Αποστολέας Θέμα: Radio controlled - Gps hybrid wave septor  (Αναγνώστηκε 4700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimmis

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:49:48 πμ »
Καλημέρα  καλή χρονιά.
Είμαι καινούργιος στη παρέα και ήθελα τις συμβουλές σας. Είχα σχεδόν καταλήξει στην αγορά τουG-shock GWG-1000DC-1AE5 με βάση κάποια στάνταρ (ηλιακή φόρτιση, αναλογική-ψηφιακή ώρα, ράδιο έλεγχος, όχι μπρασελέ, ζαφείρι, και 200 μ.) που ήθελα από το ρολόι.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Τα ρολόγια που γράφουν ότι έχουν «Radio-controlled» όπως το παραπάνω, από αυτά που γράφουν ότι έχουν «GPS HYBRID  WAVE SEPTOR» όπως της σειράς GPW-1000 στο θέμα του συντονισμού είναι ποιο δύσκολα;
Τα δεύτερα είναι και φτηνότερα διότι δεν έχουν υψόμετρα, βαρόμετρα, -που ούτως η άλλος δεν τα χρειάζομαι- και σε όλα τα άλλα, με εξέραιση τη ψηφιακή ώρα, με καλύπτουν! Αν με λιγότερα χρήματα συντονίζομαι ευκολότερα δεν θα με «χάλαγε καθόλου»!!!
Ποια η διαφορά Radio controlled από το Gps hybrid wave septor;;
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα, αλλά τα λεφτά είναι πολλά και το ψάχνω.
Υ.Γ  Όσοι από σας στην Αθήνα συντονίζεστε εύκολα γράψτε αν θέλετε τι ρολόγια έχετε για να βοηθηθούμε εμείς που ετοιμαζόμαστε για αγορά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:56:23 πμ »
Radio controlled ειναι αυτα που λαμβανουν σημα απο σταθερο πομπο, συνολικα υπαρχουν τεσσερις σ´ολο τον κοσμο, στην Ευρωπη εκπεμπει απο Γερμανια..Υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα που συγχρονιζονται χωρις προβλημα και μπορουν να σου δωσουν αναλυτικοτερες και πιο εξειδικευμενες πληροφοριες (πχ ο Giorgos_)...Το gps παιρνει σημα για τον συγχρονισμο της ωρας/ημερομηνιας (ή και ωρας ζωνης ακομα) απο τον δορυφορο ειτε αυτοματα ειτε χειροκινητα..Συνεπως το gps ειναι το προτιμοτερο και αν σε καλυπτει σαν λειτουργια προχωρα.. ;D Και τα δυο καλα ειναι, εξαλλου quartz ειναι οι αποκλισεις ειναι ισχνες..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Jimmis

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:04:10 πμ »
Radio controlled ειναι αυτα που λαμβανουν σημα απο σταθερο πομπο, συνολικα υπαρχουν τεσσερις σ´ολο τον κοσμο, στην Ευρωπη εκπεμπει απο Γερμανια..Υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα που συγχρονιζονται χωρις προβλημα και μπορουν να σου δωσουν αναλυτικοτερες και πιο εξειδικευμενες πληροφοριες (πχ ο Giorgos_)...Το gps παιρνει σημα για τον συγχρονισμο της ωρας/ημερομηνιας (ή και ωρας ζωνης ακομα) απο τον δορυφορο ειτε αυτοματα ειτε χειροκινητα..Συνεπως το gps ειναι το προτιμοτερο και αν σε καλυπτει σαν λειτουργια προχωρα.. ;D Και τα δυο καλα ειναι, εξαλλου quartz ειναι οι αποκλισεις ειναι ισχνες..
Ευχαριστώ.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:16:42 πμ »
Όπως τα ειπε ο harolaroga (Χάρης).
Εγώ μενω νότια Αττικη και εχω τέσσερα CASIO με waveceptor (οχι GPS).
Συντονιζουν και τα τρια (ένα protrk prw5000, ένα GWM5600, ένα rangeman κι ένα LIW-M610D-7AJF (lineage))

To θέμα είναι οτι:
Μένω ψηλα (5ο οροφο) χωρίς αλλα κτιρια τριγυρω και βεβαια μονο οταν εχει καλο καιρο και χαραματα (4 το πρωι).

Η διαδικασια είναι κομματακι ευαισθητη αφου παιζει ρολο ο προσανατολισμος του ρολογιου πχ στον ιδιο χωρο με τις ιδιες συνθηκες αν το αφησεις το βραδυ μπορει με αλλο προσανατολισμο να μην συντονισει.
Εχω βρει (με τη χειροκινητη διαδικασια συντονισμου) που ειναι η ιδανική θεση για τα ρολογια και συντονιζουν τουλαχιστον μερα παρα μερα.

Βεβαια, να πω οτι μετα από λιγο καιρο και αφου εχεις εξαντλησει το ρολοι στις δοκιμες, απλως το αφήνεις στην ησυχια του και κανει τη δουλειά του...
 :D :D :D :D :D :D

Στην Ελλάδα πάντως ειμαστε γενικα οριακα ως προς τη λήψη σήματος.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Jimmis

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:41:51 πμ »
Όπως τα ειπε ο harolaroga (Χάρης).
Εγώ μενω νότια Αττικη και εχω τέσσερα CASIO με waveceptor (οχι GPS).
Συντονιζουν και τα τρια (ένα protrk prw5000, ένα GWM5600, ένα rangeman κι ένα LIW-M610D-7AJF (lineage))

To θέμα είναι οτι:
Μένω ψηλα (5ο οροφο) χωρίς αλλα κτιρια τριγυρω και βεβαια μονο οταν εχει καλο καιρο και χαραματα (4 το πρωι).

Η διαδικασια είναι κομματακι ευαισθητη αφου παιζει ρολο ο προσανατολισμος του ρολογιου πχ στον ιδιο χωρο με τις ιδιες συνθηκες αν το αφησεις το βραδυ μπορει με αλλο προσανατολισμο να μην συντονισει.
Εχω βρει (με τη χειροκινητη διαδικασια συντονισμου) που ειναι η ιδανική θεση για τα ρολογια και συντονιζουν τουλαχιστον μερα παρα μερα.

Βεβαια, να πω οτι μετα από λιγο καιρο και αφου εχεις εξαντλησει το ρολοι στις δοκιμες, απλως το αφήνεις στην ησυχια του και κανει τη δουλειά του...
 :D :D :D :D :D :D

Στην Ελλάδα πάντως ειμαστε γενικα οριακα ως προς τη λήψη σήματος.
Σίγουρα δεν είναι δουλειά που χρειάζεται να κάνεις συνέχεια, άλλωστε πόσο να «χάσουν». Απλά θέλω να ξέρω αν χρειαστεί ότι θα δουλέψει.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:32:48 πμ »
Οπως είπε ο Χάρης

"Radio controlled ειναι αυτα που λαμβανουν σημα απο σταθερο πομπο, συνολικα υπαρχουν τεσσερις σ´ολο τον κοσμο, στην Ευρωπη εκπεμπει απο Γερμανια..Υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα που συγχρονιζονται χωρις προβλημα και μπορουν να σου δωσουν αναλυτικοτερες και πιο εξειδικευμενες πληροφοριες "

Αυτά, λαμβάνουν από Γερμανία, θέλουν κάποιες συνθήκες νέφωσης, για να ξεπερνάνε τα βουνά. Συνήθως λαμβάνουν το βράδυ.





Τα "από δορυφόρο", είναιι άλλο κεφάλαιο, και πρέπει να λαμβάνουν σαν τα GPS, συνεχώς, αν δεν έχεις δέντρα, οροφές, υπόγεια, κλπ.

Και όπως είπε ο Αντώνης, το κάνεις μια, δυό,.......και μετά, δεν ξαναασχολείσαι  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:37:08 πμ »
Αντωνης και Γιωργος expert του ειδους!!! ;D Καντε το sticky! Μονο του Νικολα βρε παιδι μου ειναι μπελαλιδικο!!  :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:51:05 πμ »

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Τα ρολόγια που γράφουν ότι έχουν «Radio-controlled» όπως το παραπάνω,

...και ΠΡΟΣΕΞΕ από που θα το πάρεις, γιατί αν το αγοράσεις από τα ξένα ( ...μανούλα θα φύγω, να πάω στα ξένα κλπ  ;) ), μπορεί να σου στείλουν κανένα που λαμβάνει ΜΟΝΟΝ Ιαπωνία, Αμερική, κλπ απότε θα το ρυθμίζεις με την ΕΡΤ !  :'(
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Jimmis

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:01:28 μμ »

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Τα ρολόγια που γράφουν ότι έχουν «Radio-controlled» όπως το παραπάνω,

...και ΠΡΟΣΕΞΕ από που θα το πάρεις, γιατί αν το αγοράσεις από τα ξένα ( ...μανούλα θα φύγω, να πάω στα ξένα κλπ  ;) ), μπορεί να σου στείλουν κανένα που λαμβάνει ΜΟΝΟΝ Ιαπωνία, Αμερική, κλπ απότε θα το ρυθμίζεις με την ΕΡΤ !  :'(
Από τα ξένα ποτέ ειδικά όταν πρόκειται  για τέτοια χρήματα.
Ποια είναι η γνώμη σου φίλε όσον αφορά το συγχρονισμό  για τα δύο μοντέλα που γράφω παραπάνω;  Εσύ ποιο θα έπαιρνες;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:07:43 μμ »
Αυτο σκεφτεσαι?
image hosting over 5mb
Αυτο ΔΕΝ ειναι GPS ειναι ΜΟΝΟ radio controlled και εφοσον βρει σημα συντονιζει και Ελλαδα. Υπο τις προϋποθεσεις που ειπαμε πιο πανω.

Το άλλο ποιο ειναι?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:09:40 μμ »
Με τον αισθητηρα στο 6 μοιαζει σαν ματατζης με μασκα αεριων!! :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:18:47 μμ »

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Τα ρολόγια που γράφουν ότι έχουν «Radio-controlled» όπως το παραπάνω,

...και ΠΡΟΣΕΞΕ από που θα το πάρεις, γιατί αν το αγοράσεις από τα ξένα ( ...μανούλα θα φύγω, να πάω στα ξένα κλπ  ;) ), μπορεί να σου στείλουν κανένα που λαμβάνει ΜΟΝΟΝ Ιαπωνία, Αμερική, κλπ απότε θα το ρυθμίζεις με την ΕΡΤ !  :'(
Από τα ξένα ποτέ ειδικά όταν πρόκειται  για τέτοια χρήματα.
Ποια είναι η γνώμη σου φίλε όσον αφορά το συγχρονισμό  για τα δύο μοντέλα που γράφω παραπάνω;  Εσύ ποιο θα έπαιρνες;

...εγώ ΕΧΩ ήδη  ;)



Πάντως, αν θέλεις να ακούσεις μια συμβουλη από κάποιον που έχει αποκτήσει πάνω από 100 ρολόγια τα τελευταία 40 χρόνια, και κάποια από αυτά ήταν και πιο ακριβά και από αυτοκίνητο, πάρε ένα Eco Drive Quartz, με ακρίβεια +/- 15 δευτ τον χρόνο, στεγανότητα 100-200 μ, και ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Jimmis

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:27:31 μμ »
Αυτο σκεφτεσαι?
image hosting over 5mb
Αυτο ΔΕΝ ειναι GPS ειναι ΜΟΝΟ radio controlled και εφοσον βρει σημα συντονιζει και Ελλαδα. Υπο τις προϋποθεσεις που ειπαμε πιο πανω.

Το άλλο ποιο ειναι?
Ναι αυτό είναι το ένα. το ξέρω ότι δεν έχει GPS γι΄αυτό και έχω το δίλημα Το άλλο είναι αυτό:
http://www.g-shock.eu/gr/watches/premium/gravitymaster/gpw-1000-1aer/
Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:30:16 μμ »
OK. Και το αλλο πιανει και Ελλάδα ομοίως υπό προυποθεσεις. Εκείνο πράγματι εχει και GPS.

Και με τα δυο δε θα εχεις παραπανω προβλήματα λήψεις από τα γνωστά που εκτεθηκαν.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Jimmis

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Radio controlled - Gps hybrid wave septor
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:37:07 μμ »
OK. Και το αλλο πιανει και Ελλάδα ομοίως υπό προυποθεσεις. Εκείνο πράγματι εχει και GPS.

Και με τα δυο δε θα εχεις παραπανω προβλήματα λήψεις από τα γνωστά που εκτεθηκαν.
Ευχαριστώ αδερφέ, θα δω τώρα τι θα κάνω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions