Αποστολέας Θέμα: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου  (Αναγνώστηκε 6082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g4ngelo

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 21, 2023, 04:50:57 πμ »
Μαλλον εννοει οτι αν δεν το φορας καθε μερα (δηλαδη αν εχεις πανω απο ενα ρολοι και τα κανεις rotation) δεν καταπονειται τοσο πολυ η μηχανη και μπορεις να παρατεινεις το service.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
george_,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 21, 2023, 06:06:09 πμ »
Αυτο ακριβώς
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 21, 2023, 12:24:32 μμ »
Α ΟΚ!

Εντάξει νομίζω ότι οι περισσότεροι είμαστε λίγο «λάσκα» σχετικά με τις περιόδους service των μηχανικών ρολογιών μας. Εννοώ δεν έχω γνωρίσει μέχρι τώρα κάποιον που να ακολουθεί κατά γράμμα τα προβλεπόμενα διαστήματα των services για αυτόματο ρολόϊ.

Βασικά δεν ξέρω & πόσοι από εμάς (στα fora εννοώ) κρατάμε και τα ρολόγια μας τόσο καιρό (5 χρόνια ++ δηλαδή) ώστε να μας απασχολεί το θέμα του service :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ohyes

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 11:07:49 πμ »
Ναι είπα να μην αναπτυχθώ πάλι γιατί έχω ακόμα γλυκόπικρη γεύση. Το καλό είναι ότι αυτήν τη φορά ήταν άκρως εξυπηρετικοί και ευγενική και κοίταξαν το ρολόι πολύ γρήγορα και ΧΩΡΙΣ να πάει εξωτερικό. Το λογικό πιστεύω. Το πρόβλημα με το αντίβαρο λύθηκε (μέχρι στιγμής). Το άκουσε ο τεχνικός και με πήρε τηλέφωνο μιας κι είχα στείλει φίλο μου να το πάει. Μου είπε ότι έχω απόλυτο δίκιο και το έφτιαξε να μην ακούγεται. Το πως είναι ακόμα ένα ερωτηματικό, αλλά το έφτιαξε. Κοίταξε και την χρονομετρία την οποία την έκανε να αγγίζει το 0. Όλα καλά στην αρχή. Μετά από 3-4 μέρες η χρονομετρία άρχισε πάλι να μας τα μπερδεύει. Όταν το ρολόι μείνει αρκετή ώρα σε θέση οριζόντια, κερδίζει 3-4 δευτερόλεπτα σε διάστημα 8-9 ωρών. Αυτό δείχνει μηχανή ΓΤΠΚ. Εξυπηρετικό service. Skata μηχανή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου. Το μόνο πιου έχω να πω είναι ότι "ο βασιλιάς είναι γυμνός".
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Beastaras,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tigergreg

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 725
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 12:07:18 μμ »
Α ΟΚ!

Εντάξει νομίζω ότι οι περισσότεροι είμαστε λίγο «λάσκα» σχετικά με τις περιόδους service των μηχανικών ρολογιών μας. Εννοώ δεν έχω γνωρίσει μέχρι τώρα κάποιον που να ακολουθεί κατά γράμμα τα προβλεπόμενα διαστήματα των services για αυτόματο ρολόϊ.

Βασικά δεν ξέρω & πόσοι από εμάς (στα fora εννοώ) κρατάμε και τα ρολόγια μας τόσο καιρό (5 χρόνια ++ δηλαδή) ώστε να μας απασχολεί το θέμα του service :)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Λογικο  ειναι...μας  κακομαθαν  τα  τζαπονια.

23  συναπτα  φοραγε  ο  πατερας  μου  το  seiko 5  και  το  επλενε  2-3  φορες  τον  μηνα.

Οταν  πριν  πολλα  χρονια  του   ειπα  για  ρολεξ  σερβις   μου  ειπε..."εισαι  μεγαλο  κοροιδο"...και  ειχε  δικιο!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 12:16:25 μμ »
+1
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος k.achilleas

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 15:01:33 μμ »
Ναι είπα να μην αναπτυχθώ πάλι γιατί έχω ακόμα γλυκόπικρη γεύση. Το καλό είναι ότι αυτήν τη φορά ήταν άκρως εξυπηρετικοί και ευγενική και κοίταξαν το ρολόι πολύ γρήγορα και ΧΩΡΙΣ να πάει εξωτερικό. Το λογικό πιστεύω. Το πρόβλημα με το αντίβαρο λύθηκε (μέχρι στιγμής). Το άκουσε ο τεχνικός και με πήρε τηλέφωνο μιας κι είχα στείλει φίλο μου να το πάει. Μου είπε ότι έχω απόλυτο δίκιο και το έφτιαξε να μην ακούγεται. Το πως είναι ακόμα ένα ερωτηματικό, αλλά το έφτιαξε. Κοίταξε και την χρονομετρία την οποία την έκανε να αγγίζει το 0. Όλα καλά στην αρχή. Μετά από 3-4 μέρες η χρονομετρία άρχισε πάλι να μας τα μπερδεύει. Όταν το ρολόι μείνει αρκετή ώρα σε θέση οριζόντια, κερδίζει 3-4 δευτερόλεπτα σε διάστημα 8-9 ωρών. Αυτό δείχνει μηχανή ΓΤΠΚ. Εξυπηρετικό service. Skata μηχανή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γιατί δεν ζήτησες να ξαναπάει εξωτερικό ?

Τώρα πως πάει από χρονομετρια ?

ΥΓ καινούργιος αγοραστής του πέλαγος το αγόρασα χτες
Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 15:14:21 μμ »
Θα δεις και εσύ και μας λες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Perseas El Primero

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 21:44:26 μμ »
Εκατσα και διάβασα το νήμα από την αρχή και παρότι δεν έχω εμπειρία απο Tudor η/και σερβις της Ρολεξ Ελλαδα, ήθελα απλά να θέσω άλλη μια παράμετρο, κι αυτη είναι οτι στην Ελλάδα, σε οποιαδήποτε μορφή authorized after sales/service εξυπηρέτησης πελατών, η πλειοψηφία των υπαλλήλων είναι άκυροι/ακατάλληλοι/απαίδευτοι/ανεκπαίδευτοι. Και ξεκινά απο ψηλα φυσικά αυτό. Αυτοκινητα, ρολόγια, κινητά, ηλεκτρονικά είδη, τα παντα.

Και πάλι φυσικά, αν πέσεις στο σωστό υπάλληλο, η εξυπηρέτηση ξεπερνά κάθε προσδοκια.
Απόδειξη των παραπάνω ότι τη δεύτερη φορα που πήγε ο φιλος, τα πράγματα ήταν καλύτερα

Τη δεκαετία 90/00 η κατάσταση ήταν σωστή παράνοια. Για αργότερα δεν παίρνω όρκο, ας πει κάποιος αλλος.

Αυτό όμως που έχει αλλάξει, είναι οτι πλέον υπάρχει τρόπος να τους τριξεις τα δοντια, κι αυτό είναι τα online reviews, π.χ. Google
Γιατί τους βάζουν χερι από τα κεντρικά, αν είναι AD και χαλάνε το ονομα.

Μια σχετική/άσχετη λεπτομέρεια παντως: όταν το 2021 είχα πάει ενα αυτόματο Tissot στο authorized service Καλλιθεα/Συγγρου, είχαν επιλογή παράδοσης/παραλαβης με κούριερ και μάλιστα χωρίς επιβάρυνση.

.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2637
    • Προφίλ
Απ: Tudor. Πως να χάσεις την ηρεμία σου
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 21:52:59 μμ »
Στο service Rolex στη Σταδίου να ξέρετε ότι ΔΕΝ ξέρουν να ρυθμίζουν χρονομετρία. Η μηχανή μπορεί να είναι άκρως σταθερή και καλή και απλά να θέλει ένα χάδι ρύθμισης και να έχεις το απόλυτο 0 ή έστω +1-2 και δεν ξέρουν να το κάνουν. Πλέον έχω σταματήσει να χάνω τον ύπνο μου με αυτό το πράγμα. Περιμένω να λήξουν εγγυήσεις και θα το δώσω σε εξωτερικό έμπιστο τεχνίτη να το ρυθμίσει. Κατά τ’άλλα μια οκ κατάσταση. Εγώ προσωπικά είχα θέσει τον πήχη πολύ ψηλά, αλλά… δεν. Και το ξαναλέω. Η μηχανές και οι 2 είναι με διαφορά 1 δευτερόλεπτο από θέση σε θέση, που σημαίνει ότι είναι και καλές και σταθερές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions