Αποστολέας Θέμα: Τεχνιτης για Rolex  (Αναγνώστηκε 1853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αν σας αρέσει το θέμα, κάντε Like  

Αποσυνδεδεμένος vlzetko

• Member
  • **
    • Προφίλ
Απ: Τεχνιτης για Rolex
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 20:18:50 μμ »
Με την ιδια λογική θα πρέπει να μη δίνουμε και κανένα link αγοράς, είτε από εξωτερικό είτε από εσωτερικό, (direct ή skroutz).

Όλα τα παραπάνω θεωρόυνται διαφήμιση, ενώ αν πούμε ότι ψωνίσαμε από κάπου και δεν μείναμε ευχαριστημένοι, αυτό είναι δυσφήμιση.

Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

• Moderators
  • VIP Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 20:31:57 μμ »
Όχι φίλε μου δεν είναι η ίδια λογική,το η στο Σκρουτζ είναι ένα μαγαζί,με έτσι και αλλιώς κριτικές από χρήστες.
Όταν αναφέρεσαι σε άνθρωπο,αλλάζουν όλα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος oikonikos

• Admin
  • Hero Member
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 20:33:13 μμ »
Νομίζω πως όλοι αντιλαμβανόμαστε που μπαίνουν τα όρια και που όχι

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 20:43:15 μμ »
Είχα κάνει σέρβις το ίδιο ρολόι σε έναν καλό ανεξάρτητο και μετά λίγα χρόνια στον επισημο,ο δεύτερος μου εστειλε φωτογραγιες οπου μπορείς να δεις λεπτομέρειες από την εργασία που έκανε ο ανεξάρτητος,δεν το ζητησα αλλά το έκαναν με δική τους πρωτοβουλία.Δημοσια δεν βρίσκω σωστό να προτείνω τεχνιτες

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 20:45:35 μμ »
Όχι φίλε μου δεν είναι η ίδια λογική,το η στο Σκρουτζ είναι ένα μαγαζί,με έτσι και αλλιώς κριτικές από χρήστες.
Όταν αναφέρεσαι σε άνθρωπο,αλλάζουν όλα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
+1

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 20:51:32 μμ »
Εδώ στις σειρές, κρύβουν το σήμα των αυτοκινητων

:D :D :D :D :D :D

....και των ποτών, αναψυκτικών, καθαριστικών, ρούχων, κλπ.

Αλλα αυτό είναι άλλο.

Λέει ο παραγωγός. Πόσα μας δίνετε να σας δείχνουμε ?

Λέει ο άλλος, τόσα. Αν συμφωνήσουν, τους δείχνεις. Αν όχι, σε σκεπάζουν. :(

Και σε κάποιες περιπτώσεις, βλέπεις όληηηηηηηηηηηηη την σειρά  ??? του εκάστοτε κατασκευαστή. Εμμεση διαφήμιση, ή γκρίζα, ή υποσυνείδητη, κλπ, έχει πολλά ονόματα, αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο. Το συνηθίζει ο καταναλωτής, και πλέον το προσεγγίζει με οικειοτητα. Αυτό είναι το κλειδί. ;)
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.

Αποσυνδεδεμένος kloze

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 21:25:56 μμ »
Στον γνωστό τραγουδιστή στην περιοχή Χαλανδρίου.
Αλλά μπορεί να σε γδαρει το ίδιο.

Δωσε πμ να μαθαίνουμε.  ;)
ΟΧΙ και μιλάω έχοντας ιδιαν πείρα
“Αρνούμαι να πάρω Seiko”

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 21:45:04 μμ »
Κύριε Γιώργο, πάτε επίσημο ή ανεξάρτητο για σερβις?

Αποσυνδεδεμένος vlzetko

• Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 10:13:22 πμ »
Κύριοι,

με αφορμή το ερώτημά μου αλλά και το post μου μετά από αυτό και αφού ξεκαθαρίσω ότι θα σεβαστώ και τους κανόνες αλλά και τα "έθιμα" του forum αυτού, θέλω να γράψω δυο σκέψεις:

- Η φύση ενός φόρουμ σαν το GWF είναι εκ των πραγμάτων διαφημιστική, είτε άμεσα είτε έμμεσα. Αφήνοντας το "'αμεσα" στην άκρη, όταν εγώ (ανεξάρτητα από το ποιος είμαι και ποιες είναι οι προθέσεις μου) γράφω συνέχεια για ένα ρολόι, όντας ευχαριστημένος κάτοχος, και όταν ποστάρω γι' αυτό συνέχεια πχ στο "σήμερα φόρεσα", υπάρχει καλύτερη διαφήμιση από αυτό;

- Σχετικά με το άνθρωπος/τεχνίτης vs μαγαζί, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το διαχωρισμό. Και τα μαγαζιά άνθρωποι τα έχουν και πολλές φορές τα έχουν ονοματίσει με το επώνυμό τους. Και μια που αναφέρθηκα παραπάνω στο skroutz, είναι δεδομένο ότι όταν δίνουμε ένα skroutz link, ακόμη και αν είναι το link από το search, διαφημίζουμε πολύ συγκεκριμένα μαγαζιά, αφήνοντας έξω άλλα, που τυχαίνει να μην είναι στο skroutz (το οποίο να να θυμίσω πως είναι μια υπηρεσία επί πληρωμή).

Αναφορικά με το τι γράφουμε δημόσια και τι με pm, τι απ' αυτά μποορεί να θεωρηθεί δυσφήμιση κλπ:

- Γνωστό μαγαζί του κέντρου, που συνήθως βγαίνει με πολύ ανταγωνιστικές τιμές στα CASIO, έχει όλα τα ρολόγια του ανοιχτά σε βιτρίνα (γίνεται κουβέντα γι' αυτό σε άλλο νήμα του φόρουμ και γι αυτό το αναφέρω..), χωρίς να το κρύβει. Αν παει από εκεί κανείς να πάρει ρολόι και ζητήσει σφραγισμένο, θα ενημερωθεί πως όλο τους το στοκ είναι στη βιτρίνα (δεν είναι οι μόνοι παρεμπιπτόντως) και κατ' επέκταση αν βάλει κανείς μια online παραγγελία, πάλι το "ανοιχτό" της βιτρίνας θα αγοράσει.
Επίσης, πήγα στο ίδιο μαγαζί τις προάλλες να δοκιμάσω ένα citizen. Ήξερα από το site ότι το πουλάνε 160κάτι ευρώ. Ρώτησα τον κύριο στο κατάστημα να μου πει την τιμή και αφού είδε το καρτελάκι, με ενημέρωσε πως το κόστος είναι "περίπου 200 ευρώ". Προφανώς ήλπιζε να μην έχω μπει στο site τους για να βγάλει εύκολα ακόμη 40 ευρώ και το χειρότερο είναι πως δεν ήταν η πρώτη φορά που μου το έκαναν αυτό εκεί.

Το ερώτημα είναι: πρέπει η κοινότητα να γνωρίζει ποιο είναι αυτό το μαγαζί; Αν αναφέρω το όνομά τους, αυτό θα θεωρηθεί δυσφήμιση; Μήπως αυτό που μόλις έκανα και που κάνουμε στο φορουμ αυτό συνήθως, είναι χειρότερο, διοτι όλοι σας θα προσπαθείτε να βρείτε ποιο είναι, και σίγουρα οι περισσότεροι θα κάνετε λάθος; 'Η μήπως πρέπει μετά από μια τέτοια αναφορά να απαντώ χωριστά στα 4-5 pm που θα έρθουν;

- Σχετικά με τους τεχνίτες: αυτός είναι ο λόγος που γράφτηκα στο GWF. Αν κάποιος ξεκινήσει να ψάχνει τεχνίτη, χωρίς να έχει καμία αναφορά, σας διαβεβαιώνω ότι είναι πολύ δύσκολο και κατά πάσα πιθανότητα θα "την πατήσει".
Θεωρώ απείρως πιο τίμιο και ασφαλές το να ζητά κάποιος τα στοιχεία ενός τεχνίτη και να παίρνει απάντηση δημόσια σε σχέση με το να λάβει μια σειρά από pm, τα οποία ποτέ δε θα διαβάσουμε εμείς και που κάποια από αυτά θα είναι και στεγνή διαφήμιση αλλά και δυσφήμιση.
Αν σας δώσω πρόσβαση στα PM μου, θα διαπιστώσετε ότι έχω βαρεθεί πραγματικά να δέχομαι ερωτήσεις για το ποιος τεχνικός μου έφτιαξε τη χρονομετρία του SKX ή μου έφτιαξε τη χελώνα κλπ. Εννοείται πως απαντώ σε όλα γιατί ξέρω πως είναι να είναι κανείς απεγνωσμένος και να μην μπορεί να βρει τεχνικό, ή να του ζητούν ένα σκασμό λεφτά για απλές δουλειές.

Στο θέμα μας, μπορεί Rolex να μην έχω, αλλά από δύο διαφορετικές μεριές έχω λάβει την ίδια πληροφορία. Ότι δηλαδή υπάρχει ένα πολύ αξιόπιστο εργαστήριο/μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που "ειδικεύεται" στα R με τιμές που είναι κλάσμα του επίσημου. Ειλικρινά θεωρώ ότι το να μην μιλάμε γι' αυτόν τον τεχνικό δημόσια, ευνοεί μόνο το επίσημο service της R και κανέναν άλλον.
Στην τελική, αν ο Χ αναφέρει τον τεχνικό αυτό, και αν ο Ψ γράψει από κάτω ότι πήγε σε αυτόν και είναι χάλια, αυτό είναι τα φορουμ: ένας τρόπος να ανταλλάσουμε ιδέες, γνώσεις και εμπειρίες.

Κλείνοντας, και σχετικά με το ότι μπορεί κάποιος να "τρέχει" το forum στα δικαστήρια για δυσφήμιση: ο καθένας από εμάς εδώ εκφράζει την περσόνα του και όχι το forum και είμαι σίγουρος ότι αν διαβάσω τους όρους χρήσης, η ομάδα του GWF θα αποποιείται την ευθύνη για τα κείμενα των μελών. Έχω υπάρξει μέλος σε πραγματικά πολλά forum (σε 2-3 εξ αυτών ως admin/moderator κλπ) και ποτέ δεν έχει υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα. Απλώς, όταν γράφονται δημόσια σοβαρές καταγγελίες, οι moderators φροντίζουν να ενημερωθεί η άλλη μεριά και αυτή να έχει βήμα απέναντι σε όσα γράφονται.

Αυτά και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.

Σημ: Μη μου στείλετε να με ρωτάτε ποιος είναι ο τεχνικός για R, γιατί δεν έχω συγκρατήσει τελικά τα στοιχεία  :P

Συνδεδεμένος oikonikos

• Admin
  • Hero Member
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 10:36:08 πμ »

- Η φύση ενός φόρουμ σαν το GWF είναι εκ των πραγμάτων διαφημιστική, είτε άμεσα είτε έμμεσα. Αφήνοντας το "'αμεσα" στην άκρη, όταν εγώ (ανεξάρτητα από το ποιος είμαι και ποιες είναι οι προθέσεις μου) γράφω συνέχεια για ένα ρολόι, όντας ευχαριστημένος κάτοχος, και όταν ποστάρω γι' αυτό συνέχεια πχ στο "σήμερα φόρεσα", υπάρχει καλύτερη διαφήμιση από αυτό;

Κατά μία έννοια είναι διαφήμιση ναι (κάθε μέρα γράφονται ένα σωρό κοσμος που δε μπορούμε να ξέρουμε το σκοπό τους)

Παράθεση
- Σχετικά με το άνθρωπος/τεχνίτης vs μαγαζί, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το διαχωρισμό. Και τα μαγαζιά άνθρωποι τα έχουν και πολλές φορές τα έχουν ονοματίσει με το επώνυμό τους. Και μια που αναφέρθηκα παραπάνω στο skroutz, είναι δεδομένο ότι όταν δίνουμε ένα skroutz link, ακόμη και αν είναι το link από το search, διαφημίζουμε πολύ συγκεκριμένα μαγαζιά, αφήνοντας έξω άλλα, που τυχαίνει να μην είναι στο skroutz (το οποίο να να θυμίσω πως είναι μια υπηρεσία επί πληρωμή).
Το skroutz σου εμφανίζει το πιο φθηνό καταστημα για το προϊόν που ψάχνεις.
Ο τεχνίτης το φτιάχνει μόνος του
Το μαγαζί το στέλνει σε τεχνίτη

Παράθεση
Αναφορικά με το τι γράφουμε δημόσια και τι με pm, τι απ' αυτά μποορεί να θεωρηθεί δυσφήμιση κλπ:

Το pm είναι προσωπική συζήτηση δύο(?) Ατόμων θεωρητικά κανένας δε μπορεί να τα δει αυτά

Παράθεση
- Γνωστό μαγαζί του κέντρου, που συνήθως βγαίνει με πολύ ανταγωνιστικές τιμές στα CASIO, έχει όλα τα ρολόγια του ανοιχτά σε βιτρίνα, χωρίς να το κρύβει. Αν παει από εκεί κανείς να πάρει ρολόι και ζητήσει σφραγισμένο, θα ενημερωθεί πως όλο τους το στοκ είναι στη βιτρίνα

Πολλά μαγαζιά βρίσκονται εκτός skroutz με αρκετές διαφορές στην τιμή
Η περιοχή της ομόνοια είναι απλά ένα τρανταχτό παράδειγμα (και όχι μόνο casio στενά παραστενα κτλ)

Παράθεση
Το ερώτημα είναι: πρέπει η κοινότητα να γνωρίζει ποιο είναι αυτό το μαγαζί; Αν αναφέρω το όνομά τους, αυτό θα θεωρηθεί δυσφήμιση;
Δε ξέρω να σου απαντήσω 100% εικάζω πως από μόνο σαν αναφορά δεν σημαίνει κάτι.
Και ναι το φόρουμ μπορεί να αποποιηθεί αλλά το μαγαζί αυτό δε μπορεί να γυρίσει και να πει ότι το φόρουμ εσκεμμένα αφήνει να γράφονται τέτοια πράγματα?

Παράθεση
Σημ: Μη μου στείλετε να με ρωτάτε ποιος είναι, γιατί δεν έχω συγκρατήσει τελικά τα στοιχεία  :P

Ποιος είναι?
 :D

Συνδεδεμένος w@tcher

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 10:38:56 πμ »
Σε όλα όσα γράφετε έχετε δίκιο.
Το θέμα είναι όμως ότι το 90% των κριτικών για έναν επαγγελματία γράφονται από πελάτες οι οποίοι έχουν κακή εμπειρία ή δεν εξυπηρετήθηκαν σωστά και θέλουν να πουν τον πόνο τους και να δικαιωθούν ή να δυσφημίσουν και όχι από αυτούς που είναι ευχαριστημένοι.

Αυτός που έδωσε για σέρβις ένα ρολόι για να φτιαχτεί η χρονομετρία του και πχ δε φτιάχτηκε μπορεί να γράψει μια κριτική εδώ και να πει ότι ο τάδε επαγγελματίας του έφαγε τα χρήματα και πλήρωσε για κάτι που δε διορθώθηκε. Οι άλλοι 20 πελάτες όμως που μπήκαν μέσα στο κατάστημα την ίδια ημέρα για την ίδια περίπτωση και διορθώθηκε η χρονομετρία, είτε για αλλαγή μπαταρίας, είτε για καθάρισμα κλπ... δεν πρόκειται να μπουν να γράψουν κάτι το οποίο είναι δεδομένο, ότι πληρώθηκαν και εξυπηρετήθηκαν σωστά.

Σε γνωστό μου ωρολογοποιό μιας που πέρασα αρκετές ώρες στο κατάστημά του, ήμουν παρών όταν έδιωξε πελάτη και αρνήθηκε να του αλλάξει μπαταρία σε ρολόι το οποίο ήταν μαϊμού. Ο πελάτης λοιπόν με στόμφο και απαίτηση του ζήτησε εξηγήσεις για ποιο λόγο δεν το κάνει από τη στιγμή που είναι υπηρεσία που την πληρώνει και απαιτεί. Τότε ο ίδιος του είπε ότι σε ψεύτικα ρολόγια ρέπλικες δεν τα ακουμπάει για πάρα πολλούς λόγους που του εξήγησε εκείνη την ώρα. Ο συγκεκριμένος λοιπόν πελάτης που ήταν και υπάλληλος μεγάλης εταιρείας έφυγε με τέτοια νεύρα που τον δυσφήμισε σε ένα κάρο κόσμο και στην εργασία του και σε όλη την περιοχή. Και μεταξύ μας, δε νομίζω να είπε και σε όλο τον κόσμο ότι το ρολόι του ήταν και ρέπλικα.
Στο τέλος αυτή ήταν και η τελική εντύπωση που έμεινε.
Απόστολος.

Συνδεδεμένος oikonikos

• Admin
  • Hero Member
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 10:42:31 πμ »
Σωστά τα λες αποστολε

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:41:44 μμ »

Σημ: Μη μου στείλετε να με ρωτάτε ποιος είναι ο τεχνικός για R, γιατί δεν έχω συγκρατήσει τελικά τα στοιχεία  :P

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Ο σιωπών συναινεί.

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:44:07 μμ »
Επειδή βγαίνω τώρα, ψώνια, λαϊκη ( .....με Rolex ?  ::) ), θα σχολιάσω μετά.  ;)
Ο σιωπών συναινεί.

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 14:11:06 μμ »
έχοντας κι εγώ πολλά χρόνια συμμετοχής σε fora κυρίως ελληνικά θα συμφωνήσω με τις απόψεις του vlzetko.

Είναι σίγουρο ότι η συμμετοχή σε ένα forum έχει να κάνει κυρίως με ένα πράγμα: την ανταλλαγή απόψεων με άλλους ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο πάθος με το δικό μας.

Οι απόψεις αυτές κινούνται γύρω από την αισθητική και τις εμεπιρίες των ανθρώπων. Ούτε η αισθητική ούτε οι εμπειρίες έχουν μία μόνο ανάγνωση.

Όταν δηλαδή λέμε "γουάου φοβερό ρολόι", δεν κάνουμε διαφήμιση; Όταν λέμε "πολύ καλό για τα λεφτά του", δεν κάνουμε διαφήμιση;

Κι εγώ πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο δεν μπορεί να λάβει κάποιος μια απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε αρχικά.

Στις εφημερίδες ή στα δημοσιογραφικά sites δεν μεταφέρονται οι απόψεις των αρθρογράφων; Ή μήπως οι αρθρογράφοι υπογράφουν πάντα με αληθινό όνομα;

Κι εγώ θέλω να επισκευάσω ένα g-shock που έχασα ένα εξαρτηματάκι. Και μου ειπώθηκε να το στείλω στην ΕΛΜΗ. Αυτό είναι διαφήμιση; Αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός απέναντι στους εκατοντάδες άλλους που θα μπορούσαν να το επισκευάσουν; Και τι να κάνουμε δηλαδή; Να αναρτούμε λίστα με όοοοολα τα service πανελλαδικώς και να λέμε "αυτοί είναι οι αρμόδιοι"...;;;

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

Μήπως το forum είναι κάποια ανεξάρτητη αρχή; Ή μήπως το forum κερδίζει χρήματα; Όχι τίποτα, αλλά δεν βλέπω πουθενά κανένα διαφημιστικό.

Μήπως το forum δεν είναι ανοικτό στον οποιονδήποτε;

Νομκές γνώσεις περί του θέματος δεν έχω. Οπότε οι απόψεις μου μπορεί να είναι εσφαλμένες νομικά. Δεν γνωρίζω.
Παναγιώτης