Αποστολέας Θέμα: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.  (Αναγνώστηκε 4947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Παπάζογλου Γιώργος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« στις: Οκτώβριος 10, 2016, 18:35:56 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Έχω ένα Omega de Ville  εδώ και περίπου 15 χρόνια.Δεν χρειάστηκε ποτέ service , αφού ποτέ δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.Η μπαταρία του άλλαζε στην Omega ,όταν αυτή ήταν στην Αριστοτέλους και μετά προσπαθούσα να το πηγαίνω σε καταστήματα με αντίστοιχης ποιότητας αντικείμενα.Πριν από περίπου 3 εβδομάδες σταμάτησε στην ώρα του (όσο μπορώ να υπολογίσω ) για αλλαγή μπαταρίας.Το πήγα στο Tempus στο cosmos , και όταν πήγα να το πάρω πίσω μου είπαν οτι δεν δουλεύει  παρά την καινούρια μπαταρία.Να σημειώσω οτι το ρολόι "παίρνει ¨την μπαταρία ανάποδα, πράγμα που μου είπαν οτι δεν το ήξεραν(?????) .Προσπάθησαν να βάλουν την μπαταρία και έτσι και αλλιώς αλλά το ρολόι δεν δούλευε .Όταν μου το δώσαν , στο καντράν είχε ένα εξώγκωμα σαν κάτι να το πίεζε από μέσα .Όταν ρώτησα τι είναι αυτό , μου απάντησαν ότι βάλαν μια βίδα που μάλλον ήταν μεγάλη(??????????) και οτι θα την αφαιρέσουν.Αφού έχω δείξει την δυσαρέσκειά μου πολύ έντονα , συμφωνώ να το στείλουν στην Αθήνα στο service της omega για εκτίμηση.Σήμερα μου τηλεφώνησαν και μου είπαν οτι πρέπει να πάει στην Ελβετία για αντικατάσταση εξαρτημάτων. Κόστος 1000 € (??????) .Χωρίς να μπορώ να καταλάβω , πως ένα ρολόι φροντισμένο χωρίς να παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα,φτάνει να χρειάζεται service και ανταλλακτικά κόστους 50% της αξίας του , ζητώ την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας για κάποιον τεχνίτη που ίσως μπορεί να βοηθήσει στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.Ευχαριστώ για την φιλοξενία σας.
Γιώργης.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Svl

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4629
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 18:40:55 μμ »
Δεν θες τεχνίτη, δικηγόρο θέλεις.
Έχει καλούς η Θεσσαλονίκη. ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
-"Και δηλαδή εσύ εκείνα τα χρόνια τι έκανες ρε παππού;"
-"Χάζευα ρολόγια".



Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 18:42:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Έχω ένα Omega de Ville  εδώ και περίπου 15 χρόνια.Δεν χρειάστηκε ποτέ service , αφού ποτέ δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.Η μπαταρία του άλλαζε στην Omega ,όταν αυτή ήταν στην Αριστοτέλους και μετά προσπαθούσα να το πηγαίνω σε καταστήματα με αντίστοιχης ποιότητας αντικείμενα.Πριν από περίπου 3 εβδομάδες σταμάτησε στην ώρα του (όσο μπορώ να υπολογίσω ) για αλλαγή μπαταρίας.Το πήγα στο Tempus στο cosmos , και όταν πήγα να το πάρω πίσω μου είπαν οτι δεν δουλεύει  παρά την καινούρια μπαταρία.Να σημειώσω οτι το ρολόι "παίρνει ¨την μπαταρία ανάποδα, πράγμα που μου είπαν οτι δεν το ήξεραν(?????) .Προσπάθησαν να βάλουν την μπαταρία και έτσι και αλλιώς αλλά το ρολόι δεν δούλευε .Όταν μου το δώσαν , στο καντράν είχε ένα εξώγκωμα σαν κάτι να το πίεζε από μέσα .Όταν ρώτησα τι είναι αυτό , μου απάντησαν ότι βάλαν μια βίδα που μάλλον ήταν μεγάλη(??????????) και οτι θα την αφαιρέσουν.Αφού έχω δείξει την δυσαρέσκειά μου πολύ έντονα , συμφωνώ να το στείλουν στην Αθήνα στο service της omega για εκτίμηση.Σήμερα μου τηλεφώνησαν και μου είπαν οτι πρέπει να πάει στην Ελβετία για αντικατάσταση εξαρτημάτων. Κόστος 1000 € (??????) .Χωρίς να μπορώ να καταλάβω , πως ένα ρολόι φροντισμένο χωρίς να παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα,φτάνει να χρειάζεται service και ανταλλακτικά κόστους 50% της αξίας του , ζητώ την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας για κάποιον τεχνίτη που ίσως μπορεί να βοηθήσει στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.Ευχαριστώ για την φιλοξενία σας.
Γιώργης.

Βασικά τη ζημιά φαίνεται να στη έκαναν αυτοί που έβαλαν ανάποδα τη μπαταρία και αργότερα τη λάθος βίδα!!! Το θέμα είναι τι μπορείς να αποδείξεις!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 18:55:01 μμ »
.... Το ξέσκισαν το ρολόι οι κανίβαλοι .....!!!!!


Πολυ κρίμα ......!!!!!


Έμπλεξες ....!!!!! :-X
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 23:07:55 μμ »
Και νομιζα οτι ειχαν καλη φημη εκει στο τεμπους..Ο,τι χρειαστηκα για ενα tag heuer που ειχα εκει το πηγαινα χωρις να προκυψει θεμα...Τι να πω, φανταζομαι θα εκαναν το λαθος να το λυσουν και στο δεσιμο κατι θα πηγε στραβα..Ακρη δε νομιζω να βγαλεις, ο λογος τους εναντιον του δικου σου..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 23:50:14 μμ »
Ποιος λόγος τους; Αφού το παραδεχτήκανε ότι κάνα τη λαλακία με τη βίδα... ::)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 23:58:01 μμ »
Έχεις ΡΜ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:10:04 πμ »
Ποιος λόγος τους; Αφού το παραδεχτήκανε ότι κάνα τη λαλακία με τη βίδα... ::)

Βαγγελη οταν ερθει η στιγμη τυχον αξιωσεων σε βαρος του καταστηματος τοτε θα πονηρευτουν κια θα πουν "ετσι μας το φερες"..Ειδαλλως θα μεριμνουσαν εξαρχης για την αποακατασταση της ζημιας απ´οταν τους γνωστοποιηθηκε εξ Αθηνων το κοστος ζημιας των 1000€...Στη μουγγα ειναι αρα φρονω πως δεν θα κανουν τιποτα...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Παπάζογλου Γιώργος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 10:02:27 πμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την υποστήριξη.Χθες το απόγευμα , τηλεφώνησα στο tempus ,αφού όσο περνούσε η ώρα, "φόρτωνα " όλο και περισσότερο , και τους ζήτησα , μαζί με το ρολόι , από την Αθήνα , να στείλουν και τεχνική έκθεση για το τι ακριβώς διαπίστωσαν να έχει το ρολόι καθώς και τους πιθανούς λόγους που μπορεί να προξένισαν την βλάβη.Το ξέρω ότι δεν σημαίνει τίποτα αυτό ( κόρακας κοράκου........) άλλα τους έδωσα να καταλάβουν οτι δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι,Έχω κανονίσει ,σε περίπου 10 ημέρες που θα έρθει το ρολόι, να πάω να το παραλάβω με δικηγόρο.Θα έχετε ενημέρωση για τα τεκτενόμενα. Ευχαριστώ.
Γιώργης.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 11:35:45 πμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την υποστήριξη.Χθες το απόγευμα , τηλεφώνησα στο tempus ,αφού όσο περνούσε η ώρα, "φόρτωνα " όλο και περισσότερο , και τους ζήτησα , μαζί με το ρολόι , από την Αθήνα , να στείλουν και τεχνική έκθεση για το τι ακριβώς διαπίστωσαν να έχει το ρολόι καθώς και τους πιθανούς λόγους που μπορεί να προξένισαν την βλάβη.Το ξέρω ότι δεν σημαίνει τίποτα αυτό ( κόρακας κοράκου........) άλλα τους έδωσα να καταλάβουν οτι δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι,Έχω κανονίσει ,σε περίπου 10 ημέρες που θα έρθει το ρολόι, να πάω να το παραλάβω με δικηγόρο.Θα έχετε ενημέρωση για τα τεκτενόμενα. Ευχαριστώ.
Γιώργης.
Καλά το πας μέχρι τώρα...ενημέρωνε μας.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 14:47:13 μμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την υποστήριξη.Χθες το απόγευμα , τηλεφώνησα στο tempus ,αφού όσο περνούσε η ώρα, "φόρτωνα " όλο και περισσότερο , και τους ζήτησα , μαζί με το ρολόι , από την Αθήνα , να στείλουν και τεχνική έκθεση για το τι ακριβώς διαπίστωσαν να έχει το ρολόι καθώς και τους πιθανούς λόγους που μπορεί να προξένισαν την βλάβη.Το ξέρω ότι δεν σημαίνει τίποτα αυτό ( κόρακας κοράκου........) άλλα τους έδωσα να καταλάβουν οτι δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι,Έχω κανονίσει ,σε περίπου 10 ημέρες που θα έρθει το ρολόι, να πάω να το παραλάβω με δικηγόρο.Θα έχετε ενημέρωση για τα τεκτενόμενα. Ευχαριστώ.
Γιώργης.

Φίλε Γιώργο, εύχομαι να το εξαντλήσεις όσο σε παίρνει. Καμιά φορά είναι δύσκολο ή και ασύμφορο να το φτάσεις μέχρι τέλους. Κράτα μας ενήμερους και σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τη ταλαιπωρία σου!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 14:49:40 μμ »
Και πολυ καλα θα κανεις Οπως ειπε και ο Πετρος, καλο θα ναι να χουμε μια ενημερωση των τεκταινομενων και ευχομαι να ληξει ανεξοδα απ την πλευρα σου! ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Παπάζογλου Γιώργος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 10:50:41 πμ »
Καλημέρα σας. Χθές μου τηλεφώνησαν από το καταστημα tempus , και ενημέρωσαν πως το ρολόι μου έχει επιστρέψει από την Αθήνα , χωρίς εγγραφη τεχνική εκτίμηση από το service  (όπως και ήταν αναμενόμενο ) .Ενημέρωσαν επίσης πως το ρολόι δουλεύει κανονικά ,χωρίς να "χάνει" ή να σταματά!!!!!!!!!!. Δεν έχω σαφή απάντηση στο πως ένα ρολόι που "φτάνει" σε κατάστημα για αλλαγή μπαταρίας ,καταλήγει από την μία να χρειάζεται 1000€ για επισκευή , και από την άλλη να δουλεύει κανονικά.Δηλαδή εάν κάποιος είναι λίγο χαλαρός στο θέμα των χρημάτων , το ποσό που ζητήθηκε που ακριβώς θα μοιραζόταν δεν ξέρω.Μου είπαν πως η εταιρία τους πρότεινε μάλλον αλλαγή μηχανισμού, πράγμα που το βρίσκω τελείως παράλογο.Θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη και τους επισκέπτες εδώ , πως από στο official site της Omega , υπάρχει τιμοκατάλογος προτεινόμενων τιμών για την συντήρηση των ωρολογίων της εταιρίας. Public Price ,τελική δηλαδή τιμή για ρολόγια σαν το δικό μου, για complete maintenance service η εταιρία δίνει προτεινόμενη τιμή 350 €.Το αναφέρω , μήπως υπάρχουν τέτοιου τύπου τιμοκατάλογοι και σε άλλες εταιρίες ώστε να υπάρχει κάτι να να συγκρίνετε με αυτά που σας λένε.Πρέπει τέλος να πω πως , η κυρία που αρχικά ανέλαβε να αλλάξει την μπαταρία ,προς τιμή της , παραδέχτηκε πως όλα έγιναν όπως τα θυμάμαι (τα περιγράφω στο αρχικό μήνυμα ), και προκειμένου να μείνω ευχαριστημένος με το κατάστημα , αναλαβμάνει να δώσει το ρολόι σε δικό τους τεχνήτη για τελικό έλεγχο , χωρίς επιβαρυνση για εμένα,΄κάτι που δέχτηκα.Είμαι σε αναμονή για την παραλαβή του ρολογιου μου , ελπίζω χωρίς άλλη έκπληξη.Από ότι έχω καταλάβει και από άλλα μηνύματα που έχω διαβάσει εδώ, η συνεννόηση μεταξύ των μητρικών εταιριών , των κατα τόπους service και των τελικών λιανοπωλητών , απλά δεν υπάρχει .Χρειάζεται αρκετό ψάξιμο και πολύ προσοχή από όλους σας (μας).Ευχαριστώ για την φιλοξενία και την υποστήριξη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος misterK

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 750
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 16:48:22 μμ »
Είναι όποιον πιάσουν αγαπητέ, σε όλα*.

Πάντως μήπως θα πρέπει να περάσεις να δεις το ρολόι σου πριν το στείλουν στον άλλο τεχνικό? Να βγάλεις και μερικές φωτογραφίες.

-------------------------------------
-------------------------------------

*
Πήγα να φτιάξω τους φακούς των γυαλιών μου.
Μου λέει
-90€. Ασφάλεια?
-Δεν έχω
-Εντάξει κάτι θα κόψουμε.

(Αν πας με συνταγή δίνουν τα ταμεία λέει 100€. Οπότε και 70 ευρώ να κάνουν οι φακοί, 90 λένε. Μας κάνουν και χάρη ότι θα βγάλουμε και 10 ευρώ.)

-------------------------------------

Το Macbook που έχω έχει οπτική έξοδο ήχου (δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, ούτε ήξερα ότι υπήρχε, ούτε στα specs αναφέρεται...). Κόλλησε λοιπόν για κάποιο λόγο και δεν έβγαζε ήχο από τα ηχεία. Πάω σε Apple Service. Μου λένε άλλαγμα μητρικής 500€. Ναι καλά λέω, θα αντέξω. Επανήλθε ο ήχος μόνος του (κάποιο ψιλοβραχυκύκλωμα). Γνωστό κατασκευαστικό πρόβλημα στα apple forum. Η Apple στα @@ της... (κράζουν την Samsung τώρα που στην τελική κάνει ανάκληση προϊόντος..)

-------------------------------------
-------------------------------------

Οπότε από θέματα υγείας, φαγητού, μέχρι τεχνολογικά, hobby, τεχνικά κλπ... Πρέπει να πηγαίνεις διαβασμένος. Να είσαι καλωδιωμένος για τις συνομιλίες από την παράδοση μέχρι την παραλαβή και να μην αφήνεις τπτ στην τύχη.

Show ΝΟΟΟΟ MERCYYYY....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Η υπερανάλυση κοστίζει.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Service για Omega de Ville Θεσσαλονίκη.
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 18:12:30 μμ »
Αν είναι να αναπτύξω δίκτυο κατασκοπείας, δορυφορικες καταγραφές και να μάθω το εμπορικό δίκαιο για να ψωνίσω αγγούρια, προτιμώ να αλλάξω μανάβη  ;)

Υπάρχουν και εταιρίες, που σέβονται τους πελάτες τους. Και αναπτύσσουν δίκτυα εξυπηρέτησης.

Αλλά μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που προσπαθεί να λειτουργήσει με 84 % φορολογία, ή Capital Controls ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.