Αποστολέας Θέμα: Παλιό Rolex χρειάζεται πρώτες βοήθειες  (Αναγνώστηκε 1545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αν σας αρέσει το θέμα, κάντε Like  

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
Παλιό Rolex χρειάζεται πρώτες βοήθειες
« στις: Μάρτιος 12, 2019, 23:53:22 μμ »
ένα απο τα beaters μου φαινεται να πέθανε την 28η Φεβρουαρίου (όπως φαίνεται και στις εικόνες),

συγκεκριμένα δεν βλέπω να λειτουργεί ούτε να ακούγεται, το κουρδίζω, το κουνάω, αλλά μπα (είτε με ανοιχτή είτε με κλειστή κορώνα).

είχε περάσει μερικό service 1,5 χρόνια πριν κάπου στην Μαλαισία που το είχαν κάνει λάδωμα και τσεκάρισμα (όπως λένε),

όπως και να 'χει, σήμερα που πήγα να το φορέσω είδα πως είναι για πέταμα.

Ακούω πιθανά σενάρια από τους γνώστες κι έχοντες παλιά Rolex, τι θα μπορούσε να φταίει, καλύτερο και χειρότερο σενάριο.

PS το ενδεχόμενο να το στείλω στην Rolex είναι απίθανο, θα βρω λογικά κάποιον independent.. αλλά ας είμαι προετοιμασμένος.

The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Master
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Rolex χρειάζεται πρώτες βοήθειες
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2019, 01:44:19 πμ »
ένα απο τα beaters μου φαινεται να πέθανε την 28η Φεβρουαρίου (όπως φαίνεται και στις εικόνες),

συγκεκριμένα δεν βλέπω να λειτουργεί ούτε να ακούγεται, το κουρδίζω, το κουνάω, αλλά μπα (είτε με ανοιχτή είτε με κλειστή κορώνα).

είχε περάσει μερικό service 1,5 χρόνια πριν κάπου στην Μαλαισία που το είχαν κάνει λάδωμα και τσεκάρισμα (όπως λένε),

όπως και να 'χει, σήμερα που πήγα να το φορέσω είδα πως είναι για πέταμα.

Ακούω πιθανά σενάρια από τους γνώστες κι έχοντες παλιά Rolex, τι θα μπορούσε να φταίει, καλύτερο και χειρότερο σενάριο.

PS το ενδεχόμενο να το στείλω στην Rolex είναι απίθανο, θα βρω λογικά κάποιον independent.. αλλά ας είμαι προετοιμασμένος.

Από σκουπιδάκι σε κάποιο γρανάζι, μέχρι θραύση άξονα.

Αν δεν ανοίξει, ότι και να σου λένε οι ειδήμονες, ( όπως εγώ :D :D :D :D ), μην πιστεύεις κανέναν. :-[

Μονο ανοίγοντας το καπάκι, μπορεί κάποιος να σου πεί με σιγουρά, αυτό, αυτό και αυτό, κόστος ολικά...............

Ειδικά στην ΜΒρετ., το κόστος θα είναι υψηλό.  :(

Φέρτο στην Ελλάδα, πιο φθηνά θα είναι.   ;)

Διαδικασία διάγνωσης

Γυρίζουν οι δείκτες ΧΩΡΙΣ ζόρι ?
Ολοκληρώνουν 24-ωρο και γυρίζει και η ημερομηνία ?
Εχει αντίσταση στο χειροκούρδισμα ?

Αν ζορίζεται, ΠΑΡΑΤΑ ΤΟ. Ζημιά θα του κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2019, 01:46:11 πμ από Giorgos_I »
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 17, 2019, 23:18:55 μμ »
An update..

‘We’d be very happy to service your Rolex for you. The cost for the service would  be £525 as it’s a vintage model. This covers any minor components required in the movement such as wheels, springs and levers which may be worn. Also, some components are changed as a routine such as the mainspring and rotor axle. Also included are a new plexiglass and the tube for the winding crown on the case side, as well as a full reseal and refurbishment of the case and bracelet. If your watch does not have the new version, solid 18ct gold crown and a new crown is required this would add £150. All the work comes with a two year warranty for both waterproofing and movement function. We have a fast-track service for Rolex work so you could send it straight in and we’d need it for about two to three weeks. Please let me know if you’d like to book in the work and I’ll send you the postal advice.
Best wishes
Duncan Potter
Proprietor
genesiswatchmaking.co.uk’

Sent from my iPhone using Tapatalk
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

• Master
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2019, 00:09:57 πμ »
An update..

‘We’d be very happy to service your Rolex for you. The cost for the service would be £525 as it’s a vintage model. This covers any minor components required in the movement such as wheels, springs and levers which may be worn. Also, some components are changed as a routine such as the mainspring and rotor axle. Also included are a new plexiglass and the tube for the winding crown on the case side, as well as a full reseal and refurbishment of the case and bracelet. If your watch does not have the new version, solid 18ct gold crown and a new crown is required this would add £150. All the work comes with a two year warranty for both waterproofing and movement function. We have a fast-track service for Rolex work so you could send it straight in and we’d need it for about two to three weeks. Please let me know if you’d like to book in the work and I’ll send you the postal advice.
Best wishes
Duncan Potter
Proprietor
genesiswatchmaking.co.uk’

525 λιρόνια, είναι απείρως πιο πολλά, και από τα 500 τόσα Ευρά, που χρεώνει εδώ η επίσημη Rolex. Και δεν διευκρινίζει, ( ή είμαι εγώ βλάξ και δεν το καταλαβαίνω ? ), αν περιλαμβάνει VAT.

Σε άλλο τεχνίτη, στην Ελλάδα, θα φύγεις με 250 - 300, και πολλά λέω.

Η απόφαση δική σου. ;)

Ση. Θα πρέπει να καθορίσεις αν θα γυαλιστεί η κάσα, αν θα αλλάξουν οι δείκτες, κλπ. Μην βρεθείς προ απροόπτου, ή βρεθείς να σου έχουν κάνει εργασία την οποία δεν επιθυμείς, ασχέτως αν απεριλαμβάνεται στην τιμή ή όχι.

Ο σιωπών συναινεί.

• Master
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2019, 00:12:52 πμ »
Και το μπρασελέ, μια και είναι χρυσό, και παλαιού τύπου, χωρίς ενίσχυση, μάλλον θέλει έλεγχο.

Ειναι 14 ή 18 -άρι ?

Μέσα στην πόρπη το λέει. Δωσε φωτό να σε πώ.
Ο σιωπών συναινεί.

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2019, 00:58:06 πμ »
είναι 18άρι,

το τζαμάκι το είχα αλλάξει πέρσι γιατί έριξα καρατιά σε μια γωνία.. δεν σκοπεύω να αλλάξω δείκτες και ντίαλ,μόνο τα μέσα. για γυάλισμα δεν έχω ιδέα αν συμπεριλαμβάνεται, πρέπει να το ξεαθαρίσω όμως δεν ειμαι σίγουρος αν θέλω. Το ρολόι δεν έχει γυαλιστεί ποτέ του και είναι από το 1979.

Ο συγκεκριμένος είναι αρκετά γνωστός στους ρολογο-κύκλους και με πολύ καλές κριτικές για την δουλειά που κάνει. Έχω δει παραδείγματα από γνωστούς και γενικά θα έλεγα τον εμπιστεύομαι.

Τώρα για τα λεφτά, όλα είναι σχετικά. η Ρόλεξ χρεώνει πάνω από 1000 πλέον για τα παλιά, το 525+150 (συμπεριλβανομένου του ΦΠΑ) θεωρείται καλή τιμή. Έχει γίνει το χόμπυ ακριβό, όμως αυτό είναι και συνεχίζουμε..

• Master
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2019, 01:01:10 πμ »
είναι 18άρι,

το τζαμάκι το είχα αλλάξει πέρσι γιατί έριξα καρατιά σε μια γωνία.. δεν σκοπεύω να αλλάξω δείκτες και ντίαλ,μόνο τα μέσα. για γυάλισμα δεν έχω ιδέα αν συμπεριλαμβάνεται, πρέπει να το ξεαθαρίσω όμως δεν ειμαι σίγουρος αν θέλω. Το ρολόι δεν έχει γυαλιστεί ποτέ του και είναι από το 1979.

Ο συγκεκριμένος είναι αρκετά γνωστός στους ρολογο-κύκλους και με πολύ καλές κριτικές για την δουλειά που κάνει. Έχω δει παραδείγματα από γνωστούς και γενικά θα έλεγα τον εμπιστεύομαι.

Τώρα για τα λεφτά, όλα είναι σχετικά. η Ρόλεξ χρεώνει πάνω από 1000 πλέον για τα παλιά, το 525+150 (συμπεριλβανομένου του ΦΠΑ) θεωρείται καλή τιμή. Έχει γίνει το χόμπυ ακριβό, όμως αυτό είναι και συνεχίζουμε..

Το λέει καθαρά........................as well as a full reseal and refurbishment of the case and bracelet.
Ο σιωπών συναινεί.

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2019, 13:43:19 μμ »
Σαπισε η κάσα, έφυγε το φωσφορουχο πως το λένε στο +10, αλλαγή κορώνα γιατί οι αυλακώσεις φθαρθηκαν, αλλαγή το κλασπ..

Δείκτες και καντράν δεν τα αλλάζω.

+ελαφρό γυάλισμα λάδωμα κλπ.

ΥΓ: Το ρολόι σταμάτησε λόγω εσωτερικής βρωμιά, σκόνη κυριως.

Σύνολο όλα τα παραπάνω 875 στερλίνες. Σχόλια για την τιμή δεν χρειάζονται, όλα είναι σχετικά με τον τόπο που επιλέγει κάνεις να ζει.

Θα στέλνω φωτογραφίες βήμα βήμα να δούμε τι μπορεί να φτιάξει ο κύριος..

Sent from my MI 5X using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2019, 13:48:23 μμ από Evangelos »

Αποσυνδεδεμένος george_

• Admin
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2019, 13:48:07 μμ »
Σύνολο όλα τα παραπάνω 875 στερλίνες. Σχόλια για την τιμή δεν χρειάζονται, όλα είναι σχετικά με τον τόπο που επιλέγει κάνεις να ζει.

προφανως,περιμενουμε φωτο

• Master
  • Planet or Plastic ?
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2019, 16:04:45 μμ »
....a lot to be done ! Corrosion !  ???

Πόσα χρόνια είναι ασυντήρητο ?  :o
Ο σιωπών συναινεί.

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2019, 16:29:06 μμ »
....a lot to be done ! Corrosion !  ???

Πόσα χρόνια είναι ασυντήρητο ?  :o
Ποιος ξέρει, λογικά καμία 15-20? Όπως και να χει θα το κάνω καλό (ελπίζω)

Sent from my MI 5X using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nostradamus

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2019, 20:45:24 μμ »
Δεν νομίζω ότι έχει και μεγάλη σημασία το κόστος, όταν υπάρχει ξεκάθαρη διάθεση του ιδιοκτήτη να προχωρήσει σε επισκευή.

Από περιέργεια Ευαγγελε, γνωρίζεις που είναι οι τιμές του περίπου, στην αγορά μεταχειρισμένων και πόσο εύκολο είναι να βρεθεί?

Δώσε μας φωτογραφικό υλικό και εύχομαι σύντομα να το χαίρεσαι και πάλι με υγεία!

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
Παλιό Rolex χρειάζεται πρώτες βοήθειες
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 28, 2019, 21:06:38 μμ »
Δεν νομίζω ότι έχει και μεγάλη σημασία το κόστος, όταν υπάρχει ξεκάθαρη διάθεση του ιδιοκτήτη να προχωρήσει σε επισκευή.

Από περιέργεια Ευαγγελε, γνωρίζεις που είναι οι τιμές του περίπου, στην αγορά μεταχειρισμένων και πόσο εύκολο είναι να βρεθεί?

Δώσε μας φωτογραφικό υλικό και εύχομαι σύντομα να το χαίρεσαι και πάλι με υγεία!

αυτο εiναι το 16013, το αγορασα απο το Kουτσινγκ στο βορνεο (μαλαισια), απο καλο φιλο. το πηρα 2100 ευρω (πανω κατω) πριν εναν χρονο. αυτο που μου αρεσε αν και παλιο εινai που ειναι αγυαλιστο. εκει μερια εχει πολλα roλογια σε καλεσ τιμες, εδω ομως (μεγαλη βρετανια) οι τιμες ειναι συνηθως yπερβoλικες (εξαιρεση τα Panerai, hublot, vacheron, JLC, omega (except MOTM) και Breguet που ειναι τσαμπα). Rolex, AP, Lange, Patek einai on fire..

Συνδεδεμένος Spyoly

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2019, 09:40:14 πμ »
Εάν στη τιμή συμπεριλαμβάνεται και πλήρες servile του jubilee μπρασελέ τότε είναι λογική.Στην Αθήνα που η αποκατάσταση του μηχανισμού θα στοίχιζε λιγότερα το μπρασελέ σε ειδικευμένο τεχνίτη θέλει περίπου 400  ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2019, 09:42:08 πμ από Spyoly »

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 09, 2019, 21:06:51 μμ »
έχουμε νέα.. το service ξέφυγε σε λεφτά αλλά το αποτέλεσμα προβλέπεται αρκετά ικανοποιητικό σε σχέση με την κατάσταση στην οποία ήταν το ρολόι.

Παραθέτω περιγραφή και τις αντίστοιχες εικόνες (συγγνώμη για τα Εγγλέζικα):

DJP 3020              Notice the cracked shiny disc in the centre of the movement – this is the rotor axle and was replaced during the service.
DJP 3025              Rusting and pitting of the case steel below the bezel – this is where the glass sits and was the cause of the first waterproof failure.
DJP 3027              The balance wheel – notice the black sticky material near the timing weights. (removed during service)
DJP 3029              Case before refurbishing. Notice rust and deep mark.
DJP 3031              Movement components ready to check for wear.
DJP 3038              Corrosion of steel in bracelet.
DJP 3046              Assembled movement in the case but without the automatic system fitted.
DJP 3047              As above but with the automatic system fitted.
DSCN 2115          Case parts after refurbishing.
DSCN 2116          Case parts after refurbishing.
DSCN2120           Completed case.
DSCN2121           Completed case.
DSCN 2126          Dial side of the watch without the calendar fitted.

οι αντίστοιχες φωτογραφίες σε σειρά κατ' αντιστοιχία με τις περιγραφές παραπάνω,

Polishing the bracelet would have been too risky as the corroded links may have been damaged. For this reason I have just given the bracelet a thorough clean. The case refurbishment has gone very well and I’m sure you’ll be happy with the result. Along with the new clasp the watch now looks a great deal better.

κι ο Θεός βοηθός τώρα.. αναμένουμε άφιξη λογικά μέχρι το ΣΚ.

Ευάγγελος