Αποστολέας Θέμα: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D  (Αναγνώστηκε 12717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βost

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12468
  • Και τα όνειρα μια μέρα θα πάρουν εκδίκηση...!!!
    • Προφίλ
Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 21:49:13 μμ »
Εισαγωγή

Αγαπητοί μου φίλοι καλησπέρα!To ξέρω ότι σας άφησα με την απορία εδώ και μία εβδομάδα για το τι έχω αγοράσει αλλά οι υποχρεώσεις της καθημερινότητας δεν μου επέτρεψαν να γράψω την σχετική παρουσίαση για το νέο μου ρολόι (καθώς και η βαρεμάρα που με δέρνει μετά τις καλοκαιρινές διακοπές)! Όπως λέει και ο τίτλος είναι το γνωστό και μη εξαιρετέο G-Gulfman στην πρώτη του έκδοση το οποίο είναι ένα από τα τέσσερα της σειράς professional της Casio (Frogman, Mudman, Riseman). Το ρολόι αγοράστηκε κλασσικά από το mywatcheshub και η εξυπηρέτηση ήταν άριστη όπως πάντα, με τη μόνη διαφορά ότι έκανε 11 εργάσιμες ημέρες λόγω της αδράνειας και της δυσλειτουργίας που συμβαίνει γενικά στις μεταφορές τον μήνα Αύγουστο.







Κριτήρια αγοράς – Έρευνα αγοράς

Χρειαζόμουν ένα ρολόι για χρήση στο νερό (Πισίνα και θάλασσα), για μια απλή τυπική χρονομέτρηση άντε και μια αντίστροφη χρονομέτρηση το πολύ, διότι όλα τα άλλα G που έχω μετράνε 10 χρόνια και όσο να πεις τα έφαγαν τα ψωμιά τους. Το protrek που έχω είναι πραγματικά εξαιρετικό αλλά είναι αρκετά ογκώδες και βαρύ. Οπότε το νέο θα έπρεπε να είναι πιο περιορισμένων διαστάσεων και με σημαντικά μειωμένο βάρος. Η υδατοστεγανότητα καλό θα ήταν να είναι πάνω από 100m και σαφέστατα να διαθέτει μια οθόνη με πολύ καλή ευκρίνεια τόσο σε άμεση οπτική όσο και σε πλάγια γωνία θέασης. Η εταιρία ήταν μονόδρομος για μένα γιατί την θεωρώ κορυφαία σε όλα της. Tο "πρόβλημα" ήταν το μοντέλο. Ευτυχώς στο κέντρο της Αθήνας μπορείς άνετα να κάνεις τη βόλτα σου στα μαγαζιά και να δοκιμάσεις αρκετά ή και σχεδόν όλα τα μοντέλα της Casio. Δοκίμασα πάνω από 20 μοντέλα και πραγματικά όταν δοκίμασα το Gulfman ήταν αυτό που  λένε έρωτας με την πρώτη ματιά. Θα μπορούσα να αγοράσω κάποια έκδοση touch solar ή ακόμα και radio controlled αλλά δεν το έκανα για τον λόγο ότι η απλή έκδοση έχει τα αγαπημένα μου χρώματα και μου άρεσε πιο πολύ από όλα εξωτερικά (μαύρο – κόκκινο) και γιατί οι άλλες εκδόσεις είχαν negative οθόνη η οποία έχει περιορισμένη ορατότητα σε σχέση με την κλασσική. Μου φάνηκε δε ότι η κλασσική έκδοση έχει ακόμα καλύτερη ευκρίνεια και από την touch solar διότι δεν διαθέτει τα ηλιακά πάνελ επαναφόρτισης τα οποία έχω την εντύπωση ότι την χαλάνε κατά ένα 10% max  (τελείως υποκειμενικό κριτήριο δεν το έχω διαβάσει πουθενά).



Η κάσα
Μπροστινό Καλούπι – Κουμπιά – Πίσω κάλυμμα – Υλικά συναρμολόγησης


Η γνωστή ποιότητα που μας έχεις συνηθίσει η Casio στην σειρά professional. Είναι κατασκευασμένο από ένα πολυμερικό κράμα το οποίο είναι αρκετά σκληρό, χωρίς δυνατότητα άσκησης πίεσης (δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό στην απόσβεση κραδασμών, αλλά για  να το λέει η Casio πάω πάσο), έχει μια ματ υφή και δεν είναι αυτό το πορώδες πολυμερές που σου δίνει αυτήν την λαστιχένια αίσθηση. Μου αρέσουν πολύ επίσης αυτές οι λεπτομέρειες που έχει πάνω της που μαζί με την ματ και σκληρή υφή παραπέμπουν σε κέβλαρ ή ανθρακονήματα. Η κάσα βρίσκεται αρκετά πιο ψηλά από την οθόνη και αυτό το βάθος βελτιώνει την ευκρίνεια και προστατεύει την οθόνη από μετωπικές συγκρούσεις καθώς και την αποφυγή αμυχών.



Τα κουμπιά του Gulfman είναι εξαιρετικά σε αίσθηση και διαθέτουν την κατάλληλη αντίσταση σε πίεση. Θετικό για μένα είναι το γεγονός ότι το κουμπί για την ενεργοποίηση του φωτισμού βρίσκεται πάνω  δεξιά και όχι στο κέντρο όπως συνηθίζεται.





Για το καπάκι της μηχανής τι να πω? Έχω απλά εντυπωσιαστεί! Η χαρακτηριστική ιδιότητα του Gulfman είναι η αυξημένη αντοχή του στην σκουριά η οποία μπορεί να προκληθεί στα μεταλλικά μέρη ενός ρολογιού από εξωγενείς παράγοντες (νερό, αέρας). Για τον λόγο αυτό, το πίσω κάλυμμα της μηχανής είναι κατασκευασμένο από τιτάνιο καθώς και οι βίδες με τις οποίες είναι συναρμολογημένο το ρολόι. Λέγεται, ότι είναι και οι επαφές στο εσωτερικό των κουμπιών κατασκευασμένες από ελάσματα τιτανίου καθώς και εξαρτήματα μέσα στο ρολόι (χλωμό αλλά ας το φάμε και αυτό!) Στο πίσω καπάκι έχουν χαραχτεί χαρακτηριστικά όπως το module της μηχανής, η υδατοστεγανότητα, η χώρα κατασκευής, το υλικό κατασκευής του καλύμματος καθώς και το χαρακτηριστικό logo του Gulfman το οποίο είναι χελωνάκι. Η ποιότητα θέλω να τονίσω ότι είναι εξαιρετική!







Το λουρί

Το λουρί δημιουργεί ανάμεικτα συναισθήματα. Με την πρώτη ματιά δεν σου γεμίζει και πολύ το μάτι, λες ΟΚ θα μπορούσαν να το κάνουν λίγο καλύτερο, όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αρχικά έχει την ίδια υφή με την κάσα, για μένα στοιχείο πολύ θετικό. Δεύτερον δεν ξέρω από τι πολυμερές είναι κατασκευασμένο αλλά δεν κρατάει επάνω  του χνούδια ή αλάτι και δεν τραβάει ούτε κολλάνε επάνω του οι τρίχες του χεριού. Το τελευταίο είναι βασικό στοιχείο το οποίο δεν ισχύει στην περίπτωση του protrek που έχω το οποίο και τραβάει τρίχες και ιδρώνει αρκετά το χέρι τους καλοκαιρινούς μήνες. Του G είναι αρκετά δροσερό. Στο πλάι βλέπουμε τους χαρακτηριστικούς αποσβεστήρες οι οποίοι χρειάζονται στο να προστατεύσουν το Gulfman από πλαϊνά κρουστικά φορτία.



Η μπούκλα του δεν μου αρέσει καθόλου! Την έχουν κάνει γυαλιστερή και αυτό για μένα  είναι φάουλ. Θα την προτιμούσα ματ και παρόλο που στη σελίδα της Casio λένε ότι είναι από τιτάνιο προσωπικά πιστεύω ότι είναι από ατσάλι με κατεργασία για προστασία από σκουριά. Σε γενικές γραμμές όμως το λουρί του είναι μια χαρά, βολικό, ποιοτικό, λεπτό και δεν θα ήθελα κάτι καλύτερο. Σε άλλες εκδόσεις έχουν αλλάξει την μπούκλα και την έχουν κάνει διπλή, όπως θα δείτε σε φωτογραφίες που ακολουθούν. 



Η οθόνη

Όπως ανέφερα παραπάνω, η οθόνη του Gulfman χαρακτηρίζεται από υψηλή ευκρίνεια, και ευανάγνωστα νούμερα. Παρόλο που δεν είναι και η πιο μεγάλη, την δουλειά της την κάνει μια χαρά και ειδικά κάτω από το νερό 12 το μεσημέρι με τον ήλιο να είναι τελείως κάθετος. Το παράθυρο που δείχνει την παλίρροια είναι μια χαρά και αυτό αλλά το κυκλικό παράθυρο που δείχνει τις φάσεις της σελήνης θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Πιστεύω ότι αρκετοί χρήστες θα έχουν πρόβλημα με το συγκεκριμένο παράθυρο. Ο φωτισμός και αυτός είναι εξαιρετικός (είναι διπλός) και μπορεί να ρυθμιστεί να κρατάει από 1,5 sec μέχρι 3.







Τεχνικά Χαρακτηριστικά – Λειτουργίες

Color: Black
Shock resistant (G-SHOCK)
Rust resistant
Electro-luminescent backlight
Auto light switch, dual illuminator, selectable illumination duration, afterglow
Flash alert
Flashes with buzzer that sounds for alarms, hourly time signal, countdown timer time up alarm, countdown timer progress beeper, and stopwatch auto start
World time
29 time zones (48 cities), city code display, daylight saving on/off
Moon data (Moon age of the input data, Moon phase graph)
Tide graph (Tide level for specific date and time)
1/100-second stopwatch
Measuring capacity: 23:59'59.99''
Measuring modes: Elapsed time, split time, 1st-2nd place times
Other: 5-second countdown auto start
Countdown timer
Measuring unit: 1 second
Countdown range: 24 hours
Countdown start time setting range: 1 minute to 24 hours (1-minute increments and 1-hour increments)
Others: Auto-repeat, time up alarm, progress beeper on/off
Multi-function alarms
3 independent multi-function alarms (2 one-time alarms and 1 Snooze alarm)
Hourly time signal
Full auto-calendar (to year 2099)
12/24-hour format
Button operation tone on/off
Regular timekeeping: Hour, minutes, seconds, pm, month, date, day
Water Resistant: 200 Meter 20 Bar
Casio
Casio Resin Strap
Buckle
Scratch Resistant Mineral Glass
Accuracy: +/-15 Sec per month
Approximate Battery Life: 7 Years on CR2025
Case Diameter : 51.0 X 46.0 X 16.4 mm (W H D) (W D)
Weight: 53g
Module 3088
+στα ελληνικά εδώ : http://www.elmisystems.gr/product/g-9100-1er

Το εγχειρίδιο χρήσης του ρολογιού : http://www2.casio.co.jp/manual_pdf/wat/en/pdf_search.php?MODULE=3088

Μερικές από τις εκδόσεις του Gulfman























Συμπεράσματα

Για κάποιον ο οποίος έχει καταλήξει ότι θέλει να πάρει ένα G-shock, του το συστήνω ανεπιφύλακτα. Το ρολόι είναι ποιοτικότατο, στο χέρι κάθετε υπέροχα, ελαφρύ σε σημείο που νιώθεις ότι δεν το φοράς και σχεδιαστικά το θεωρώ από το ομορφότερα! Το καλό με τα G- Shock είναι ότι σπανίως απογοητεύουν τον αγοραστή και πάντα θα βρεθεί αυτό που πραγματικά ψάχνει και χρειάζεται! Σας ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση.



Bost για το G.W.F.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Be with the people who bring out the best in you...

Αποσυνδεδεμένος marios_ch

  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7992
  • Ω speedmaster
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 21:52:13 μμ »
Φιλαρακι πολλα μπραβο, καλοριζικο και καλοφορετο...

εξαιρετικη παρουσιαση φιλε και πολυ ομορφες φωτο...

αυτο μαλλον θα ειναι και μενα το επομενο μου G.....  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος stavros_ch

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2903
  • Panerai PAM088
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 21:56:49 μμ »
Καλοριζικο φιλε.
Εξαιρετικη επιλογη και αψογο review οπως μας εχεις συνηθισει.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143120
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 22:01:52 μμ »
Μαμαει!!!!!!!


friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5341
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 22:03:24 μμ »
Μπραβο βρε Αλεξανδρε!Υπεροχη παρουσιαση,καταπληκτικο g!Καλοφορετο!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mixalis-poa

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 381
  • Εγω ξανα στο τιποτα..στο γενικα εσυ!!
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 22:57:03 μμ »
Μπράβο Αλέξανδρε πολύ ωραία παρουσίαση,καλοφόρετο και να το χαρείς όσο δεν πάει!! ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Η   μια μεριά  του φαραγγιού
Δεν σμίγει με την άλλη
Και λαχταρουνε το σεισμό
Ν’αγκαλιαστουνε πάλι.
 
Εκειά που θέλω δε μπορώ κι όπου δε θέλω φτάνω
ό,τι μισώ το συναντώ, ό,τι αγαπώ το χάνω.

Άμα πονείς όπου κι αν πας ο πόνος είναι πόνος
κι άμα σε δέρνει η μοναξιά σε χίλιους νιώθεις μόνος.

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 00:11:26 πμ »
Καλοριζικο φιλαρακι!! Να το χαρεις με υγεια!!


Sent from my iPad using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4700
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 00:17:27 πμ »
Δυνατο εργαλειο Αλεξανδρε!Μεγεια σου!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alex

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 879
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 00:25:04 πμ »
Αγαπημένο ρολόι, έχω το πορτοκαλί. Ωραίες φωτογραφίες.... Καλορίζικο και καλές χλωριώσεις...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
I <3 "Τ<25"

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3061
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 00:47:42 πμ »
Ωραίος !!! Μεγειές  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 00:51:52 πμ »
Φίλε τα review σου είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ!!!!
Πραγματικά απολαυστικά! Ανυπομονώ να ξαναπάρεις ρολόι!!!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

pontioz

  • Επισκέπτης
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:13:48 πμ »
Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση για ένα πάρα πολύ ωραίο ρολόι!

Καλοφόρετο!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Sol Invictus

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1809
  • ...to the Unconquered Sun
    • Προφίλ
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 04:04:14 πμ »
Wow :o & για το ρολόι και για τις φωτό. Αλέξανδρε καλοφόρετο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
"Empty-handed I entered
the world
Barefoot I leave it.
My coming, my going --
Two simple happenings
That got entangled.
Like dew drops
on a lotus leaf
I vanish."

Kozan Ichikyo

grecellin

  • Επισκέπτης
Απ: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 04:32:27 πμ »
Υπέροχη παρουσίαση, από αυτές που ευχαριστιέται ο καθένας μας να τις διαβάζει. Καταπληκτικές και οι φωτογραφίες. Καλοφόρετο Αλέξανδρε, καλές προπονήσεις να έχεις
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Elio5

  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5636
  • United we stand-Divided we Fall
    • Προφίλ
Re: Casio G Shock Gulfman G-9100-1D
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 07:03:50 πμ »
ΕΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗ παρουσιαση με πολυ ωραιες φωτογραφιες.
Δυσκολα απογοητευεσαι απο ενα .G.
Καλοφορετο με υγεια, ευχομαι να βαλεις φορωντας το απειρα χιλιομετρα στην πισίνα....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Καλοκαίρι Μύκονος. Χειμώνας Αράχοβα. Συσκευές Apple. Καφές Starbucks. Δουλειά με μέσον. Κλάμα για την κρίση. Πιο Έλληνας πεθαίνεις.