Αποστολέας Θέμα: Βασικός έλεγχος/service σε SKX007 και πιθανές αναβαθμίσεις  (Αναγνώστηκε 2742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αν σας αρέσει το θέμα, κάντε Like  

Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
Απ: Βασικός έλεγχος/service σε SKX007 και πιθανές αναβαθμίσεις
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 05, 2019, 22:35:34 μμ »
Καλώς σας βρήκα! Είναι χαρά μου να συμμετέχω στην όμορφη παρέα των ομοιοπαθούντων!

Αποσυνδεδεμένος vlzetko

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
    • Vladimir Zetko Photography
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 10, 2019, 08:44:20 πμ »
Χτες παρέλαβα το ρολόι μου από τον τεχνικό. Όταν του το παρέδωσα μου είπε ότι θα το τσεκάρει πριν το λύσει και πως αν δεν χρειάζεται service, θα κάνει απλώς καλιμπράρισμα, αλλαγή τσιμουχών και έλεγχο στεγανοποίησης.

Έτσι λοιπόν, με ειδοποίησε την επόμενη ημέρα πως όντως το SΚΧ μου είναι σε κατάσταση που δεν απαιτεί λύσιμο και service και πως θα έκανε απλώς όσα ανέφερα παραπάνω.

Μαζί με το ρολοι μου, πήρα το αποδεικτικό της στεγανοποίησης καθώς και τις παλιές τσιμούχες, ενώ το ποσό που μου ζητήθηκε να δώσω ήταν αστείο.

Όταν τον ρώτησα πως "μετράει" πλέον το ρολόι, μου είπε ότι όταν το παρέλαβε ήταν στο -19.5 spd, τιμή που ήταν πολύ κοντά στο -21 που έπαιρνα εγώ στο χέρι μου, και πως πλέον ήταν κοντά στο "μηδέν με ένα", αποτέλεσμα που μου φάνηκε κάπως αισιόδοξα υπερβολικό ;D.

Ξεκίνησα τις δικές μου μετρήσεις λοιπόν χτες στις 16:40 και μέχρι και την ώρα που γράφω, το 007 μου έχει όντως μηδενική απώλεια. Για να είμαι ακριβέστερος, επειδή έχω πάρει πολλές μετρήσεις ώστε να βλέπω τις διακυμάνσεις των τιμών, θεωρώ ότι παιζει στο +_1. Δεν ξέρω αν θα συνεχίζει να βρίσκεται στην κατάσταση αυτή με την πάροδο του χρόνου, αλλά σε κάθε περιπτωση θεωρώ ότι η ενασχόληση άξιζε τον κόπο.

Ακόμη και αν τελικά η απώλεια σταθεροποιηθεί σε μια πιο "λογική για seiko" τιμή, θα παραμείνω απολύτως ευχαριστημένος. Η αλήθεια είναι ότι είμαι περισσότερο "ψυχάκι" με τη ώρα και την ακρίβειά της, παρά με τα ρολόγια οπότε την τρέλλα μου αυτή την καλύπτω συνήθως με ηλεκτρονικά ρολόγια, τα οποία έχουν απείρως καλύτερη ακρίβεια από ένα ρολόι όπως το 007. Αυτό που ήθελα όμως, δηλαδή όποτε φοράω το 007 μου να ξέρω ότι παίζει όσο καλύτερα μπορεί, νομίζω ότι με την πολύτιμη βοήθεια του τεχνικού μου, το κατάφερα και με το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 10, 2019, 09:50:12 πμ »
Τέλεια. Θα ήθελα να μου πεις που το πήγες και το κόστος παρακαλώ. Εύχομαι να το ευχαριστηθεις σα να πήρες καινούργιο!

Αποσυνδεδεμένος vlzetko

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 10, 2019, 10:00:04 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις pm.

Αποσυνδεδεμένος vlzetko

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 10, 2019, 10:26:31 πμ »
Κλείνοντας όσα είχα να αναφέρω στο παρόν thread, αποφάσισα τελικά να μην κάνω κανένα mod και να αρκεστω απλά στην αισθητική "παρέμβαση" που έφερε η αντικατάσταση του λουριού με τον μπρασελέ της miltat:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 10, 2019, 16:26:01 μμ »

......Η αλήθεια είναι ότι είμαι περισσότερο "ψυχάκι" με τη ώρα και την ακρίβειά της.......

Α. Συγχαρητήρια για την επίτευξη. :)
Β. Στείλε τον τεχνίτη. 8)
Γ. Στήσε club άρρωστων με την ακρίβεια, και γράψε με μέλος. ;)
Δ. Εχω ρολόι που λαμβάνει σήμα από Φρανκφούρτη. Χάνει 1 δευτ στα 99.000 χρόνια. ???
Ε. Πλέον προτιμώ τα quartz από τα πιστοποιημένα χρονόμετρα  ;)
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.

Αποσυνδεδεμένος vlzetko

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 10, 2019, 17:09:37 μμ »
Έχεις pm!

Για να είμαι 100% ακριβής, στις 24 ώρες είχα -3spd, με το οποίο είμαι σούπερ ευχαριστημένος και δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω μετρήσεις (και κατά συνέπεια ενίσχυση του OCD μου). ;D

Όσον αφορά στο quartz vs μηχανικό, ειλικρινά δεν έχω κανένα κόλλημα. Για την ιστορία, κάποια στιγμή σε μια κοινωνική εκδήλωση, φορούσα ένα ηλεκτρονικό της CASIO με μπρασελέ (νομίζω το A164WA-1VES). Ένας γνωστός, ο οποίος είναι συλλέκτης, μου είπε ότι του άρεσε πολύ η επιλογή μου. Του είπα ότι μου αρέσουν πολυ τα CASIO και εν γένει τα "ιστορικά" φτηνά ρολόγια. Αμέσως μου απάντησε ότι θα έπρεπε να γκουγκλάρω το SEIKO SKX007. Με το που έκανα το google search, ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά και αποφάσισα ότι θα έπρεπε να το αποκτήσω άμεσα, πολύ πριν ασχοληθώ και μάθω ότι είναι μηχανικό. 3-4 ημέρες μετά ήταν στα χέρια μου..

Αποσυνδεδεμένος geezerv

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 10, 2019, 17:38:00 μμ »
Έχεις pm!

Για να είμαι 100% ακριβής, στις 24 ώρες είχα -3spd, με το οποίο είμαι σούπερ ευχαριστημένος και δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω μετρήσεις (και κατά συνέπεια ενίσχυση του OCD μου). ;D

Όσον αφορά στο quartz vs μηχανικό, ειλικρινά δεν έχω κανένα κόλλημα. Για την ιστορία, κάποια στιγμή σε μια κοινωνική εκδήλωση, φορούσα ένα ηλεκτρονικό της CASIO με μπρασελέ (νομίζω το A164WA-1VES). Ένας γνωστός, ο οποίος είναι συλλέκτης, μου είπε ότι του άρεσε πολύ η επιλογή μου. Του είπα ότι μου αρέσουν πολυ τα CASIO και εν γένει τα "ιστορικά" φτηνά ρολόγια. Αμέσως μου απάντησε ότι θα έπρεπε να γκουγκλάρω το SEIKO SKX007. Με το που έκανα το google search, ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά και αποφάσισα ότι θα έπρεπε να το αποκτήσω άμεσα, πολύ πριν ασχοληθώ και μάθω ότι είναι μηχανικό. 3-4 ημέρες μετά ήταν στα χέρια μου..

Και πολύ καλά έκανες! Θα το χαρείς!

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 10, 2019, 23:23:16 μμ »

Για να είμαι 100% ακριβής, στις 24 ώρες είχα -3spd, με το οποίο είμαι σούπερ ευχαριστημένος...........

3 την ημέρα, επί 30 ημέρες, λέμε τώρα, ισον 90.

90 δεύτερα, δια 60 στο λεπτό, είναι 1,5 λεπτά, δηλαδή, κάτω από τα δύο, που είναι θεωρητικά το όριο για τα χρονόμετυρα κατα COSC.

Και αυτά από την 7S26 a “low end” caliber, with lack of winding and the impossibility of hacking. Some users on forums are reporting it slipping more than the average -20 to +49 seconds daily.

Θεωρώ, ότι κάπου θα ξαναξεφύγει με τον καιρό. Ειδωμεν  ;)
Ο σιωπών συναινεί.

Αποσυνδεδεμένος vlzetko

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 10, 2019, 23:36:48 μμ »
Και εγώ το ίδιο θεωρώ. Θα δείξει!

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 11, 2019, 00:01:19 πμ »
Και εγώ το ίδιο θεωρώ. Θα δείξει!

Αλλά αξίζει, μια και το διερεύνησες.  :)

Εχω και εγώ την μηχανή, κάποιες στιγμές πάει quartz, μετά την πιάνει, και πάει 3 λεπτα μείον σε 2 ημέρες.

Τεράστιο ρόλο παίζει το πόσο κουρδισμένη είναι, αν το φοράς συνέχεια, ή μουτζώνεις πολιτικούς φορώντας το  :D :D :D :D
Ο σιωπών συναινεί.

Αποσυνδεδεμένος WhiteLionR

• Members+
  • VIP Member
  • *
  • ΘΟΔΩΡΗΣ
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 11, 2019, 11:20:17 πμ »

Καλημέρα,

Συμπληρωματικά, μπορείς να βρεις (παρακολουθώντας το και κάνοντας δοκιμές) σε ποια θέση το ρολόι κερδίζει δεύτερα.
Συνήθως είναι η θέση "dial-up", ξεκίνα τις δοκιμές από αυτήν.
Οπότε, στο 6-8ωρο του ύπνου, μπορείς να βοηθάς το ρολόι να "εξισορροπεί" τη χασούρα των 3sec.
Κάπως έτσι, είχα για χρόνια το 007 μου στο ίδιο λεπτό για ολόκληρο το μήνα.

Σε περίπτωση τώρα που θελήσεις στο μέλλον να αναβαθμίσεις τη μηχανή του SKX, έχεις τις εξής επιλογές:

Αναβάθμιση με 4R36:  (SII: NH36)

Είναι πολύ απλή διαδικασία, ειδικά για ένα σοβαρό τεχνίτη. Το μόνο που χρειάζεσαι (πέρα από μια... 4R36) είναι μια νέα κορώνα.
Η μόνη (απ' όσο ξέρω) ΟΕΜ κορώνα συμβατή με 4R36 αλλά και με SKX, είναι αυτή από το SARB059 και έχει κωδικό 1E70D1SNS0.
(Το SARB059 ήταν το μoναδικό Seiko με κάσα SKX και μηχανή 6R15). Μπορείς να τη βρεις σχετικά εύκολα στο διαδίκτυο.
Προσοχή: Η Seiko σταμάτησε την παραγωγή της το Δεκέμβριο του '17, οπότε όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται και πιο δυσεύρετη.
Προτείνω να αγοράσεις μία τώρα που μπορείς και άστην να υπάρχει. Αν δεν, την πουλάς εύκολα, είναι περιζήτητη κορώνα.
Η βελτίωση θα είναι και αισθητική, καθώς η συγκεκριμένη κορώνα έχει και χαραγμένο το "S" στην επιφάνειά της. Σούπερ.
Υπαρχουν και aftermarket επιλογές, όπου το αξονάκι (stem) βιδώνει στην κορώνα (crown), αλλά έχουν μάλλον αμφίβολα αποτελέσματα.

Αναβάθμιση με 6R15:  (SII: NE15)

Κι εδώ δυστυχώς, χρειάζεται ν' αγοράσεις μια 6R15. Αλλά μετά θα έχεις ένα πυραυλοκίνητο SKX, το καλύτερο δυνατό.
H 6R15 είναι σαφώς μια πιο ποιοτική μηχανή, με μεγαλύτερο Power Reserve και κυρίως καλύτερη σταθερότητα στις μεταβολές θέσης.
Εδώ όμως τα πράγματα δυσκολεύουν λίγο, καθώς η μηχανή έχει μόνο date, αλλά και πάλι ένας καλός τεχνίτης δε θα έχει πρόβλημα.
Ομοίως με τα προηγούμενα, χρειάζεσαι την ίδια κορώνα αλλά και το δίσκο με τις ημέρες, τον οποίο θα τον πάρεις από την 7S26.
Από την υπάρχουσα μηχανή θα πάρεις και 1-2 ακόμα πραγματάκια που σχετίζονται με τη λειτουργία day. Ενδεικτικά, διάβασε ΕΔΩ.
Γενικά, θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες και στο WUS και αλλού, είναι πολύ δημοφιλείς "μοντιφιές" αυτές οι 2.
Εναλλακτικά, μπορείς να αλλάξεις το dial με κάποιο άλλο Seiko που να έχει μόνο παράθυρο date, πχ. από Sumo, Shogun κλπ.

Αυτά από μένα, όποτε το αποφασίσεις, εδώ είμαστε να τα πούμε πιο αναλυτικά.     -Θ.

Seikonaut...

Αποσυνδεδεμένος vlzetko

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 11, 2019, 16:51:36 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Στη φάση αυτή έχω αποφασίσει να μην το πειράξω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. ;D

EDIT:

"Έτρεξα" το σενάριο για ένα νέο SKX από monsterwatches, με 4R36+crown+εργατικά και βγαίνει περίπου στα 390 + μεταφορικά, λιγότερο δηλαδή απ' όσο κάνει αυτή τη στιγμή η K έκδοση στο skroutz!

Αποσυνδεδεμένος sub50

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 11, 2019, 17:04:57 μμ »
Έκανες πολύ καλά που το πήγες για έλεγχο και ρύθμιση!
Και μπράβο που πέτυχες σωστό τεχνίτη.
Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω σε ποιόν το πήγες και πόσο σου στοίχισε.
Εύχομαι να το ευχαριστιέσαι.
Επίσης, το συγκεκριμένο μπρασελέ, προσωπικά, μου αρέσει πολύ σαν επιλογή στο skx!!!

• Guru
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 11, 2019, 17:43:53 μμ »

Θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω σε ποιόν το πήγες και πόσο σου στοίχισε.

Θα αρχίσει να χρεώνει ! Ολοι τον ζητάνε  :D :D :D :D :D
Ο σιωπών συναινεί.