Αποστολέας Θέμα: ORIENT WATCH CO., LTD  (Αναγνώστηκε 331975 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1515 στις: Απρίλιος 15, 2019, 16:27:06 μμ »
Πόσο  ποιό σωστά να δουλέψει από το +5  a day;
Δεν ειρωνεύομαι το φίλο  ενημερωτικά ρωτάω τους γνώστες γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
Τα ρολογια που εχουν cosc,τα δοκιμαζουν σε διαφορετικες θερμοκρασιες και θεσεις,οσο πιο σταθερο ειναι τοσο πιο ποιοτικη και η μηχανη.Το +5 sec απο μονο του,δεν λεει τιποτα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dimi

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2272
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1516 στις: Απρίλιος 15, 2019, 17:01:35 μμ »
Πόσο  ποιό σωστά να δουλέψει από το +5  a day;
Δεν ειρωνεύομαι το φίλο  ενημερωτικά ρωτάω τους γνώστες γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
Τα ρολογια που εχουν cosc,τα δοκιμαζουν σε διαφορετικες θερμοκρασιες και θεσεις,οσο πιο σταθερο ειναι τοσο πιο ποιοτικη και η μηχανη.Το +5 sec απο μονο του,δεν λεει τιποτα
ΟΚ κατανοητό. Thanks.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1517 στις: Απρίλιος 15, 2019, 17:03:44 μμ »
Ειχα ρολοι με 2824,απο τα +12 πηγε αποτομα στο +17 sec,το πηγα για ρυθμιση και μου ειπαν πως παιζει ρολο η θερμοκρασια κτλ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος AN7

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1518 στις: Απρίλιος 15, 2019, 17:45:24 μμ »
Πόσο  ποιό σωστά να δουλέψει από το +5  a day;
Δεν ειρωνεύομαι το φίλο  ενημερωτικά ρωτάω τους γνώστες γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
Κοίτα, το +5(τώρα είναι στο +6) μου το έκανε υπο συνθήκες, όπως είπα το είχα αφήσει το βράδυ πλάγια με crown up όπου απ ότι έχω διαβάσει είναι η θέση που πάει πιο αργά.
Αν το αφήσω dial up το βράδυ που το βγάζω, ξεφεύγει αρκετά στο ~+16+ τη μέρα με 50% της μέρας φορεμένο. Αν το άφηνα μόνο του dial up ένα 24ωρο θα έπαιζε στο +20+ θεωρώ.
Τεσπα, Θα του δώσω λίγο καιρό χρήσης πριν κάνω οτιδήποτε μπας και στρώσει και βλέπουμε μετά, απλά η αλήθεια είναι ότι το περίμενα λίγο καλύτερο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1519 στις: Απρίλιος 15, 2019, 18:04:47 μμ »
Αυτο ειναι το φυσιολογικο,οταν αποφασισεις ,κανε μια επισκεψη σε καποιο ρολογα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1520 στις: Απρίλιος 15, 2019, 22:39:42 μμ »
Πόσο  ποιό σωστά να δουλέψει από το +5  a day;
Δεν ειρωνεύομαι το φίλο  ενημερωτικά ρωτάω τους γνώστες γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
Κοίτα, το +5(τώρα είναι στο +6) μου το έκανε υπο συνθήκες, όπως είπα το είχα αφήσει το βράδυ πλάγια με crown up όπου απ ότι έχω διαβάσει είναι η θέση που πάει πιο αργά.
Αν το αφήσω dial up το βράδυ που το βγάζω, ξεφεύγει αρκετά στο ~+16+ τη μέρα με 50% της μέρας φορεμένο. Αν το άφηνα μόνο του dial up ένα 24ωρο θα έπαιζε στο +20+ θεωρώ.
Τεσπα, Θα του δώσω λίγο καιρό χρήσης πριν κάνω οτιδήποτε μπας και στρώσει και βλέπουμε μετά, απλά η αλήθεια είναι ότι το περίμενα λίγο καλύτερο

Οι μηχανές του "σωρού", και μην το παρεξηγήσεις, έχουν όρια, ας πούμε, όπως ειπώθηκε +25 έως -15.

Αυτό, ΔΕΝ σημαίνει ότι η ίδια μηχανή, παίζει από το +25 στο -15 , όποτε της έρθει. Αν και λόγω θερμοκρασιών, μπορεί και να συμβεί.

Σημαίνει, ότι μέχρι αυτά τα όρια, ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ.

Οπότε, κάποιες μηχανές, στα φυσιολογικά τους όρια, θα είναι προς το +, κάποιες προς το πλήν. Αν είσαι τυχερός, ( κάποιος θα είναι  ;) ), θα του τύχει μία που θα είναι στο +/- σε πολύ καλό επίπεδο.

Αυτό συμβαίνει, γιατί κάθε εξάρτημα από όλα που αποτελούν κάθε μηχανή, έχει τις κατασκευαστικές του ανοχές, και άν συμπέσουν στην συναρμολόγηση όλα τα 0,00-, και αντίστοιχα, όλα τα  0,00+, οι ανοχές μεταξύ τους δίνουν επιπλέον "τζόγους" ή "σφικτές" λειτουργίες.

Ειναι θέματα κατασκευαστικής τεχνολογίας, και ισχύουν για ΟΛΕΣ τις κατασκευές, από κινητήρες αεροπλάνων, μέχρι υποβρύχια.  ;)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος pugman

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2703
  • Στο μεθαύριο ! ! !
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1521 στις: Απρίλιος 15, 2019, 23:06:27 μμ »
Μου αρέσει ( το απολαμβάνω ) να διαβάζω τις απαντήσεις σου σε τεχνικά θέματα κυρίως κ το ξέρεις.
Είναι ο τρόπος γραφής τέτοιος που δίνεις να καταλάβει κάποιος που δεν γνωρίζει.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
"Time you enjoy wasting, was not wasted." – John Lennon

Αποσυνδεδεμένος AN7

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1522 στις: Απρίλιος 15, 2019, 23:14:47 μμ »
Πόσο  ποιό σωστά να δουλέψει από το +5  a day;
Δεν ειρωνεύομαι το φίλο  ενημερωτικά ρωτάω τους γνώστες γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
Κοίτα, το +5(τώρα είναι στο +6) μου το έκανε υπο συνθήκες, όπως είπα το είχα αφήσει το βράδυ πλάγια με crown up όπου απ ότι έχω διαβάσει είναι η θέση που πάει πιο αργά.
Αν το αφήσω dial up το βράδυ που το βγάζω, ξεφεύγει αρκετά στο ~+16+ τη μέρα με 50% της μέρας φορεμένο. Αν το άφηνα μόνο του dial up ένα 24ωρο θα έπαιζε στο +20+ θεωρώ.
Τεσπα, Θα του δώσω λίγο καιρό χρήσης πριν κάνω οτιδήποτε μπας και στρώσει και βλέπουμε μετά, απλά η αλήθεια είναι ότι το περίμενα λίγο καλύτερο

Οι μηχανές του "σωρού", και μην το παρεξηγήσεις, έχουν όρια, ας πούμε, όπως ειπώθηκε +25 έως -15.

Αυτό, ΔΕΝ σημαίνει ότι η ίδια μηχανή, παίζει από το +25 στο -15 , όποτε της έρθει. Αν και λόγω θερμοκρασιών, μπορεί και να συμβεί.

Σημαίνει, ότι μέχρι αυτά τα όρια, ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ.

Οπότε, κάποιες μηχανές, στα φυσιολογικά τους όρια, θα είναι προς το +, κάποιες προς το πλήν. Αν είσαι τυχερός, ( κάποιος θα είναι  ;) ), θα του τύχει μία που θα είναι στο +/- σε πολύ καλό επίπεδο.

Αυτό συμβαίνει, γιατί κάθε εξάρτημα από όλα που αποτελούν κάθε μηχανή, έχει τις κατασκευαστικές του ανοχές, και άν συμπέσουν στην συναρμολόγηση όλα τα 0,00-, και αντίστοιχα, όλα τα  0,00+, οι ανοχές μεταξύ τους δίνουν επιπλέον "τζόγους" ή "σφικτές" λειτουργίες.

Ειναι θέματα κατασκευαστικής τεχνολογίας, και ισχύουν για ΟΛΕΣ τις κατασκευές, από κινητήρες αεροπλάνων, μέχρι υποβρύχια.  ;)

Καλά τα λες, του σωρού και φτηνιάρικες. Δεν έχω την ιδεα ότι πήρα κάτι που είναι λίγο χειρότερο από patek philippe  ;D απλά όπως είπα μου έκανε εντύπωση το νούμερο, μου φάνηκε μεγάλο. Προφανώς δεν είχα καμιά προσδοκία για κάτω από ±5, απλά με αυτά που διάβαζα θα περίμενα εύκολα κάτω από 10.
Όσο για το βιβλιαράκι, εγώ το εκλαμβάνω και για να έχουν και τον κ@λο τους καλυμμένο. Όπως και στα αυτοκίνητα, σου δίνουν νορμαλ το αμάξι να καίει μέχρι και 1λ/1000χλμ λάδι, αλλά προφανώς όλοι ξέρουμε ότι άμα καίει τόσο υπάρχει πρόβλημα.

Όπως είπα θα περιμένω να έχω και μια πια ολοκληρωμένη εικόνα γιατί μέσα σε 2 μέρες δεν βγάζεις σαφή συμπεράσματα.
Μπορεί την μια μέρα να είναι στο +15 την άλλη στο +3, αν το overall της εβδομάδας δεν ξεπεράσει το 10s/day δεν θα ασχοληθώ παραπάνω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1523 στις: Απρίλιος 15, 2019, 23:44:53 μμ »
Μου αρέσει ( το απολαμβάνω ) να διαβάζω τις απαντήσεις σου σε τεχνικά θέματα κυρίως κ το ξέρεις.
Είναι ο τρόπος γραφής τέτοιος που δίνεις να καταλάβει κάποιος που δεν γνωρίζει.

 :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1524 στις: Απρίλιος 15, 2019, 23:47:19 μμ »

Όπως είπα θα περιμένω να έχω και μια πια ολοκληρωμένη εικόνα γιατί μέσα σε 2 μέρες δεν βγάζεις σαφή συμπεράσματα.
Μπορεί την μια μέρα να είναι στο +15 την άλλη στο +3, αν το overall της εβδομάδας δεν ξεπεράσει το 10s/day δεν θα ασχοληθώ παραπάνω.

Μην βιάζεσαι. Κανένας δεν κατάλαβε το περιεχόμενο ενός βιβλίου, από το εξώφυλλο.  ;)

Παίζει ρόλο η θερμοκρασία, οι κινήσεις σου ( φόρτιση ), και κάποιοι άλλοι παράγοντες ( πχ θέση στο κάθετο ή οριζόντιο ). Δώσε χρόνο  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1525 στις: Απρίλιος 15, 2019, 23:53:05 μμ »
ΑΝ7, δε σε βρίσκω λάθος
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1526 στις: Απρίλιος 15, 2019, 23:54:34 μμ »
Το εψαχνα πολύ στην αρχή,με τον καιρό κατάλαβα, είναι ενα αυτόματο ρολόι, τελος
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1527 στις: Απρίλιος 15, 2019, 23:57:00 μμ »
Όπως και στα αυτοκίνητα, σου δίνουν νορμαλ το αμάξι να καίει μέχρι και 1λ/1000χλμ λάδι, αλλά προφανώς όλοι ξέρουμε ότι άμα καίει τόσο υπάρχει πρόβλημα.

Εξαρτάται από τον σχεδιασμό του κινητήρα.  ;) Αν είναι υψηλόστροφο, και έχει κωνικά έμβολα, αυτό το νουμερο είναι απολύτως φυσιολογικό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3024
    • Προφίλ
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1528 στις: Απρίλιος 16, 2019, 08:05:35 πμ »
Μου αρέσει ( το απολαμβάνω ) να διαβάζω τις απαντήσεις σου σε τεχνικά θέματα κυρίως κ το ξέρεις.
Είναι ο τρόπος γραφής τέτοιος που δίνεις να καταλάβει κάποιος που δεν γνωρίζει.

+1  8)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
«Αν τρέμεις από αγανάκτηση για κάθε αδικία, είσαι σύντροφός μου»

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: ORIENT WATCH CO., LTD
« Απάντηση #1529 στις: Απρίλιος 16, 2019, 16:08:04 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions