Αποστολέας Θέμα: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo  (Αναγνώστηκε 5703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 22:09:15 μμ »
Ένα tissot ρολογάκι που φόραγα στην παιδική ηλικία  :)

(το λουράκι τοποθετήθηκε εκ των υστέρων, το ρολόι είχε μπρασελε)
Φαίνονται τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα που κυκλοφοράγανε με ελβετικά πριν καν μάθουν να λένε την ώρα...(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
Ευχαριστώ φίλε
Μου το κάναν δώρο οι γονείς μου οταν αποφοιτησα απο το νηπιαγωγείο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 22:21:33 μμ »












friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 22:26:31 μμ »
Ωραιες φωτογραφιες Στεφανε! Δυναμικο ρολοι, τραβαει τα βλεμματα!! Να το χαιρεσαι!! ;D ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 22:42:11 μμ »
Ωραιες φωτογραφιες Στεφανε! Δυναμικο ρολοι, τραβαει τα βλεμματα!! Να το χαιρεσαι!! ;D ;D

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 22:46:21 μμ »
Ωραιες φωτογραφιες Στεφανε! Δυναμικο ρολοι, τραβαει τα βλεμματα!! Να το χαιρεσαι!! ;D ;D
+1
Δώσε και καμια καρπίσια να δούμε πώς κάθεται...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 23:02:00 μμ »
Το δύσκολο ήταν να αναδειχθεί κάπως το dial. Όταν είδα το ρολόι από κοντά έπαθα πλάκα με το γεγονός ότι καμία από τις εκατοντάδες φωτό στο διαδίκτυο δεν αναδεικνύει το υπέροχο σύνολο. Νομίζω πως κάτι κατάφερα, βρήκα μια λύση υποφωτίζοντας το καρέ χρησιμοποιώντας τριποδάκι και τα ασφαλή διαφράγματα 8 & 11.

Για την ώρα από καρπίσιες αυτές υπάρχουν από το χέρι μου (έχουν ξαναμπεί). Σιγά-σιγά θα ανέβουν και άλλες.





friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 23:40:54 μμ »






Εντάξει, φάνηκε και το ψηφιακό. . Πάντως, με την πένσα ( πολυεργαλείο ) δεν θα καταφέρεις τίποτα. Βαριοπούλα πάρε  ;)



Το ειχα δεί, αλλά δεν το σχολίασα τότε. Τα lugs είναι λίγο copy-paste από Ω, ή δεν βλέπω καλά ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2017, 23:42:51 μμ από Giorgos_I »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 00:48:40 πμ »

Εντάξει, φάνηκε και το ψηφιακό. (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.). Πάντως, με την πένσα ( πολυεργαλείο ) δεν θα καταφέρεις τίποτα. Βαριοπούλα πάρε  ;)


Το ειχα δεί, αλλά δεν το σχολίασα τότε. Τα lugs είναι λίγο copy-paste από Ω, ή δεν βλέπω καλά ?

Γιατί; Για να μην παρεξηγηθώ; Εδώ ολόκληρο το ρολόι είναι copy/paste  :D

Προφανώς εννοείς το γύρισμα που κάνουν! Ναι έχεις δίκιο!
Ευκαιρία και για μια ομολογία! Είναι το μόνο ρολόι μου που δε θα φορέσει..... λουρί!
Βέβαια ποτέ δε κατάφερα να κρατήσω μπρασελέ χωρίς hairlines και εδώ λόγω του σκούρου χρώματος το φοβάμαι πολύ! Ίσως παραγγείλω έναν έξτρα μπρασελέ να υπάρχει στην "αποθήκη".
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 00:55:38 πμ »

Εντάξει, φάνηκε και το ψηφιακό. (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.). Πάντως, με την πένσα ( πολυεργαλείο ) δεν θα καταφέρεις τίποτα. Βαριοπούλα πάρε  ;)


Το ειχα δεί, αλλά δεν το σχολίασα τότε. Τα lugs είναι λίγο copy-paste από Ω, ή δεν βλέπω καλά ?

Γιατί; Για να μην παρεξηγηθώ; Εδώ ολόκληρο το ρολόι είναι copy/paste  :D

Προφανώς εννοείς το γύρισμα που κάνουν! Ναι έχεις δίκιο!
Ευκαιρία και για μια ομολογία! Είναι το μόνο ρολόι μου που δε θα φορέσει..... λουρί!
Βέβαια ποτέ δε κατάφερα να κρατήσω μπρασελέ χωρίς hairlines και εδώ λόγω του σκούρου χρώματος το φοβάμαι πολύ! Ίσως παραγγείλω έναν έξτρα μπρασελέ να υπάρχει στην "αποθήκη".

Οχι , δεν το απέφυγα για να μην παρεξηγηθείς ! Στην δική μας επαφή, και με το δικό σου επίπεδο, δεν υπάρχει περίπτωση παρεξήγησης  :)

Απλώς στην βιασύνη μου, και με κάποια προβλήματα με το internet, μου διέφυγε.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 09, 2017, 19:11:40 μμ »
Συνεχίζουμε να γνωριζόμαστε με το ρολόι, επομένως για το ασφαλές feedback ενός ενδιαφερόμενου παραθέτω νέα/διορθωμένα στοιχεία (σε σχέση με αυτά που ανακοινώνει το εργοστάσιο):

Διάμετρος παραγματική: 44mm (μετρώντας τη στεφάνη στα σημεία 12 & 6), 45mm (μετρώντας τη στεφάνη στα σημεία 8 & 2, λόγω του προφυλακτήρα της κορώνας) και τέλος 50mm με κορώνα (μετρώντας στα σημεία 9 & 3).

Απόσταση lug to lug: 54mm.

Πάχος ρολογιού: 11,8mm (αρκετά λεπτό ρολόι).

Φάρδος μπρασελέ/λουριού: 23+mm (το εργοστάσιο ανακοινώνει 22mm και σε κάποιο Review είχα διαβάσει 22,5mm. Και τα δυο λάθος, είναι 23+mm, δηλαδή μπορεί να φορέσει άνετα μαλακό 24άρι λουρί. Για όποιο θέλει να καταργήσει το μπρασελέ (το σκέφτομαι) συστήνω δερμάτινο NATO γιατί το κενό από τη μπαρέτα μέχρι τη κάσα του ρολογιού είναι μεγάλο και ένα συμβατικό δερμάτινο λουρί φαίνεται άσχημα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 00:56:12 πμ »
Τώρα είδα το review Στέφανε, συγχαρητήρια!

 Στείλε και τις φώτο σου στην εταιρεία για να αναδειχτεί το ρολόι.

Έχει μια σειρά λουράκια η Hirsch, τα Leonardo, που ίσως σε βοηθήσουν.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 00:58:04 πμ »
Τώρα είδα το review Στέφανε, συγχαρητήρια!

 Στείλε και τις φώτο σου στην εταιρεία για να αναδειχτεί το ρολόι.

Έχει μια σειρά λουράκια η Hirsch, τα Leonardo, που ίσως σε βοηθήσουν.

Σε ευχαριστώ Γιώργο για την πληροφορία σχετικά με τα Hirsch. Η Victorinox έχει αποσύρει πλέον το ρολόι, άρα η φωτό μου θα πάνε στο κάδο τους.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:06:17 μμ »
Η τεχνολογία των quartz έφερε μαζί της και την επανάσταση της ψηφιακής οθόνης και μαζί της ακολούθησαν μια σειρά από ευκολίες. Ξυπνητήρι, χρονόμετρο, ημερομηνία και 2η ώρα ήταν μερικές από αυτές.
Η απλότητα της ανάγνωσης των ρολογιών με τους δείκτες όμως φαίνεται πως βοήθησε στην επιβίωση τους κι έτσι quartz μηχανές συνεχίζουν και αναπτύσσονται σε αναλογικά ρολόγια. Τι γίνεται όμως όταν έχουμε το πάντρεμα των δυο; Τα γνωστά Ana-Digi!
Λαμπρά παραδείγματα κατασκευής τέτοιων ρολογιών είναι το αριστούργημα της Breitling που ακούει στο όνομα Aerospace Evo αλλά κατά τη γνώμη μου και το Omega Speedmaster X-33.







Το Aerospace Evo θα βρει αρκετούς φίλους ανάμεσα στους πιλότους αεροπλάνων αλλά και λάτρεις των παραδοσιακών και αυτόματων μηχανικών ρολογιών. Δε μπορεί παρά αιτία να είναι ο υβριδικός χαρακτήρας του ρολογιού της Breitling, που βοηθάει στη συγκέντρωση της προσοχής πάνω του.
Το ίδιο -φυσικά- συμβαίνει και με εμένα. Δυστυχώς, μου λείπουν οι περίπου 3000 ευρώ που απαιτούνται για την απόκτηση του Aerospace Evo. Γιατί ασχολούμαι όμως περισσότερο με το μοντέλο της Breidling παρά με το αντίστοιχο της Omega;





Εδώ και λίγους μήνες μου είχε προκαλέσει το ενδιαφέρον το INOX Professional Diver από την Victorinox.





Προσπαθώντας να αντλήσω όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες αλλά και φωτογραφίες με διαφορετικές οπτικές γωνίες από το διαδίκτυο, έπεσα πάνω σε ένα άλλο ρολόι της Ελβετικής εταιρείας με τους διάσημους σουγιάδες. Το καθόλου εύηχο όνομα του είναι: Classic Chrono XLS MT. Retail price τα 1130,00€ αλλά συνήθως το έβρισκες λίγο κάτω από τα 1000,00€. Σήμερα είναι discontinued αλλά βρίσκεις κάποια κομμάτια και στο γνωστό chrono24 οι τιμές είναι γύρω στα 800€. Διόλου ευκαταφρόνητα ποσά για ένα ρολόι quartz, αλλά αν σου αρέσει το συγκεκριμένο υβριδικό στυλ, αναζητάς μια καλή ποιοτικά κατασκευή και θέλεις να μείνεις αρκετά κάτω από τις 3000,00+ ευρώ που ζητά το Breitling (και όχι άδικα) έχεις μπροστά σου μια καλή πρόταση. Εγώ το πήρα από φυσικό κατάστημα της χώρας μας.





Το Classic Chrono XLS MT έβγαινε σε δυο εκδόσεις. Και οι δυο είχαν σκούρο μεταλλικό μπρασελέ PVD που πολλοί χαρακτηρίζουν ως gunmetal stainless steel, έναντι του τιτανίου της κατασκευής του Aerospace Evo.
H διαφορά μεταξύ των δυο ομότυπων ρολογιών της Victorinox βρίσκεται στην απόχρωση του dial, που στην μεν μία διατηρεί το σκούρο μεταλλικό χρώμα της κάσας ενώ στο άλλο έχουμε μια κάσα με dial που έχει ασημένια απόχρωση σε δυο τόνους (αυτό είναι που απέκτησα εγώ).
Κι ενώ ξεκίνησα με τη βεβαιότητα πως θα καταλήξω στο καταδυτικό ρολόι της Victorinox βρέθηκα να παραγγέλνω το πανέμορφο Ana-Digi της. Ατυχώς στις περισσότερες φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, το συγκεκριμένο dial φαίνεται σαν να είναι λευκό και το γεγονός αυτό κυριολεκτικά εξαφανίζει την αρχοντιά που αποδίδει το ασημένιο με την οριακή champagne color διχρωμία του, που θα αντικρίσεις όπως είναι μόνο όταν δεις το ρολόι από κοντά.
Κάποια άλλα σημεία στα οποία υπερτερεί το Aerospace είναι η ελαφρά μεγαλύτερη γραμματοσειρά στις ψηφιακές οθόνες και η δυνατότητα να αυξήσεις ή να μειώσεις τη λειτουργία backlight, ενισχύοντας έτσι την αναγνωσιμότητα των ψηφιακών καντράν.





Ας περάσουμε σε κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά του ρολογιού.
Το προαναφερθέν dial έχει Αραβικούς αριθμούς, με ελαφρά μεγαλύτερο μέγεθος στις θέσεις 6 και 12.
Φοράει την ίδια μηχανή ΕΤΑ 988.333 που έχει τροποποιήσει η Breitling για να το φορέσει στο Aerospace Evo. Αυτός είναι ο λόγος που και οι λειτουργίες και ο τρόπος εφαρμογής τους είναι ίδιος (όλα γίνονται με την πολλαπλών λειτουργιών κορώνα, με γρήγορες περιστροφές, την πίεση και το τράβηγμα της). Δυο εξαιρέσεις υπέρ του μοντέλου της Breitling, αφορούν την πιστοποίηση της ακρίβειας του χρονόμετρου της και το σύστημα thermo-compensated που εξασφαλίζει πως στις απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας αλλά ακόμη και στο Βόρειο Πόλο το Aerospace θα συνεχίζει να λειτουργεί σωστά και χωρίς να εξαφανίσει την ενέργεια της μπαταρίας του. Το κρύσταλλο του είναι από ζαφείρι που απορροφά και τις αντανακλάσεις.





Η κάσα του είναι 45mm και το πάχος της μόλις 11,8 πράγμα που το καθιστά πραγματικά ευκολοφόρετο. Τα lugs έχουν απόσταση μεταξύ τους 23mm (αν και η Victorinox αναφέρει 22mm). Οι ψηφιακές οθόνες θα μας δώσουν δεύτερη ζώνη ώρας, ξυπνητήρι, διαρκές ημερολόγιο, χρονόμετρο αντίστροφης και κανονικής μέτρησης. Τη νύχτα θα φωσφορίσουν αρκετά καλά ο ωροδείκτης και ο λεπτοδείκτης και τα λιγότερα ευδιάκριτα μικρά σημεία στο εσωτερικό τοίχωμα που βρίσκεται κάτω από τη μη περιστρεφόμενη στεφάνη 60 λεπτών του ρολογιού (με διαστήματα των 5 λεπτών). Τη πλάτη του ρολογιού θα την χαρακτήριζα μάλλον αδιάφορη. Δεν είναι κατάλληλο για καταδύσεις αλλά αντέχει σε πιέσεις μέχρι 100m και άρα αν κατά λάθος βουτήξετε για ένα μπανάκι μαζί του, δε θα προβληματιστείτε.





Η Victorinox ήταν και παραμένει για μένα ένα από τα αγαπημένα brand name, κυρίως γιατί με συνδέει με τα παιδικά μου χρόνια όπου πάντα είχε θέση ένας σουγιάς της στις περιπέτειες μου.
Σήμερα έχω στη κατοχή μου μια μεγάλη βαλίτσα ταξιδιών, έναν πολυσουγιά-εργαλείο (τύπου Leatherman) και δυο από τους διάσημους κλασικούς πολυσουγιάδες. Όλα εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής αλλά και αντοχής καθώς τα έχω ταλαιπωρήσει αρκετά αλλά δεν λένε να εγκαταλείψουν τη λειτουργικότητα τους (το ίδιο ισχύει και για τη βαλίτσα). Εύχομαι το ίδιο ανθεκτικό να αποδειχθεί και το ρολόι το οποίο πρέπει να γράψω πως μου έκανε δώρο η γυναίκα μου, όταν είδε τον ενθουσιασμό μου για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Οι φωτογραφίες του παρόντος άρθρου προέρχονται από το διαδίκτυο. Φωτογραφίες που προέρχονται από το δικό μου ρολόι θα δείτε παρακάτω. Έχει ήδη καταφέρει να γίνει ένα από τα αγαπημένα μου, λόγω της πανεύκολης ανάγνωσης της ώρας και της ευκολίας να υποστηρίξει κάθε ντύσιμο!









friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:07:51 μμ »
Παράκληση στη συντονιστική ομάδα για τη παραδοσιακή πλέον "επιδιόρθωση" του αρχικού.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: VICTORINOX Classic Chrono XLS MT, ο φτωχός συγγενής του BREITLING Aerospace Evo
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 13:04:35 μμ »
Ετοιμος.
Χίλια μπραβο και πάλι για την παρουσίαση αλλά και την αγορά.
Συνειδητή αν μη τι άλλο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού