εμενα πριν καμια 8ετια μου εκαναν δωρο αυτο το στυλο..Επειδη μου ειπαν οτι ειναι ακριβος, δεν τον χρησιμοποιησα πολυ κ ουτε να πω την αληθεια μ´ενδιεφερε να χω εναν τοσο ογκωδη στυλο..Δηλ αν μου δινοταν η ευκαιρια αααανετα τον πωλουσα!! :D

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2016, 17:13:27 μμ »
Χάρη, είναι μία μάρκα, που κατα παράξενο τρόπο ( :D :D :D :D ), ξαφνικά "αναδείχθηκε από το πουθενά".

Ενα μέσο γραφής, όπως και η Pelikan, Parker, Faber-Castell, Diplomat, Lewis Waterman, Sheaffer, Duofoldκαι άλλες, αλλά αυτές ΒΡΕΘΗΚΑΝ είς χείρας εκφωνητών ειδήσεων και άλλων εκπομπών, και σε εκδόσεις με διαμάντια και μπριλάντια, σε χρυσά , σε ασημένια και ξαφνικά από τα Bic βρεθήκαμε ΟΛΟΙ με το ΜΒ στο χέρι.

Πως έγραψαν τα Rolex, τα Cohiba, τα Mercedes, τα BMW, έτσι και τα MB.ρα,

Δεν διαφοροποιείται για εμένα από τα παρεμφερή, παρα μόνον στην μόστρα για να δίνω 200-300 για ένα στυλό από ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ υλη (Ρητίνη - Resin ) .

Πουλέται μεν, αλλα δεν ξέρω σε τι λεφτά.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2016, 19:15:53 μμ »
Όπως τα ρολόγια,δεν είναι απαραίτητα πλέον για να δεις την ώρα,έτσι και τα στυλό,δεν χρειάζονται για να γράψεις.
Άρα έχουν κάτι κοινό. :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143638
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2016, 19:19:18 μμ »
Pilot G2
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2016, 00:26:30 πμ »
Χάρη, είναι μία μάρκα, που κατα παράξενο τρόπο ( :D :D :D :D ), ξαφνικά "αναδείχθηκε από το πουθενά".

Ενα μέσο γραφής, όπως και η Pelikan, Parker, Faber-Castell, Diplomat, Lewis Waterman, Sheaffer, Duofoldκαι άλλες, αλλά αυτές ΒΡΕΘΗΚΑΝ είς χείρας εκφωνητών ειδήσεων και άλλων εκπομπών, και σε εκδόσεις με διαμάντια και μπριλάντια, σε χρυσά , σε ασημένια και ξαφνικά από τα Bic βρεθήκαμε ΟΛΟΙ με το ΜΒ στο χέρι.

Πως έγραψαν τα Rolex, τα Cohiba, τα Mercedes, τα BMW, έτσι και τα MB.ρα,

Δεν διαφοροποιείται για εμένα από τα παρεμφερή, παρα μόνον στην μόστρα για να δίνω 200-300 για ένα στυλό από ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ υλη (Ρητίνη - Resin ) .

Πουλέται μεν, αλλα δεν ξέρω σε τι λεφτά.

Γιωργο δεν ξερω απο στυλο και ουτε λεω οτι ειναι μαπα, καλος φαινεται αλλα σιγουρα οπως λες θα ειναι υπερεκτιμημενος..Τοσα λεφτα δεν θα εδινα προσωπικα, κι ουτε θα εκρινα καποιον που τα δινει..Ο καθεις εκτιμα ενα προιοιν με δικα του κριτηρια..Προτιμω τα διακριτικα, λεπτεπιλεπτα στυλο τυπου παρκερ.. :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2016, 00:46:53 πμ »

Γιωργο δεν ξερω απο στυλο και ουτε λεω οτι ειναι μαπα, καλος φαινεται αλλα σιγουρα οπως λες θα ειναι υπερεκτιμημενος..Τοσα λεφτα δεν θα εδινα προσωπικα, κι ουτε θα εκρινα καποιον που τα δινει..Ο καθεις εκτιμα ενα προιοιν με δικα του κριτηρια..Προτιμω τα διακριτικα, λεπτεπιλεπτα στυλο τυπου παρκερ.. :)

Δεν λέω ότι ότι είναι μάπα. Καλό είναι, εξ άλλου, η ποιότητα, είναι συνάρτηση της ποιότητας γραφής, όχι του εξωτερικού κελύφους.

Αυτό που είπα, και το ξαναλέω, είναι ότι, έχουν υπερεκτιμηθεί, χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Και αυτό μπορείς να το φοράς, Κυριακάς και εορτάς στην τσέπη, είναι αντρικό αξεσουάρ, και μάλιστα μπάνικο.  ;)

Αν θες να το πουλήσεις, νομίζω μπορείς σχετικά εύκολα, αλλά δεν ξέρω τιμές. Δες κάποια site για πληροφόρηση.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2016, 00:50:24 πμ »
Ευχαριστω Γιωργο για το ινφο..μωρε το λυπαμαι να το σκοτωσω..Καλα, ετσι ελεγα κ για τα ρολογια.. :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2016, 00:58:01 πμ »
Ευχαριστω Γιωργο για το ινφο..μωρε το λυπαμαι να το σκοτωσω..Καλα, ετσι ελεγα κ για τα ρολογια.. :D :D

Δεν ξέρω αν αξίζει να το δώσεις. Ειναι ένα κομμάτι διακριτικό. Αν είχες 5 - 6 , σαν κάποιους άλλους, ονόματα δεν λέμε  :D :D, να σκότωνες μερικά.

Το ένα, νομίζω αξίζει να το κρατήσεις, και είπαμε, "..στας επισήμους εμφανίσεις".  ;)

Δεν είναι για να γράφεις κάθε μέρα αναφορές. Ειναι ακριβά ( αναλογικά ), και τα ανταλλακτικά.

Και γράφε που και που λίγο. Θα σου ξεραθεί η μπίλια και το μελάνι.  ???
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2016, 01:13:34 πμ »
Μπηκα στο σκρουτζ κ επαθα πλακα!
Ή αυτος ειναι http://www.hartorama.gr/grafiki-yli/stylo-penes/stylo-doron/mont-blanc-stylo-diarkeias-montblanc-gold-line-164-10883_175415/?skuId=397639
ή αυτος
http://www.inglessis.gr/product/1588/dorastylomontblanc-meisterstuck-gold-coated-classique-ballpoint-pen-10883-/

300+€..;;;;;  ???  ??? Ανετα θα μπει για πουλημα..Και γω το χα για κανα 80-100αρικο...Το θεμα ειναι που να το βαλω και ποσο...Ειναι αψεγαδιαστος, λιγο χρησιμοποιημενο μελανι χωρις κουτια, χαρτια κλπ..Καπου χαθηκαν στην μετακομιση.. ::) Ποσο λες Γιωργο να το δωσω? Κανα 150ευρο??
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2016, 01:27:15 πμ »
Μπηκα στο σκρουτζ κ επαθα πλακα!
Ή αυτος ειναι http://www.hartorama.gr/grafiki-yli/stylo-penes/stylo-doron/mont-blanc-stylo-diarkeias-montblanc-gold-line-164-10883_175415/?skuId=397639
ή αυτος
http://www.inglessis.gr/product/1588/dorastylomontblanc-meisterstuck-gold-coated-classique-ballpoint-pen-10883-/

300+€..;;;;;  ???  ??? Ανετα θα μπει για πουλημα..Και γω το χα για κανα 80-100αρικο...Το θεμα ειναι που να το βαλω και ποσο...Ειναι αψεγαδιαστος, λιγο χρησιμοποιημενο μελανι χωρις κουτια, χαρτια κλπ..Καπου χαθηκαν στην μετακομιση.. ::) Ποσο λες Γιωργο να το δωσω? Κανα 150ευρο??

Το ίδιο είναι ΣΤΥΛΟ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ MONTBLANC GOLD LINE 164 10883.

Αν δείς προηγούμενο post,  αυτό είπα, να δίνεις 200-300 ευρά για μόστρα.

Δές αγγελίες. Δεν ξέρω πόσο πάνε μεταχειρισμένα.



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2016, 01:35:02 πμ »
Εγινε Γιωργο, σορυ για το σπασιμο αρχ%δι@ν, μολις ηρθα απ την δουλεια και ειμαι σε υπερενταση.. ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2016, 01:48:40 πμ »
Εγινε Γιωργο, σορυ για το σπασιμο αρχ%δι@ν, μολις ηρθα απ την δουλεια και ειμαι σε υπερενταση.. ;D

Τι λες τώρα, χαρά μου, αν μπορώ να βοηθήσω.

Και στα στυλό που έχω, έχω δεκάδες Parker, από το απλό μέχρι τα επιχρυσα, δύο είναι και στην φωτό.

Αλλά στο αεροπλάνο, τα Parker διαρκείας εχυναν μελάνι και χαλάγανε τα πουκάμισα και οι τσάντες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2016, 02:00:32 πμ »
Χθές πέρασε βόλτα από το σπίτι, φίλος απο παιδική ηλικία, που έκανε καριέρα στο ναυτικό. Αντιναυαρχος ε.α.

-Ρε συ, που είναι το Rolex ? ( Σαν του φίλου σου, Datejust μισό-μισό 18 κ ). Ηταν Αμερική σαν Αντιπλοίαρχος, και είχε ψωνίσει πολύ πράγμα από εκεί και μετά στο ΝΑΤΟ σαν επιτελής Πλοίαρχος. Χώρια τα δώρα.
-Το πούλησα 5.000. ΚΑι όλα τα άλλα.
- ......... ???

Τελικά, μου εξήγησε ότι τα πούλησε όλα, ρολόι, στυλό, παράσημα, ξίφος, ότι είχε και δεν είχε.

Μου λέει, "πούλα τα και εσύ ΟΛΑ. Μην κρατάς τίποτα".

Τελείωσε η εποχή που μας ήταν χρήσιμα. Αντιπροσωπεύουν το παρελθόν. Τώρα είμαστε σε νέα φάση.

Και με στεναχώρησε, και με προβλημάτισε, και με μελαγχόλησε.

Μήπως έχει δίκιο ?
  :'(

Μου είπε και τις απόψεις του για τις εξελίξεις, αλλά αυτά δεν μπορώ να τα πω.  :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2016, 02:03:07 πμ από Giorgos_I »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 26, 2016, 03:05:30 πμ »
Να τα πουλησει ολα για να βοηθησει, λεμε τωρα, τα παιδια του, εκει να το καταλαβω..Ο φιλος σου για να φτασει στο σημειο αυτο ειχε πολυ σοβαρους λογους..Ισως να το φιλοσοφησε απ´ την υλιστικη του πλευρα και να ειπε "ερχονται δυσκολοι καιροι, που δεν θα χει η μανα να δωσει το παιδι" και σου λεει "αει στα κομματια να πανε, τα πουλω ολα κ κρατω καβατζα"....Δεν ξερω ποιες θα ειναι εξελιξεις, απευχομαι το χειροτερο αν και τα σημεια των καιρων ειναι ζοφερα..Ειχα ενα tag heuer link το οποιο δεν φορουσα κ το σκοτωσα πριν κανα 9μηνο για 300€..Αφου δεν μου ηταν χρησιμο, το δωσα για να καλυψω αλλες αναγκες μου, οπως το να ετοιμασω το γενεθλιο παρτυ του παιδιου μου, να πληρωσω τρεχουσες αναγκες (δεη,αεριο,νερο), καρτες κλπ..Δεν συμφωνω με ενα απλο "τελειωσε η εποχη μας"...Να πω αλλαξαν οι αναγκες μας οκ αλλα οχι οτι δεν πρεπει πλεον, λογω της ηλικας των 60+, να ζουμε με αξιοπρεπεια, με ονειρα, με διαθεση δημιουργιας..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

gkblues

  • Επισκέπτης
Απ: Γενικα περι στυλο....
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 26, 2016, 10:30:55 πμ »
LAMY




GK                                          iPhone
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions