Αποστολέας Θέμα: Τεχνιτης για Rolex  (Αναγνώστηκε 5604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8343
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 14:38:14 μμ »
Χμμμμ🤔🧐...πιστεύω πως θα με καλύψει ο Γιώργος μιας και έχουμε την ίδια (παλαιών αρχών)άποψη επι του θέματος ...
Άρα να μην τα γράφουμε δίπλα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 16:23:08 μμ »

Είναι σίγουρο ότι η συμμετοχή σε ένα forum έχει να κάνει κυρίως με ένα πράγμα: την ανταλλαγή απόψεων με άλλους ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο πάθος με το δικό μας.

Οι απόψεις αυτές κινούνται γύρω από την αισθητική και τις εμεπιρίες των ανθρώπων. Ούτε η αισθητική ούτε οι εμπειρίες έχουν μία μόνο ανάγνωση.


Αυτό είναι το κλειδί. Ούτε η αισθητική ούτε οι εμπειρίες έχουν μία μόνο ανάγνωση.

Οπως και οι συμπεριφορές, η εκτίμηση, η κατανόηση.

Εχω τον καλύτερο υδραυλικό, τον αγαπώ, κάνει "παπάδες", τον συστήνω να γλυτώσει τον γείτονα από το αιώνιο πρόβλημά του, πάει, και ο γείτονας, του υποδεικνύει το τι πρέπει να κάνει, πως να το κάνει, και πόσο να χρεώσει.

Τον ξανασυστήνω ? ΟΧΙ. Μόνον σε ανθρώπους, που γνωρίζω προσωπικά, που ξέρω πως έχουν τις ίδιες ηθικές αξίες, την ίδια ανάγνωση, τον ίδιο σεβασμό.

Αν στέλνω τον υδραυλικό κάπου για να τον προσβάλουν, να τον μειώσουν επειδή δεν τέλειωσε το ΜΙΤ, επειδή δεν διαθέτει "Μερσεντέ" και σκάφος, καλύτερα να τους αφήσω στο αιώνιο πρόβλημά τους, που τελικά γίνεται κατανοητό, και γιστί έιναι αιώνιο.  ;D


Φυσικά ο καθείς γνωρίζει κάποιους, γιατρούς, δικηγόρους, ζαχαροπλάστες, νηπιαγωγούς, αλλά πάντα τους κρινει εξ ιδίων.

Αυτο δεν σημαίνει ότι όλοι έχουν τις ίδιες εμπειρίες και την ίδια ανάγνωση με εμάς.  Και τελικά, αυτό είναι η ειδοποιός διαφορά.

Συστήνεις όταν ξέρεις ότι θα εκτιμησουν, θα προσεγγίσουν όπως εσύ, θα σεβαστούν.

Because Light travels faster than sound, some people appear bright until you hear them speak.

O έξυπνος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων, ο βλάκας από τα δικά του και ο αδιόρθωτος ποτέ. 

Αν δεν είσαι σίγουρος, η σιωπή είναι χρυσός.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 16:31:15 μμ »
Το νομικό θέμα τώρα.

Η κάθε άποψη, εκφράζει τον αναρτώντα, και επειδή το φόρουμ ΔΕΝ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ, εννοείται ότι δεν φέρει ευθύνη για τον καθε αναρτώντα.

Και υποθέτω ότι το λέει ξεκάθαρα κάπου στους κανονισμούς.

Και επειδή για να εγγραφείς, δίνεις κάποια αληθή στοιχεία ( ......λέμε τώρα  ::) ), μπορεί ο θιγόμενος, να στραφεί ανάντια στον εκάστοτε αναρτώντα.

Από την άλλη, ο όρος συμμετοχής είναι ο σεβασμός και η αποδοχή, έστω και εάν δεν συμφωνούμε, σε κάποιες άλλες απόψεις που δεν θίγουν βασικά στοιχεία των άλλων.

Και ομιλώ σαν άνθρωπος που δούλεψε σε όλα τα μηκη και τα πλάτη του κόσμου, και σαν βασική αρχή, δεν προσβάλεις χρώμα δέρματος, θρησκεία και συγκεκριμένα ήθη.

Και το λέει αυτό κάποιος , που σαν υπογραφή έχει το "Ο σιωπών συναινεί". Αλλά διαφορετική η έκφραση, διαφορετική η προσέγγιση με σεβασμό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος vlzetko

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 348
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 16:32:52 μμ »
Κατανοητό και σεβαστό.

Παρόλα αυτά μιλάμε για τεχνικούς. Όταν εγώ πρότεινα τον δικό μου σε ανθρώπους που δεν γνώριζα, (συνήθως) έκανα το εξής:

- ενημέρωσα τον συμφορουμίτη όσο πιο αντικειμενικά μπορούσα: του είπα δηλαδή ποιά είναι η γνώση μου, τι ρολόγια έχω εμπιστευθεί στον τεχνικό κλπ
- ενημέρωσα τον τεχνικό μου, ότι έδωσα τα στοιχεία του σε κάποιον που δε γνωρίζω, εννοώντας πως αν τελικά ο άνθρωπος που του έστειλα αποδειχθεί "παρατράγουδο", ο τεχνικός δε θα έχει να σκεφτεί ότι πρόκειται για φίλο ενός καλού πελάτη κλπ.

Με τον τρόπο αυτό, ένα μέλος πήρε τα στοιχεία ενός τεχνικού που εγώ θεωρώ πως αξίζει και επίσης ο τεχνικός θα έχει την ευκαιρία να βγάλει το μεροκάματό του. Αν οι δυο τους δεν τα βρουν, μεγάλα "παιδιά" είναι, ας λύσουν τα θέματά τους και πάμε παρακάτω.

Όλα αυτά δεν τα λέω για να τα ασπαστείτε προφανώς. Απλώς εκφράζομαι μέσα από μια οπτική γωνία.

Βέβαια για να είμαι ειλκρινής, η αρχική απορία μου ήταν ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ή όχι κάποιο μέλος να δημοσιοποιεί στοιχεία τεχνικού κάτι που νομίζω πως ακόμη δεν απαντήθηκε!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142810
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 16:37:15 μμ »
Όχι,ονόματα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 16:54:07 μμ »
Κατανοητό και σεβαστό.

Παρόλα αυτά μιλάμε για τεχνικούς. Όταν εγώ πρότεινα τον δικό μου σε ανθρώπους που δεν γνώριζα, (συνήθως) έκανα το εξής:

- ενημέρωσα τον συμφορουμίτη όσο πιο αντικειμενικά μπορούσα: του είπα δηλαδή ποιά είναι η γνώση μου, τι ρολόγια έχω εμπιστευθεί στον τεχνικό κλπ
- ενημέρωσα τον τεχνικό μου, ότι έδωσα τα στοιχεία του σε κάποιον που δε γνωρίζω, εννοώντας πως αν τελικά ο άνθρωπος που του έστειλα αποδειχθεί "παρατράγουδο", ο τεχνικός δε θα έχει να σκεφτεί ότι πρόκειται για φίλο ενός καλού πελάτη κλπ.

Με τον τρόπο αυτό, ένα μέλος πήρε τα στοιχεία ενός τεχνικού που εγώ θεωρώ πως αξίζει και επίσης ο τεχνικός θα έχει την ευκαιρία να βγάλει το μεροκάματό του. Αν οι δυο τους δεν τα βρουν, μεγάλα "παιδιά" είναι, ας λύσουν τα θέματά τους και πάμε παρακάτω.

Όλα αυτά δεν τα λέω για να τα ασπαστείτε προφανώς. Απλώς εκφράζομαι μέσα από μια οπτική γωνία.

Βέβαια για να είμαι ειλκρινής, η αρχική απορία μου ήταν ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ή όχι κάποιο μέλος να δημοσιοποιεί στοιχεία τεχνικού κάτι που νομίζω πως ακόμη δεν απαντήθηκε!

Για την προσεγγιση συμφωνώ. Ετσι πρέπει να κάνει κάποιος.  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 17:00:27 μμ »
...και για να συμπληρώσω. Γεγονός που έλαβε χώρα εδώ.

Αναρτά κάποιος φωτό ρολογιού φίλου του.
Το βλέπω και του λέω το μπρασελέ θα κοπεί.
Πάει στην μαμά, και του ζητάνε ένα νεφρό ( είχε χρυσό )
Τον ανθρωπο τον ξέρω, του δίνω στοιχεία, πάει, έκανε δουλειά.
Ακόμα στέλνει ευχαριστίες.

Αλλά τον ήξερα σαν χαρακτήρα, ηθική, συμπεριφορά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος gavromitsos

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 19:02:19 μμ »
Συστηνω τον φιλο μας giorgos_ σε συναδελφο μηχανικο. Μια απλη δουλεια ηταν, (δισκοι, και τακακια οπισθια)
Ο Γιωργος ξερει απο τεχνη, κοβει και το ματι του, καταλαβε παρα πολλα.
Ενω πηγε συστημενος, εφαγε ενα ολοκληρο πρωινο απο τον χρονο του, συν οτι πληρωσε πολυ περισοτερα, για την εργασια αυτη.
Απο ποιοτητα εργασιας, κατω του μετριου, και να παραμενουν ακομα, σοβαρες εκρεμοτητες των φρενων.
Απαραδεκτα αυτα φυσικα, αλλα εγω εκτεθηκα στον Γιωργο.
Μηπως επρεπε να πω δεν ξερω? ::)
Τα συμπερασματα δικα σας.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mar51

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 02, 2021, 03:55:45 πμ »
καλημέρα σε όλους, με ενδιαφέρει και μένα ανεξάρτητος τεχνητής για σέρβις σε rolex submariner δεν έχω κάποια ζημιά για πρόληψη μόνο, περιοχή Αθήνα βοριά προάστια (εκτός από τον γνωστό τραγουδιστή) αν μπορεί κάποιος να μου στείλει πμ με πληροφορίες θα ήμουν ευγνώμων :-)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 02, 2021, 07:37:41 πμ »
καλημέρα σε όλους, με ενδιαφέρει και μένα ανεξάρτητος τεχνητής για σέρβις σε rolex submariner δεν έχω κάποια ζημιά για πρόληψη μόνο, περιοχή Αθήνα βοριά προάστια (εκτός από τον γνωστό τραγουδιστή) αν μπορεί κάποιος να μου στείλει πμ με πληροφορίες θα ήμουν ευγνώμων :-)

Σου στέλνω p.m
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού