Αποστολέας Θέμα: SORNA  (Αναγνώστηκε 5859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
SORNA
« στις: Ιανουάριος 12, 2018, 14:54:36 μμ »
Μπορεί το συγκεκριμένο να μην έχει κάποια χρηματική αξία, αλλά για εμένα έχει μεγάλη συναισθηματική αξία, καθώς είναι του παππού μου που δυστυχώς δεν πρόλαβα να γνωρίσω όσο ζούσε.
Το ρολόι ήταν κάπου καταχωνιασμένο και ήρθε στα χέρια μου πρόσφατα.
Δεν έχω σκοπό να το αναπαλαιώσω, αλλά του έκανα ένα βασικό σέρβις, για να δουλεύει στοιχειωδώς και ένα υποτυπώδες καθάρισμα.
Αν μπορέσω, θα το καθαρίσω λίγο πιο προσεχτικά (δεκτές οι όποιες συμβουλές).
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να σας αρέσουν οι φωτογραφίες.









friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: SORNA
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 15:03:05 μμ »
Να εισαι παντα καλα να τον θυμάσαι!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 16:12:29 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 17:27:25 μμ »
Εχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ, να βάλεις και τον δείκτη του ταχυμέτρου.

( Μπαίνει στον κεντρικό άξονα, τελευταίος )

Από τα πλαϊνα κουμπιά, εκκινεί προφανώς ο δείκτης του ταχυμέτρου, που ανάλογα με τον χρόνο συμπλήρωσης / ολοκλήρωσης του χιλιομέτρου, σου λέει την ταχύτητα κίνησης, από 1000  ???  ???  ??? έως και 20 χιλ/ώρα.

Η μηχανή, χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα, έχει φάει τις κατσαβιδιές της, αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσε να "μαζευτεί".

Να τον μνημονεύεις πάντα, για να έχει τέτοιο ρολόι, μάλλον τόλεγε η καρδιά του  :)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 23:07:51 μμ »
Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες Γιώργο.
Αυτά που λες είναι πολύ ώραια, αλλά απαιτούν ένα καλό τεχνίτη, που εγώ δεν έχω.
Επίσης θα πρέπει να τον έχω το δείκτη για να τον βάλω, ή να βρω έναν ίδιο με κάποιο τρόπο.
Σε αυτά θα πρέπει να συνυπολογιστεί και το κατά πόσο αξίζει το κόστος για το συγκεκριμένο ρολόι.

Η αλήθεια είναι ότι είχα την απορία για το τι κάνουν τα κουμπάκια στο πλάι, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν τελικά λειτουργούν ή λειτουργούσαν κάποτε.
Κάτι δεν μου κολλάει στο τι κάνουν στο μηχανισμό όταν τα πατάς.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 23:16:59 μμ »
Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες Γιώργο.
Αυτά που λες είναι πολύ ώραια, αλλά απαιτούν ένα καλό τεχνίτη, που εγώ δεν έχω.
Επίσης θα πρέπει να τον έχω το δείκτη για να τον βάλω, ή να βρω έναν ίδιο με κάποιο τρόπο.
Σε αυτά θα πρέπει να συνυπολογιστεί και το κατά πόσο αξίζει το κόστος για το συγκεκριμένο ρολόι.

Η αλήθεια είναι ότι είχα την απορία για το τι κάνουν τα κουμπάκια στο πλάι, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν τελικά λειτουργούν ή λειτουργούσαν κάποτε.
Κάτι δεν μου κολλάει στο τι κάνουν στο μηχανισμό όταν τα πατάς.

Μην έχεις καμμιά αμφιβολία. Είναι εκκίνηση-σταμάτημα το ένα ( απάν' ), και επαναφορά το άλλο ( του κάτ' )

Και στην φωτό της μηχανής, φαίνεται το μοχλικό της έναρξης- σταματήματος με το φρένο στον άξονα.

Το αν αξίζει, χρηματικά είναι άλλο, το αν αξίζει συναισθηματικά, διαφορετικό.

Κατανοητό.

Και για δείκτη, βάζεις κάποιον της αυτής περιόδου. Μια και είναι "ανεξάρτητος", δεν είναι υποχρεωτικό να είναι copy-paste.

Τι τα έχουμε τα πτυχία του σκιτζή  ?  :D :D :D :D

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 23:22:37 μμ »
Αν μπορείς βγάλε φωτό του πάνω μέρους καθαρή, γιατί έχει κλίμακα μέχρι τα 20. Τι είναι αυτή δεν φαίνεται. Εννοώ τα κόκκινα. Τι λένε ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 23:39:46 μμ »
Η κόκκινη κλίμακα γράφει επάνω "TELEMETRE KM"
Το μοχλικό είναι αυτό που λες, αλλά δείχνει σα να μη συνδέεται με κάτι άλλο. Σα να μην καταλήγει κάπου δλδ. Δεν ξέρω και δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω και μάλλον δε θα καταλάβει και κάποιος αν δεν το δει από κοντά.
Για αρχή πάντως, θα με ενδιέφερε να βρίσκαμε ένα δείκτη. 
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες και διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος vc222

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 00:38:21 πμ »
Καλησπέρα!

Αυτό το ρολόι δεν είναι "καθαρόαιμος" χρονογράφος αλλά ένα είδος stopwatch χειρός. Φοράει μηχανισμό Baumgartner 677 (και 680) και είχε πουληθεί πάρα πολύ και από πολλές Εταιρείες τις δεκαετίες του '40- '50. Του παππού σου είναι λίγο πιο σπάνιο αφού είναι της Sorna που έγινε γνωστή πολύ αργότερα (70s).

Σε ότι αφορά τα κουμπάκια αριστερά δουλεύουν σαν start (εκκίνηση) το "κάτω" και stop (άρση) το "πάνω" - δεν γίνεται ποτέ μηδενισμός όπως σε κλασσικούς χρονογράφους, απλά ξεκινάει απο εκεί που σταμάτησε..! Το πρόβλημα όμως δεν είναι εκεί αλλά έγκειται στο ότι αντί να σταματάει το κεντρικό δευτερόλεπτο σταματάει όλο το μπαλάνς άρα και τη μηχανή!! Ουσιαστικά είναι μια άχρηστη λειτουργία αλλά μετά τον Β'ΠΠ ήταν σημαντικό να έχεις το look ενός χρονογράφου που δεν μπορούσες να αγοράσεις με λίγα χρήματα. Παρόλα αυτά καλό είναι να βάλεις το δευτερόλεπτο για να ξέρεις ότι λειτουργεί το ρολόι.

Την αντίστοιχη περίοδο υπήρχαν και οι καλίμπρες Rego 144/145 της Lapanouse με παρόμοια ποιότητα αλλά εκεί σταματούσες μόνο το δευτερόλεπτο και όχι όλη τη μηχανή. Συνήθως τις συναντάς σε ρολόγια που αναγράφουν Cimier (μετονομασία το 1951). Πολλές φορές έχουν πραγματικά όμορφες πλάκες και σε γενικές γραμμές ήταν μεγάλα σε διάμετρο οπότε και φοριούνται άνετα και σήμερα! Original vintage look χωρίς απαιτήσεις χρονομετρίας.

Η  καλίμπρα Baumgartner 677 ήταν από τις πρώτες αγορές μου (ένα Basis) πριν 25+ χρόνια και δεν μπορώ πια να βρω ολόκληρο το κάσωμά του, οπότε αν σε ενδιαφέρει να το φτιάξεις πες μου να σου το δώσω αν δεν μπορέσιες να βρεις τον κεντρικό δείκτη σε κάποιο παλιό ρολογά  (έχω αν θες).

Σε γενικές γραμμες είναι φτηνά ρολόγια τύπου Roskopf με κανένα ή 1 ρουμπίνι και δεν τα έχω δει ποτέ σε ατσάλινο κάσωμα ενώ έχουν απλές πλατίνες χωρίς κανένα finissage (ακριβώς για μεγάλη φτηνή παραγωγή). Τα τελευταία 2-3 έτη για κάποιο περίεργο λόγο (συλλέκτες;) η τιμή του έχει απογειωθεί στις αγορές του εξωτερικού στα 100-200 EURO!     ???

Σε κάθε περίπτωση αφού είναι οικογενειακό κειμήλιο φτιάξε το..! Το κόστος θα είναι ελάχιστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2018, 01:11:04 πμ από vc222 »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 01:06:17 πμ »



...και θα επανέλθω  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 01:12:45 πμ »
Η κόκκινη κλίμακα γράφει επάνω "TELEMETRE KM"
Το μοχλικό είναι αυτό που λες, αλλά δείχνει σα να μη συνδέεται με κάτι άλλο. Σα να μην καταλήγει κάπου δλδ. Δεν ξέρω και δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω και μάλλον δε θα καταλάβει και κάποιος αν δεν το δει από κοντά.
Για αρχή πάντως, θα με ενδιέφερε να βρίσκαμε ένα δείκτη. 
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες και διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον!!!

Η ένδειξη  "TELEMETRE KM", χρησιμεύει για να μετράς απόσταση !  ???

Βλέπεις την λάμψη, και μετράς τον χρόνο μέχρι να φθάσει ο ήχος. Αυτή είναι η απόσταση από το σημείο της λάμψης. ( Μέχρι και εγώ λιποθύμησα μόλις το σκέφτηκα ! Ραν ταν πλάν  :D :D :D :D :D )

Sound travels through air at "the speed of sound." Officially, the speed of sound is 331.3 meters per second (1,087 feet per second) in dry air at 0 degrees Celsius (32 degrees Fahrenheit). At a temperature like 28 degrees C (82 degrees F), the speed is 346 meters per second.

Τhe speed of sound changes depending on the temperature and the humidity; but if you want a round number, then something like 350 meters per second and 1,200 feet per second are reasonable numbers to use. So sound travels 1 kilometer in roughly 3 seconds and 1 mile in roughly 5 seconds.

Πάω να ξεκουραστώ για να συνέλθω.  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2018, 01:57:11 πμ από Giorgos_I »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142810
  • kk
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 01:43:46 πμ »
  Ξεκάθαρο Κωνσταντίνε
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 07:47:58 πμ »
Καλημέρα
Αυτός είναι ένας ωραίος τρόπος για να ξεκινάει το Σαββατοκύριακο!
Παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις απίστευτες πληροφορίες.
Γιώργο, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες.

vc222, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και την προσφορά σου. Φυσικά και θέλω να φτιαχτεί όσο γίνεται το ρολόι, αρκεί να βρω το σωστό μάστορα για να μην έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα.
Οπότε, βάζω προτεραιότητα να βρω έναν δευτερολεπτοδείκτη! Εκτιμώ πάρα πολύ την προσφορά σου, αλλά δε θα ήθελα να σου στερήσω το δικό σου. Οποιαδήποτε ομως βοήθεια για το που να ψάξω και ποιος να τον τοποθετήσει είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

Να σημειώσω ότι όταν πήρα στα χέρια μου το ρολόι, ο μηχανισμός ήταν κολλημένος. Οπότε το πήγα για ένα βασικό σέρβις και τώρα κουρδίζει και δείχνει να δουλεύει, χωρίς ακρίβεια μάλλον.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: SORNA
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 23:13:51 μμ »
Παρακολούθησα λίγο το ρολόι μέσα στο ΣΚ.
Για αρχή δείχνει ότι όταν είναι κουρδισμένο κρατάει την ώρα με αρκετή ακρίβεια! Κάτι που  ομόλογο ότι δεν θα το θεωρούσα και δεδομένα βάσει της κατάστασης που ήρθε στα χέρια μου.
Το δεύτερο όμως που παρατήρησα είναι ότι πατώντας τα αριστερά κουμπάκια δεν έχουν καμία επίδραση στη συνεχή λειτουργία του μηχανισμού και φυσικά στην ώρα. Ενώ δλδ δεν έχω το δευτερολεπροδείκτη για να δω αν θα σταματήσει αν πατήσω κάποιο από τα κουμπιά, ο ήχος από το μηχανισμό του ρολογιού δε σταματάει και η ώρα δεν επηρεάζεται.
Άρα, αν έχω καταλάβει καλά αυτά που μου είπατε, τα κουμπάκια δε φαίνεται να λειτουργούν όπως θα έπρεπε.
Βέβαια, αυτή τη στιγμή δεν είναι προτεραιότητά μου τα κουμπάκια, αλλά να του βάλω το δευτερολεπροδείκτη.
Γενικά, θέλω να το πάω βήμα βήμα για να μην πάθω καμία ζημιά, όπως έχω πάθει παλιότερα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...