Αποστολέας Θέμα: ΟΛα τα φορουμ ειναι ιδια?  (Αναγνώστηκε 8540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αν σας αρέσει το θέμα, κάντε Like  

Αποσυνδεδεμένος director

• Full Member
    • Προφίλ
ΟΛα τα φορουμ ειναι ιδια?
« στις: Οκτώβριος 15, 2012, 12:31:48 πμ »
Κυριε Δημητρh,αν θυμαμαι καλα ειστε ΑΕΚ,δε νομιζω να διαβαζατε καθημερινα μονο το φως των σπορ,ακομα και εαν ειχε τετοιο εξωφυλλο!!!! ;D

Γεωργιε αντιλαμβανομαι τι θες να πεις,ομως ΑΕΚ ειναι η 2η επιλογη μου,το αιμα μου ειναι μπλε ρεζους+ και οι ριζες μου Μικρασιατικες,αρα ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ.
Επι του προκειμενου ομως θα ηθελα να διευκρινισω το εξης,στο θεμα πχ τι φοραμε σημερα,το ΒΑ που φοραω δεν αλλαζει εικονα απ οποια πλευρα κι αν το δεις,νομιζω οτι και τα περισσοτερα των θεματων που ποσταρονται εχουν την ιδια αντιμετωπιση,διοτι πολυ απλα δεν αλλαζει το κοινο που τα διαβαζει και τα σχολιαζει,γνωριζω τα θεματα που οδηγησαν σε διαφορετικους δρομους,γι αυτο και μιλησα για γενναια αποφαση,ολα αυτα βεβαια ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.

Δε νομιζω οτι θα βρει καποιος τα ιδια θεματα σε ολα τα φορουμ,το αντιθετο

Νομιζω βρηκαμε ενα τοπικ που θα χτυπησει κοκκινο,χτενισε το λιγακι και βαλτο αλλου,ευκαιρια για δημιουργικους προβληματισμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 12:34:59 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • Hero Member
  • kk
    • Προφίλ
Απ: ΟΛα τα φορουμ ειναι ιδια?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 12:37:57 πμ »
εδω,ο τιτλος σας ανηκει,οτι θελετε

Αποσυνδεδεμένος Blackbird

• Hero Member
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 12:42:29 πμ »
Τα φόρα δεν είναι ίδια. Αυτοί που τα διαβάζουν είναι οι ίδιοι.

Κύλησε το πίτουρο, βρήκε και την κότα
Η Μήδεια τρώει τα ...

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • Hero Member
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 12:44:36 πμ »
Αρα θα βρεις και θεματα,ειδησεις ή οτι αλλο ,που δεν ειναι τα ιδια?

Αποσυνδεδεμένος director

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 12:57:32 πμ »
Τα φόρα δεν είναι ίδια. Αυτοί που τα διαβάζουν είναι οι ίδιοι.

Αγαπητε Δημητρη μου εδωσες την 1η πασσα,συμφωνω οτι σε ποσοστο 90% οι αναγνωστες ειναι ιδιοι και μαλιστα θα προσεθετα οτι ο πυρηνας ειναι 100% οι ιδιοι.
Πολλοι απο εμας,αναγκαζομαστε για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις μεταξυ ημων και των ιδιοκτητων,να κανουμε κοπυ τα θεματα η τις απαντησεις μας,ωστε να μην χαλαμε τις καρδιες των φιλων μας.
Γνωριζω την προιστορια και τα βηματα για την δημιουργια 3 διαφορετικων ιστοτοπων και βεβαια ο πλουραλισμος δεν ειναι κατι κακο,ομως για μενα το θεμα που κατα βαση δημιουργειται ειναι οτι ετσι,χανεται η ευκαιρια για μια δυνατοτερη καταναλωτικη πιεση προς οφελος μας,χανονται πεδια γνωσης και δημιουργικης αντιπαραθεσης οταν επιμεριζονται τα θεματα η αποφευγονται απαντησεις <σ εχθρικα> sites.
Δεν γνωριζω εαν υπαρχουν εμπορικα η αλλα οικονομικα συμφεροντα που εχουν φερει την κατασταση εδω,κατα την γνωμη μου οχι,ειναι η συνηθης κατ εμε νεοελληνικη νοοτροπια που επιβαλλει μικροιδιοκτησιες (συγχωρειστε μου τον ορο).
Περιμενω κι αλλες αποψεις ωστε να προχωρησουμε και σε προτασεις.

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 09:17:36 πμ »
Εγώ ούτε την ιστορία ούτε το λόγο ξέρω, αλλά μου φαίνεται κάπως αστείο και αχρείαστο να υπάρχουν 3 forums με τον ίδιο πυρήνα μελών και (πάνω-κάτω) τα ίδια θέματα προς συζήτηση. Ενάντια στην ελληνική νοοτροπία, θα ήταν πραγματικά ωραίο και ωφέλιμο να είμασταν όλοι μαζεμένοι σε ένα.   
Μάριος

SYZo

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 09:52:55 πμ »
μερικοί δε τα βρήκαν μεταξύ τους και στη συνέχεια χωρίστηκαν, ακολούθησαν οι κοντινοί φίλοι οι οποίοι έγιναν και moderators και στην ουσία ενεργοί  χρήστες είναι πάνω κάτω οι ίδιοι και απλά αλλάζει ο χώρος των απαντήσεων. επίσης συνήθης τακτική είναι οι αντμιν-μοντ μετά από κάποιο διάστημα να μην ασχολούνται είτε λόγω χρόνου είτε λόγω επιλογής είτε λόγω δουλειάς, και να δημιουργούνται ξανά νέοι μοντ. ετσι οι μοντ αυτή τη στιγμή έχουν άθροισμα ίσο με τον αριθμό των χρηστών. το επόμενο στάδιο θα είναι η πλήρη ερήμωση των ελληνικών κοινοτήτων γιατί όλοι θα στραφούν στα ξενόγλωσσα φόρουμ. έτσι και αλλιώς αν εξαιρέσεις τη γλώσσα τα υπόλοιπα είναι το ίδιο ούτε event ουτε group buy για συμμετοχή..
μακαρι να βγω ψευτης και να γινει ενα θαυμα και η κοινότητα να γινει ενεργη
Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης η προσβολης κανενος

Αποσυνδεδεμένος ennea

• Hero Member
  • Κράτησα τη ζωή μου... κατά το πλάγιασμα της βροχής
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:00:58 πμ »
Η 'ζωή' και η πορεία των φόρα είναι συγκεκριμένη, σχεδόν προβλέψιμη. "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος".

Αποσυνδεδεμένος SATSOK

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:07:18 πμ »
Συνφωνω και παρατηρω οτι λειτουργουν παρειστικα...τους μακρινους ξενους αυτους που δεν συμμετεχουν σε καφεδομαζωματα...δεν τους   παιζουν....αδιαφορουν για την αποψη τους...νομιζω σκοπος και επιτυχια καθε forum ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις ασχετως αν δεν ειναι αρεστες....απογοητευτικα..οσο λειτουργουν κλικες τοσο θα πεφτει η ποιοτητα της θεματολογιας και η συμμετοχη...

Αποσυνδεδεμένος Theminio

• Hero Member
  • Μάθε μπαλίτσα!
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:08:43 πμ »
Αναγκαστικά, με την πάροδο του χρόνου κάποιο από τα 3 θα επικρατήσει, αυτό με την μεγαλύτερη συμμετοχή, σωστότερο moderation, καλύτερη δομή, και περισσότερη δραστηριότητα-πληροφορία, έτσι γίνεται πάντα. Απλά είναι πολύ μικρός ο χώρος και αργεί αυτή η διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:21:15 πμ »
Συνφωνω και παρατηρω οτι λειτουργουν παρειστικα...τους μακρινους ξενους αυτους που δεν συμμετεχουν σε καφεδομαζωματα...δεν τους   παιζουν....αδιαφορουν για την αποψη τους...νομιζω σκοπος και επιτυχια καθε forum ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις ασχετως αν δεν ειναι αρεστες....απογοητευτικα..οσο λειτουργουν κλικες τοσο θα πεφτει η ποιοτητα της θεματολογιας και η συμμετοχη...

Κώστα εμείς "οι μακρινοί" που λες είμαστε αρεστοί μόνο αν "συμφωνούμε" ή ... αγοράζουμε ... χα χα χα
το ξέρω εκ πείρας ... χα χα χα

Φιλικά
Νίκος
Ποιό SEIKO? Ποιο Ω? Ποιο PANERAI? Μα φυσικά ΟΛΑ!
SEIKO - Ω - PANERAI
αντοχή - ακρίβεια - ομορφιά

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 10:41:10 πμ »
Αν και η συζητηση παει αλλου,εγω θα πω αυτο που ειχα αρχικα στο μυαλο μου...Το να υπαρχουν αρκετα φορουμ δε με ενοχλει,το να υπαρχουν κοινα θεματα το καταλαβαινω και επισης δε με ενοχλει...αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ενα σχολιο που απευθυνεται σε καποιον,για παραδειγμα σχολιο σε μια φωτογραφια του,θα πρεπει ακριβως το ιδιο σχολιο να επαναληφθει και στα αλλα φορουμ μηπως και δεν ειδε καποιος τι σχολιο εγινε για τη φωτο του χ χρηστη.....

Αποσυνδεδεμένος Elio5

• Hero Member
  • United we stand-Divided we Fall
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:12:59 πμ »
-Προσωπικά με χαλάει το γεγονός οτι σε μια τόσο μικρη και εξειδικευμένη κοινοτητα σαν την δικη μας υπαρχουν 3 φόρουμ.... Ενδεικτικο της ελληνικης κοινωνίας και κουλτούρας....

-Το moderation  ειναι ακομη ενα μεγαλο προβλημα... Παρατηρηται moderation με βαση προσωπικα κριτήρια και οχι με βαση καποιους κανονες που θα πρεπει να ισχυουν για όλους....

-Δυστυχως δινεται βαση στα νουμερα και το ποιος θα παρει τα περισσοτερα hits παρα στην ποιοτητα και στην γνωση που θα πρέπει να προσφερεται απο εξιδεικευμενα φορουμ.

- Φαινόμενα καιρδοσκοπικα.... Υποστηριζουμε με παθος ενα ρολοι η μια εταιρεια στην οποια εχουμε ακρες, μεσω ενος γκρι, η ενος καταστηματος... Μυριζομαστε σαν τις υαινες το θυμα που δεν ξερει η ειναι πρωταρης. Και εκει αρχιζει η προπαγανδα. Τα υπερ ποστ, η λατρεια... Ολα τα αλλα ρολογια ειναι μουφες.... ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
Το θυμα τσιμπαει... Το οδηγουμε στην ακρη μας. Τσουπ.... Και προμηθειουλα....

Κατ εμε τέτοια φαινομενα αν και οταν παρατηρουνται πρεπει να οδηγουνται σε ισοβιο μπαναρισμα και δημοσια διαπομπευση....
Αυτος που εκμεταλευεται το παθος του χ ματσωμενου νεου μελους για να του πασαρει το χ ρολοι με στοχο το προσωπικο του οφελος είναι τραγικος!

-Παραγκωνισμος σοβαρων μελων με γνώση, που μπορουν να προσφερουν για χ στενομυαλους λόγους... Αυτο παει τα φορουμ πισω, οχι μπροστά....

Αυτά κρίνω πως ειναι τα σημαντικοτερα θέματα των ελληνικων φορουμ...

Φιλικά
Ηλίας

Καλοκαίρι Μύκονος. Χειμώνας Αράχοβα. Συσκευές Apple. Καφές Starbucks. Δουλειά με μέσον. Κλάμα για την κρίση. Πιο Έλληνας πεθαίνεις.

Αποσυνδεδεμένος ennea

• Hero Member
  • Κράτησα τη ζωή μου... κατά το πλάγιασμα της βροχής
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:24:22 πμ »
Ποστ-καταπέλτης. "Κύριοι", πάρτε τα στη μάπα :D

SYZo

• Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:34:12 πμ »
ειρωνεια επισεις η κατασταση του πουλάω κατι βαζω αγγελια παντου συμμετεχω παντου, δεν εχω αγγελια συμμετεχω μονο στους δικους μου..
ειναι κριμα γιατι ετσι ατομα που εχουν γνωσεις και ωραια κομματια να δειξουν, ξενερώνουν και γράφουν στο εξωτερικό