Αποστολέας Θέμα: GROUPS  (Αναγνώστηκε 12182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: GROUPS
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 15:08:45 μμ »
Σε αυτο το πνευμα θα συνεχισεις;
Θα συνεχισεις;;;;;;
Ε ρε π.....η μου!!!
Μια ελπιδα ειχα να σταματησεις , παει και αυτη

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: GROUPS
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 15:11:26 μμ »
Σε αυτο το πνευμα θα συνεχισεις;
Θα συνεχισεις;;;;;;
Ε ρε π.....η μου!!!
Μια ελπιδα ειχα να σταματησεις , παει και αυτη

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να σε δω ρε πως θα κάνουμε στρπτιζ παρέα στη συγκέντρωση
Θα σε κάνω να φορέσεις ελβετικό ρολόι στο χέρι...

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: GROUPS
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 15:13:18 μμ »
Ποιος δεν είναι ποζεράς;
Ο Αλέξανδρος;

Με το μπλε ρολόι;
Με το moon αλλά όχι όποιο κι όποιο moon. Με το Navi που κι αυτό είναι special;

Μωρέ αν έμενα Ωρωπό θα έκοβα το κάπνισμα και τις σοκολάτες!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143120
  • kk
    • Προφίλ
Απ: GROUPS
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 15:14:49 μμ »
Αν δεν υπήρχε,θα έπρεπε να τον εφεύρουμε
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: GROUPS
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 15:14:57 μμ »
Ποιος δεν είναι ποζεράς;
Ο Αλέξανδρος;

Με το μπλε ρολόι;
Με το moon αλλά όχι όποιο κι όποιο moon. Με το Navi που κι αυτό είναι special;

Μωρέ αν έμενα Ωρωπό θα έκοβα το κάπνισμα και τις σοκολάτες!

Ζητώ το κάπνισμα λέμε
Αποβάλει το άγχος,το λένε και οι ψυχίατροι

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143120
  • kk
    • Προφίλ
Απ: GROUPS
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 15:20:51 μμ »
Ο άνθρωπος θα φροντίσει τα πάντα,εκείνο το βραδυ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37991
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: GROUPS
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 16:38:41 μμ »
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια,από τη πρώτη στιγμή με καλοδεχτηκατε δεν με ζορισατε ποτέ όλοι σας στο πρόσωπο μου εισασταν είσαστε εγκαρδιοι με χιούμορ άφθονο και με δέχεστε και με τα καλά μου και τα κακα μου .

Ας μην είχες τον σκύλο, και θα έβλεπες  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: GROUPS
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 16:43:13 μμ »
Αχαχαχαχαχα η αλήθεια είναι με βοηθάει στο να συμφωνούν οι άλλοι μαζί μου

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: GROUPS
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 19:10:28 μμ »
(Watchtime.com)
Συνέντευξη του CEO της Rado σε ξένο δημοσιοφραφο.


WT: Having been at the helm of Rado since 2011, what was your personal highlight of the past eight years?
MB: There have been many, but the one that really stands out is from this year [2019]. We had been working for a really long time to create an unrivaled color palette in high-tech ceramic. It was a passion project for me and the whole team as well as something the industry expected of us as the pioneer and leader. With the True Thinline Les Couleurs Le Corbusier collection, we’ve produced nine amazing, vivid and vibrant colors that nobody else can. The Architectural Polychromy was created by Le Corbusier in two collections in 1931 and 1959 and contained a total of 63 colors in nine color groups. We chose to make one color from each of the nine groups. Even though it was developed so long ago, it is still the most relevant color theory and is still taught in design and architecture schools all over the world.


WT: What made you choose a career in the Swiss watch industry?
MB: To me the watch industry is truly fascinating in that it’s the only industry I can think of that is always looking back to its tradition rather than forward to innovation. Most industries need to adapt or die. With watchmaking, continuing to live a tradition is what keeps it alive. That’s the most exciting thing about working at Rado. We’re doing something that nobody else does or can do – and we’ve been doing it since the very beginning. We’re the exception that proves the rule.

WT: Rado is a relatively young brand; what advantages do you see in a history dating back to “only” 1957?
MB: It’s an interesting question because most people see it as a disadvantage. In an industry where the buzzwords are history and heritage, being the “new kid on the block” can be tough. The biggest advantage of Rado is not its age but the fact that it is truly a “unicorn” in the watch industry. As I said, nobody else has ever done or does what we do. We’re a niche brand with global appeal.


WT: In the last few years, Rado has evolved into a brand with a much higher appeal to collectors. What led to this recent change in strategy?
MB: There has been no change in our strategy. Since 1957, Rado has been focused on materials, innovation and design. We’re not doing anything differently now. Every piece in our collection is based on delivering the best watches that fit those three criteria. Being true to who we are is what has led to our higher appeal among collectors. Reaching new target audiences usually means tapping into market segments that are covered by other brands.

WT: What is the most popular model today?
MB: There is no one most popular product because Rado means different things to different people. Icons like Integral and Ceramica still appeal to wearers who fell in love with Rado in the early days of high-tech ceramic. True Thinline is the go-to for a young, fresh audience looking for color as well as a long-lasting piece that offers the opportunity for personal expression. Tradition, HyperChrome, True Thinline – it’s the same. They all have strong appeal for different people for different reasons. We really seem to have captured the imagination of the U.S. market this year with the Captain Cook and Golden Horse from the Tradition collection and the Le Corbusier True Thinline collection.
WT: What role does design play in the world of Rado?
MB: Design is absolutely essential at Rado. As well as being one of those three key pillars we always focus on, it has been a part of the brand’s DNA since day one. Our work with external designers in our designer collaborations is vital to our research and development. We challenge them to bring their unique design to a product on a micro scale and they challenge us to deliver on their vision. Designers show us what the future looks like and it’s our credibility in the design world that opens doors for us to work with incredible names like Bethan Gray, Konstantin Grcic and Jasper Morrison. Whatever we produce based on their design is always a Rado with a focus on quality, innovation and materials as well as the design itself.





Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: GROUPS
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 15:56:56 μμ »
Ο χρόνος μέτρησε αντίστροφα το 2019 για τα ελβετικά ρολόγια

Με τους βραδύτερους ρυθμούς τριετίας αυξήθηκαν το 2019 οι εξαγωγές ελβετικών ρολογιών, με τον ανταγωνισμό από τα «έξυπνα» ρολόγια να μειώνει κατακόρυφα τη ζήτηση για πολυτελή κλασικά κομμάτια, την ώρα που η εξάπλωση του κοροναϊού απειλεί τις προοπτικές για το σύνολο του κλάδου ειδών πολυτελείας.

Οι εξαγωγές ελβετικών ρολογιών αυξήθηκαν πέρυσι κατά 2,4%, στα 21,7 δισ. ευρώ(22,4 δισ. δολάρια), σύμφωνα με τα στοιχεία της Συνομοσπονδίας Βιομηχανίας Ελβετικών Ρολογιών. Οι εξαγωγές προς το Χογκ-Κογκ έκαναν βουτιά 11%, καθώς οι πολύμηνες διαδηλώσεις οδήγησαν σε κλείσιμο καταστημάτων στην κορυφαία εξαγωγική αγορά.

Οι Ελβετοί ωρολογοποιοί θα δυσκολευθούν φέτος να βρουν αγορές ώστε να αναπληρώσουν το κενό της Κίνας, όπου η κατανάλωση προβλέπεται να σημειώσει κατακόρυφη πτώση, εξαιτίας της εξάπλωσης του κοροναϊού. Η κατάσταση θα μπορούσε να οδηγήσει σε μείωση έως και 8% της κερδοφορίας των εταιρειών του κλάδου πολυτελείας φέτος, όπως εκτιμά ο Πιράλ Νταντχάνια, αναλυτής της RBC. Σχεδόν το 35% των εσόδων για τις εταιρείες πολυτελών ειδών προέρχεται από Κινέζους καταναλωτές, προσθέτει ο αναλυτής της RBC. Η επιδημία SARS είχε οδηγήσει σε βουτιά 20% της διεθνούς ταξιδιωτικής κίνησης το 2003, σύμφωνα με την RBC.

Oι πωλήσεις ελβετικών ρολογιών(σε κομμάτια) μειώθηκαν 13%, στα χαμηλότερα επίπεδα από το 1984, στα 20,5 εκατ. ρολόγια, καθώς ο κλάδος εστιάζει στον περιορισμό της παραγωγής και στροφή προς περισσότερο ακριβά μοντέλα.

naftemporiki.gr



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: GROUPS
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 13:25:41 μμ »
Ο χρόνος μέτρησε αντίστροφα το 2019 για τα ελβετικά ρολόγια

Με τους βραδύτερους ρυθμούς τριετίας αυξήθηκαν το 2019 οι εξαγωγές ελβετικών ρολογιών, με τον ανταγωνισμό από τα «έξυπνα» ρολόγια να μειώνει κατακόρυφα τη ζήτηση για πολυτελή κλασικά κομμάτια, την ώρα που η εξάπλωση του κοροναϊού απειλεί τις προοπτικές για το σύνολο του κλάδου ειδών πολυτελείας.

Οι εξαγωγές ελβετικών ρολογιών αυξήθηκαν πέρυσι κατά 2,4%, στα 21,7 δισ. ευρώ(22,4 δισ. δολάρια), σύμφωνα με τα στοιχεία της Συνομοσπονδίας Βιομηχανίας Ελβετικών Ρολογιών. Οι εξαγωγές προς το Χογκ-Κογκ έκαναν βουτιά 11%, καθώς οι πολύμηνες διαδηλώσεις οδήγησαν σε κλείσιμο καταστημάτων στην κορυφαία εξαγωγική αγορά.

Οι Ελβετοί ωρολογοποιοί θα δυσκολευθούν φέτος να βρουν αγορές ώστε να αναπληρώσουν το κενό της Κίνας, όπου η κατανάλωση προβλέπεται να σημειώσει κατακόρυφη πτώση, εξαιτίας της εξάπλωσης του κοροναϊού. Η κατάσταση θα μπορούσε να οδηγήσει σε μείωση έως και 8% της κερδοφορίας των εταιρειών του κλάδου πολυτελείας φέτος, όπως εκτιμά ο Πιράλ Νταντχάνια, αναλυτής της RBC. Σχεδόν το 35% των εσόδων για τις εταιρείες πολυτελών ειδών προέρχεται από Κινέζους καταναλωτές, προσθέτει ο αναλυτής της RBC. Η επιδημία SARS είχε οδηγήσει σε βουτιά 20% της διεθνούς ταξιδιωτικής κίνησης το 2003, σύμφωνα με την RBC.

Oι πωλήσεις ελβετικών ρολογιών(σε κομμάτια) μειώθηκαν 13%, στα χαμηλότερα επίπεδα από το 1984, στα 20,5 εκατ. ρολόγια, καθώς ο κλάδος εστιάζει στον περιορισμό της παραγωγής και στροφή προς περισσότερο ακριβά μοντέλα.

naftemporiki.gr



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πιστεύω θα περιοριστεί και άλλο... Θα αρχίσουν να πιέζονται αρκετές εταιρίες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: GROUPS
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 16:53:08 μμ »
Εμένα δεν σταματάει να μου προκαλεί εντύπωση το πόσο δυνατή αγορά είναι η ασιατική...

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: GROUPS
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 17:04:06 μμ »
Εμένα δεν σταματάει να μου προκαλεί εντύπωση το πόσο δυνατή αγορά είναι η ασιατική...

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ειναι πολλοι Αλεξ.
Τεραστιες αγορες ...

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Συνδεδεμένος yannisb

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2811
    • Προφίλ
Απ: GROUPS
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 20:44:58 μμ »
Εμένα δεν σταματάει να μου προκαλεί εντύπωση το πόσο δυνατή αγορά είναι η ασιατική...

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και τελειως διαφορετικη.... Λογω και μικροτερων χεριων , και αλλης κουλτουρας στυλ, οι προτιμησεις σε ρολογια ειναι τελειως διαφορετικες.
Πχ ακομη πουλανε πολυ τα dress εκει, εχει πολυ καλες πωλησεις η Rado που δεν ειναι δυτικη σε ευρωπη/ αμερικη, η μοντελα οπως το constellation της ομεγκα που παν ακλαφτα ευρωπη, εκει εχουν ζητηση.

Επισης μιλαμε για το μισο πληθυσμο του πλανητη και καποιες απο τις οικονομιες οπου η εχουν πολυ ανερχομενη οικονομικη αναπτυξη (κινα, ινδια κτλ) η καποια μερη που ναι στην κορυφη της αγορας ρολογιων, οπως η Σιγκαπουρη, το Χονγκ Κονγκ, το Τοκυο κτλ.

Τελος, ψηφιζω ομαδικη εκδρομη του φορουμ στο Τοκυο !  :D (φυτιλιες βαζω, μην απαντησετε σοβαρα παρακαλω...) 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: GROUPS
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 20:48:41 μμ »
Πώς είναι να φτιάχνεις ρολόγια των 600.000 ευρώ

Ο Γιώργος Καλαποθαράκος είναι ωρολογοποιός σε μια μικρή πόλη της Ελβετίας, που θεωρείται τόπος γέννησης για τα ελβετικά ρολόγια.

Ο Γιώργος Καλαποθαράκος τους τελευταίους έξι μήνες ζει μόνιμα στη Vallée de Joux της Ελβετίας. Η πόλη έχει παράδοση στην ωρολογοποιία από το 1700 και είναι ένα από τα τρία κέντρα βασικότερα κέντρα, που κατασκευάζονται ρολόγια στη χώρα. Μιλήσαμε μαζί του και μας εξήγησε πώς είναι η δουλειά του που ούτε είναι ούτε φαίνεται απλή.

Τι ήθελες να γίνεις όταν ήσουν μικρός 

Κάθε μήνα άλλαζα, κάτι όμως που ήθελα να σταθερά να κάνω ήταν να ασχοληθώ με το μπαρ. Ως έφηβος βέβαια, δεν ήμουν κανένα αλκοολικό τρίχρονο! Και πράγματι δούλεψα για οχτώ χρόνια σε μπαρ μέχρι να γίνω ωρολογοποιός. Για τρία χρόνια έκανα και τα δύο παράλληλα.

Τι χρειάστηκε για να γίνεις ωρολογοποιός

Σπούδασα ωρολογοποιία στο Νέο Ηράκλειο στη σχολή του ΟΑΕΔ. Την έμαθα μέσω ενός φίλου, που ήταν ήδη ρολογάς, σε μια περίοδο που ήθελα να δοκιμάσω κάτι καινούριο. Είπα “πάμε να δούμε, τι έχω να χάσω;” και μετά ερωτεύτηκα. Συνέχισα σπουδάζοντας για δύο χρόνια στη σχολή Wostep στην Ελβετία. Μετά δούλεψα για έναν χρόνο σε ένα απομονωμένο χωριό της Ιρλανδίας, που κατασκεύαζα χειροποίητα ρολόγια.

Ήταν πολύ σημαντική εμπειρία, αλλά η χειρότερη συνθήκη που έχω ζήσει στη δουλειά εξαιτίας της απομόνωσης. Μετά επέστρεψα στην Ελλάδα, που δούλεψα ρολογάς για ενάμισι χρόνο και στη συνέχεια στο Ντουμπάι για τρία χρόνια. Τους τελευταίους έξι μήνες έχω έρθει εδώ, στη Vallée de Joux της Ελβετίας. Μέχρι το Ντουμπάι η δουλειά μου ήταν στο after sale service. Τώρα είμαι στο εργαστάσιο που κάνουμε την κατασκευή και εκπροσωπώ το εργοστάσιο σε όλη την αγορά. Δύο με τρεις μήνες το χρόνο ταξιδεύω στο εξωτερικό για εκπαιδεύσεις.

Πώς είναι ένα οκτάωρο σου στη δουλειά

Αυτή την περίοδο εκπαιδεύομαι για να γίνω εκπαιδευτής ωρολογοποιών. Σήμερα πήγα στη δουλεια 8 το πρωί. Απάντησα στα e-mail μου, μετά εκπαιδεύτηκα πάνω σε κάποιους μηχανισμούς και στην πορεία συνέχισα τη δουλειά μου στον υπολογιστή. Συγκεκριμένα, είχαμε ένα πρόβλημα με ένα ρολόι στην Κίνα και έπρεπε να πάρω μία σημαντική απόφαση. Είχαμε επίσης να οργανώσουμε δύο training για εκπαιδευόμενους που θα έρθουν σε εμάς.

Τι λένε οι άλλοι όταν τους λες το επάγγελμα σου

Δηλαδή τι ακριβώς κάνεις; Τους απαντώ ότι αυτό που φοράς στο χέρι σου κάποιος πρέπει να το κατασκευάσει και να το επισκευάσει.

Το πιο δύσκολο πράγμα στη δουλειά σου 

Έχεις να κάνεις με πολύ μικρά εξαρτήματα. Το πιο ακριβό ρολόι πάνω στο οποίο έχω δουλέψει ήταν, όταν δούλευα σε ένα χωριό στην Ιρλανδία. Κόστιζε 600.000 ευρώ όχι τόσο εξαιτίας του χρυσού από τον οποίο ήταν φτιαγμένο, αλλά λόγω του πολύπλοκου μηχανισμού του. Χρειάστηκε μία ομάδα 7 ατόμων να δουλεύει για πέντε χρόνια πάνω στον μηχανισμό, για να κατασκευαστούν 150 ρολόγια. Σε αυτά τα πέντε χρόνια αυτοί οι άνθρωποι δεν φέρνουνε λεφτά στην εταιρεία. Αν το προϊόν μόλις ετοιμαστεί δεν πουλήσει, η χρεωκοπία είναι σίγουρη. 

Το πιο ακριβό που έχω αντικρίσει είναι ένα των 2 εκατομμυρίων, που κατασκευάστηκε για ένα μονάρχη της περιοχής του Ομάν. Μου αρέσει να λέω ότι η δουλειά μας είναι σαν του χειρουργού. Εμείς ενδεχομένως να παίζουμε με πιο μεγάλη ακρίβεια, το ρίσκο μας όμως είναι μηδενικό. Οι χειρουργοί δεν έχουν αναλώσιμα εξαρτήματα! 
Κάτι πολύ τεχνικό που δεν θα καταλάβουμε καθόλου

Η ορολογία είναι στα Αγγλικά κυρίως και εξ ορισμού δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα.

Ποια είναι η πιο χαζή ερώτηση που σου έχουν κάνει

Γιατί χάλασε το ρολόι μου; Όταν απλά δεν το έχουν κουρδίσει. Υπάρχουν τα ρολόγια με μπαταρία και τα μηχανικά. Το μηχανικό πρέπει ή να το φορέσεις ή να το κουρδίσεις. Αν όχι, σταματάει να δουλεύει. Πολλοί λοιπόν που έχουν μηχανικά, σταματάει το ρολόι τους και νομίζουν ότι έχει χαλάσει, ενώ απλά πρέπει να το κουρδίσουν. Και είναι χαζό, επειδή είναι οι ίδιοι ιδιοκτήτες του ρολογιού και όχι κάποιος άσχετος.

Ποσό μακριά είναι ο μισθός σου από το βασικό μισθό 

Από τον ελληνικό μισθό είναι πολύ μακριά. Από τον βασικό μισθό στην Ελβετία είναι και πάλι υψηλότερα, αλλά δεν αποδίδει τόσα όσο ο μισθός ενός μάνατζερ. Αφενός η Ελβετίαέχει παράδοση, η ωρολογοποιία όμως αλλάζει. Άμα σου κόβει λίγο και σου αρέσει το επάγγελμα, δεν θα πεινάσεις. Ο κλάδος είναι σε μεταβατική φάση. Οι ρολογάδες επισκευάζουμε ρολόγια, που κάποιος έχει ήδη αγοράσει.
Στην κατασκευή εργάζονται μόνο το 1% των ρολογάδων. Οι εταιρείες έχουν κέντρα επισκευής σε όλο τον κόσμο και θέλουν να γλιτώνουν όλο και περισσότερο χρόνο. Έτσι δεν ψάχνουν ρολογάδες (watch makers) που να κατέχουν την παραδοσιακή τέχνη, αλλά watch technicians.


Oneman.gr



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions