Αποστολέας Θέμα: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...  (Αναγνώστηκε 7810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 15:49:07 μμ »
Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι μελος στο wus
Εχει αρκετα πραγματα αλλα δε νομιζω οτι συγκρινονται.
Αλλη δυναμικη το ενα αλλη το αλλο
Λογικό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143181
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 15:54:59 μμ »
 Για τιμές που θα βρεις στο φόρουμ, μπορείς.να κάνεις σύγκριση με αυτές έξω.μην πιστεύεις ωραίες ιστορίες, να πουλήσουν θέλουν
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38049
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 15:56:56 μμ »
Προσωπικά νομίζω ότι μπορεί η αγορά πλέον να είναι ελεύθερη και όσο θέλει ο καθένας να προσπαθεί να πουλήσει για να βγάλει κέρδος, αλλά σε εξεζητημένα forums όπως αυτό που υπάρχει γνώση καθώς και οι τιμές είναι γνωστές λόγω ιντερνετ (πχ ebay κλπ), ο καθένας γνωρίζει πόσο μπορεί να πουληθεί ένα ρολόι, καθορίζονται με τη ζήτηση.

Αν κάποιος θελήσει να βάλει ένα extra 10-20% το πολύ, πιστεύω ότι ο υποψήφιος αγοραστής θα το γνωρίζει και θα το προσπεράσει, εκτός αν έχει κάτι το εξεζητημένο το οποίο σίγουρα θα πιάνει την τιμή διεθνώς.

................όμως νομίζω στην καλύτερη είσαι στα λεφτά σου, στις περισσότερες περιπτώσεις απλά χάνεις και είναι εις γνώση μας.

Αυτά από εμένα.

...και με την παράλειψη, και από εμένα. Συμφωνώ.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38049
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 16:00:01 μμ »
....και προσθέτω ότι όταν υπάρχουν ψαγμένοι, πχ Captain, ( και αναφέρω μόνον αυτόν, μια και δεν θα με παρεξηγήσει ), που έχει ψάξει όλα τα μαγαζιά και όλες τις αγγελίες, και έχει και την "μύτη" και μυρίζει τις ευκαιρίες, πως θα τον ξεγελάσω εγώ, ο μέσος κουτοπόνηρος ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143181
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 16:04:08 μμ »
Υπάρχουν πολλά επίπεδα, να σου πουλήσω κάτι που είναι κόκκαλο στην αγορά,αν και ποιοτικό ρολόι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 16:16:36 μμ »
Συμφωνω σε οσα λετε.
Εγω λιγο πολυ ομως  αναφερομαι στις συμπεριφορες και τις νοοτροπιες που δυστυχως αυτες δεν αλλαζουν.
Για να ειναι καποιος εδω μεσα νομιζω γνωριζει και τιμες και τα σχετικα σε γενικες γραμμες.

Υπαρχουν τυποι που εκμεταλευονται το παθος καποιου. Αυτου του ανθρωπου μπορεις ναντου αλλαξεις το μυαλο? Οχι φυσικα.
Εκει τοποθετουμε εγω. οχι αν θα βγαλει 20€ ή 100€ αλλα ο τροπος που σκεφτεται να το κανει.
Ελπιζω να μημ σας εκαψα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 16:19:53 μμ »
....και προσθέτω ότι όταν υπάρχουν ψαγμένοι, πχ Captain, ( και αναφέρω μόνον αυτόν, μια και δεν θα με παρεξηγήσει ), που έχει ψάξει όλα τα μαγαζιά και όλες τις αγγελίες, και έχει και την "μύτη" και μυρίζει τις ευκαιρίες, πως θα τον ξεγελάσω εγώ, ο μέσος κουτοπόνηρος ? (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Τι ψάχνεις βρε Γιωργο, ο καθένας έχει τον δικό του κώδικα "ηθικής", τροποποιημένο και με δυνατότητες ευελιξιας για κάθε περίσταση φυσικά.. :D Και ανάλογα με τις ανάγκες,τάσεις,συνθήκες αυτός επικαιροποιειται αναλόγως... :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10739
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 18:40:49 μμ »
Ρε παιδιά μπορεί κανείς να βγάλει κέρδος από την πώληση ενός ρολογιού εδώ μέσα...?!  Η ζημία πλην εξαιρετικών περιπτώσεων είναι δεδομένη...! Αλλά ακόμα και αυτός ο όποιος θα μπει με βασικό του στόχο την πώληση ενός ρολογιού για μένα έχει θέση στο forum..! Ο λόγος.. ότι κάποιος από εμάς μπορεί να βρει ένα ρολόι που έψαχνε...!
Τώρα όσον αφορά τον καθαρά πρακτικό τύπο ό όποιος έχει ρόλοι μόνο για να βλέπει την ώρα η για λόγους κύρους(επίδειξη στη δουλειά του κτλπ)...  Αυτός αποκλείεται να μπει στο forum...! Οπότε στην πραγματικότητα η δεύτερη κατηγορία είναι οι περαστικοί...  δηλαδή αυτοί οι οποίοι δεν έχουν την τρέλα-το χόμπι αλλά μπήκαν για να καλύψουν κάποια παροδική τους ανάγκη.. Π.χ. θέλουν να κάνουν ένα δώρο η να μάθουν την αξία ενός ρολογιού...! Πληροφόρηση και μετά πιστολιά...! Και αυτοί έχουν θέση στο forum αφού βάζουν θέματα προς συζήτηση ανά περιόδους...! 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 18:42:41 μμ »
Τώρα όσον αφορά τον καθαρά πρακτικό τύπο ό όποιος έχει ρόλοι μόνο για να βλέπει την ώρα η για λόγους κύρους(επίδειξη στη δουλειά του κτλπ)...  Αυτός αποκλείεται να μπει στο forum...!
Μην είσαι σίγουρος...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143181
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 18:51:30 μμ »
θα μπει,θελει το

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 19:16:09 μμ »
Διαβάζω και προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς οδηγεί αυτή η συζήτηση....αλλά δεν τα καταφέρνω.

Αυτός που θεωρεί οτι "τα ρολόγια είναι για να λένε την ώρα" δεν πιστεύω οτι έχει κάνει καν τον κόπο να γραφτεί εδώ εκτός και αν μπεί να κάνει ΜΙΑ ερώτηση και δεν θα ξαναμπεί...άρα problem solved.

Αυτός που μπαίνει να βγάλει κέρδος...δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι καθότι δόξα τον καλό Θεό, πρόσβαση στο ίντερνετ έχουμε όλοι μας, οπότε όταν π.χ. ο συνφορουμίτης πουλάει το Χ ρολόϊ για 100 ευρώ, θα ψαχτώ λίγο να δώ αν η τιμή του είναι λογική, χαμηλή ή ζητάει τρελά λεφτά. Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου έλεγε "εγώ στραβώνω και πουλώ - εσύ βλέπε και αγόραζε". Κοινώς ο καθένας είναι υπέυθυνος για τις πράξεις και τις επιλογές του...διαφορετικά ελάτε να σας πουλήσω όλα μου τα ρολόγια σε τιμή διπλάσια απ ότι τα πήρα.
Πέρα απο τον χαβαλέ, ο τύπος "αγοράζω 100 - πουλάω 120" δεν νομίζω να έχει μέλλον εδώ μέσα, οπότε θεωρώ οτι και πάλι problem solved.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 19:37:30 μμ »
Διαβάζω και προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς οδηγεί αυτή η συζήτηση....αλλά δεν τα καταφέρνω.

Αυτός που θεωρεί οτι "τα ρολόγια είναι για να λένε την ώρα" δεν πιστεύω οτι έχει κάνει καν τον κόπο να γραφτεί εδώ εκτός και αν μπεί να κάνει ΜΙΑ ερώτηση και δεν θα ξαναμπεί...άρα problem solved.

Αυτός που μπαίνει να βγάλει κέρδος...δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι καθότι δόξα τον καλό Θεό, πρόσβαση στο ίντερνετ έχουμε όλοι μας, οπότε όταν π.χ. ο συνφορουμίτης πουλάει το Χ ρολόϊ για 100 ευρώ, θα ψαχτώ λίγο να δώ αν η τιμή του είναι λογική, χαμηλή ή ζητάει τρελά λεφτά. Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου έλεγε "εγώ στραβώνω και πουλώ - εσύ βλέπε και αγόραζε". Κοινώς ο καθένας είναι υπέυθυνος για τις πράξεις και τις επιλογές του...διαφορετικά ελάτε να σας πουλήσω όλα μου τα ρολόγια σε τιμή διπλάσια απ ότι τα πήρα.
Πέρα απο τον χαβαλέ, ο τύπος "αγοράζω 100 - πουλάω 120" δεν νομίζω να έχει μέλλον εδώ μέσα, οπότε θεωρώ οτι και πάλι problem solved.

Ούτε εγώ καταλαβαίνω.

Ίσως να μας έδιναν ένα υποθετικό σενάριο όσοι υποστηρίζουν το 'Β'; Γιατί αυτά με την εκμετάλλευση μου θυμίζουν λίγο ορφανές κορασίδες ή νόμος είναι το δίκιο του εργάτη
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38049
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38049
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Βλέπω την ώρα Vs Κέρδος ...
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 01:20:13 πμ »
Διαβάζω και προσπαθώ να καταλάβω πού ακριβώς οδηγεί αυτή η συζήτηση....αλλά δεν τα καταφέρνω.

Αυτός που θεωρεί οτι "τα ρολόγια είναι για να λένε την ώρα" δεν πιστεύω οτι έχει κάνει καν τον κόπο να γραφτεί εδώ εκτός και αν μπεί να κάνει ΜΙΑ ερώτηση και δεν θα ξαναμπεί...άρα problem solved.

Αυτός που μπαίνει να βγάλει κέρδος...δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι καθότι δόξα τον καλό Θεό, πρόσβαση στο ίντερνετ έχουμε όλοι μας, οπότε όταν π.χ. ο συνφορουμίτης πουλάει το Χ ρολόϊ για 100 ευρώ, θα ψαχτώ λίγο να δώ αν η τιμή του είναι λογική, χαμηλή ή ζητάει τρελά λεφτά. Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου έλεγε "εγώ στραβώνω και πουλώ - εσύ βλέπε και αγόραζε". Κοινώς ο καθένας είναι υπέυθυνος για τις πράξεις και τις επιλογές του...διαφορετικά ελάτε να σας πουλήσω όλα μου τα ρολόγια σε τιμή διπλάσια απ ότι τα πήρα.
Πέρα απο τον χαβαλέ, ο τύπος "αγοράζω 100 - πουλάω 120" δεν νομίζω να έχει μέλλον εδώ μέσα, οπότε θεωρώ οτι και πάλι problem solved.

Ούτε εγώ καταλαβαίνω. (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Ίσως να μας έδιναν ένα υποθετικό σενάριο όσοι υποστηρίζουν το 'Β'; Γιατί αυτά με την εκμετάλλευση μου θυμίζουν λίγο ορφανές κορασίδες ή νόμος είναι το δίκιο του εργάτη

Ισως, βάσει του ρηθέντος, "το διοικείν εστί προβλέπειν", προλαβαίνουν κάποιες αναρτήσεις  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.