Αποστολέας Θέμα: Service Omega Seamaster  (Αναγνώστηκε 339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αν σας αρέσει το θέμα, κάντε Like  

Αποσυνδεδεμένος dnick

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Service Omega Seamaster
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 14:10:42 μμ »
καλησπέρα σε όλους,
έχω στα χέρια σου ένα ΩΜΕGA automatic  seamaster Cosmic, το οποίο ήταν του παππού μου. Δεν γνωρίζω την χρηματική αξία του ρολογιού αλλά έχει συναισθηματική αξία για εμένα. Δεν γνωρίζω ποιας χρονιάς - δεκαετίας είναι και ότι και αν έχω ψάξει στο internet, είτε σε αγγελίες είτε στο forum, βρίσκω παρόμοια ρολόγια αλλά δεν έχω βρει κάποιο σαν το δικό μου (Αν και πιστεύω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο).
Θα ήθελα να κάνω μια συντήρηση στο ρολόι ώστε να αρχίσω να το φοράω, καθώς το είχα για αρκετά χρόνια σε ένα συρτάρι.
Το ρολόι έχει εκδορές και θεωρώ ότι είναι αναγκαίο ένα καλό service. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε (με pm) κάποιον τεχνίτη να το πάω;

Υ.Γ.
1. Αν κάποιος γνωρίζει την ηλικία - αξία του ρολογιού, καλοδεχούμενη (στο πίσω μέρος του ρολογιού δεν γράφει κάτι παρά μόνο seamaster waterproof, χωρίς ref...)
2. Διαβάζω - συμβουλεύομαι συχνά θέματα από το forum αλλά είναι η πρώτη φορά που μπήκα στη διαδικασία να γράψω, ελπίζω να μην έκανα καμιά πατάτα...

Φωτογραφίες του ρολογιού
https://ibb.co/wpwzJQZ
https://ibb.co/0DDchxS

Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

• Sr. Member
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Service Omega Seamaster
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 14:16:34 μμ »
Καλώς τον.
Σου στέλνω p.m με αφορμή στο πρόσφατο σερβίς ενός Ω του πατέρα μου

Αποσυνδεδεμένος vc222

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
Απ: Service Omega Seamaster
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 01:17:19 πμ »
Ο τεχνίτης που θα το ανοίξει θα σου πει για χρονολογία (από Reference number & σειριακό αριθμό μηχανισμού...).  Αν δεν έχεις βρει ακόμα τεχνίτη στείλε μου PM...
Αφού είναι αυτόματο θα είναι μαλλον το  reference  LD 165.0026  με καλίμπρα  Ω552, όμορφη μηχανή και έυκολη για τους τεχνίτες, λίγο προσοχή όταν ανοίγεται το ρολόι αφού έχει μονοκόμματη κάσα....