Αποστολέας Θέμα: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?  (Αναγνώστηκε 1883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« στις: Ιανουάριος 11, 2020, 23:47:45 μμ »
....μαθαίνω και διαβάζω, ότι μετά την 14 Ιανουαρίου, τα "παράθυρα" 7, ............................., ανάθεμα και αν καταλαβαίνω  :(

Εως σήμερα, απο τα πολύ νεανικά μου χρόνια, ασχολήθηκα με τους "σερβομηχανισμούς", τους υπηρετικούς μηχανισμούς δηλαδή, που βοηθούσαν, σαν "μοχλικά", να γίνεται η δουλειά, εύκολα και γρήγορα, ξεκούραστα και με ασφάλεια.

Ειτε αυτά ήταν υδραυλικά / πνευματικά / ηλεκτρολογικά, και από το '70 +, με κεντρικά υπολογιστικά συστήματα, που τότε γράφαμε "κάρτες".
Γράφαμε, γινόταν διάτρηση, τα τρέχαμε, Debugging, αντε από την αρχή, κλπ.

Πέρασε  καιρός, και με basic και fortran, το 1980, γράφαμε προγράμματα, και τρέχαμε εφαρμογές.

Στα υπολογιστικά συστήματα, μετά από μία τρίμηνη εξαντλητική εκπαίδευση, το 1987 ( ....χειρότερη από ΣΒΕΑ ), "έχτισα" πολλά συστήματα ελέγχου, με MIS, ροές και χρήση πληροφορίας, αναδιάρθρωση βάσεων δεδομένων. Ισως το πρώτο πτυχίο Logistics, από De Baak - Ολλανδία και Cranfield - Αγγλία.

Αλλά, ΠΑΝΤΑ, είχα τους προγραμματιστές, τμήματα ΙΤ, που καθόριζα, και πραγματοποιούσαν. Το δικό μου "SAP", σχεδιάστηκε και λειτούργησε από το 1988. Παραγγελίες / παραγωγή / αποθήκες / προγραμματισμός. Κομένο και ραμένο στις ανάγκες μας.

Απο ένα σημείο και ύστερα, έπαψα και να ασχολούμαι, υπήρχαν πλέον "πακέτα" εφαρμογών, που "παρείχαν" τα ζητούμενα. πχ το SAP, το 2002.

Σήμερα, με την αλλαγή που γίνεται, είμαι ............χαμένος. Μπορεί κανείς να μας πεί, τι χρειάζεται να κάνουμε, πως το αντιμετωπίζουμε προκειμένου να μην βρεθούμε σε δύσκολη θέση, πχ απώλεια στοιχείων - φακέλων, κλπ ?

Κάθε πληροφόρηση / ενημέρωση, ευπρόσδεκτη  ;)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 00:07:48 πμ »
Γιώργο χωρίς να έχω πολλές γνώσεις στο τομέα ,μπορώ με απόλυτη βεβαιότητα να σου πω το εξής.
Το λειτουργικό σύστημα Windows 7 παύει να λαμβάνει ενημερώσεις από τη μαμά εταιρία,με λίγα λόγια είναι νεκρό λειτουργικό δεν υποστηρίζεται πλέον.
Οι συνέπειες αυτής της απόφασης,εφόσον το σύστημα πού μας περιέγραψε ς τρέχει με Windows 7 είναι τραγικές. Δεν θα λαμβάνεις ενημερώσεις ασφαλείας, ούτε εκσυγχρονισμό υλικού . Ότι και να γίνει από το πιο απλό μέχρι το πιο σπουδαίο απλά δεν διορθώνεται.
Η μαμά εταιρία Windows προσφέρει εδώ και αρκετό καιρό το νέο της λειτουργικό δωρεάν σε κατόχους σαν εσένα,η σαν εμένα. Νομίζω την έκοψε την προσφορά.
Λύση τεχνική δεν μπορώ να σου δώσω,αυτό που πρέπει να κάνεις σε γενικές γραμμές,ένας έμπειρος τεχνικός να σου αναβαθμίσει το σύστημα σου να τρέχει με Windows 10.
Ελπίζω να σε βοήθησα με τα λίγα που ξέρω.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 00:10:01 πμ »
Υπάρχουν προσφορές για αγορά windows 10
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 00:16:44 πμ »
Σωστά Γιώργο ναι,κάπου διάβαζα με 10 15 ευρώ μπορείς να τα βάλεις,αλλά πρέπει να κοιτάξει και αν τα υπόλοιπα που έχει συνδεδεμένα στον υπολογιστή μπορούν να τρέξουν με τα W10.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 00:18:19 πμ »
Καλύτερα καινούριο,έχει καλές προσφορες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 00:25:54 πμ »
Σωστά Γιώργο ναι,κάπου διάβαζα με 10 15 ευρώ μπορείς να τα βάλεις,αλλά πρέπει να κοιτάξει και αν τα υπόλοιπα που έχει συνδεδεμένα στον υπολογιστή μπορούν να τρέξουν με τα W10.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς αυτό που λέει ο Αλέξανδρος.
Έχει προσφορά τα win10 με 10 ευρω
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος criskalts

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2364
    • Προφίλ
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 02:48:04 πμ »
Και πως γίνεται η όλη διαδικασία;
Χρειάζεται τεχνικός;
Θα χαθούν εργασίες;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

coa00kt

  • Επισκέπτης
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 16:27:41 μμ »
Λεβέντες μου, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξει κάποιος είναι εάν το hardware του υπολογιστή υποστηρίζει windows 10 (Drivers) για όλες τις συσκευές. Έπειτα η απόδοση ssd, ram θα χρειαστούν γιατί τα 10 είναι βαριά (αργά) σε σχέση με τα 7. Τέλος θα πρέπει να φτιαχτεί ένα usb flash (8gb) με το rufus με αρχείο iso από την Microsoft. Τέλος θα χρειαστεί να αγοράσεις κλειδί από ebay 5-10 euro.

Αν θες στα κάνω όλα με 30 Ευρώ.

Φιλικά
Κώστας
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 17:52:37 μμ »
Φίλε Κώστα θα διαφωνήσω με αυτό που λες για την απόδοση. Κατά τη δικιά μου εμπειρία, τα 10 είναι σαφώς πιο ελαφριά από τα 7, ειδικά όταν μιλάμε για εργοστασιακές καταστάσεις. Τα 7 μπορούσες να τα ελαφρύνεις πολύ αλλά out-of-the-box δεν συγκρίνονται.

Επίσης απλά πληροφοριακά δεν χρειάζεσαι rufus και λοιπά bootable usb tools. To media creation tool της Microsoft κάνει τη δουλειά που θέλεις.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

coa00kt

  • Επισκέπτης
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 19:07:24 μμ »
Το media creation tool δεν ξεχωρίζει mbr η gpt partition που θα έχει ο σκληρός που θα εγκατασταθεί, επίσης δεν ξεχωρίζει εάν έχει bios η uefi ο υπολογιστής. Με απλά λόγια έχεις 25% βαθμό επιτυχίας με το tool της Microsoft.
 
Τώρα όσον αφορά την απόδοση δεν έχεις άδικο, απλά η μνήμη και ο ssd είναι θέμα γούστου. Εγώ τα βάζω σε παλιούς υπολογιστές για θέμα απόδοσης-τιμης. Από το να πάρεις καινούργιο υπολογιστή προσφέρουν πολλά παραπάνω.

Φιλικά
Κώστας
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 19:24:07 μμ »
Εννοείται ότι με περισσότερη μνήμη και ssd πάνε καλύτερα. Ειδικά τα 10 που είναι φτιαγμένα να εκμεταλλευτούν νέες τεχνολογίες και περισσότερα resources.

Επειδή τέτοιες δουλειές έκανα σε προηγούμενη ζωή που λένε, θα δεχτώ αυτό που λες αν και στον σταθερό μου (με uefi) με το mct το έκανα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος actus

  • Members+
  • Full Member
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 19:34:04 μμ »
Σωστά τα λέτε και οι δύο. Το media creation tool χρησιμοποιεί το ίδιο partition scheme με τον δίσκο στον οποίο τρέχει. Οπότε αν το χρησιμοποιήσεις στο hardware στο οποίο σκοπεύεις μετά να εγκαταστήσεις/αναβαθμίσεις το λειτουργικό, δε θα έχεις θέμα. Αν όμως το χρησιμοποιήσεις σε πιο καινούργιο δικό σου pc με GPT+UEFI και πας μετά στο παλιότερο pc των συγγενών σου με MBR+BIOS θα γίνεις ρεζίλι (μη ρωτάτε πως το ξέρω αυτό).
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

coa00kt

  • Επισκέπτης
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 19:37:28 μμ »
το media creation tool είναι καλό για να φτιάξεις dvd. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτά που προαναφερα. Το μόνο θέμα είναι ότι χρειάζεται dual layer dvd άρα και player γιατί δεν χωράνε τα 64bit, είναι 5,8gb. Οι παλιοί συνήθως δεν έχουν.

Χάρηκα που τα είπαμε.
Κωνσταντίνος Τσάτσος
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2703
  • Στο μεθαύριο ! ! !
    • Προφίλ
Απ: Can I Use Windows 7 After January 14, 2020?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 23:03:08 μμ »
Εγώ έχω πάντως Windows 10 Home σε desktop με hardware του 2007.
Μόνη αλλαγή η τοποθέτηση ssd όπου εγκαταστάθηκε το λειτουργικό του κ τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, όχι κάτι το ιδιαίτερο όμως.

Επεξεργαστής   AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5200+, 2600 Mhz, 2 πυρήνες, 2 λογικοί επεξεργαστές
Έκδοση BIOS/Ημερομηνία   Phoenix Technologies, LTD ASUS CROSSHAIR ACPI BIOS Revision 1207, 26/8/2008
Έκδοση SMBIOS   2.4
Λειτουργία BIOS   Παλαιού τύπου
Κατασκευαστής βασικής πλακέτας   ASUSTeK Computer INC.
Προϊόν βασικής πλακέτας   CROSSHAIR
Έκδοση βασικής πλακέτας   1.XX
Εγκατεστημένη Φυσική Μνήμη (RAM)   4,00 GB
Συνολική πραγματική μνήμη   3,00 GB

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
"Time you enjoy wasting, was not wasted." – John Lennon