Αποστολέας Θέμα: Αγορα ρολογιου 4000E  (Αναγνώστηκε 13114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fasfem

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Αγορα ρολογιου 4000E
« στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:14:40 πμ »
Καλησπερα σε ολο το greek watch community,

 Ειμαι πολυ καινουριος στο forum αλλα παρολα αυτα τον τελευταιο μηνα εχω διαβασει πολλα απο τα threads και πραγματικα εχω εντυπωσιαστει με το βαθος των γνωσεων που εχουν πολλα απο τα μελη, για αυτο αλλωστε αποφασισα να παρω την γνωμη σας προκειμενου να προχωρησω στην αγορα που θελω να κανω.
Πριν μπω στο ερωτημα να σας πω δυο λογια σχετικα με το background που εχω, ειμαι 33 (σε ενα μηνα γινομαι 34 ) δουλευω σε εταιρια πληροφορικης οποτε το ντυσιμο καθημερινα ειναι office casual και ενιοτε κουστουμι, εχω στην κατοχη μου δυο ρολογια, εναν αυτοματο χρονογραφο tissot ( μαυρο καντραν δερματινο λουρακι δν βρηκα το κωδικο μοντελου, αν θελετε βαζω φωτο) και ενα πιο sport ρολοι το Suunto spartan ultra black rubber strap.
Στοχος μου λοιπον ειναι να κανω ενα δωρο γενεθλιων στον εαυτο μου αγοραζοντας ενα ρολοι,  το ποσο που διαθετω ειναι στην περιοχη 3,5Κ - 4Κ, αυτα που εχω δει απο ψαξιμο + προσωπικες προτιμησεις με brands ειναι τα εξης
Rolex air-king, 40 mm, μου αρεσει πολυ ειναι dressy μες στο budget και θεωρω οτι ειναι μια καλη επιλογη για πρωτο καλο ρολοι
Panerai luminor base logo(pam 00000) , μου αρεσει πολυ επισης τηρει τις παραπανω προδιαγραφες, εχω μια μικρη ενσταση γιατι ηδη εχω ενα ρολοι που ειναι σε αυτο το στυλ (καντραν+δερματινο) που οκ ειναι ημερα με την νυχτα σαν ρολογια , απλα σαν στυλ το αναφερω

Αυτες ειναι οι καταρχην επιλογες μου με μια κληση προς την rolex σαν brand γενικα, θα ηθελα την γνωμη σας αρχικα συν να με ενημερωσετε αν γνωριζετε καταστηματα που πιθανον να τα εχουν(τα περισσοτερα εχουν πολυ λιγα μοντελα απο αυτες τις μαρκες) , γιατι βασικο κριτριο ειναι και το πως θα ταιριαξει πανω μου.
Επισης αν εχετε υποψιν καταστηματα που κανουν καλες εκπτωσεις pls dm,  συν κατι τελευταιο αλλα πολυ σημαντικο για εμενα, σκεφτομαι και την λυση μετρητα αλλα σιγουρα θα ηταν καλυτερα μια λυση να δωσω ενα σημαντικο ποσο αρχικα και τα υπολοιπα με δοσεις, γνωριζετε αν παιζουν αυτα στην αγορα;

Ευχαριστω εκντων προτερων, keep up the good work
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:26:20 πμ »
Φίλε μου καλώς μας ήρθες.
Να προ-ευχηθώ από εδώ να τα χιλιάσεις (τα χρόνια αλλά και τα ρολόγια αν θελεις!) και παραχωρώ το βήμα σε εξειδικευμένους rolexολόγους και ειδικούς Paneristi που θα σε βοηθήσουν να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:34:51 πμ »
Με το καλό να τα 100στησεις ;D Σ' αυτα τα λεφτά έχεις πολλές μα πααααααρα πολλες επιλογές...Ξεκινάς αρχικά με Ελβετική ωρολογοποιία και αν δεν σου άρεσει κάτι τραβάς και στην Ανατολή...Για να επέλεξες ως υποψήφιο το συγκεκριμένο ρολεξ, φαντάζομαι περιεργάστηκες και τα υπόλοιπα μοντέλα της, συνεπώς θα σου έλεγα μείνε στην επιλογή αυτή...
Είναι ρολόι πολύ  ιδιαίτερο αισθητικά, αν σε κέρδισε εσένα το τι λέει ο καθένας περιττευει...Το πανέρι είναι άλλης σχολής diver, ή θα το αγαπήσεις ή θα αδιαφορήσεις...Σ'αυτο το εύρος τιμών η ποιότητα συνολικά είναι δεδομένη σε οποιοδήποτε ρολόι οπότε περιπλανήσου και σε omega, tudor, breitling κλπ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1663
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 12:08:19 μμ »
Φιλε μου καλως ηρθες, καλη παραμονη και καλα ποσταρισματα!!
Κατ αρχην να τα εκατοστησεις, να εισαι υγιης κι ευτυχισμενος και να απολαμβανεις τα ρολογια σου,αυτα που εχεις και οσα ακομα επιθυμεις!!
Οι επιλογες σου ειναι πολυ καλες και αφορουν 2 τελειως διαφορετικα ρολογια.
Το ρολεξ ειναι σταθερη αξια, πιο μικρο, πιο ιδιο με πολλα αλλα ρολογια που κυκλοφορουν, προσωπικα για μενα πιο αδιαφορο. Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι εξαιρετικο ρολοι και «ασφαλης» επιλογη!!!
Τα πανερια ειναι μια κατηγορια μονα τους. Εχουν το δικο τους, ξεχωριστο υφος, εξ ισου καλη ποιοτητα κατασκευης και μεγαλη δυνατοτητα ανανεωσης.
Τι εννοω με αυτο. Με καθε αλλαγη λουριου, γινονται αλλα ρολογια. Ειναι απιστευτος ο κοσμος των λουριων και των αλλαγων που επιφερουν στο ρολοι.
Ανεφερες το pam 000 , δεν ξερω αν το εχεις βρει καπου, διοτι το συγκεκριμενο αντικατασταθηκε απο το pam 1000, με το οποιο εχουν καποιες διαφορες που εχουν αναφερθει στο φορουμ.
Θα σου προτεινα παντως και το pam 380, αν θελεις ριξε του μια ματια.



Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος fasfem

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 12:22:02 μμ »
Ευχαριστω καταρχην ολους σας για τις ευχες και το θερμο καλωσορισμα!!
Να πω οτι το pam0000 οπως και το rolex δν το εχω δει απο κοντα σε καποιο καταστημα, την επομενη εβδομαδα θα κανω καποιες επισκεψεις σε γνωστα καταστηματα αλλωστε. Σχετικα με το pam1000 που αναφερθηκε η τιμη του μετα και την εκπτωση γνωριζετε αν ειναι στα πλαισια που εθεσα;
Για το pam0000 η τιμη μετα εκπτωσης που βρισκω  στο Harvey Store ειναι 3,8Κ, υποθετω οτι καπου εκει θα κινουνται και οι τιμες στην ελληνικη αγορα μετα απο την εκπτωση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1663
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 16:03:01 μμ »
Να σαι καλα, ευχαριστηση μας να βοηθαμε οπου μπορουμε.
Δεν θελω να σε στενοχωρησω, αλλα τετοια εκπτωση δυσκολα θα βρεις στην Ελληνικη Αγορα για base logo μοντελο της Panerai.
Εχουν ακριβως την ιδια τιμη (000 & 1000), η διαφορα τους ειναι στα specs.
Στα χρηματα που θελεις κινειται και το 380.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38005
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 17:11:48 μμ »
...οπότε, το ξεχνάς,  ;) και πάς στο σιγουράκι, το Rolex.  8)

Εξαιρετικό, με όλα τα καλά, ποιότητα, διαχρονικότητα, service, ανταλλακτικά, αξία μεταπώλησης, αναγνωρισιμότητα, αντοχή, θα το δώσεις μια μέρα στα παιδιά σου.

Ρολόι με ιστορία, θα χαίρεσαι να το φοράς και να ζείς μαζί του κάθε στιγμή, από τα Ιμαλάϊα, στην θάλασσα, σε εξόδους, σπόρ-επίσημο ντύσιμο, δηλαδή παντού.

Μόνο, πήγαινε δες το από κοντά, όχι για να δείς αν σου πάει στον καρπό, αυτό είναι δεδομένο, αγκαλιάζει και στολίζει, αλλά, για να δείς πώς σου φαίνονται εκείνα τα πρασινοκίτρινα, που είναι σαν την εθνική Βραζιλίας. :(

Το προηγούμενο ήταν κυριλέ και κουκλι, αλλά ΙΜΟ το χάλασαν  :'( :'( :'(


friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 17:42:49 μμ »

Εχουν ακριβως την ιδια τιμη (000 & 1000), η διαφορα τους ειναι στα specs.
Στα χρηματα που θελεις κινειται και το 380.

Σπύρο να δανειστώ και εγώ τις πανερο-γνώσεις σου. Όχι οτι σκέφτομαι/ψάχνομαι για πανέρι (με ξέρεις άλλωστε   :D ), αλλά η απορία μου η οποία ίσως να βοηθήσει και τον φίλο στην προκειμένη, είναι: αυτόματο το πανέρι ή κουρδιστό? Και γιατί?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 17:45:05 μμ »

Εχουν ακριβως την ιδια τιμη (000 & 1000), η διαφορα τους ειναι στα specs.
Στα χρηματα που θελεις κινειται και το 380.

Σπύρο να δανειστώ και εγώ τις πανερο-γνώσεις σου. Όχι οτι σκέφτομαι/ψάχνομαι για πανέρι (με ξέρεις άλλωστε   :D ), αλλά η απορία μου η οποία ίσως να βοηθήσει και τον φίλο στην προκειμένη, είναι: αυτόματο το πανέρι ή κουρδιστό? Και γιατί?

Πολύ ωραία ερώτηση, εχω κι εγώ το ιδιο διλημμα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143135
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 17:55:07 μμ »
Δεν τα ρωτάνε αυτά, κουρδιστό
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 18:12:59 μμ »
Σε πανέρι η γενικώς;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143135
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 18:16:14 μμ »
Σε αυτό που ρωτησες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143135
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 18:23:14 μμ »
Όπως και το moonwatch
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 18:28:48 μμ »
Καλη οπτική
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143135
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου 4000E
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 18:34:44 μμ »
Η επιλογή έγινε για πρακτικούς λόγους
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions