Αποστολέας Θέμα: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava  (Αναγνώστηκε 7629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 22, 2017, 18:07:39 μμ »
Που να το βάλω το Πατεκ .... Στην ακτή Βασειλιάδη ....    Στην Τρούμπα .... Η Στο Ικονιο στο κοντέινερ τέρμιναλ .....νομίζω Τρατζικ ....!!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 22, 2017, 18:12:18 μμ »
Που να το βάλω το Πατεκ .... Στην ακτή Βασειλιάδη ....    Στην Τρούμπα .... Η Στο Ικονιο στο κοντέινερ τέρμιναλ .....νομίζω Τρατζικ ....!!!!
Ούτε εγώ θα είχα που να το βάλω ,αλλά δεν είναι κριτήριο το στυλ ζωής του καθενός μας για να κρίνουμε αντικειμενικά ένα ρολόι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 22, 2017, 18:22:38 μμ »
Που να το βάλω το Πατεκ .... Στην ακτή Βασειλιάδη ....    Στην Τρούμπα .... Η Στο Ικονιο στο κοντέινερ τέρμιναλ .....νομίζω Τρατζικ ....!!!!
Ούτε εγώ θα είχα που να το βάλω ,αλλά δεν είναι κριτήριο το στυλ ζωής του καθενός μας για να κρίνουμε αντικειμενικά ένα ρολόι.


Πρώτο κριτήριο να μας αρεςει .... Δεύτερο να μπορούμε να το αγοράσουμε .... Τρίτο να μας ταιριάζει σε εμάς και στο περιβάλλον μας ..... Για να μπορούμε να το υποστηρίξουμε ....!!!!

Εκφράζω προσωπική άποψη .....!!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 22, 2017, 18:25:09 μμ »
Captain κατ αρχάς εύχομαι να το αποκτήσεις. Κατά δεύτερον, όταν με το καλό το πάρεις ε, το φοράς στις συνάξεις του φόρουμ...!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142810
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 22, 2017, 18:31:50 μμ »
Που να το βάλω το Πατεκ .... Στην ακτή Βασειλιάδη ....    Στην Τρούμπα .... Η Στο Ικονιο στο κοντέινερ τέρμιναλ .....νομίζω Τρατζικ ....!!!!
Ούτε εγώ θα είχα που να το βάλω ,αλλά δεν είναι κριτήριο το στυλ ζωής του καθενός μας για να κρίνουμε αντικειμενικά ένα ρολόι.


Πρώτο κριτήριο να μας αρεςει .... Δεύτερο να μπορούμε να το αγοράσουμε .... Τρίτο να μας ταιριάζει σε εμάς και στο περιβάλλον μας ..... Για να μπορούμε να το υποστηρίξουμε ....!!!!

Εκφράζω προσωπική άποψη .....!!!!
Οσα ρολογια σου εχω δει,το Tudor BB! :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 22, 2017, 21:24:31 μμ »
  • Αν κρίνω απο σχεδίαση και εμφάνιση --> GS
  • Αν κρίνω από μηχανή --> GS
  • Αν κρίνω από ωρολογιακή αξία, μεταπώληση, επένδυση κλπ. --> Patek
  • Αν κρίνω από Status, πουλάω μούρη κτλ --> Patek

Έχω πει στον εαυτό μου ότι αν κάποτε χάσω αυτό το "ρομαντισμό" που έχω και αρχίσω να βλέπω τα ρολόγια σαν "επιταγές", επένδυση κτλ. θα είναι η μέρα που θα εγκαταλείψω το χόμπι. Απλά γιατί θα έχει γίνει ορθολογιστικό και θα σταματήσει να είναι χόμπι. Θα είναι κάτι άλλο, ψυχαναγκαστικό ίσως.
Όσο κρίνω από αυτό που μου αρέσει, με εκφράζει, με κάνει να το θαυμάζω και ας είναι κόκκαλο, είμαι σε καλό δρόμο.

Τώρα κάτι ατάκες του τύπου, δεν τα φοράω μην τα χαλάσω, περιμένω να πάρει αξία να το πουλήσω, δεν παίρνω γιατί χαλάνε και θέλουν και σέρβις, οπότε καλύτερα ένα Q&Q, που έχω διαβάσει κατά καιρούς ανήκουν, κατά την άποψή μου, σε ανθρώπους που έχουν χάσει τη μαγεία.

Δεν τους κατηγορώ, ίσως έχουν χάσει πολλά λεφτα, έχουν κουραστεί, έχουν αλλάξει και οι εποχές κτλ. Προσωπικά αν φτάσω εκεί, απλά, θα κρεμάσω τα ρολόγια μου... :)

Για το vs θα επιλέξω το GS. Μου αρέσει πιο πολύ. Ταμείο δε θα με πήγαινε κανένα, όμως. Αν είχα αυτά τα λεφτά θα έκανα άλλα πράματα. Αν είχα μερικά εκατομμύρια, θα είχα ήδη Patek, οπότα θα έπαιρνα το GS... :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142810
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 22, 2017, 21:35:48 μμ »
Για το vs θα επιλέξω το GS. Μου αρέσει πιο πολύ. Ταμείο δε θα με πήγαινε κανένα, όμως. Αν είχα αυτά τα λεφτά θα έκανα άλλα πράματα. Αν είχα μερικά εκατομμύρια, θα είχα ήδη Patek, οπότα θα έπαιρνα το GS... :D


σωστος
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37920
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 22, 2017, 21:47:37 μμ »
Βασικά, μάλλον αν είσαι από τις δικές μας κοινωνικές τάξεις, δεν αγοράζεις τέτοιο ρολόι.

Αν είσαι άλλου ανωτέρου -ανωτάτου επιπέδου, θα στο κάνει δώρο η εταιρία που υπέγραψες μια σύμβαση, θα το κάνεις δώρο εσύ, σε αυτόν που σου υπέγραψε μια σύμβαση, το ΔΣ για τα αποτελέσματα, ο πρόεδρος της φιλικής χώρας στην διακρατική συμφωνία, κλπ. αν γίνομαι κατανοητός  ;)

....ή, οι βουλευτές που έβγαλες με το κόμμα σου σαν ηγέτης ( υπάρχει ιστορικό ), στην αποχώρησή σου από την διοίκηση της ΑΕ, κλπ,κλπ.

Αν είσαι άλλου επιπέδου, απλώς, συμπληρώνεις τα υπόλοιπα κατεχόμενα ΚΑΙ με ένα τέτοιο, και έχεις στο προσωπικό σου χρηματοκιβώτιο και αυτό.Μια και στο επίπεδο αυτό, θεωρείται "αξεσουάρ" της "θέσης" σου, και αγοράζεις και ένα.

Κάποιοι οίκοι, ενημερώνουν προσωπικά ορισμένους για τα μοντέλα που κυκλοφορούν, και τα προωθούν εσωτερικά. Εχει κανείς την αίσθηση ότι ο κος Χ, πάει στην Βουκουρεστίου και προβάρει ? Πάει ο εντεταλμένος υπάλληλος στο γραφείο, με την όλη γκάμα, ή στέλνουν έναν οδηγό, να παραλάβει αυτά που παραγγέλνει η γραμματεία.

Και στις κοσμικές συγκεντρώσεις, πάρτυ, κοινωνικές συναναστροφές, κλπ. θα το φοράς, και πιθανόν, να μην έχεις ρυθμίσει ούτε καν την ώρα.
Πως φοράνε οι κυρίες τα διαμάντια ? Ετσι !

Οπότε, συζητάμε θεωρητικά, τι θα ψωνίζαμε, αλλά, η βασική αρχή αυτών των αντικειμένων λέει

" Αν ρωτάς πόσο κάνει, δεν μπορείς να το αγοράσεις". :D :D :D

Πάντως απο τα δύο, ψηφίζω ΡΡ, αν και ποτέ δεν θα το αγόραζα, ούτε καν σε ατσάλινο, μια και όπως έχω δηλώσει, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έχει τέτοια απήχηση.



 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 23, 2017, 01:05:20 πμ »
Patek, γιατί είναι ψώνιο με αυτογνωσία.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος stavros14

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2233
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 23, 2017, 08:08:40 πμ »
  • Αν κρίνω απο σχεδίαση και εμφάνιση --> GS
  • Αν κρίνω από μηχανή --> GS
  • Αν κρίνω από ωρολογιακή αξία, μεταπώληση, επένδυση κλπ. --> Patek
  • Αν κρίνω από Status, πουλάω μούρη κτλ --> Patek

Έχω πει στον εαυτό μου ότι αν κάποτε χάσω αυτό το "ρομαντισμό" που έχω και αρχίσω να βλέπω τα ρολόγια σαν "επιταγές", επένδυση κτλ. θα είναι η μέρα που θα εγκαταλείψω το χόμπι. Απλά γιατί θα έχει γίνει ορθολογιστικό και θα σταματήσει να είναι χόμπι. Θα είναι κάτι άλλο, ψυχαναγκαστικό ίσως.
Όσο κρίνω από αυτό που μου αρέσει, με εκφράζει, με κάνει να το θαυμάζω και ας είναι κόκκαλο, είμαι σε καλό δρόμο.

Τώρα κάτι ατάκες του τύπου, δεν τα φοράω μην τα χαλάσω, περιμένω να πάρει αξία να το πουλήσω, δεν παίρνω γιατί χαλάνε και θέλουν και σέρβις, οπότε καλύτερα ένα Q&Q, που έχω διαβάσει κατά καιρούς ανήκουν, κατά την άποψή μου, σε ανθρώπους που έχουν χάσει τη μαγεία.

Δεν τους κατηγορώ, ίσως έχουν χάσει πολλά λεφτα, έχουν κουραστεί, έχουν αλλάξει και οι εποχές κτλ. Προσωπικά αν φτάσω εκεί, απλά, θα κρεμάσω τα ρολόγια μου... :)

Για το vs θα επιλέξω το GS. Μου αρέσει πιο πολύ. Ταμείο δε θα με πήγαινε κανένα, όμως. Αν είχα αυτά τα λεφτά θα έκανα άλλα πράματα. Αν είχα μερικά εκατομμύρια, θα είχα ήδη Patek, οπότα θα έπαιρνα το GS... :D
Πολύ ωραίο ποστ...

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

leon

  • Επισκέπτης
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 23, 2017, 09:52:40 πμ »
Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο αχόρταγο.Θέλει συνέχεια να ικανοποιεί τις επιθυμίες του.Και όταν αυτές πραγματοποιούνται δημιουργεί νέες.Έτσι είναι η φύση του.

Έτσι είναι και με τα ρολόγια.Ασχέτως επένδυσης, κύρους κτλ.

Είναι τυχαίο που μιλάμε - αναφερόμαστε κυρίως για ρολόγια κάτω του χιλιάρικου;
Όλα εξαρτώνται από την οικονομική δυνατότητα.Όταν λοιπόν μπορώ να διαθέσω 50 -60 ευρώ για ρολόι, τα ρολόγια 10πλάσιας αξίας τα βλέπω σαν όνειρο.Σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να τα υποστηρίξω μέσα στον κοινωνικό περίγυρο που ζω, να μην τα πολυφορώ και οτιδήποτε σκέφτεται κάποιος αντίστοιχα, για ένα ρολόι αξίας κτήσης πολλών μηδενικών.

Διαβάζω: "Ρολόι ναυαρχίδα, καθημερινό κλπ."Τι σημαίνει αυτό;Ότι λίγο πολύ  έχουμε γνώση των δυνατότήτων μας.Τα υπόλοιπα είναι όνειρα.ΟΧΙ επιθυμίες - στόχοι...

Ασχολούνται πολλοί κάτοχοι κομματιών λίγων εκατοντάδων ευρώ με ρολόγια των 20 - 30 - 40 ευρώ;
Ο κάτοχος ενός πατέκ ή ενός γκράντ σέικο θα ασχοληθεί με τα μπαταρίας ή τα αυτόματα των 300-800 ευρώ;
Για τους έχοντες την δυνατότητα απόκτησης ρολογιών τέτοιας αξίας , το ενδιαφέρον αλλά και οι επιλογές για αγορά ενός άλλου κομματιού περιορίζεται αισθητά.

Τουλάχιστον εμείς έχουμε την δυνατότητα επιλογής μέσα από πλήθος διαφορετικών ρολογιών .Έχουμε την δυνατότητα να ονειρευόμαστε.Δεν έχουμε  αισθανθεί κορεσμένοι .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 23, 2017, 09:53:21 πμ »
Που να το βάλω το Πατεκ .... Στην ακτή Βασειλιάδη ....    Στην Τρούμπα .... Η Στο Ικονιο στο κοντέινερ τέρμιναλ .....νομίζω Τρατζικ ....!!!!
Ούτε εγώ θα είχα που να το βάλω ,αλλά δεν είναι κριτήριο το στυλ ζωής του καθενός μας για να κρίνουμε αντικειμενικά ένα ρολόι.


Πρώτο κριτήριο να μας αρεςει .... Δεύτερο να μπορούμε να το αγοράσουμε .... Τρίτο να μας ταιριάζει σε εμάς και στο περιβάλλον μας ..... Για να μπορούμε να το υποστηρίξουμε ....!!!!

Εκφράζω προσωπική άποψη .....!!!!
Οσα ρολογια σου εχω δει,το Tudor BB! :)

Δηλαδή να τα δώσω ολα και να κρατήσω το ΒΒ μόνο ...;;;;;;; 8)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 23, 2017, 09:55:06 πμ »
Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο αχόρταγο.Θέλει συνέχεια να ικανοποιεί τις επιθυμίες του.Και όταν αυτές πραγματοποιούνται δημιουργεί νέες.Έτσι είναι η φύση του.

Έτσι είναι και με τα ρολόγια.Ασχέτως επένδυσης, κύρους κτλ.

Είναι τυχαίο που μιλάμε - αναφερόμαστε κυρίως για ρολόγια κάτω του χιλιάρικου;
Όλα εξαρτώνται από την οικονομική δυνατότητα.Όταν λοιπόν μπορώ να διαθέσω 50 -60 ευρώ για ρολόι, τα ρολόγια 10πλάσιας αξίας τα βλέπω σαν όνειρο.Σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να τα υποστηρίξω μέσα στον κοινωνικό περίγυρο που ζω, να μην τα πολυφορώ και οτιδήποτε σκέφτεται κάποιος αντίστοιχα, για ένα ρολόι αξίας κτήσης πολλών μηδενικών.

Διαβάζω: "Ρολόι ναυαρχίδα, καθημερινό κλπ."Τι σημαίνει αυτό;Ότι λίγο πολύ  έχουμε γνώση των δυνατότήτων μας.Τα υπόλοιπα είναι όνειρα.ΟΧΙ επιθυμίες - στόχοι...

Ασχολούνται πολλοί κάτοχοι κομματιών λίγων εκατοντάδων ευρώ με ρολόγια των 20 - 30 - 40 ευρώ;
Ο κάτοχος ενός πατέκ ή ενός γκράντ σέικο θα ασχοληθεί με τα μπαταρίας ή τα αυτόματα των 300-800 ευρώ;
Για τους έχοντες την δυνατότητα απόκτησης ρολογιών τέτοιας αξίας , το ενδιαφέρον αλλά και οι επιλογές για αγορά ενός άλλου κομματιού περιορίζεται αισθητά.

Τουλάχιστον εμείς έχουμε την δυνατότητα επιλογής μέσα από πλήθος διαφορετικών ρολογιών .Έχουμε την δυνατότητα να ονειρευόμαστε.Δεν έχουμε  αισθανθεί κορεσμένοι .

Ωραία και σωστή ανάλυση!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4700
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 23, 2017, 12:00:48 μμ »
Η ΥΩ ανηκει στην Patek.

Το GS δικαιωματικα εχει θεση σε μια τετοια συλλογη αφου πρωτα εχουν αποκτηθει τα βασικα κομματια.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Grand Seiko SBGD202 vs Patek Philippe Calatrava
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 23, 2017, 12:29:57 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions