Αποστολέας Θέμα: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?  (Αναγνώστηκε 10813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 05, 2017, 23:32:27 μμ »
Με το συμπάθιο...οι προαναφερθέντες κρεοπώλαι φοράνε ROLEX την ώρα που ξεκοκαλίζουν το μοσχάρι;
Ο δικός μου ναι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 05, 2017, 23:36:43 μμ »
Ξεκάθαρα ναι!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38005
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 05, 2017, 23:37:22 μμ »
Με το συμπάθιο...οι προαναφερθέντες κρεοπώλαι φοράνε ROLEX την ώρα που ξεκοκαλίζουν το μοσχάρι;

...γιατί όχι ? Και αδιάβροχα είναι, και αντέχουν και τις κρούσεις.

Εχω δεί αρκετούς να φοράνε ρολόι κατα την διάρκεια της εργασίας τους, αλλά στην περιοχή μου, δεν φοράνε Rolex.

 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Greg

  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5202
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 05, 2017, 23:44:55 μμ »
Ας κάνουμε το φόρουμ λίγο πιο ζωντανό γιατί υποθέτω όλοι ορμήξατε στις παραλίες αυτές τις μέρες..

Ας υποθέσουμε πως τα λεφτά δεν ειναι πράγμα και αγοράζουμε ρολόγια κατά συρροή και κατά βούληση, ποιας εταιρίας όμως είναι τα ρολόγια που δεν θα αγοράζατε ποτέ?

μην μου πει΄τε ποιο θα αγοράζατε, πείτε μου ποιο δεν θα αγοράζατε και γιατί (αν θέλετε)!

προσωπικά είμαι μεταξύ των Panerai και Breitling, αλλά πιστεύω στο τέλος θα αγόραζα το panerai τελευταίο και θα άφηνα απ` εξω τα Breitling..

ο λόγος?,
δεν αξίζουν τα λεφτά τους, δλδ είναι πολύ ακριβά στο 1ο χέρι, πολύ φθηνά στο 2ο, συνήθως φορούν ΕΤΑ/valjoux που δεν ανταποκρίνεται στο κόστος τους, είναι τεράστια και θυμίζουν ιπτάμενους δίσκους (συνήθως) και έχιυν πολύ βάρος στο καντράν το οποίο συνήθως είναι υπερστολισμένο。。

εσείς τι λέτε?




Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 05, 2017, 23:48:33 μμ »
Ας κάνουμε το φόρουμ λίγο πιο ζωντανό γιατί υποθέτω όλοι ορμήξατε στις παραλίες αυτές τις μέρες..

Ας υποθέσουμε πως τα λεφτά δεν ειναι πράγμα και αγοράζουμε ρολόγια κατά συρροή και κατά βούληση, ποιας εταιρίας όμως είναι τα ρολόγια που δεν θα αγοράζατε ποτέ?

μην μου πει΄τε ποιο θα αγοράζατε, πείτε μου ποιο δεν θα αγοράζατε και γιατί (αν θέλετε)!

προσωπικά είμαι μεταξύ των Panerai και Breitling, αλλά πιστεύω στο τέλος θα αγόραζα το panerai τελευταίο και θα άφηνα απ` εξω τα Breitling..

ο λόγος?,
δεν αξίζουν τα λεφτά τους, δλδ είναι πολύ ακριβά στο 1ο χέρι, πολύ φθηνά στο 2ο, συνήθως φορούν ΕΤΑ/valjoux που δεν ανταποκρίνεται στο κόστος τους, είναι τεράστια και θυμίζουν ιπτάμενους δίσκους (συνήθως) και έχιυν πολύ βάρος στο καντράν το οποίο συνήθως είναι υπερστολισμένο。。

εσείς τι λέτε?
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)



Sent from my iPhone using Tapatalk

ε ναι δεν τρελαίνομαι, είναι άσχημα για το γούστο μου, πολύ μεγάλα νούμερα και το ηλεκτρονικό στην μέση κάνει το πουλί μου να χει γαιοτροπισμό! χαχα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 06, 2017, 02:11:01 πμ »
Για μένα Rolex. Πολύ σεβαστη εταιρεία, εξαιρετικά ρολόγια, αλλά τα βλέπω τόσο πολύ, τόσο συχνά σε τόσο διαφορετικά περιβάλλοντα ( σας έχω πει ότι ο κατά τα άλλα παρά πολύ καλός άνθρωπος κρεωπωλης της γειτονιάς μου φοράει Rolex?) που δεν θα αγοράσω ποτέ.
Απίστευτο.... ???
Και ο δικός μου κρεοπώλης το ίδιο ...και ξέρω ότι δεν μένουμε στην ίδια γειτονιά.


Μάλλον θα είναι δώρο, ένα ανα 50 αγορασμένα μοσχάρια εκτροφής Ελβετίας   ???

Εγώ, κρεοπώλης δεν είμαι, αλλά "χασάπης", είμαι.


Φοράω ΟΛΕΣ τις μάρκες, αρκεί να καλύπτουν το αισθητικό μου κριτήριο, και ει δυνατόν να είναι και αδιάβροχα.

Την προσέγγιση, "δεν φοράω την Χ μάρκα με τίποτα", δεν την θεωρώ αντικειμενική, το να πείς δεν φοράω το Ζ μοντέλο, της τάδε μάρκας, ναι, να το αποδεχτώ.

Εκτός και εάν όλα τα μοντέλα μιας μάρκας είναι κατά 90 % τα ίδια σχεδιαστικά, οπότε τότε μπορείς να πείς ότι δεν φοράω την Χ, γιατί.......

Και υποθέτω ότι μιλάμε για τις 10-15-20 μάρκες, που σε ερωτηματολόγιο, σου έρχονται πρώτες στον νου, και όχι για extreme, που δεν τις ξέρει ούτε το υπουργείο βιοτεχνίας-βιομηχανίας στην χώρα τους,

Γιώργο, αναφέρομαι στις βασικές μάρκες, αυτές που συνήθως βλέπουμε σε περιοδικά και μαγαζιά, όχι τις πολύ ψαγμένες εκτός αν έχεισ ιδέα για κάποια πολύ συγκεκριμένη, τότε ΟΚ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

leon

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 06, 2017, 08:27:21 πμ »
Πιστεύω ότι όλες οι εταιρείες παράγουν μοντέλα που για λόγους κυρίως αισθητικής δεν είναι αρεστά.
Δεν αναφέρομαι στον μηχανισμό αλλά μόνο στην εξωτερική εμφάνιση.Και η εξωτερική εμφάνιση είναι που πρώτα σε προσελκύει σε ένα ρολόι.Τιμή - ποιότητα - μηχανισμός έπονται.

Μπορεί να μην το θεωρείτε λογικό, να χρειάζεται ψυχανάλυση ???,αλλά κριτήριο στο να μην αγοράσω ρολόι μιας εταιρείας παίζει και το όνομα αυτής.
Π.χ. δεν θα αγόραζα μοντέλο εταιρείας που θα λεγόταν π.χ. "τσίκα μπουμ".

Το κόστος συντήρησης παίζει επίσης ρόλο.

Τέλος με επηρεάζει αρνητικά στην αγορά ενός ρολογιού η υπερβολική διαφήμιση , άμεση ή έμμεση, που γίνεται σ' αυτό, η διαπίστωση ότι τα ρολόγια της εταιρείας αγοράζονται για λόγους άλλους από το ίδιο το ρολόι , κύρος κλπ , καθώς και ότι η δυνατότητα υποστήριξης του ρολογιού :-[. Δεν μπορώ να φορώ ρολόι κάποιων χιλιάδων ευρώ και ταυτόχρονα να είμαι μέλος ενός συνόλου που παλεύει για την επιβίωση... .

Παρ' όλο λοιπόν που η ρολεξ έχει ρολόγια με τρομερούς μηχανισμούς και υλικά, παρ'όλο που είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένη , για όλους τους παραπάνω λόγους , χωρίς να γράφω μεγάλες κουβέντες, δεν θα αγόραζα και μάλλον κατά 99% δεν πρόκειται  να αγοράσω.


friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10738
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 06, 2017, 10:23:37 πμ »
Ποτέ δεν λέω ποτέ αλλά μερικές εταιρίες των οποίων τα ρολογια δεν με συγκινούν ιδιαίτερα είναι mido,victorinox,bulgari,tw-steel,breitling,hublot,u-boat και corum...! Σίγουρα δεν θα φορούσα ποτέ ρεπλικα/homage όπως invicta κτλπ...!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 06, 2017, 12:09:11 μμ »
Ποτέ δεν λέω ποτέ αλλά μερικές εταιρίες των οποίων τα ρολογια δεν με συγκινούν ιδιαίτερα είναι mido,victorinox,bulgari,tw-steel,breitling,hublot,u-boat και corum...! Σίγουρα δεν θα φορούσα ποτέ ρεπλικα/homage όπως invicta κτλπ...!

εδώ θα συμφωνούσα τα μέγιστα, όμως τείκά τι είναι χειρότερο, η ρέπλικα ή το χομάζ? μάλλον πρέπει να κάνω νέο ποστ με αυτήν την ερώτηση
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 06, 2017, 12:14:25 μμ »
Πιστεύω ότι όλες οι εταιρείες παράγουν μοντέλα που για λόγους κυρίως αισθητικής δεν είναι αρεστά.
Δεν αναφέρομαι στον μηχανισμό αλλά μόνο στην εξωτερική εμφάνιση.Και η εξωτερική εμφάνιση είναι που πρώτα σε προσελκύει σε ένα ρολόι.Τιμή - ποιότητα - μηχανισμός έπονται.

Μπορεί να μην το θεωρείτε λογικό, να χρειάζεται ψυχανάλυση ???,αλλά κριτήριο στο να μην αγοράσω ρολόι μιας εταιρείας παίζει και το όνομα αυτής.
Π.χ. δεν θα αγόραζα μοντέλο εταιρείας που θα λεγόταν π.χ. "τσίκα μπουμ".

Το κόστος συντήρησης παίζει επίσης ρόλο.

Τέλος με επηρεάζει αρνητικά στην αγορά ενός ρολογιού η υπερβολική διαφήμιση , άμεση ή έμμεση, που γίνεται σ' αυτό, η διαπίστωση ότι τα ρολόγια της εταιρείας αγοράζονται για λόγους άλλους από το ίδιο το ρολόι , κύρος κλπ , καθώς και ότι η δυνατότητα υποστήριξης του ρολογιού :-[. Δεν μπορώ να φορώ ρολόι κάποιων χιλιάδων ευρώ και ταυτόχρονα να είμαι μέλος ενός συνόλου που παλεύει για την επιβίωση... .

Παρ' όλο λοιπόν που η ρολεξ έχει ρολόγια με τρομερούς μηχανισμούς και υλικά, παρ'όλο που είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένη , για όλους τους παραπάνω λόγους , χωρίς να γράφω μεγάλες κουβέντες, δεν θα αγόραζα και μάλλον κατά 99% δεν πρόκειται  να αγοράσω.

τσίκα μπουμ.. τραγούδι δεν έιν αυτό? είναι λογικό τα ρολόγια να είναι από τα προβήματα του 1ου κόσμου και πράγματι μην έχοντας λύσει το παραπάνω είν' αδύνατον να φοράμε ακριβά μπιχλιμπίδια.

για μένα πάντως, πέραν της ιστορίας της, η μάρκα με το χειρότερο όνομα το οποίο μου φέρνει στο μυαλό γεννητικά όργανα λόγο της Ελληνικής έννοιας είναι τα Bulova.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Tικ-Τακ
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 06, 2017, 15:05:51 μμ »
τα OOZOΟ λιγο με ξενερωνουν
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Stelios.T

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1614
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 06, 2017, 15:15:09 μμ »
Δεν θα αγόραζα:

Ηublot - Γιατί δεν είμαι καγκουρας  :D

Cartier - Γιατί δεν είμαι φλωρος  :P

και

Richard Mille - Γιατι δεν είμαι καγκουρας με άπειρα λεφτά  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος stefen

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 19, 2017, 00:13:38 πμ »
Rolex ασυζητητί
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38005
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.