Αποστολέας Θέμα: seiko skx007 7s26 μετα απο ρυθμισμα ποσο χανει αυτος ο μηχανισμος ημερισιος?  (Αναγνώστηκε 10604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flessompouro

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ

Διακοσμητικό original σκέτο είναι λίγο δύσκολο να βρεις, μιας και η Seiko το δίνει σετ μαζί με τη στεφάνη.
Για aftermarket ρίξε μια ματιά και σ'αυτό εδώ:

https://www.dagazwatch.com/apps/webstore/   (Ψάχνεις "Bezel Insert for Seiko", και φυσικά να ταιριάζει σε 007)

Ασιατικά είναι όλα αυτά τα sites, φίλε μου...     -Θ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.καταλαβα αρα περνάνε τελωνείο εκτος και μπορεις να συνενοηθεις να στα στειλουν με καποιο τροπο ωστε να μην περασουν 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος flessompouro

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
..Ιταλια...απο τεχνιτες σε φορουμ για ρολογαδες θελουν για φουλ σερβις,λιγοτερο απο 8 ωρες

Ζήτω που κάηκε ο Έλληνας τεχνίτης αν δαπανά 8 ώρες για να εισπράξει 30 ευρώ.
Γιαυτό οι καλοί έχουν πρόβλημα.

Αντίθετα, κάτι μαγαζάκια που δεν τα πιάνει το μάτι σου, με πάγκους που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα γεμάτους με εξαρτήματα κάθε είδους, έχουν ουρά από κόσμο - μόνο και μόνο γιατί κάνουν φθηνό σέρβις της τάξεως των 30 ευρώ.

Με μεγάλη έκπληξη έχω δει μέχρι και ρολεξάτους να πηγαίνουν σε τέτοια και να θεωρούν ότι έκαναν "σέρβις".  ::)
να σου πω την αληθεια εχω δει στον δικο μου να του πηγαίνουν ρολ εξ  για service   εχεις δικιο  τωρα  ακου υπερυχους σε κασα και μπρασελε δεν κανει , φλαντζα για στεγανοποίηση θα την αλλαξω αλλα θα του το ζητησω εγω να την φερει  , να κανει βηδες τον μηχανισμο και να τον πλυνει το κανει , τωρα τσεκαρισμα για στεγανοποιηση οχι  δεν κανει και για χρονομετρια  , αλλα σκεψου και κατι  δεν θα πω εχεις δικιο ετσι πρεπει να γινεται οπως τα λες  , αλλα αξιζει σε ενα  seiko τετοιου κοστους να σου περνει  ο επισημος ενα 80ερω-100 ευρω  πραγματικα  δεστο αντικειμενενικα  για εμενα πρωσοπικα δεν αξιζει ας κανει ο δικος μου το βασικό καθάρισμα μηχανής  λάδωμα  ο μηχανισμος θα εινα ενταξη  για ακομα 5 χρονια    τωρα οσο αφορα στεγανοποιηση ναι μετράει και θα το δρομολογήσω   να γίνει  γιατί θα του το πάω κάποια στιμγη για γυαλισμα αλαγμα τζαμακι h hardlex  η ζαφείρι dial καινούργιο  και θα πω και τσιμουχακια    βεβαια για ο dial και το ζαφειρι  θα βρω εγώ λογικά από εξωτερικό εδώ Ελλάδα δεν  υπάρχει και λογικά θα ειναι και ακριβά εαν υπήρχαν είδει ενας φιλος απο το φορουμ  μου εστειλε κάποια site   θα τα  τω και θα παρω λογικα και κατι  απο εκει
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143107
  • kk
    • Προφίλ
Σωστά τα λες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nostradamus

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1633
    • Προφίλ
Παρακολουθω το θεμα με προσοχη και ειδικα τις τοποθετησεις μελων με "προιστορια".

Προβληματιζομαι με το εξης (Ισως θα πρεπει να διαχωρισουμε το θεμα για να μην χαλαμε το συγκεκριμενο του μελους που το ανοιξε).

Ενω καταννοω το οτι συγκεκριμενοι μηχανισμοι δεν "αξιζουν" το κοστος ενος σωστου σερβις, αναρωτιεμαι τι σημαινει πρακτικα αυτο.. 

Πεταμε δηλαδη το ρολοι που τον φοραει (το βαζουμε στην ακρη εννοω σαν αναμνηση) και περνουμε ενα καινουργιο?
Το πουλαμε το συντομοτερο η το βγαζουμε σε ανταλλαγη ?

Φυσικα δεν αναφερομαι σε ανθρωπους που εχουν μονο ενα (ναι ναι υπαρχουν και αυτοι φαντοαζομαι  :D :D).



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143107
  • kk
    • Προφίλ
Η μηχανή είναι αξιόπιστη και φτηνή,αυτός ο λόγος που είπαμε οχι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος flessompouro

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Παρακολουθω το θεμα με προσοχη και ειδικα τις τοποθετησεις μελων με "προιστορια".

Προβληματιζομαι με το εξης (Ισως θα πρεπει να διαχωρισουμε το θεμα για να μην χαλαμε το συγκεκριμενο του μελους που το ανοιξε).

Ενω καταννοω το οτι συγκεκριμενοι μηχανισμοι δεν "αξιζουν" το κοστος ενος σωστου σερβις, αναρωτιεμαι τι σημαινει πρακτικα αυτο.. 

Πεταμε δηλαδη το ρολοι που τον φοραει (το βαζουμε στην ακρη εννοω σαν αναμνηση) και περνουμε ενα καινουργιο?
Το πουλαμε το συντομοτερο η το βγαζουμε σε ανταλλαγη ?

Φυσικα δεν αναφερομαι σε ανθρωπους που εχουν μονο ενα (ναι ναι υπαρχουν και αυτοι φαντοαζομαι  :D :D).
νομιζω οτι αυτο το ρολοι  μεχρι πριν ενα χρονο ηταν το μοναδικο που ειχα  μεχρι το 2017 εννοω για περιπου δηλαδη 9 χρονια  και ναι ηταν το πρώτο μου κάλο ρολού  που μου το έκανε δωρώ ο πατέρας μου λυκειοπαιδο τοτε  φαντάσου  οποτε  απλα σιγα σιγα ψαχνωμε να το φερο σε μια πολυ καλη κατασταση  πλεον  οχι μηχανικα μονο  που μηχανικα ειναι  ετσι και αλλιως αλλα να καθαρισω γρατζουνιες να αλλαξω τζαμακι  και αυτα  ωστε να ειναι σαν κενουργιο πλεον εχω στην κατοχη μου  τρια ρολογια   απο το 2017 και μετα  ενα ελβετικο mondia  το οποιο το πειρα σε δημοπρασία στο ebay και δυο seiko  που το τελευταίο ειναι και το ποιο νεο απόχτημα μέσα στο 2018
επισης σωστο service υπαρχει της αντιπρωσοπειας με ολα οπως ειπε ο φιλος  μας ποιο πανω απλα τι γινεται πραγματικα  για αυτα τα ρολογια   δεν αξιζει να δωσεις τοσα πολλα χρηματα   για συντηρηση  μεινει στα βασικα   καθαρισμα και λαδωμα μηχανης αντε και καμια ρυθμιση  για να πηγαινει καλα  στους χρονους του  εαν ειχα ενα ρολοι των  500 ευρω και ανω   ναι θα το πηγαινα αντιπροσωπία  αλλα ολα μου τα ρολογια μεχρι στιγμης  ειναι πολυ ποιο χαμηλό το κόστος τους   βεβαια τo καινούργιο seiko το προσέχω γιατι το θελω για επισημες  καταστασεις  δηλαδη προσεχω πως το φοραω  να μην παθει γρατζουνια τιποτα εμφανησιακα  τωρα λογικα επειδη εχω την αρωστια με τα ρολογια  αμα πιασω καμια καλη δουλεια  αργοτερα  στοχος μου ειναι  ενα πολυ καλο ρολοι  ανω των 500 ευρω μπορει να ειναι seiko  ,taghuer,longines, rolex Που ειναι ενας διακαείς πόθος ολων μας  εδω μεσα  δεν ξέρω  αλλα καποια στιγμη ναι  αλλα ποτε μου δεν πουλαω ρολογια  τα θελω για την συλλογη μου  βεβαια μεχρι τοτε  αμα βρισκω ευκαιριες ολο και κατι θα τσιμπάω βέβαια  τα προτιμάω μηχανικά  αυτοματα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2019, 15:10:26 μμ από flessompouro »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος flessompouro

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Ήρθαν  τα parts για την ανακατασκευή του seiko skx007  κρύσταλλο shaphire  διακοσμητικό και στεγανοποίηση για το τζαμακι 



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2019, 12:33:40 μμ από flessompouro »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143107
  • kk
    • Προφίλ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος flessompouro

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Σήμερα το πήγα για να μου βάλει το τζαμακι και το νέο διακοσμητικό γυάλισμα στην κάσα  και νέες φλάντζες για στεγανοποίηση

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions