Αποστολέας Θέμα: Συνδεση ιντερνετ  (Αναγνώστηκε 9348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Συνδεση ιντερνετ
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 19:39:21 μμ »
Καλησπερα κυριοι,
Ειμαι στην σκεψη αλλαγης παροχου υπηρεσιων διαδικτυου και θα ηθελα να μου πειτε και 'σεις τις εντυπωσεις σας και κατα ποσο εισαστε ευχαριστημενοι με τον δικο σας παροχο..
Προσωπικα , ειμαι πανω απο τέσσερα χρονια στη forthnet και εχω το εξης πακετο:
- απλη συνδεση adsl
- απεριοριστα αστικα
- 12 ωρες σε κινητα
- nova με πακετο ολα τα καναλια μαζι με hd καθως ολα τα novacinema1,2,3,4HD (χωρις τα αθλητικα ή τα xxx)
Βεβαια για τα novacinema δεσμευτηκα για 2 χρονια χωρις ομως καποια επιπλεον χρεωση αρκει να παραμεινω σ´αυτους...Ετσι κι αλλιως απομενει ενας χρονος και δεν με καιει τοσο..

Για ´ολα αυτα πληρωνω 37,66€ (συμπερ. και οι φοροι στην τιμη αυτη)

Το θεμα ειναι οτι ειχα και εχω πολυωρες διακοπες στο ιντερνετ και πραγματικα μου σπαει τα νευρα...Κυριως κατι μεταμεσονυκτιες ωρες που τοτε ειχα την δυνατοτητα να σερφαρω λογω παιδιου (κοιμοταν το καλοκαιρι μετα τις 12) το ρουτερ κοκκινιζε και ξεκολλουσε μετα τις 4 τα χαραματα...Το πραγμα ειχε παραγινει καθως αυτο επεκταθηκε και τις μεσημεριανες ωρες ή ακομα και οταν μπαιναμε ταυτοχρονα 2 ατομα αυτο κρεμουσε παρατεταμενα και επεφτε..Αυτα τα σκαμπανεβασματα καπως τα ειχα συνηθισει αλλα μετα αρχισα τις αλλεπαληλες οχλησεις προς την εταιρεια δηλωνοντας επιμονα βλαβη..

Αυτο που με παραξενευει ειναι αλλο..Οταν με παιρνανε τηλ απ την εταιρεια για διαγνωση προβληματος, αρχιζουν και λενε τα γνωστα "κλεισε εκεινο, βγαλε τ'αλλο και συνδεσε το με εκεινο, ανοιξε το, ξαναβγαλτο κλπ κλπ", πραγματα τα οποια ειχα κανει και εγω σε προτερο χρονο, με καθε συνδυασμο των καλωδιων, σπλιτερ και ρουτερ που εχω στην διαθεση μου αλλα φυσικα με καποιο μαγικο τροπο αυτοι καταφερναν να το επαναφερουν!!!!
Εγινε μια, εγινε δευτερη, εγινε τριτη, ε καποια στιγμη αρχισα να φορτωνω και να τους προκαταλαμβανω στις επομενες  επικοινωνιες μας και να τους λεω "ασε τον δηθεν προλογο με τα βαλε-βγαλε και πατα τα reset σου ή ότι αλλο εχεις και τελειωνε".. ;D
Πλεον απ την στιγμη που τους προειδοποιησα οτι θα αποχωρησω και δεν θα παρουν φραγκο (αφου οι ιδιοι δεν τηρουν τις δεσμευσεις τους περι παροχης ιντερνετ) καθως απ την πλευρα μου ειμαι συνεπης ολα αυτα τα χρονια και καθε 27 του μηνα τους πληρωνω ανελλειπως, τοτε αρχισα να βαραω κατι ταχυτητες στο μαξιμουμ των δυνατοτητων μου..Εκει που επαιζα στα 4αρια ολα τα χρονια μετα χτυπουσα 8αρια και βαλε... :D Και μετα επεσε και το συνθημα "οτι με 5€ παραπανω μπορω να βαλω vdsl, οπτικες ινες μεχρι το καφαο κλπ κλπ και να βαραω μεχρι και 50αρια"
Εκει ηταν που ειπα, "μ@λακα οι τυποι μας δουλευουν και σπανε πλακα μαζι μας"...

Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

- εχουν την δυνατοτητα να κανουν αυτο το πραγμα? Δηλ να προσαρμοζουν την ταχυτητα και να τη διανεμουν (αν τα λεω σωστα) κατα το δοκουν στους χρηστες τους?

- εχει κανεις OTE και να μου πει εαν αξιζει η αλλαγη σ´αυτη ? Ταχυτητες, τιμες, προγραμματα, σταθεροτητα, προβληματα κλπ

- θα εκτιμουσα πολυ εαν οποιοσδηποτε συνεισφερε στο θεμα αυτο οτιδηποτε σχετικο απ την δικη του εμπειρια κλπ απ τον δικο του παροχο

Ευχαριστω ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37972
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 19:47:10 μμ »
...ενδιαφέρει και εμένα ΠΟΛΥ  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 19:48:54 μμ »
Τα τελευταία 2,5 χρόνια έχω Wind σταθερό-κινητό-ίντερνετ Vdsl 50άρι,και είμαι υπερευχαριστημένος.
Με απεριόριστα αστικά στο σταθερό,1500 λ προς όλους στο κινητο και 5 gb 4g...το ίντερνετ του σπιτιού
πιάνει μετρημένα ταχύτητα γύρω στα 40 Mps καθαρά...Στα 2,5 αυτά χρόνια είναι ζήτημα αν είχα μία φορά διακοπή,
κι αυτή για ελάχιστα λεπτά...πιο σταθερό δεν έχω ξαναδει σε οικιακή χρήση.Για όλα αυτά μαζί(και κινητο) πληρώνω 55 ευρώ το μήνα,
γύρω στα 23 ευρώ δηλαδή για σταθερό με ίντερνετ...

Από τότε που έφυγα απ τον ΟΤΕ έχω βρει την υγειά μου,γιατί πέρα από τις συνεχείς διακοπές στο ιντερνετ,οι χρεώσεις που έβαζαν
ήταν τρελές,και η εξυπηρέτηση πελατών τραγική...δεν αξίζει για μένα,γενικά ο Οτε από τότε που ιδιωτικοποιήθηκε έγινε τρισχειρότερος,
και είχα και άλλες τραγικές εμπειρίες μαζί τους.Όταν ήταν κρατική εταιρία ήταν πολύ καλύτεροι...Αυτά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 19:51:44 μμ »
Επίσης να πω πως όταν ήμουν στον Οτε,μου πουλάγαν δήθεν vdsl 50 άρα με έξτρα χρέωση 7 ευρώ,και όταν έκανα speedtest η ταχύτητα δεν περνούσε τα 18 Mps ....Με το που πήγα στη Wind την ίδια μέρα είδα ταχύτητα στα 40+ ....
Οτέ ούτε απ έξω πλέον,μιλάμε για απατεώνες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 19:53:48 μμ »
 :D :D :D Ευχαριστω πολυ Πετρο Θα την εχω υποψη μου και αυτην επιλογη μιας κ εχω πεντε γραμμες wind στο ονομα μου (οι 4 με ειδικο τιμολογιο)..:)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 20:00:31 μμ »
:D :D :D Ευχαριστω πολυ Πετρο (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.) Θα την εχω υποψη μου και αυτην επιλογη μιας κ εχω πεντε γραμμες wind στο ονομα μου (οι 4 με ειδικο τιμολογιο)..:)
Εν τω μεταξύ μου έστειλαν ένα sms προχθες,ότι ετοιμάζουν και τηλεοπτική πλατφόρμα...είδωμεν.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 20:37:03 μμ »
@harolagoha

Τα προβλήματα του adsl θεραπεύονται μόνο με το vdsl και μάλιστα από KV, αφού θα παίρνεις πλέον από αυτό και όχι από το ΑΚ μέσω του παλιού χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ.
Το θέμα είναι, επομένως, αφενός αν το νέο δίκτυο του ΟΤΕ έχει επεκταθεί στην περιοχή σου (ποια είναι; ) αφετέρου η διαθεσιμότητα από εναλλακτικούς παρόχους.
Αυτό το πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ το 2013 αφού εγκαταστάθηκε και λειτούργησε το νέο δίκτυο αλλά δεν έδινε η Nova vdsl από KV, έφυγα, αναζήτησα λύση σε Wind και Voda και, τελικά, κατέληξα στην Wind αφού και η Voda δεν έδινε τότε. Από τότε είμαι στην Wind και πολύ ευχαριστημένος.

Εν τω μεταξύ, άλλαξε πολιτική η Nova και δίνει πλέον vdsl από KV. Επομένως, αν στην περιοχή σου λειτουργεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ, μπορείς να ζητήσεις και από τη Nova που είσαι τώρα. Σημειωτέον, ότι οι όποιες πιθανές βλάβες εκμηδενίζονται αφού η διαδρομή του vdsl  στο παλιό χάλκινο δίκτυο περιορίζεται πλέον στο μικρό τμήμα από το KV μέχρι το χώρο σου.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 21:17:00 μμ »
Makfil καταρχας ευχαριστω για το ποστ σου! Αυτο ειχα υποψη μου και γω οσον αφορα το vdsl...Μιλησα με την φορθνετ και μου πε ακριβως αυτα που μου λες και συ..Πριν λιγο με πηραν απ την forthnet και με ρωτησαν για την βλαβη που δηλωσα το πρωι...Τους ειπα οτι τωρα εχω ιντερνετ αλλα για 6 ωρες πριν δεν ειχα και μου ειπε απλα να το παρακολουθησω... Οπως βλεπω η ιδεα για τον ΟΤΕ, που μεχρι πριν ανεβασω το νημα αυτο την εβλεπα ως την "σιγουρη" λυση, αρχιζει κια ξεθωριαζει...Εχω ακουσει για παραλογες χρεωσεις και κακη αντιμετωπιση στα θεματα εξυπηρετησης πελατων..
Την δευτερα θα περασω απο νοβα και wind..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 21:33:41 μμ »
Δεν διευκρίνισες το θέμα της εγκατάστασης του νέου δικτύου του ΟΤΕ και αυτό είναι πολύ σημαντικό για την ποιότητα του vdsl.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 21:37:12 μμ »
Α ναι; Δηλ να το ρωτησω ετσι: "αν λειτουργει το νεο δικτυο του ΟΤΕ";; Ωραια, θα το διευκρινησω... :) Σε αρνητικη περιπτωση, τι να κανω; Να μην το προτιμησω γιατι θα ειναι ντεμέκ vdsl..?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143075
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 21:39:38 μμ »
Χτυπας,δυνατα το ακουστικο  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 21:43:03 μμ »
Το ακουστικο; Νομιζα οτι παιρνω το μηδεν... :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Stathis21

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση ιντερνετ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 16:36:09 μμ »
Τα τελευταία 2,5 χρόνια έχω Wind σταθερό-κινητό-ίντερνετ Vdsl 50άρι,και είμαι υπερευχαριστημένος.
Με απεριόριστα αστικά στο σταθερό,1500 λ προς όλους στο κινητο και 5 gb 4g...το ίντερνετ του σπιτιού
πιάνει μετρημένα ταχύτητα γύρω στα 40 Mps καθαρά...Στα 2,5 αυτά χρόνια είναι ζήτημα αν είχα μία φορά διακοπή,
κι αυτή για ελάχιστα λεπτά...πιο σταθερό δεν έχω ξαναδει σε οικιακή χρήση.Για όλα αυτά μαζί(και κινητο) πληρώνω 55 ευρώ το μήνα,
γύρω στα 23 ευρώ δηλαδή για σταθερό με ίντερνετ...

Από τότε που έφυγα απ τον ΟΤΕ έχω βρει την υγειά μου,γιατί πέρα από τις συνεχείς διακοπές στο ιντερνετ,οι χρεώσεις που έβαζαν
ήταν τρελές,και η εξυπηρέτηση πελατών τραγική...δεν αξίζει για μένα,γενικά ο Οτε από τότε που ιδιωτικοποιήθηκε έγινε τρισχειρότερος,
και είχα και άλλες τραγικές εμπειρίες μαζί τους.Όταν ήταν κρατική εταιρία ήταν πολύ καλύτεροι...Αυτά.

Παρόμοια εμπειρία (χρονικά και ποιοτικά) και εγώ (περιοχή Π. Φάληρο). Καλή Χρονιά σε όλους.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions