Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία πατίνας σε ρολόϊ από χαλκό  (Αναγνώστηκε 1447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αν σας αρέσει το θέμα, κάντε Like  

Αποσυνδεδεμένος ftir

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία πατίνας σε ρολόϊ από χαλκό
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 05, 2019, 17:35:10 μμ »
Βρήκες τώρα τον λουρατζή, που θα σε παρασύρει......στα πέρατα του κόσμου  ;D

Έχω ήδη παρασυρθεί, ΔΕΝ κρατιέμαι λέω !!!

Αποσυνδεδεμένος ftir

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 15:19:22 μμ »
Πράξη 2η

Χαιρετώ και πάλι την ομήγυρη.

Σε συνέχεια του προηγούμενου επεισοδίου, η επόμενη προσπάθεια πειραματισμού με τον χαλκό έχει να κάνει με τον εμβαπτισμό του ρολογιού σε διάλυμα του αντιδραστηρίου που χρησιμοποίησα στο 1ο επεισόδιο.

Πριν όμως προχωρήσω στο οτιδήποτε, θεώρησα σκόπιμο να δοκιμάσω να καθαρίσω την υφιστάμενη οξείδωση (μπίχλα) και με την προσδοκία η επόμενη εφαρμογή να είναι ομοιόμορφη, κυρίως δε για να διαπιστώσω αν και κατά πόσο καθαρίζει.
Μετά λοιπόν από μία νύχτα μέσα σε χυμό φυσικού λεμονιού και αρκετό τρίψιμο με χαρτί κουζίνας, αλλά και χρήση λευκού ξυδιού (δεν παρατήρησα με το ξύδι τρελή διαφορά) το αποτέλεσμα που πήρα ήταν αυτό:

Στο σημείο αυτό, επειδή η μέθοδος με τα ήπια οξέα προφανώς δεν δύναται να επαναφέρει το υλικό στις «εργοστασιακές του ρυθμίσεις», στην αρχική κατάσταση του χαλκού εννοώ, σκέφτηκα να κάνω χρήση αραιού HCl (υδροχλωρίου, του γνωστού και “aqua forte”), ύστερα όμως βαρέθηκα και το άφησα για επόμενο επεισόδιο.

Πάμε λοιπόν στη 2η πράξη του εμβαπτισμού σε διάλυμα 1:6 (αντιδραστήριο : νερό βρύσης σε θερμοκρασία .. βρύσης) για αρχικά 1-2 λεπτά. Στα πρώτα δευτερόλεπτα, ουδεμία αλλαγή, καθώς όμως γέμιζαν τα σεκόντια, ο χαλκός έπαιρνε πράγματι μια πολύ βαθιά καφέ απόχρωση. Παρατήρησα ότι παραπάνω από 2 λεπτά δεν θα επέφερε ουσιαστικά διαφορά και το ξέπλυνα με πολύ νερό.

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη ήταν πως δημιουργήθηκε όντως μία καφέ-σκούρα –πολύ ενδιαφέρουσας υφής- πατίνα, αλλά δυστυχώς ήταν ασταθής και σκουπίστηκε (την πήρε το χαρτί κουζίνας). Ξανά λοιπόν εμβαπτισμός μετά το σκούπισμα και άλλο τόσο και περισσότερο χρόνο -3 με 4 λεπτά-, δηλαδή απόπειρα οξείδωσης σε ήδη οξειδωμένο-σκουπισμένο σώμα.

Και πάλι αρχικά πολύ σκούρο και πάλι σκούπισμα και τελικά αυτό που μένει θα είναι αυτό που φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες

Ήταν η 2η και μεγάλη έκπληξη… Ο τόνος είναι ξεκάθαρα μολυβί –προσέξτε τη διαφορά από την αγκράφα στη δεύτερη φωτό-- καμιά σχέση με τον ζεστό, σκούρο, χάλκινο όμως, τόνο που περίμενα..
Το χειρότερο δε όλων είναι πως το ανοξείδωτο καπάκι της κάσας δεν βγήκε αλώβητο από τη διαδικασία αυτή (έπεσε πολύ τρίψιμο να καθαρίσει κατά το δυνατόν..)

Μετά τα ολέθρια (χμμ) αυτά αποτελέσματα, στην αρχή ήμουν εξόχως προβληματισμένος, απογοητευμένος, χολοσκασμένος θα έλεγα (α ρε Βασιλειάδου μακαρίτισσα..)

Μετά από παρέλευση ολίγων ωρών το συνήθισα και είναι άλλως τε μέρος του ρίσκου του να κάνεις μαλακίες με ένα ολοκαίνουργιο αντικείμενο που δεν σου φταίει σε κάτι.

Στο επόμενο επεισόδιο θα επιχειρηθεί εφαρμογή του ίδιου αντιδραστηρίου επί του υλικού όπως έχει μέχρι τούτε διαμορφωθεί, σε πυκνότερη διάλυση, αλλά τοπικά με το πινελάκι, όπως στην 1η πράξη.

Ες αύριον τα σπουδαία

Συνδεδεμένος sub50

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 15:36:38 μμ »
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Προσωπικά, αυτή εδώ η φάση μου αρέσει περισσότερο απ' όλες...

Αποσυνδεδεμένος ftir

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 15:44:47 μμ »

Στη φωτό φαίνεται ενδιαφέρουσα, δια ζώσης το σύνολο γυάλιζε πολύ παραπάνω από όσο επιθυμούσα. Το ανησυχητικό είναι ότι μάλλον δεν μπορώ να επαναφέρω το ρολόι σε αυτή την κατάσταση, τουλάχιστον χωρίς χρήση "σοβαρών" οξέων ή ακόμα και μηχανικών μεθόδων..

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 19:37:09 μμ »
Αν το ρολοι ειχε στομα θα σε εβριζε και αν ειχε ποδια θα ετρεχε μακρια σου
Το μολυβι δεν ειναι ασχημο παντως

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μηδέν άγαν , εκτός των ρολογιώνε...

Συνδεδεμένος Wolf-

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 20:33:58 μμ »
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Ωραίο..

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 21:46:23 μμ »
Πολύ ωραίο project . Τα συγχαρητήρια μου για την υπομονή σου την όρεξη σου και τις πληροφορίες σου.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος Wolf-

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 22:43:50 μμ »
Βασικά πολύ ωραίο...
 ;D

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 00:16:47 πμ »

Παρόλο που είμαι σίγουρος, ότι η φωτογραφίες, δεν μπορούν να αποδώσουν την πραγματική εικόνα, αυτήν την μορφή, θα την προτιμούσα.

Αλλά, έχεις δρόμο ακόμα. Τι νομίζεις, οι μεγάλες εφευρέσεις έγιναν εν μια νυκτί ?  :D :D :D :D

Πάμε τώρα στην ουσία.

Σε καμμιά περίπτωση, η "προσβολή" δεν είναι μεγαλύτερη από μερικά μικρά.

Αυτό σημαίνει, ότι σχετικά εύκολα μπορείς να επαναφέρεις την αρχική κατάσταση, και να δοκιμάσεις και άλλες μεθόδους.

Το μολυβί, ή όλα τα άλλα, προφανώς είναι είτε από τα αντιδραστήρια, ή από αντίδραση του κυρίως υλικού, με το εκάστοτε "χημικό". Αλλά, μην ξεχνάμε ότι η βασική "οξείδωση" είναι πρασινωπή.

Τα λεμόνια, ξύδια, αυγά, κλπ, έχουν μια Χ επίδραση, αλλά, στην ουσία "οξειδώνουν". Και η οξείδωση, απομακρύνεται, είτε με άλλο "καθαριστικό", είτε με χημικό αντιδραστήριο.

Στα lugs, και από την πλευρά που δεν φαίνονται, δοκίμασε να καθαρίσεις με διαφορετικά υλικά, υπάρχουν και χημικές, αλλά και εμπειρικές μέθοδοι. Δεν αναρτώ, αλλά εύκολα θα βρείς. Από καθαριστικό σωλήνων, μέχρι brasso.

Μόνον, λάβε υπ' όψιν σου, ότι κάποια από αυτά, θα αφήσουν και προστατευτική στρώση, απότε, για την επόμενη προσπάθεια οξείδωσης, θα πρέπει να την απομακρύνεις.  ;)
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 00:18:39 πμ »
....και μην ξεχνάς, ότι όλες αυτές οι επεμβάσεις, έχουν και αρνητικό αντίκτυπο στις διάφορες στεγανώσεις, οπότε προσοχή, μην βρεθείς με ρολόϊ "ενυδρείο".  ???
Ο σιωπών συναινεί.

Συνδεδεμένος Wolf-

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 00:30:21 πμ »
....και μην ξεχνάς, ότι όλες αυτές οι επεμβάσεις, έχουν και αρνητικό αντίκτυπο στις διάφορες στεγανώσεις, οπότε προσοχή, μην βρεθείς με ρολόϊ "ενυδρείο".  ???
Κακό αυτό...

Αποσυνδεδεμένος ftir

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 18:57:15 μμ »
Πράξη 3η

Πριν ξεκινήσω θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον, τις απόψεις, τις παρατηρήσεις και τις υποδείξεις σας.

(Επίσης Χρόνια Πολλά στους Μιχάληδες και Γαβρίληδες, λόγω της ημέρας!)

Όπως ήδη ανήγγειλα στο τέλος του προηγούμενου επεισοδίου, το επόμενο βήμα θα ήταν η εφαρμογή του ίδιου αντιδραστηρίου επί του υλικού όπως είχε διαμορφωθεί μέχρι τη στιγμή εκείνη – το μολυβένιου χρώματος στρώμα δηλαδή - σε πυκνότερη διάλυση, χωρίς εμβαπτισμό, αλλά τοπικά με το πινελάκι, όπως είχε γίνει και στην 1η πράξη (τότε βέβαια είχε προηγηθεί η έκθεση στους ατμούς του Θείου, το μέταλλο δεν ήταν δηλαδή καθαρό, χωρίς οξείδωση).

Όπερ και εγένετο, όμως τελικά τίποτα δεν εγένετο, εννοώντας πως δεν είχε κανένα απολύτως αποτέλεσμα η εφαρμογή του αντιδραστηρίου, σε οποιαδήποτε συγκέντρωση.
Όπως αποδείχθηκε και αργότερα, το «φιλμ» αυτό με το χαρακτηριστικό μολυβί χρώμα δεν επιτρέπει καμία περαιτέρω αντίδραση με το μέταλλο.

Ο καθαρισμός του μετάλλου λοιπόν μονόδρομος

Εμβαπτισμός εκ νέου σε λεμονάκι μυρωδάτο και μετά από κανένα μισάωρο, γίνεται το θαύμα (σημειωτέον πως πριν τον εμβαπτισμό, τοπικό τρίψιμο με λεμόνι ή ξύδι δεν είχε καμία απολύτως επίδραση –ντούρο το μολυβόστρωμα). Με τρίψιμο πλέον καθαρίζουν τα πάντα (το ανοξείδωτο καπάκι της κάσας δεν χρειάστηκε καν τρίψιμο για να επανέλθει στα συγκαλά του), και μάλιστα ο χαλκός εμφανίζεται τώρα να έχει ένα λαμπερό παράξενο ροζουλί χρώμα (τι βλέπει κανείς..)

Είμαι πλέον σχεδόν βέβαιος ότι με άλλα υλικά καθαρισμού (όπως προτείνεις Γιώργο_Ι) ή και με μηχανικές μεθόδους (απαλού ξυρίσματος με scotch brite ή υπερ-λεπτότατης υφής υαλοχάρτου) ο χαλκός μπορεί να επανέλθει στα εργοστασιακά του.

Σε καθαρισμένο πια μέταλλο αποφασίζω πλέον την τοπική εφαρμογή του αντιδραστηρίου, αδιάλυτου, με το πινελάκι, σε μία προς μία στις επιφάνειες, προσανατολίζοντας τες οριζόντια για να μείνει ομοιόμορφα πάνω της το αντιδραστήριο, εκμεταλλευόμενο την επιφανειακή τάση. (Γιώργο_Ι, αυτό που λες για το ενυδρείο, το φοβόμουν πάρα πολύ από την αρχή γι’ αυτό και δεν ήθελα τον εμβαπτισμό σε οποιοδήποτε υγρό –ακόμη και σε χυμό λεμόνι. Όμως πήρα το ρίσκο και βλέπουμε).

Άφηνα κάθε μία επιφάνεια εκτεθειμένη στο υγρό για περίπου πέντε λεπτά και προχωρούσα στην επόμενη αφού την ξέπλενα με νερό αλλά ΔΕΝ ΤΗ ΣΚΟΥΠΙΖΑ.

Το τελευταίο κάνει τελικά και όλη τη διαφορά.

Αν σκουπιστεί αμέσως φεύγει όλη η σκουριά εκτός από το ανθεκτικό μολυβί φιλμ που λειτουργεί ως “buffer” υπόστρωμα. Θέλει συνεπώς το χρόνο της να σταθεροποιηθεί η οξείδωση (το άφησα στην ησυχία του όλη τη νύχτα) και μετά με σκούπισμα απομακρύνονται μόνο τα χοντρά – χοντρά. Η τελική, σκούρα καφέ πατίνα διατηρείται και μάλιστα δεν λεκιάζει.

Ιδού λοιπόν το αποτέλεσμα:

Να πω ευθαρσώς πως το αποτέλεσμα αυτό ΔΕΝ μου αρέσει, έχει όμως επιτελέσει τον βασικό στόχο του όλου εγχειρήματος μου: την επίτευξη μίας σκούρας, ομοιόμορφης καφέ πατίνας που να μην γυαλίζει και να έχει αισθητικά όμορφη υφή, όχι μορφή «άλατος» (μπλε ή πράσινου).
Ο λόγος που δεν μου αρέσει είναι πολύ απλά γιατί έχει πολύ πιο σκούρα απόχρωση από όσο θα επιθυμούσα.

Κρατάω τα εξής βασικά σημεία
1)   Εφαρμογή του αντιδραστηρίου σε φρεσκο-καθαρισμένο μέταλλο
2)   Τοπική εφαρμογή (με ή χωρίς βαθμό διάλυσης –ελπίζω το αραιότερο να συνεπάγεται και λιγότερο σκούρο αποτέλεσμα, ίσως το δοκιμάσω)
3)   Σε καμία περίπτωση σκούπισμα αμέσως μετά την ολοκλήρωση της εφαρμογής μετά το πλύσιμο με νερό. Παρέλευση αρκετού χρόνου για να σταθεροποιηθεί η οξείδωση με τον ατμοσφαιρικό αέρα

Προς το παρόν, αυτά και χαιρετώ
/Φώτης

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 19:07:42 μμ »
Δυσδιάκριτος η διαφορά , τουλάχιστον σε εμένα.

Βρε, μπας και έχεις μπερδέψει τις φωτο ?  ;D

Ο σιωπών συναινεί.

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 19:09:07 μμ »
Τρομερή η δουλειά σου Φώτη. Μπράβο.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 19:13:39 μμ »
Εγω παλι πιστευω πως το ρολοι καταστραφηκε.
Μπααααααααααααα.
Αποτυχια.
Μεγαλη.
Ποσο να κοστιζει τωρα;
Κανα 50αρικο;
Χαλαλι σου.
Τα δινω

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μηδέν άγαν , εκτός των ρολογιώνε...