Αποστολέας Θέμα: Κουτια & Χαρτια  (Αναγνώστηκε 5713 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Κουτια & Χαρτια
« στις: Αύγουστος 18, 2019, 12:50:09 μμ »
Συχνα ακουμε για ενα ρολοι ,οτι εχει κουτια και χαρτια,αλλα τι πραγματικα ισχυει ?
Στα Rolex ειναι σημαντικο,ειδικα σε vintage  κομματια της εταιριας
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8343
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:01:13 μμ »
Κουτί και χαρτιά είναι το ίδιο σημαντικά με το ίδιο το ρολόι όταν επίκειται πώληση η ανταλλαγή,ιδιαίτερα σε παλαιότερα συλλεκτικά ρολόγια.Προσωπικα δεν έχω αγοράσει ποτέ προιδιοκτητο χωρίς τα συνοδευτικά του .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:08:07 μμ »
Διαφωνω,τα πιο πολλα ρολογια εχουν την αποδειξη αγορας,δεν μιλαω για μεγαλες εταιριες,φυσικα και το κουτι τους
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10726
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:15:55 μμ »
Σίγουρα είναι σημαντικά...
Αυτό το καταλαβαίνει εύκολα κανείς και από την τιμή..! Ένα μεταχειρισμένο ρολόι προς πώληση το οποίο είναι χωρίς κουτί-χαρτιά  το δίνουν πάντα φτηνότερα..! Το πρόβλημα μου εδώ είναι το εξής...   και αν είναι κλεμμένο...?!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:17:09 μμ »
Σίγουρα είναι σημαντικά...
Αυτό το καταλαβαίνει εύκολα κανείς και από την τιμή..! Ένα μεταχειρισμένο ρολόι προς πώληση το οποίο είναι χωρίς κουτί-χαρτιά  το δίνουν πάντα φτηνότερα..! Το πρόβλημα μου εδώ είναι το εξής...   και αν είναι κλεμμένο...?!
H Rolex,ειναι μια κατηγορια μονη της
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nostradamus

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1633
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:25:25 μμ »
Έχω όλα τα κουτιά (αν και δεν έχω ακριβά ρολόγια).  Ειδικά για κομμάτια από τα πάνω ράφια, τα θεωρώ προϋπόθεση για ολοκλήρωση συναλλαγής.

Η ύπαρξη τους δινει μια ψυχολογική ψευδαίσθηση σιγουριάς στον αγοραστή κατά την γνώμη μου.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37923
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:30:15 μμ »
Οπως έχει ηδη αναφερθεί παλαιότερα, το ρολόι φοράς, όχι το κουτι ή τα χαρτιά.

Σωστό. Σωστότατο.  :) Και εφαρμοζόμενο στην πράξη, ίσως και καθημερινά.

Αλλά, πάω να αγοράσω ένα,.......μεταχειρισμένο, ή μάλλον, ........προϊδιόκτητο,   ;), και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, μου παρουσιάζει και το κουτί του ρολογιού, τα χαρτιά του, ετικετούλες, αυτοκόλητα, stickers, κορδονάκια, ισως και την αποδειξη, ίσως και κάποιο service, ίσως και κάποιο συνοδευτικό, μία φιάλη καταδύσεων ( μακέτα ), μία άγκυρα, ένα .....καρχαρία, ......το οτιδήποτε.

Τι σημαίνει αυτό ? ΑΓΑΠΗ.  :-*

Σημαίνει, ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, αγαπάει το αντικείμενο, το έχει επιλέξει, έζησε μαζί του, και το δίνει, για κάποιον λόγο.

Και ο αγοραστής, νοιώθει την όλα χαρά, του "πακέτου", και θεωρητικά πάντα, αποκτά ένα φροντισμένο κομάτι.

Εάν υπήρχε η αγάπη και το ενδιαφέρον διατήρησης όλων των συνοδευτικώων στοιχείων, το "τεμάχιο" θα πρέπει να είναι φροντισμένο.

Φυσικά, ισχύει και στην περίπτωση που ήταν του παπού, το βρήκαμε και το δίνουμε, και το μόνο που έχουμε είναι το προς πώληση.

Εγώ, θα προτιμούσα το φροντισμένο με αγάπη, και με τα συνοδευτικά του. Πως να το κάνουμε. Αλλη η χαρά και το αίσθημα πληρότητος, ότι παρά την επιλογή του ........προϊδιόκτητου, δεν στερείσαι του πακέτου.

Και εννοείται, δεν έχει να κάνει με την αξία του αντικειμένου. Ειναι θέμα προσέγγισης / εκτίμησης / αξιολόγησης.  ;)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37923
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:34:23 μμ »
Σίγουρα είναι σημαντικά...
Αυτό το καταλαβαίνει εύκολα κανείς και από την τιμή..! Ένα μεταχειρισμένο ρολόι προς πώληση το οποίο είναι χωρίς κουτί-χαρτιά  το δίνουν πάντα φτηνότερα..! Το πρόβλημα μου εδώ είναι το εξής...   και αν είναι κλεμμένο...?!

Αν δεν ξέρεις τον πωλητή, η μεθόδευση είναι η ακόλουθη.

Ο .............(αγοραστής), αγοράζω σήμερα από τον ........( πωλητή), στοιχεία ταυτότητας, και φωτοτυπία του ΑΔΤ, έναντι του ποσού ( ...........), το ακόλουθο, ......(περιγραφή-Αριθμός σειράς-Μοντέλο ).

Κανένας κλέφτης δεν θα δώσει στοιχεία, ή θα αναγράψει τιμή αγοράς, και όχι .......σκότωμα.

Το έχω ζητήσει σε ......."πωλητές", μαζί με τον έλεγχο στην αντιπροσωπία, και ακόμα ..............έρχονται.  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8343
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:37:01 μμ »
Σχετικά με τα Rolex εάν κάποιος το χάσει η του το κλέψουν,και φυσικά έχει κρατήσει τα χαρτιά,κάνει δήλωση στις κατά τόπους αντιπρωσοπειες  και έτσι όταν το ρολόι εμφανιστεί στο μέλλον για επίσημο servile η πιστοποίηση ,παρακρατείται μέχρι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37923
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:40:55 μμ »
Σχετικά με τα Rolex εάν κάποιος το χάσει η του το κλέψουν,και φυσικά έχει κρατήσει τα χαρτιά,κάνει δήλωση στις κατά τόπους αντιπρωσοπειες  και έτσι όταν το ρολόι εμφανιστεί στο μέλλον για επίσημο servile η πιστοποίηση ,παρακρατείται μέχρι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης.

Ανάθεμα αν ισχύει μεν, αλλά και δε, πάει σε άλλες ΒΑ χώρες, ή και Ιταλία-Ισπανία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:42:36 μμ »
Σίγουρα είναι σημαντικά...
Αυτό το καταλαβαίνει εύκολα κανείς και από την τιμή..! Ένα μεταχειρισμένο ρολόι προς πώληση το οποίο είναι χωρίς κουτί-χαρτιά  το δίνουν πάντα φτηνότερα..! Το πρόβλημα μου εδώ είναι το εξής...   και αν είναι κλεμμένο...?!

Αν δεν ξέρεις τον πωλητή, η μεθόδευση είναι η ακόλουθη.

Ο .............(αγοραστής), αγοράζω σήμερα από τον ........( πωλητή), στοιχεία ταυτότητας, και φωτοτυπία του ΑΔΤ, έναντι του ποσού ( ...........), το ακόλουθο, ......(περιγραφή-Αριθμός σειράς-Μοντέλο ).

Κανένας κλέφτης δεν θα δώσει στοιχεία, ή θα αναγράψει τιμή αγοράς, και όχι .......σκότωμα.

Το έχω ζητήσει σε ......."πωλητές", μαζί με τον έλεγχο στην αντιπροσωπία, και ακόμα ..............έρχονται.  ;D
Σοβαρα τωρα,ποσοι το κανουν αυτο?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10726
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:47:38 μμ »
Σίγουρα είναι σημαντικά...
Αυτό το καταλαβαίνει εύκολα κανείς και από την τιμή..! Ένα μεταχειρισμένο ρολόι προς πώληση το οποίο είναι χωρίς κουτί-χαρτιά  το δίνουν πάντα φτηνότερα..! Το πρόβλημα μου εδώ είναι το εξής...   και αν είναι κλεμμένο...?!

Αν δεν ξέρεις τον πωλητή, η μεθόδευση είναι η ακόλουθη.

Ο .............(αγοραστής), αγοράζω σήμερα από τον ........( πωλητή), στοιχεία ταυτότητας, και φωτοτυπία του ΑΔΤ, έναντι του ποσού ( ...........), το ακόλουθο, ......(περιγραφή-Αριθμός σειράς-Μοντέλο ).

Κανένας κλέφτης δεν θα δώσει στοιχεία, ή θα αναγράψει τιμή αγοράς, και όχι .......σκότωμα.

Το έχω ζητήσει σε ......."πωλητές", μαζί με τον έλεγχο στην αντιπροσωπία, και ακόμα ..............έρχονται.  ;D
Σοβαρα τωρα,ποσοι το κανουν αυτο?
Τα μαγαζιά τα οποία εμπορεύονται μεταχειρισμένα Ρολόγια σίγουρα...  αλλα μάλλον μόνο αυτά..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 18, 2019, 14:49:02 μμ »
Σωστα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10726
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 18, 2019, 15:01:15 μμ »
Σχετικά με τα Rolex εάν κάποιος το χάσει η του το κλέψουν,και φυσικά έχει κρατήσει τα χαρτιά,κάνει δήλωση στις κατά τόπους αντιπρωσοπειες  και έτσι όταν το ρολόι εμφανιστεί στο μέλλον για επίσημο servile η πιστοποίηση ,παρακρατείται μέχρι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης.
Θεωρητικά έτσι γίνεται...! Για αυτό και όταν αγοράζουμε καινούριο ρολεξ... ο επίσημος retailer στέλνει τον κωδικό του ρολογιού και τα στοιχεία που του δίνουμε στη μαμά ρολεξ..!   Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο κάποιος ο οποίος γνωρίζει(Η υποψιάζεται) ότι έχει στη κατοχή του ένα κλεμμένο ρολεξ θα το πάει ποτε για σέρβις στον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο...!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Κουτια & Χαρτια
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 18, 2019, 15:30:36 μμ »
Σχετικά με τα Rolex εάν κάποιος το χάσει η του το κλέψουν,και φυσικά έχει κρατήσει τα χαρτιά,κάνει δήλωση στις κατά τόπους αντιπρωσοπειες  και έτσι όταν το ρολόι εμφανιστεί στο μέλλον για επίσημο servile η πιστοποίηση ,παρακρατείται μέχρι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης.
Θεωρητικά έτσι γίνεται...! Για αυτό και όταν αγοράζουμε καινούριο ρολεξ... ο επίσημος retailer στέλνει τον κωδικό του ρολογιού και τα στοιχεία που του δίνουμε στη μαμά ρολεξ..!   Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο κάποιος ο οποίος γνωρίζει(Η υποψιάζεται) ότι έχει στη κατοχή του ένα κλεμμένο ρολεξ θα το πάει ποτε για σέρβις στον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο...!
Δεν θα παει  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions