Αποστολέας Θέμα: Omega seamaster ceramic 2018 vs Rolex sub.  (Αναγνώστηκε 4254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

• Sr. Member
    • Προφίλ
Απ: Omega seamaster ceramic 2018 vs Rolex sub.
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 02, 2020, 21:58:57 μμ »
Πραγματικά δεν έχω κατανοήσει γιατί αυτή η κωλοπιλάλα μεταξύ Rolex και Ω (συνήθως) ή Rolex vs Everybody.

Πρέπει να τα δω ως σχέδιο, αισθητικά και μόνο τα δύο αυτά μοντέλα;;;
Ως φωτογραφία στο internet ή πρέπει να τα βάλω στον καρπό μου και να δω ποιο μου πάει, ποιο μου κάθεται, ποιο μου στρώνει, με ποιο θέλω να βλέπω το χέρι μου, ποια φίρμα αγοράζω, γιατί το αγοράζω, τι πρέπει να αγοράσω (εννοώ φίρμα) και τέλος τέλος και σημαντικότατο... "Το έχω το κασέρι και για τα δύο;".

Αν μιλάμε αισθητικά, γνώμη μου είναι ότι το seamaster είναι πιο όμορφο. Τέλος πάντων για μένα είναι πιο ενδιαφέρον. Δεν θα έλεγα όμως ότι το sub είναι άσχημο. Είναι αρχέτυπο. Και ως αρχέτυπο είναι στις υψηλότερες αισθητικές θέσεις.

Αλλά αν είναι να κάνουμε παπαροκουβέντες έτσι για να λέμε και να γεμίζουμε γραμμές είναι εύκολο. Μην το παίρνετε προσωπικά, αλλά όποιος έχει να πει κάτι με επιχειρήματα, ε ας το πει να ξεστραβωθούμε κι υπόλοιποι.

Εγώ πάντως δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα. Ο λόγος είναι απλός για μένα. Δεν έχω να δώσω τα 8-10 δεν ξέρω πόσα χιλιάρικα ζητάει το sub ή τα πόσα λιγότερα ζητάει το seamaster. Για να πάρω ρολόι κούτα εννοώ. Και πιστέψτε με και το ξέρετε. Άλλο είναι να λες μου αρέσει το sub μου αρέσει το sm και άλλο είναι να πας στον ad ή δε ξέρω σε ποια boutique και να αφήσεις τα όμορφα γλυκούλια σου ευρουλάκια. Τεράστια διαφορά.

Συγνώμη φίλε μου αλλά έχεις άδικο ..κουβέντα κάνουμε μιας και μας συνδέει η αγάπη για τα ρολόγια .
Sub δεν έχω να δώσω 10000 με τίποτα...omega ίσως κουτατο με θυσίες τόσων ετών.αλλα μέχρι εκεί.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να ασχοληθώ και να εκφέρω τη γνώμη μου.

Να εκφέρεις ό,τι θες.
Αλλά μιλάμε για φωτογραφίες στο internet ή μιλάμε για αγορά; Ή μιλάμε για την αγορά "πακέτου"; Και λέγοντας πακέτο εννοώ ότι δεν αγοράζεις απλά και μόνο μια συσκευή που λέει την ώρα.
Γιατί άλλος θα σου πει "είχα πάρει το sub 5.000 και το πούλησα 7.000. Εσείς αν θέλετε αγοράστε Ω"
Άλλος θα σου πει "Το Ω έχει πολύ καλύτερη μηχανή"
Άλλος θα σου πει "Το R είναι πιο λιτό, ενώ το Ω μου φαίνεται πιο μπιχλιμπιδάτο"
Άλλος θα σου πει "Δεν αγοράζω sub γιατί πιστεύω ότι πληρώνω διαφήμιση"
άλλος "Θέλω το sub γιατί μετράει πιο πολύ ως ρολόι".

Ωραία κουβέντα δηλαδή.
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος k.pafis

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 02, 2020, 22:08:49 μμ »
Πραγματικά δεν έχω κατανοήσει γιατί αυτή η κωλοπιλάλα μεταξύ Rolex και Ω (συνήθως) ή Rolex vs Everybody.

Ως φωτογραφία στο internet ή πρέπει να τα βάλω στον καρπό μου και να δω ποιο μου πάει, ποιο μου κάθεται, ποιο μου στρώνει, με ποιο θέλω να βλέπω το χέρι μου, ποια φίρμα αγοράζω, γιατί το αγοράζω, τι πρέπει να αγοράσω (εννοώ φίρμα) και τέλος τέλος και σημαντικότατο... "Το έχω το κασέρι και για τα δύο;".

Αν μιλάμε αισθητικά, γνώμη μου είναι ότι το seamaster είναι πιο όμορφο. Τέλος πάντων για μένα είναι πιο ενδιαφέρον. Δεν θα έλεγα όμως ότι το sub είναι άσχημο. Είναι αρχέτυπο. Και ως αρχέτυπο είναι στις υψηλότερες αισθητικές θέσεις.

Αλλά αν είναι να κάνουμε παπαροκουβέντες έτσι για να λέμε και να γεμίζουμε γραμμές είναι εύκολο. Μην το παίρνετε προσωπικά, αλλά όποιος έχει να πει κάτι με επιχειρήματα, ε ας το πει να ξεστραβωθούμε κι υπόλοιποι.

Εγώ πάντως δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα. Ο λόγος είναι απλός για μένα. Δεν έχω να δώσω τα 8-10 δεν ξέρω πόσα χιλιάρικα ζητάει το sub ή τα πόσα λιγότερα ζητάει το seamaster. Για να πάρω ρολόι κούτα εννοώ. Και πιστέψτε με και το ξέρετε. Άλλο είναι να λες μου αρέσει το sub μου αρέσει το sm και άλλο είναι να πας στον ad ή δε ξέρω σε ποια boutique και να αφήσεις τα όμορφα γλυκούλια σου ευρουλάκια. Τεράστια διαφορά.

Συγνώμη φίλε μου αλλά έχεις άδικο ..κουβέντα κάνουμε μιας και μας συνδέει η αγάπη για τα ρολόγια .
Sub δεν έχω να δώσω 10000 με τίποτα...omega ίσως κουτατο με θυσίες τόσων ετών.αλλα μέχρι εκεί.

Να εκφέρεις ό,τι θες.
Αλλά μιλάμε για φωτογραφίες στο internet ή μιλάμε για αγορά; Ή μιλάμε για την αγορά "πακέτου"; Και λέγοντας πακέτο εννοώ ότι δεν αγοράζεις απλά και μόνο μια συσκευή που λέει την ώρα.
Γιατί άλλος θα σου πει "είχα πάρει το sub 5.000 και το πούλησα 7.000. Εσείς αν θέλετε αγοράστε Ω"

Ωραία κουβέντα δηλαδή.
Φίλε μου κουβέντα κάνουμε για το χόμπυ μας και τη διασκέδαση μας...Rolex έχω δει από κοντά ..έχω φορέσει....όπως και το seamaster και το παλιό που έχω ήδη και το καινούργιο....

Αποσυνδεδεμένος Sgw

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 02, 2020, 23:04:25 μμ »

Να εκφέρεις ό,τι θες.

Ωραία κουβέντα δηλαδή.
Θεωρητικά μιλάμε για την αγορά πακέτου, αλλά και αυτό σε έναν μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενικό

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

• Admin
  • Guru
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 02, 2020, 23:08:32 μμ »
Σίγουρα δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί όσο και να θέλουμε..

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 05, 2020, 04:34:44 πμ »
χωρίς κανέναν ενδοιασμό, Rolex. μόνο και μόνο γιατί μ'αρέσουν τα ρολόγια 'ορόσημα', και το seamaster δεν συμπεριλαμβάνεται στην λίστα μου.
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος foten21

• Member
  • **
    • Προφίλ
Ακομα και ενα χαλασμενο ρολοι,λεει την σωστη ωρα 2 φορες την ημερα...

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

• Moderators
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 05, 2020, 13:51:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Legend
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 05, 2020, 17:59:51 μμ »
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF_%CE%9D%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%81

Ευτυχως εχουμε πολλους απο δαυτους εδω μεσα

Εσύ, το είχες διακρίνει από καιρό. Και το είχες καταθέσει.  ;)

Συνεχιστε να αλληλογλυφεστε μεταξυ σας προσπαθωντας να αποδειξετε(σε ποιον αραγε;-μαλλον στους εαυτους σας)
οτι ειστε καλυτεροι-ανωτεροι-φοβεροι και τρομεροι και

απλα οι αλλοι  εχουν "ψυχολογικα" ή στραβοξυπνησαν ή στραβομ@μ@σ@ν

Λυπαμαι που σας το χαλαω αλλα δεν ειναι ετσι

Επισης ωραιο και αυτο περι υπαρκτων και ανυπαρκτων
Οταν σας λενε οοουυυυ μπραβο τι ωραια που τα λες
και οταν γελανε με τα κρυα αστεια σας
τοτε το φορουμ ειναι καλο που ειναι ανοιχτο στις πλατιες μαζες
Αλλα οταν σας λενε τα στραβα σας( ναι εχετε κ τετοια παρολο που θελετε να πιστευετε διαφορετικα)
τοτε δεν εχει σημασια η γνωμη τους αφου δεν εχουν ερθει σε καφεδες ή σε πιτες ή σε σπανακοπιτες

Μονα ζυγα δικα σας δεν γινεται

Υ.Γ. Με ξεπερνα το γεγονος που κανετε κηρυγμα περι σεβασμου οταν τα τελευταια ποστ σας καθε αλλο παρα σεβασμο δειχνουν

Και τώρα , ............ ::), επιβεβαιώθηκε και .....επιστημονικά.  :(

Οπότε, εσύ, επανήλθες, με την δήλωση / διάγνωση

Αρα, ....κερδίζεις

Επειδή εγώ, όπως είναι τοις πάσι γνωστό, ότι είμαι άτομο περιορισμένων δεξιοτήτων με μια ψευδαίσθηση ανωτερότητας, εκτιμώντας εσφαλμένα τις  γνωστικές μου ικανότητες, σαν υψηλότερες από ό,τι πραγματικά είναι, θα ήθελα να μου λύσεις μια απόρία.

-Κάνεις την πτυχιακή σου εργασία, και μας επισκέπτεσαι για συλλογή υλικού ?  ::)

Γιατί εμείς αλληλογλυφόμαστε μεταξυ μας προσπαθωντας να αποδειξουμε στους εαυτους μας, ότι ειμαστε καλυτεροι-ανωτεροι-φοβεροι και τρομεροι. Εσύ, που αυτά δεν τα αποδέχεσαι, γιατί είσαι συνέχεια εδώ και σχολιάζεις ( ...τουλάχιστον αυτό το κάνεις και το ομολογώ,  ;D), με πλήρη σεβασμό προς τους υπόλοιπους . ? ::)

Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

• Moderators
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 05, 2020, 18:14:03 μμ »
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF_%CE%9D%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%81

Εσύ, το είχες διακρίνει από καιρό. Και το είχες καταθέσει.  ;)

Συνεχιστε να αλληλογλυφεστε μεταξυ σας προσπαθωντας να αποδειξετε(σε ποιον αραγε;-μαλλον στους εαυτους σας)
οτι ειστε καλυτεροι-ανωτεροι-φοβεροι και τρομεροι και

απλα οι αλλοι  εχουν "ψυχολογικα" ή στραβοξυπνησαν ή στραβομ@μ@σ@ν

Λυπαμαι που σας το χαλαω αλλα δεν ειναι ετσι

Επισης ωραιο και αυτο περι υπαρκτων και ανυπαρκτων
Οταν σας λενε οοουυυυ μπραβο τι ωραια που τα λες
και οταν γελανε με τα κρυα αστεια σας
τοτε το φορουμ ειναι καλο που ειναι ανοιχτο στις πλατιες μαζες
Αλλα οταν σας λενε τα στραβα σας( ναι εχετε κ τετοια παρολο που θελετε να πιστευετε διαφορετικα)
τοτε δεν εχει σημασια η γνωμη τους αφου δεν εχουν ερθει σε καφεδες ή σε πιτες ή σε σπανακοπιτες

Μονα ζυγα δικα σας δεν γινεται

Υ.Γ. Με ξεπερνα το γεγονος που κανετε κηρυγμα περι σεβασμου οταν τα τελευταια ποστ σας καθε αλλο παρα σεβασμο δειχνουν

Και τώρα , ............ ::), επιβεβαιώθηκε και .....επιστημονικά.  :(

Οπότε, εσύ, επανήλθες, με την δήλωση / διάγνωση

Αρα, ....κερδίζεις

Επειδή εγώ, όπως είναι τοις πάσι γνωστό, ότι είμαι άτομο περιορισμένων δεξιοτήτων με μια ψευδαίσθηση ανωτερότητας, εκτιμώντας εσφαλμένα τις  γνωστικές μου ικανότητες, σαν υψηλότερες από ό,τι πραγματικά είναι, θα ήθελα να μου λύσεις μια απόρία.

-Κάνεις την πτυχιακή σου εργασία, και μας επισκέπτεσαι για συλλογή υλικού ?  ::)

Γιατί εμείς αλληλογλυφόμαστε μεταξυ μας προσπαθωντας να αποδειξουμε στους εαυτους μας, ότι ειμαστε καλυτεροι-ανωτεροι-φοβεροι και τρομεροι. Εσύ, που αυτά δεν τα αποδέχεσαι, γιατί είσαι συνέχεια εδώ και σχολιάζεις ( ...τουλάχιστον αυτό το κάνεις και το ομολογώ,  ;D), με πλήρη σεβασμό προς τους υπόλοιπους . ? ::)
Νομίζω τα είπες όλα.

Στάλθηκε από το SM-G988B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 05, 2020, 18:18:08 μμ »
Τι εγινε?

Αποσυνδεδεμένος foten21

• Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 05, 2020, 18:19:54 μμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 05, 2020, 18:23:11 μμ »
Σε σένα πάει,όλα καλά εδω

Αποσυνδεδεμένος foten21

• Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 05, 2020, 18:24:37 μμ »
Σε σένα πάει,όλα καλά εδω

Μια χαρα
Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 05, 2020, 18:25:15 μμ »
Ούτε καν