test Header

Αποστολέας Θέμα: GRAND SEIKO  (Αναγνώστηκε 48732 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα. Αν σας αρέσει το θέμα, κάντε Like  

leon

• Επισκέπτης
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #930 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 11:20:01 πμ »
Δεν κόλλησα στην μάρκα, στην επίδειξη, στο να φορέσω κάτι που δεν το φόραγαν οι άλλοι, να ξεχωρίσω, να με ......θαυμάζουν .

Ανέβηκα μέχρι την VC, αλλά και την Ω, αλλά δεν με κάλυψαν, και ξανακατέβηκα.

Ο πραγματικός "φίλος" του ρολογιού, ερευνά, δοκιμάζει, συγκρίνει, ακούει, μαθαίνει, αποκτά εμπειρίες, και ωριμάζει.

Δεν "ταλαιπωρεί" χωρίς να υπάρχει λόγος. Δεν υπάρχει λόγος να "βουτήξω" το SBGA029 Grand Diver , εφόσον μπορώ να το αποφύγω.

Να το πάρω να το χαίρομαι, ΝΑΙ, να το καμαρώνω, ΝΑΙ, αλλά στο νερό, δεν θα το βάλω.

Και τα υφιστάμενα στην κατοχή μου ( δεν τα λέω συλλογή, λίθοι, πλίνθοι, κέραμοι ατάκτως ερριμμένα είναι, αν αρχίζουν από πλαστικούρα μέχρι GMT, χωρίς συνάφεια, όλα τα είδη, τσέπης, αυτόματα, χειροκουρδιζόμενα, Eco, Radio, κλπ. ), τα καμαρώνω, όπως κάποιος αγαπά ΟΛΑ τα παιδιά του, ασχέτως ομορφιάς, ικανοτήτων και φύλου.

Και δεν θα εκθέσω κάποιο σε "κίνδυνο", αν μπορώ να το αποφύγω.  :)

Η επίδειξη είναι σχετικό.Τουλάχιστον από την εδώ συμμετοχή μου έχω διαπιστώσει ότι το μικρόβιο (δεν θα πώ επίδειξης αλλά παρουσίασης )  , δεν σπανίζει.Ο αριθμός δημοσιεύσεων στα αντίστοιχα θέματα μαρτυρά το αληθές.

Δεν σε κάλυψαν τα ακριβά για ποιόν λόγο;

Το να ταλαιπωρώ οποιοδήποτε ρολόι οποιασδήποτε αξίας το θεωρώ ανοησία.
Το να χρησιμοποιώ τις λειτουργίες που αυτό έχει είναι άλλο θέμα.Άραγε πόσοι έχουν βουτήξει τα καταδυτικά τους;Έστω και με 100μ πόσοι τα έχουν τεστάρει; Και ρολόι για τυφλούς, θα το χρησιμοποιήσω με κλειστά μάτια γιατί αυτός είναι ο κύριος λόγος ύπαρξής του.Από κει και πέρα τα χαίρομαι όλα όσα έχω.Και το βασικότερο απ' όλα : τα θαυμάζω 100% εγώ χωρίς να με επηρεάζει (θετικά - αρνητικά) η κριτική των υπολοίπων.

Αν θέλεις , χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος, κουρδιστά σε ποιά αναφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος Svl

• VIP Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #931 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 16:27:56 μμ »
Τάσο, με το καλό!  :)
-"Και δηλαδή εσύ εκείνα τα χρόνια τι έκανες ρε παππού;"
-"Χάζευα ρολόγια".

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #932 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 18:26:59 μμ »
Ευχαριστώ Σπύρο!!

Αποσυνδεδεμένος Vagelis?

• Global Moderator
  • Guru
  • What a lovely day!
    • Προφίλ
« Απάντηση #933 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 19:21:53 μμ »
Ημερομηνία/Ώρα
Δραστηριότητα      Τοποθεσία
11/10/2017 - Τετάρτη
08:21   Υπό μεταφορά      ATHENS GR
Παραδόθηκε σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο για τελική παράδοση
06:12   Υπό μεταφορά      ATHENS GR
Δέμα διαθέσιμο για εκτελωνισμό
03:28   Στις εγκαταστάσεις ταξινόμησης προορισμού      ATHENS GR
01:18   Υπό μεταφορά      KOELN DE
00:49   Αναχώρησε από την τοποθεσία FedEx      KOELN DE
10/10/2017 - Τρίτη
21:17   Υπό μεταφορά      KOELN DE
17:40   Αφίχθη στα γραφεία της FedEx      KOELN DE
09/10/2017 - Δευτέρα
21:45   Υπό μεταφορά      BARCELONA ES
21:13   Αποστολή από τις εγκαταστάσεις προέλευσης της FedEx      EL AEROPORT DEL PRAT ES
17:39   Υπό μεταφορά      BARCELONA ES
17:31   Παρελήφθη      EL AEROPORT DEL PRAT ES
03:34   Τα αποστολής εστάλησαν στην FedEx

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Hero Member
  • ...μην το πείς !
    • Προφίλ
« Απάντηση #934 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 23:50:44 μμ »

Η επίδειξη είναι σχετικό.Τουλάχιστον από την εδώ συμμετοχή μου έχω διαπιστώσει ότι το μικρόβιο (δεν θα πώ επίδειξης αλλά παρουσίασης )  , δεν σπανίζει.Ο αριθμός δημοσιεύσεων στα αντίστοιχα θέματα μαρτυρά το αληθές.

Φυσικό δεν είναι ? Forum ρολογιών είναι, παρουσιάζει ο καθένας τα ρολόγια του, τις "αγάπες" του. Δεν νομίζω ότι πάει ο κάθε ένας και αγοράζει ενα ρολόι για να το "επιδείξει". Το παρουσιάζει, σε ένα συγκεκριμένο χώρο, σε αντίστοιχους "τρελούς", που όταν τα συναισθήματα είναι ειλικρινή, θεωρώ ότι μοιράζονται την χαρά. Εγώ, τουλάχιστον, χαίρομαι όταν βλέπω τα αποκτήματα, σαν να τα είχα αποκτήσει εγώ. Και η ζήλεια ? Οταν κάποιος παρουσιάζει ενα κομμάτι μεγάλης αξίας, ή σπανιότητας, που δεν το αποκτά ο οιοσδήποτε εύκολα ? Προφανώς δεν έδωσε Χ ποσό, για να "επιδειχθεί" σε έναν στενό κύκλο όπως είμαστε εμείς εδώ. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι επίδειξης. Πιο αποδοτικοί, σε ευρύ κύκλο. Θεωρώ ότι το έκανε γιατί το ήθελε, το μπορούσε, έτσι αποφάσισε να διαθέσει κάποιους πόρους του. Και εγώ προσωπικά, χαίρομαι, που υπάρχουν άτομα που μπορούν ακόμα και σήμερα, να απολαμβάνουν ένα αξιόλογο κομμάτι, είτε μου αρέσει, και θα το ήθελα και εγώ, είτε "δεν θα το κοίταγα ποτέ".

Οι φάσεις της ζωής, σε οδηγούν. Πρίν μερικά χρόνια, ( εντάξει, δεκαετίες  ;) ), αγόραζα και εγώ. Τώρα, "χορτασμένος", και με άλλες υποχρεώσεις, τα ρολόγια πάνε σε δεύτερο επίπεδο, ίσως και τρίτο, και τέταρτο. Προέχουν άλλες "υποχρεώσεις". Οταν υποχρεώνεσαι να πληρώνεις για το σπίτι που απέκτησες, με ιδρώτα και αίμα, ετήσιο ενοίκιο ( ΕΝΦΙΑ ) αντίστοιχο της τιμής ενός ρολογιού των 6-7-8.000 Ε, και φορολογείσαι και σε μη πραγματικές αξίες, βάλε και τα ληστευμένα εισοδήματα, σημαίνει ότι και να το ήθελες, ΔΕΝ θα το αποκτήσεις ποτέ αυτό το ρολόι. Σημαίνει, ότι κάποιοι σου στερούν την ζωή που δικαιούσαι και εργάστηκες για αυτήν.  Οπότε, περιορίζεσαι στο να σπουδάζεις τα παιδιά σου, και να προσπαθείς να "επιπλεύσεις" μέχρι την έκρηξη. Και αν εν τω μεταξύ, παρουσιάζεται και κανένα καλο κομμάτι, υποθέτω ότι ο αγνός ρολογόφιλος, χαίρεται. Και δεν το θεωρεί απρεπές.     

Δεν σε κάλυψαν τα ακριβά για ποιόν λόγο;

Ανεβαίνοντας ( θεωρητικά ) τις κλιμακες, σε μεγαλύτερης αξίας, αναμένεις ( όταν δεν έχεις εμπειρία και γνώση ) περισσότερα πλεονεκτήματα, ποιότητα, αξιοπιστία, customer service, κλπ.

Και, ανακαλύπτεις (  I was to learn later in life   ??? ), ότι, ανεβαίνοντας σε τιμή, ΔΕΝ αποκτάς τα αναμενόμενα αναλογικά, το αντίθετο, ορισμένες δε φορές, υποβαθμίζονται η αξιοπιστία, και το customer service, αντιστρόφως ανάλογα με το "υφος" των υπαλλήλων των αντιστοίχων εταιρειών.

Εκανα λάθος, παρασύρθηκα, αναβαθμίστηκα ωρολογιακά, αλλά όχι ουσιαστικά, η μεγαλύτερη τιμή, δεν σήμαινε περισσότερα πλεονεκτήματα.
Σήμαινε μεγαλύτερο κόστος διατήρησης, 2-3 μήνες στο service, και "προσοχή μην μου πάθει τίποτα".

Καλύτερη η πλαστικούρα, από το Χ που μόνον αγωνίες και κόστος μου προσέθετε.

Το να ταλαιπωρώ οποιοδήποτε ρολόι οποιασδήποτε αξίας το θεωρώ ανοησία.
Το να χρησιμοποιώ τις λειτουργίες που αυτό έχει είναι άλλο θέμα.Άραγε πόσοι έχουν βουτήξει τα καταδυτικά τους;Έστω και με 100μ πόσοι τα έχουν τεστάρει; Και ρολόι για τυφλούς, θα το χρησιμοποιήσω με κλειστά μάτια γιατί αυτός είναι ο κύριος λόγος ύπαρξής του.Από κει και πέρα τα χαίρομαι όλα όσα έχω.Και το βασικότερο απ' όλα : τα θαυμάζω 100% εγώ χωρίς να με επηρεάζει (θετικά - αρνητικά) η κριτική των υπολοίπων.

Εγώ αποκτούσα, και χρησιμοποιούσα. Τα τελευταία -3 χρόνια, και για άλλους λόγους ( γεράματα ? ), άρχισα την "προστασία".  ::)

Και είχα παραμείνει "στάσιμος", μέχρι που έμπλεξα εδώ. Από τότε, απέκτησα 4 νέα, και ευχαριστώ τους φίλους, Georgefl74, και harolagoha, που με "βοήθησαν" σε αυτό  ;)

Αν θέλεις , χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος, κουρδιστά σε ποιά αναφέρεσαι;

Οταν λέω κουρδιστά, αναφέρομαι σε ρολόγια με ελατήριο ως παροχή ενέργειας, είτε αυτόματα, είτε, χειροκουρδιζόμενα.

2 Rolex, ( και άλλα δύο στην οικογένεια, γυναίκα -κόρη ),
1 SEIKO - αυτόματο
1 τσέπης - χειροκουρδιζόμενο,
και μπορεί να έχω και κανένα ακόμα, χαμένο στα βάθη.
( πραγματικά, αναζητώ 3 ρολόγια, που δεν ξέρω που είναι  :( ).

Από το 1978, γνώρισα τα quartz, και τα πλεονεκτήματά τους, με έκαναν να τα λατρέψω.

Οταν έχεις πάνω από 2-3 ρολόγια, δεν μπορείς να τα έχεις ΟΛΑ αυτόματα.

Οταν αλλάζεις 2-3 ρολόγια ημερησίως, δεν μπορεί να είναι ΟΛΑ αυτόματα.

Τα quartz, είναι τα ρολόγια του σήμερα από καιρό. Καλά και τα μηχανικά, αλλά το έχουν χάσει το παιχνίδι. Απλώς, δεν τους έχει έρθει ακόμα το mail  :D :D :D :D
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

leon

• Επισκέπτης
« Απάντηση #935 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 08:04:41 πμ »

Φυσικό δεν είναι ? Forum ρολογιών είναι, παρουσιάζει ο καθένας τα ρολόγια του, τις "αγάπες" του. Δεν νομίζω ότι πάει ο κάθε ένας και αγοράζει ενα ρολόι για να το "επιδείξει". Το παρουσιάζει, σε ένα συγκεκριμένο χώρο, σε αντίστοιχους "τρελούς", που όταν τα συναισθήματα είναι ειλικρινή, θεωρώ ότι μοιράζονται την χαρά. Εγώ, τουλάχιστον, χαίρομαι όταν βλέπω τα αποκτήματα, σαν να τα είχα αποκτήσει εγώ. Και η ζήλεια ? Οταν κάποιος παρουσιάζει ενα κομμάτι μεγάλης αξίας, ή σπανιότητας, που δεν το αποκτά ο οιοσδήποτε εύκολα ? Προφανώς δεν έδωσε Χ ποσό, για να "επιδειχθεί" σε έναν στενό κύκλο όπως είμαστε εμείς εδώ. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι επίδειξης. Πιο αποδοτικοί, σε ευρύ κύκλο. Θεωρώ ότι το έκανε γιατί το ήθελε, το μπορούσε, έτσι αποφάσισε να διαθέσει κάποιους πόρους του. Και εγώ προσωπικά, χαίρομαι, που υπάρχουν άτομα που μπορούν ακόμα και σήμερα, να απολαμβάνουν ένα αξιόλογο κομμάτι, είτε μου αρέσει, και θα το ήθελα και εγώ, είτε "δεν θα το κοίταγα ποτέ".

Θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη:
"Σήμερα φόρεσα"
"Σήμερα βούτηξα"
"Φωτογραφίες μας"
Άσε τις παραθέσεις σε άλλα θέματα φωτογραφίων των ρολογιών που φοράμε.Σίγουρα ορισμένες φορές είναι χρήσιμο.

Το ευρύ κοινό όπως αναφέρεις πολλές φορές τυγχάνει να είναι αδιάφορο στο τι φοράει ο άλλος και κυρίως να μην έχει τις γνώσεις να θαυμάσει ένα ρολόι.Το ευρύ κοινό θα σταθεί στην εξωτερική εμφάνιση.
Εδώ δεν γνωρίζουν τι είναι μηχανικό ή eco.Εδώ θαυμάζονται ρολόγια που ουσιαστικά είναι μιας χρήσης.
Και ίσως, που ξέρεις , και το ευρύ κοινό να χρησιμοποιείται από κάποιους για να "παρουσιάσουν " τα ρολόγια τους.

Το να παρουσιάσεις κάποιο απόκτημα με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.Το να ενημερώσεις τα υπόλοιπα ,μέλη και μη ,για τις εντυπώσεις σου - παρατηρήσεις για κάποιο μοντέλο , είναι χρήσιμο για όσους ενδιαφέρονται για το ίδιο μοντέλο.Το ίδιο όμορφο είναι και η παρουσίαση προκειμένου να μεταδώσεις - μοιραστείς την χαρά σου για μια αγορά.

Το να πάρουν όμως την επιβεβαίωση, να αποσπάσουν τα θετικά σχόλια από ανθρώπους που ασχολούνται και λίγο πολύ είναι περισσότερο γνώστες από το ευρύ κοινό, κάποιες φορές, φανερώνει  πέραν των παραπάνω ,δύο πράγματα : ή το ότι δεν είναι αρκετά σίγουροι πεπεισμένοι για το ορθό της αγοράς ή .....

Σίγουρα δεν ισχύει για όλους.
Σίγουρα δεν υπάρχει ζήλια με την κακή έννοια.
Σίγουρα όμως, τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου άποψη, υπάρχει ,ορισμένες φορές, και το στοιχείο της επίδειξης.

Το παρόν δεν έχει καμία σχέση με το θέμα και ίσως θα ήταν καλύτερα να μεταφερθεί σε άλλη ενότητα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #936 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 11:36:16 πμ »

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος AntonisCh

• Moderators
  • Hero Member
  • Belyve is twa hours and a half
    • Προφίλ
« Απάντηση #937 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 11:51:20 πμ »

leon

• Επισκέπτης
« Απάντηση #938 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 12:18:27 μμ »
Μπράβο για την επιλογή!!! Καλοφόρετο.

Είναι από τα ρολόγια εκείνα που σε βάζουν στην σκέψη: "Μετά από αυτό μήπως ολοκληρώνονται οι στόχοι για αγορά ρολογιού για τα επόμενα 10 χρόνια;"

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #939 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 12:57:41 μμ »
Υπεροχη επιλογη τo gs!!!!!!!! Και στο λευκο του ειναι ταμάμ!!! Να το χαιρεσαι με υγεια!!!
Watches are the only jewelry men can wear, unless you're Mr. T.

Gordon Bethune

Αποσυνδεδεμένος katsiletra

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #940 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 14:20:40 μμ »

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τώρα έδωσες ρέστα!!!!
Πόσο πήγε τελική τιμή αν επιτρέπεται;;

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #941 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 14:29:26 μμ »
Καλοριζικο

Αποσυνδεδεμένος pipin

• Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #942 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 17:36:00 μμ »
 Καλορίζικο,  φανταστικό ρολόι να το χαίρεσαι !!

Αποσυνδεδεμένος SHMAIOFOROS

• Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #943 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 18:22:51 μμ »
 :) :) :) :) :) Καλοφόρετο κι από μένα φίλε μου και πάντα να δείχνει ευτυχισμένες ώρες...  :) :) :)
Κάθε δευτερόλεπτο αλλάζουν: ο χρόνος, ο άνεμος, η τύχη και η γυναίκα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Hero Member
  • ...μην το πείς !
    • Προφίλ
« Απάντηση #944 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 20:49:14 μμ »

Μοναδικό ! Καλοφόρετο με ευτυχισμένες ώρες.
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

test Footer