Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή pocket σε wrist  (Αναγνώστηκε 354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αν σας αρέσει το θέμα, κάντε Like  

Συνδεδεμένος sub50

• Members+
  • VIP Member
  • *
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή pocket σε wrist
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 25, 2020, 13:35:58 μμ »
...Να δώσω και από εδώ στον φίλο sub50 μια απάντηση.
Τα ρολόγια τσέπης έχουν συνήθως την κορώνα στο 12.
Χωρίς όμως να το επιβεβαιώνω, μου ήρθε η εξής φλασιά. Ρολόγια τσέπης με καπάκι, ξέρεις αυτό που ανοίγεις για να δεις το καντράν, συνηθίζουν να έχουν κορώνα στο 3.
Ίσως να είναι άσχετη η παρατήρησή μου, πάντως από μνήμης κάτι τέτοιο θυμάμαι. Θα πάω στο φωτογραφικό αρχείο να δω.
Παναγιώτη, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Την περίμενα με αγωνία και ομολογώ ότι είχα χάσει τον ύπνο μου τελευταία.
Υποθέτω ότι θα σε είχα ρωτήσει κάτι σχετικό κάποτε, που φυσικά έχω ξεχάσει. :D

Με το καλό να το φτιάξεις το ρολόι.
Μια φωτογραφία από τους μηχανισμούς δε θα βοηθούσε ίσως να επιλέξεις ποιο θα ήταν το κατάλληλο?

Αποσυνδεδεμένος blah

• Full Member
  • **
  • GMT+11
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 25, 2020, 14:07:07 μμ »

Δεν με διαβάζεις  ;) Αν με διάβαζες, θα γινόταν η ζωή σου πιο .......εύκολη  :D :D :D :D :D

Εορτάσατε εκεί την 25η ?

Γιώργο με πρόλαβες, το ομολογώ. Μέχρι να γράψω είχες προλάβει να απαντήσεις.

Τι να γιορτάσουμε; Όλοι μέσα κιεμεις.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 25, 2020, 15:52:01 μμ »
Και φυσικά δεν αναφέραμε ότι το Tourbillon σχεδιάστηκε γιαυτο το λόγο ακριβώς, για να μην επηρεάζεται η μηχανή από τη θέση και τη βαρύτητα σε ένα ρολόι τσέπης που βρίσκεται συνέχεια όρθιο.

Μάλιστα σε ένα ρολόι χειρός είναι ένα σχετικά άχρηστο complication αφού το χέρι αλλάζει τον προσανατολισμού του ρολογιού συνέχεια όπως περπατάμε και κουνάμε τα άκρα μας.

Τώρα, τα πιάσαμε τα λεφτά μας !  ;D

Ειναι ο βασικός λόγος, που όταν απαιτείται ακρίβεια από το πόπολο, ένα quartz είναι η λύση. ;)

Καλά τα τουρπιγιά, καλά τα χρονόμετρα των +/- ένα λεπτό τον μήνα, ( που κοστίζανε ένα διαμέρισμα ), αλλά, αν βάλεις και τους παράγοντες κίνηση ή όχι φέροντος, θερμοκρασίες περιβάλλοντος, κλπ, το κουαρτζάκι, των 50-100-150 Εβρών ( ....προσέξατε το ν ? Ειναι αυτό που περίσσεψε του Γιάνη  :D :D :D :D :D ), κάνει υπέροχη δουλειά.

Αρα, με την εξέλιξη των υλικών / τεχνολογίας, και μόλις έγιναν διαθέσιμα τα quartz, ξεπεράστηκαν τα κάποτε ακριβείας ( αναλογικά με τα πολλά που κυκλοφορούσαν, δεκαετίες μέχρι '80 ) , και προσέφεραν στις πλατιές λαϊκές μάζες  ;D ευκολία, φτήνεια και ακρίβεια. Μετά, ήρθαν και τα Eco, και .....κούμπωσε. Ειναι πλέον και οικολογικά. Από κάθε άποψη. Μέχρι και την χρήση λαδιών. 
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.